he& antwoord zal de tweede gouden medaille worden toegekend. Monsters en antwoorden in te zenden vóór ultimo september 1859. Marine en leger, l i In den loop der volgende maand of in het begin van Octo ber zal aan 's rijks marinewerf te Vlissingen van stapel loopen het aldaar in 1854op stapel gezette fregat inet stoomvermogen, genaamd Eversen, welke bodera 51 stukken zal voeren. Zr. Ms.stoomschip Gedeh, kommandant kapitein-luitenant ter zee B.H. Staring, van het Nieuwediep naar Batavia, is den 13 dezer op de Taag voor Lissabon gearriveerd. Afloop verUoopingen en aanbestedingen. Middelburg 25 augustus. 1. Een huis en erve, aan de Punt, O no. 221, verkocht voor f400; 2. idem Lange Giststraat E no. 190, verkocht voor f740; 3. idem aldaar E no. 191, verkocht voor f339; 4. idem aldaar E no. 174, verkocht voor f1440; 5. idem Schuitvlotstraat N no. 164, verkocht voor f578; 6. Idem Langevijle K no. 219, verkocht voor f 983. Door burgemeester en wethouders der gemeente Sluis heeft den 24 dezer plaats gehad de herbesteding vanhet ver lengen van het kanaal van Brugge tot in de kade van Sluis, met de daartoe betrekkelijke kunstwerken, benevens de levering van alle benoodigde materialen. Dit werk is thans aangenomen door den heer J. Filis te Vlissingen voor f 37,500. (De gemeen teraad heeft daaraan bereids zijne goedkeuring gehecht, zoodat het werk eerlang een aanvang zal kunnen nemen). Door burgemeester en wethouders van Sint Anna ter Muiden is den 23 dezer aldaar aanbesteed: het bouwen van een nieuw schoollokaal in die gemeente, met bij levering van al de daarvoor benoodigde bouwstoffen, hetwelk is aangenomen door den heer P. Gruijs te Sluis, voor f 2377. TTIaermometerstantl. 24 augustus 's avonds 11 ure 70 graden. 25 's morgens 7 71 's middags 1 82 6 n 73 's avonds 11 68 's morgens 7 67 's middags 1 74 VERKORTE MEDEDEELING VAN HET DOOR ÏÏEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, volgens art. 162 der provinciale wet uitgebragt VERSLAG van den toestand der provincie Zeeland, in de zomencnjadcrincj van 1SÖ7 der provinciale staten. (Yervolg en slot.) Buitenlandsche handel. Te Middelburg werd door drie schepen, onmiddellijk van Akyab, aangebragt cene hoeveelheid van 25,900 balen rijst en 0,773 balen paddy. Een vierde sehip, van gezegde plaats naar Middelburg bevracht, liep met schade te Mauritius binnen, en zal eerstin den loop van 1857 zijne bestemming bereiken. Deze, voor Middelburg zeer belangrijk geacht wordende aan voeren, geschieden voor ver weg het grootste gedeelte, voor rekening van ingezetenen dier gemeente. Nog werd te Middelburg aangebragt en aldaar opgeslagen cene lading teer uit Stokholm. Een brikschip van daar naar Archangel gezonden om rogge te laden, verging in deWitte zee. Door de Handelmaatschappij werden, in 1856, negen schepen op Middelburg bevracht, terwijl door haar van daar twee sche pen op Ceylon werden bevracht, om op Amsterdam en Rotter dam te retouyicrcn. De atyfyoht' uit Java voor rekening der Handelmaatschappij, to Middelburg) leverde niet veel verschil op met die des vorigen jaars) Zi) bestónd in63,703 balen koffij, 10,522 kanassers suiker8,961 schuitjes tin, 22,094 bossen bindrotting, 713 kis- fpn nyït koperen duiten en duitenplaatjes, en eene partij vcrw- Buitenlandsche scheepvaart. Ilaven 'van Middelburg: ingckl. uitgckl. Van of naar NcderlamlschIndie 9 io Britsch Indie (Akyab) 3 Engeland23 24 )£j\ Stokholm 1 Haver);' van Vlissingen: Van of/haar Engeland56 58 55 Frankrijk1 1 55 de Zwarte zee1 Ilaven van Zierikzee Van of naar Britsch Indie (Akyab enz.) 3 Drammen1 Lissabon1 - IbraclaI Haïti2 Engeland 13 17 Neerlandsoh Indie2 Buenos Ayros Van de rivierschepen is alleen voor zoo veel Zierikzee betreft, bekend dat aldaar 54 onder belgische vlag zijn binnengekomen. Binnengekomen langs Bath zijn: geladen rivierschepen 2,917, tonnenlast 198,055 ledige 1,517, 61,622 ledige vischschuiten176, 4,810 geladen stoombooten 226, 39,613 ledige 19, 3,488 sleepbooten156, 19,039 ledige zeeschepen6, 2,125 ledige zeestoombooten. 1, 258 ledige mosselschuiten 830, 11,358 Langs het zelfde kantoor zijn uitgegaan geladen rivierschepen. 3,481, tonnenlast 186,893 ledige 1,855, 77,784 geladen vischschuiten 171, 5,783 geladen stoombooten 231, 40,836 ledige 14, 2,265 sleepbooten147, 18,223 ledige zeeschepen3, 870 ledige zeestoombooten 1, 258 geladen mosselschuiten747, 9,895 Te Brouwershaven kwamen binnen 329 schepen, gezamen lijke tonnenlast 130,500, terwijl van daar naar zee gingen 79 schepen, gezamentlijke tonnenlast 40,728. Tc Sas van Gent kwamen binnen 1,117 schepen, gezamen lijke tonnenlast 46,529, terwijl van daar uitvoeren 1,170 sche pen, met cenengezamcntlijkeu tonnenlast van 59,138. Op de beide scheepstimmerwerven te Middelburg heerschte eene gewenschte bedrijvigheid. Van elk werd een schip voor de groote vaart bestemd, te water gelaten, waarvan het eene een zoogenaamd klipperschip, op dc werf der Commercie-com- pagnie werd gebouwd. Nog werd op deze werf een loodskotter, voor rekening van het departement van marine gebouwd, welk vaartuig gezegd wordt den constructeur eer aan te doen. Op de werf „Dc volharding" worden ook ijzeren masten en waterkisten vervaardigd. Op de kleine werf ter gezegde plaats verschafte het herstellen van binnenschepen het gcheele jaar door werk. Een gestrand engelsch schoonerschip werd aldaar weder bekwaam gemaakt om zee te bouwen, en zal thans voor nedcrlandsche rekening weder in de vaart worden gebragt. Op de commerciewerf te Zierikzee en op de werf „De goede intentie" aldaar, liepen twee loodsrinkelaars te water. Op de eerste bleven bij het einde van 1856, een barkschip en een gal jaskofschip nog in aanbouw. Te Vlissingen is het getal scheepstimmerwerven met eene vermeerderd, zoo dat er zicli thans vier bevinden, de rijks mari newerf niet mede gerekend. Van twee dcrzelveu kon, ook in 1856, geen gebruik worden gemaakt, ten gevolge der daarstel- ling cener nieuwe spuisluis; op cene is het werk thans weder hervat. Het scheepstimmerwerk op de gedachte werven heeft zich bepaald tot het herstellen van schepennieuwe vaartuigen zijn er niet gebouwd geworden. Van 's rijks marinewerf vonden wij alleen aangeteekend dat zich daarop drie stoomtuigen, ieder met eenen ketel, bevinden, als eene voor de smederij van 12 paardenkrachten, eene tot het drooghouden van het drooge dok, van 16 paardenkrachten en een op eenen bagger- of moddermolen, van 7 paardenkrachten. Op de scheepstimmerwerf te Goes werd een, voor dc binnen vaart bestemd vaartuig voltooid en te water gelaten. Du werk zaamheden op die werf schijnen te verminderen, ten gevolge meent men, van het in dc vaart brengen eener stoomboot tus- schen Goes en Rotterdam, waardoor liet getal der van eerstge- melde plaats varende zeilschepen verminderd is. Inrigtingen in verband staande met de uitoefening van handel en andere bedrijven. De verordeningen betreffende de maten en gewigten worden steeds naar behooren gehandhaafd. Het getal bekeuringen ter zake van overtreding dier verorde ningen, beliep in 1856 niet minder dan 55, dat is 40 meer dan in het vorige jaar dit verschil schijnt aan een beter toezigt tc i moeten worden toegeschreven. Van deze bekeuringen luidden er 6 in het regterlijk arrondis- j sement Middelburg, 12 in dat van Goes en 37 in dat van Zierik- j zee plaats. Allen hadden dc vcroordceling der bekeurden tot boete ten gevolge. I Aan ijkloon werd ontvangen in de ijkarrondisseraenten: i Middelburg f 1279,91, Zierikzee f 1022,46, Goes f823, Oost- burg f458,85 en Hulst f 508,93}, zamen f 4093,15}, of f46,69 minder dan in 1855, hetgeen wordt toegeschreven aan de af schaffing van den accijns op liet gemaal cn het toenemend ge bruik van brugschalen. Ter vervanging eencr gestaakte, is eene nieuwe stoomboot- dienst toegestaan tusschen Rotterdam en Gent. Behalve de voormelde hebben nog opgehouden eene stoom- bootdienst tusschen Rotterdam en Antwerpen (vroeger tusschen Rotterdam en Bergen op Zoom) aan welke ook was vergund Vlissingen aan te doen; dc stoombootdienst tusschen Middel burg, Zierikzee en Bergen op Zoom (Tholen.) De in het vorig verslag vermelde vergunning voor eene stoom bootdienst tusschen Zierikzee en Rotterdam is, op verzoek van den concessionaris, ingetrokken. Aan de ondernemers eener stoombootdienst tusschen Rotter dam en Antwerpen is vergund Staveuisse cn Yersekendam aan te doen. Voor twee stoomsleepdiensten op dc Ooster- cn Wester schel de, zijn vergunningen verleend. Een liarer is later uitgebreid tot de op die stroomen aanloopende zeegaten en rivieren, tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens. Die dienst is echter bereids voorloopig gestaakt. Aan een vroeger gegeven vergunning voor eene andere stoomslcepdienst op de Ooster-en Westerschelde, is eene ge lijke uitbreiding verleend als de biervoren gemelde. Ook is eene uitbreiding toegestaan aan eene dergelijke dienst op de stroomen en rivieren van Zuidholland en Zeeland. Vergunning tot postwagendiensten zijn verleend tusschen Goes en den steiger aan het Wolfaartsdijksche veer, in verband met de stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam; tusschen Hulst, Axel en Neuzen, en tusschen Hulst en St. Ni- colaas; benevens tot onderscheidene vrachtwagendiensten. In 1856 zijn 22 postwagendiensten in deze provincie uitge oefend. Volgens de opgaven der gemeentebesturen zijn slechts om trent eene dienst klagten ontvangen, en wel over het ontbreken van eenen bijwagen, over het plaatsen van 9 personen in eenen bijwagen voor 6 personen, en over het kosteloos toelaten van iemand die, door het rooken van slechten tabak, hinderlijk was. Tegen den ondernemer eener andere dienst, waren vervolgingen aangevangen, wegens het ongenummerd zijn der plaatsen en afwezigheid van den conducteur. Weder werd de afgeschafte broodzetting in sommige gemeen ten op nieuw ingevoerd. Van proefbakkingen is niets vernomen. Voor het ijken van vaatwerk is f 38,22£ ontvangen. öuitmlanösdje tijïringm. Engeland. Londen 24 augustus. H. M. de koningin is jl. woensdag avond van haar zeetogtje te Osborne teruggekomen. Uit nadere mededeelingen omtrent de bijzonderheden der reis blijkt dat de fransche maritieme en militaire overheden te Cherburg maandag avond, toen bet stoomjagt aan welks boord de koningin zich bevond voor die zeeplaats was verschenen, hunne opwachting bij EL M. hebben gemaakt, en dat de koningin den volgenden morgen met de baar vergezellende prinsen en prinsessen aan land gegaan is en de belangrijke maritieme inrigtingen bczigtigd heeft. Na ook de omstreken van Cherburg iu een rijtuig bezocht te hebben, beeft bet koninklijk gezin aan boord van bet stoom jagt het middagmaal gebruikt met de fransche militaire en maritieme bevelhebbers. De vorstin is ook van den kant der fransche bevolking met veel geestdrift ontvangen. Woensdag morgen heeft II. M. van Cherburg de terugreis aangenomen. The observer berigt in zijn nommer van gisteren, dat H. M. gouvernement, tengevolge der jongste tijdingen uit In die, besloten beeft aan nog tien regementeu tweede bataillons toe te voegen en eene afdeeling troepen over Egypte naar Indie te zenden, zijnde hiertoe lijdelijke vergunning van de egypti- sche regering ontvangen, en transportschepen uit Calcutta naar Suez ontboden. Men weet dat de inkomsten der Oostindische compagnie voor een aanmerkelijk deel voortvloeijen uit de teelt en den ver koop van opium, welke naar China uitgevoerd wordt, en dat deze handel door lord Shaftesbury en andere mensckenvrien- den in Engeland wordt afgekeurd, niet alleen als onvereenig- baar met de wetten der menschlievendheid, maar ook als strijdig met de bestaande verdragsbepalingen. Dit laatste punt is op verzoek van lord Shaftesbury door de regtsgeleerde raadslieden van het engelsche gouvernement onderzocht, en zij hebben, gelijk in de zitting van het hoogerhuis van jl. donderdag door eenen van de ministers medegedeeld is, verklaard dat inde teelt en den verkoop van opium door de Oostindische compagnie niets onwettigs lag, en dat ook de invoer in China met geest cn letter der bestaande verdragsbepalingen zeer wel te vereenigen was, mits er maar eenigc verandering gemaakt wierd in do wijze waarop de invoer plaats heeft. B^rait.sclliland. Weeen 21 augustus. De turksche gezant bij ons hof heeft eene dépêche van zijne regering ontvangen, die aan graaf Buol is medegedeeld en waarin de porte kennis geeft dat zij bereid is de onderhandelingen op den grondslag der te Osborne geslo ten overeenkomst te hervatten. frankrijk. Parijs 23 augustus. De bronzen medaille, bestemd voor de oud-soldaten van bet eerste keizerrijk, is bet eerst gedragen ge worden door prins Jèrome, aan wien bet eerste exemplaar is uit gereikt. Een termijn van drie maanden is voor de zelfde oud- militairen tot andere natiën behoorende, gesteld, die hunregt tot bet dragen van die medaille willen doen gelden, ten welken einde zij zich van de vertegenwoordigers dier mogendheden bij dc fransche regering behooren te bedienen. De uitgevers van de Histoirc du consulat et de 1' empire zullen nu bet XVII deel beginnen te drukken. De beer Thiers heeft een gedeelte der drukproeven te Dieppe gecorrigeerd, tij dens zijn oponthoud aldaar. De heer Thiers zal daarna nog een aanhangsel leveren, waarin dc honderd dagen zullen behandeld worden. Binnen eenige maanden zal dus dit voortreffelijke werk compleet zijn. Dat prins Albert het kamp van Chalons ter gelegenheid van de militaire manoeuvres komt bezoeken, is thans zeker. Alle dagen komt in liet kamp een groot ameublement voor de

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2