MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°' 104. Zaturdag 1857. 29 Augustus. Editie van vrijdag a-yond ure. SlanltonDigmgcn ÏAS ÜET RIJKSBESTÜOR.PitO VI.\CIALE ES GEMEE\TSBBSTÜRE«. CunncnUinöscl]c tijöimjcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«turdóg.s. Kinnen deze gemeente en Vlis- sing-en geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Aanbesteding. Op zaturdag. den 5den september 1857, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid,door een der leden van de gedeputeerde st aten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middel burg worden aanbesteed Het voortzetten sier begrinding over4000 el lengte van den westelijken jaagweg langs liet kanaal van Itenzen, met bet onderbond der verbeterde baan en van de vroeger begrinde vakken, tot eu met den Sisten december 1§&Sdaaronder begrepen bet leveren der benoodigde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaaLvau het ministerie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Middelburg, en op alle plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en den ingenieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN RAPPARD. middelburg 38 augustus. Omtrent de in de volgende week alhier op handen zijnde feestelijkheden, waarvan reeds met een woord door ons is mel ding gemaakt, vernemen wij thans eenige nadere bijzonderheden. De volksspeleu, waartoe luidens de aangeplakte biljetten het terrein op het Molenwater bestemd was, zullen volgens nadere beslissing maandag namiddag op de groote Markt plaats hebbenen uit mastklimmen, bal werpen, spierloopen, wippen en ringryden in kruiwagens bestaan. Voorts zal de waarschijnlijke aankomst van de stoomboot Prinses Marianne in deze haven door het getij vermoedelijk iets vroeger zijn dan men zich aanvankelijk had voorgesteld, daar de boot uiterlijk ten 3 ure des nachts van Antwerpen zal ver trekken. De stoet zal tot de ontvangst van de Koninklijke sociëteit Sint Cecilia bij hare aankomst, zich van het Schuttershof be geven langs de Vlasmarkt, Markt, Burgt, Spanjaardstraat en Singelstraat, om vervolgeus over de Dambrug de Dwarskade te bereiken. De feestelijke optogt van de stoomboot naar het Schutters hof: De edele handboog, is voorloopig vastgesteld als volgt langs de verschillende Kaden, Hoogstraat, Gortstraat, Markt, Langendelft, Kortendelft, Zuid- en Noordzijde van den Dam, Giststraat, St. Pieterstraat, Wagenaarstraat, Noordstraat, Markt, Langevijle en Beddewijkstraat. Naar wij vernemen zal de trein tot de ontvangst der vreem delingen zijn zamengesteld, behalve uit de leden en eereleden <fcr confrérie St. Sebastiaan, uit het harmoniegezelschap Apollo, de mannenzangvereeniging Concordia, de handboogschutterijen Zelandia en Eensgezindheid alle met hunne banieren; voorts deputatien uit liet bestuur der Vereeniging tot bevordering van toonkunst, van het muziekgezelschap Uit kunstliefde, van de zangvereeniging Tot oefening en uitspanning, alle welke hier gevestigde corporatien op de daartoe ontvangene uitnoodiging zich onmiddelijk hebben bereid verklaard aan den feestelijken in- togt deel te nemen. Eindelijk hebben de onderofficieren der dienstdoende schutterij alhier zich weder vrijwillig aangeboden om den optogt als eerewacht te vergezellen, terwijl men verze kert dat hij mede door het korps muziekanten dier schutterij zal worden begeleid. Het gemeentebestuur heeft bij publicatie de ingezetenen uit- genoodigd om door het uitsteken van vlaggen aan deze feesten luister bij te zetten. Terwijl wij ten slotte naar achterstaande advertentie verwij zen. voor zooveel de eigenlijke concerten betreft, kunnen wij den wensch niet terug houden dat alles moge bijdragen om de eerste dagen der volgende week, iu den volsten zin des woords en voor allen, feestdagen te doen zijn, eu dat de zoo onbaat zuchtige vreemdelingen, die hunne hoog geroemde talenten ge heel ten dienste stellen van Middelburgs eu Vlissingens armen, op die wijze eenestreelende voldoening vinden voor hun mensch- lieveud pogen. Uit Neuzen schrijft men ons dat de heer commissaris des konings in deze provincie -alwaar jongstleden maandag is aangekomen en gedurende deze week aan de onderscheidene gemeente in oostenlijk Zeeuwsch Flaanderen een bezoek zou brengen. De aanhoudende droogte doet zich op dit eiland, even als elders gestreng gevoelen. Ten blijke dat zulks in Zuidbeveland niet minder het geval is, strekke het volgende schrijven, ons he den uit Goes geworden: De oudste menschen herinneren zich niet zulk een droogen zomer als wij dit jaar beleven. Men komt van uren ver het water uit de vesten dezer gemeente halen om het vee te drenken. In het begin der week zijn een paar koeijen door gebrek aan zorg op dit punt, bezweken. De weiden leveren geen gras, waardoor dan ook de boter tot f 1,50 a f 1,60 het pond is gestegen." Jl. woensdag heeft zich te Kwadendamme zekere de P., aan een wilgentronk opgehangen. Men vond hem met de voe ten bijna op den grond en de tong half afgebeten. Een door gaand misbruik van sterken drank schijnt de vermoedelijke oorzaak te zijn. Uit bet voormalig vierde district wordt ons geschreven: Het jongste voorloopig verslag omtrent den oogst in deze provincie, door gedeputeerde staten geleverd, was niet zeer be moedigend, en wij verheugen ons dat de werkelijkheid het ous ten pligt maakt hier tegen op te komen, hetgeen althans voor zoo veel dit district, het 5de en ook Walcheren aangaat met grond kan geschieden. In 't algemeen zal de oogst wel iets min der dan die van het vorig jaar zijn, doch die was ook bijzonder ruim, en het mindere waarover men thans in vergelijking zoude kunnen klagen, betreft enkel de zomervruchten,als: zomer- gerst, haver, paardeboonen en erwtenvan de eerste, tweede en vierde vrucht komt weinig voor en men mag daarop dus niet te veel acht slaan. Veili0, mag men zeggen dat in de drie opgenoemde districten de opbrengst van den oogst een gemiddelde oogst zal overtref fen. Wat het in de andere districten is, durven wij niet beslis sen, doch het schijnt ons toe dat voor Tliolen, Schouwen en zeker een groot deel van Zuidbeveland de uitslag almede niet zoo nadeelig wezen kan als het officieel verslag opgeeft. Men leest in de Amsterdamsche courant Eenige weken geleden heeft het parijsche dagblad Le pays eu verscheidene andere fransche bladen medegedeeld dat de gouverneur-generaal van Ned. Indie geprotesteerd heeft tegen de inbezitneming door de Engelschen van de Kokos-eilanden. Uit bijzondere zeer geloofwaardige bronnen vernemen wij thans, dat er van genoemd protest, even min als van de in bezit name. sprake is geweest. Wij verheugen ons deze opheldering te kun nen geveu nopens een berigt, dat in de gansche europeschepers was overgegaan en tot velerlei beschouwingen had aanleiding gegeven; zoo dat liet zelfs bevreemding verwekte dat, bij het niet bestaan der beweerde feilen, men niet spoediger, zelfs van regeringswege, eene tegenspraak vernomen heeft. Naar wij vernemen bestaat bij het ministerie van financien het plan om in eene lang erkende behoefte te voorzien, die na melijk om aan de postbeambten de gelegenheid te verschaffen otn de openbare godsdienstoefeningen, waarvan vele hunner in den regel verstoken waren, bij te wonen; liet valt niette betwijfelen of eene dergelijke beschikking zal een hoogst aangenamen in druk te weeg brengen. Men verneemt dat de lioogleeraar van Lidth de Jeude voor nemens is, zijn algemeen zoo gunstig bekend zoölogisch muse um, in den loop des volgenden jaars, publiek te verkoopen; en wel in de maand maart het eerste gedeelte, hetwelk thans in eene zaal van het gebouw Musis Sacrum te Arnhem is ten toon ge steld en aldaar dagelijks door een ieder kau bezigt igd worden Dit gedeelte van gemeld museum bev<it de schoouc verzamelin gen van uitmuntend opgezette eu in liquor bewaarde zogende dieren, vogelen eu vissollen, te zamen ruim zes duizend keurige exemplaren. Het tweede gedeelte van dit rijke museum, bevat tende de geraamten en andere leerrijke anatomische praeparaten der gewervelde dieren, ten getale van ruim drie duizend, bene vens eene zeer belangrijke verzameling van meer dan vijftien honderd rept ilien, zal een paar maanden laterte Utrecht worden geveild. De dagen, waarop die verkoopingen te Arnhem en Utrerht zullen plaats hebben, zullen nader geadverteerd en de catalogussen, ten minste twee maanden vóór de veiling, alge meen verspreid worden zijnde inmiddels, naar men verneemt, deze beide afdeelingen voor eenen zeer billijken prijs uit de hand te koop, waartoe men zich tot nadere informatie bij de notaris sen F. W. L. van Eek te Arnhem en mr. H. A. R. Vosmaer te Utrecht, zal kunnen aanmelden. Jl. maandag avond ongeveer ten 7 ure 20 minuten is de loco motief Holland, voor deu éden trein van Amsterdam, met de voorwielen uit het spoor geloopeu, in de bogteener wissel, nabij Schiedam, zonder dat daardoor ander letsel dan eenig oponthoud is ontstaan. Met de hulplokomotief. uit Rotterdam ontboden, zijn de reizigers doorgevoerd en kwamen ongeveer een half uur later aldaar aan. De extra trein, waarin Z. M de koning van Rotterdam naar 'sHage gebragt. werd, heeft hierdoor te Schie dam 10 minuten moeten stilstaan. Men leest iu de Amsterdamsche courant onder dagteckening van 26 dezer: Men zal zich herinneren dat de heer mr. J. H. Burlage, in februarij 1856, voor den kapitein ter zee H. Wipff, die voor zitter was bij een réunie van zeeofficieren, te Amsterdam ge houden ter gedachtenis aan van Speyks heldendood, een toast vervaardigde, die, naauwelijks uitgebragt, van mond tot mond ging. Korter en bondiger, meer treffend en waar. is de heldhaf tige amsterdamsche burgerwees dan ook zeker nooit bezongen en de onbetwistbare populariteit., die deze dichtregelen dadelijk verwierven, is het sterkst sprekend bewijs, dat de dichter goed geïnspireerd was en den regten toon had aangeslagen. Met geestdrift werden zij dan ook telkenmale in den schouwburg toegejuicht bij de herhaalde opvoering van het gelegenheids stukje: «Onthoudt uw dag," waarin zij opgenomen werden. Maar niet alleen in de woningen en harten des volks vonden Burlagcs dichtregelen weerklank. Ook het gemoed des konings

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1