M1DBËLBURGSCHE COURANT. N°' 103. Donderdag 1837. 27 Augustus. 6innrnUmöscl)r tijhingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu Zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4i ure. Middelburg 36 augustus. In gevolge vroeger aan de leden rondgezonden programma, zal de zevende tentoonstelling van de Vereeuiging tot bevor dering van tuinbouw in de provincie Zeeland plaats hebben te Middelburg in de sociëteit St. Joris, den 3 en 4 september aanstaande. Uit eene goede bron vernemen wij dat reeds belangrijke toezeggingen zijn gedaan, en deze tentoonstelling voor de vorige niet zal behoeven onder te doen. Zoo als bekend is, moeten de voorwerpen vrachtvrij worden ingezonden, op maandag den 31 augustus of dingsdag 1 september, terwijl men met de losse bloemen en groenten tot woensdag den 2, uiterlijk tot half tien ure, tijd heeft. Even als bij vorige gelegen heden zal de directie der stoomjagten tusscheu Middelburg en Rotterdam de welwillendheid hebben de voorwerpen gratis te vervoeren, mits op het adres is gesteld Aan de ten toonstel ling van tuinbouw te Middelburg. Gisteren had te Vlissingen de opening plaats der stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad, bij herstem ming tusschen de heereu A. Ruijsch en J. B. de Groof, ter ver vulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Verdoorn en voortdurende door het bedanken van den heer L. K.Turk. Ingekomen waren 188 stembriefjes, waarvan 7 in blanco. De heer A. Ruijsch vereenigdeopzich 119 en de heer J. B.deGroof 62 stemmen, zoodat eerstgemelde is verkozen. Vanwege den Hamburger senaat is, ingaande den 15 dezer maand, tot haren vice-consul benoemd, de heer Pieter Smith te Vlissingen. Z. M. de koning is maandag avond ten zeven ure met gevolg met een specialen trein langs den Rijnspoorweg van het Loo te Rotterdam aangekomen en werd aan het station gecompli menteerd door den heer burgemeester, als ook door den heer C. G. Schutze van Houten, commissaris van den Rijnspoorweg. Door den heer burgemeester begeleid, reed Z. M. daarop naar het station van den Hollandschen ijzeren spoorweg en zette, na aldaar door den heer P. II. Tromp, commissaris van dien spoorweg, begroet te zijn.terstond daarop met een gereed staan- den met vlaggen versierden extra-trein de reis naar de residen tie voort. -Zr. Ms. schroefstoomkorvet Groningen, aan boord hebbende Z. K. H. den prins van Oranje, is volgens het spaansche blad La Espana, den 14 dezer te Vigo aangekomen. De burgerlijke en militaire autoriteiten der plaats, alsmede de consuls, hebben den prins een bezoek aan boord gebragt. Ten 11 uur 's morgens is Z. K. H. aan wal gegaanna eenige bezoeken afgelegd en eene wandeling in de stad gemaakt te hebben, is Z. K. II. aan boord van de Groningen teruggekeerd, alwaar hij de autoriteiten bij zich aan tafel genoodigd had. Ten zes ure is de prins wederom aan wal gegaan, en met de aan zijn rang verschuldigde eerbewij zen ontvangen. Den löden 's morgens, is de prins naar Lissa bon vertrokken. Uit Lissabon wordt noch gemeld, dat Z. K. H. de prins van Oranje aldaar is aangekomen. Z. K. H. was aan het hof met de meeste onderscheidingen ontvangen, en zou zich van Lissabon, naar Gibraltar, Malaga en Grenada begeven. De koningin had last gegeven, het paleis, dat zij te Barclona heeft ,ter beschikking van Z. K. H. te stellen. De heeren G. E. Westerman en R. T. Maitland, te Amster dam, en mr. S. C. Snellen van Vollenhoven, te Leyden, zijn on langs benoemd tot honoraire leden van het Entomologischer Verein te Stettin, en dr. R. C. Bakhuizen van den Brink tot ho norair lid van de New-York Historical Society. De niet onbekende Goudsbloemgracht te Amsterdam is ge dempt en in eene 'oreede straat herschapen, die voortaan de Willemstraat zal heeten. De bewoners hebben dien nieuwen straat maandag, den geboortedag van hunnen eersten koning van Oranje, feestelijk ingewijd. Te Goudais bij de jongste verkiezingen voor den gemeente raad slechts door één lid van het stembureau, door den gemeente secretaris en een ambtenaar ter secretarie aan teekening der uit- gebragte stemmen gehouden. Door den gemeenteraad desniet tegenstaande tot toelating der gekozen leden besloten zijnde, is door gedeputeerde staten van Zuidholland bepaald, dat de toela ting niet wettig was en er eene geheel nieuwe verkiezing moest plaats hebben. De gemeenteraad, niet berustende in dit besluit, heeft zich in hooger ressort beroepen op Z. M. den koning. Uit Luxemburg schrijft men van den 17 augustusGisteren heeft prins Hendrik der Nederlanden zijnen officiëlen intogt in de hoofdstad gedaan, om de prijsuitdeeling in ons athenaeu m bij te wonen. De prins is aan het regeringsgebouw afgestegen, al waar hij de burgerlijke en militaire autoriteiten heeft ontvangen. Door den minister van justitie is de volgende circulaire aan de procureurs generaal, fungerende directeuren van policie in de provinciën gezonden In het belaug der goede instandhouding van den wildbaan en der visscherij, en voorts ter regeling van een behoorlijk toe- zigt op de jagt en visscherij, zoo mede ter voorkoming van mogelijke conflicten tusschen de onderscheidene autoriteiten, acht ik het noodzakelijk uwe aandacht op het volgende te Bij onderzoek is het mij gebleken, dat het jagtveld en de visscherij bi; voortduring zeer worden benadeeld door de toe nemende wjlddieverijen en veelvuldige strooperijen, welke in onderscheidene oorden des lands op groote schaal worden uitgeoefend. Bepaaldelijk schijut men zich in sommige streken onledig te houden met het voor het jagtveld zoo uiterst nadeelig en moorddadig handwerk van tirasseren, terwijl meer algemeen bijna overal het wild en de visch vernield worden door het bezigen van strikken. Beide deze strooperijen zijn zeer moeijelijk te constateren, en vordert de eerstgenoemde wijze van wild ver nieling betrekkelijk aanzienlijke kosten voor hen die daarvan hun bedrijf maken, zoodat niet ieder wilddief daartoe de mid delen bezit, de laatstgenoemde wijze om wild en visch te dooden kan zonder de minste kosten worden uitgeoefend, en de middelen daartoe beuoodigd, ziju in de hand van iederen strooper. Tegen deze strooperijen, zoo wel als tegen alle wild- dieverij in het algemeen, behoort met. de meeste gestrengheid te worden gewaakt, en daartoe is een naauwlettend en aanhou dend toezigt noodzakelijk. Het spreekt echter wel van zelf, dat het toezigt geene aanleiding moet geven tot noodelooze bemoeijelijkingen van eerlijkejagersofvisschersof tot vexatoire handelingen. Ik heb de eer u uit te noodigen in dien geest de noodige bevelen te geven tot beteugeling van wild-en vischdie- verij, en aan de onder u ressorterende officiereu van justitie, de kantonregters, gevestigd buiten de arrondissements-hoofd- plaatsen, de burgemeesters en de overige hulpofficieren van justitie en policie, de zorg voor het jagtveld en de visscherij met nadruk aau te bevelen. Mogt het belang der jagt en visscherij (bij voorbeeld bij strooperijen in vereeniging of anderszins), eene tijdelijke verplaatsing of vereeniging van jagt- opzieners raadzaam maken, dan magtig ik u bij deze daartoe, vooral in die localiteiten, alwaar dit middel vroeger is aange wend en goed had gewerkt, casu quo over te gaan, en voorts alle die maatregelen te verordenen, welke u in het belang der orde en diepst gepast zullen voorkomen. Men mag zich de mogelijkheid niet ontveinzen, dat bij den overgang van het vroeger stelsel van toezigt op de jagt en visscherij, als een geheel op zich zelf staand onderwerp van staathuishouding, waarvan de leiding bijkans uitsluitend aan de inspecteurs der jagt onder de bevelen van de commissarissen des konings wa opgedragen, tot het nieuwe stelsel, volgens hetwelk het zelfde toezigt meer als een tak en onderdeel der algemeene policie wordt beschouwd, niet alle met de leiding dier policie belaste ambtenaren al dadelijk van de noodige kennis en ondervinding zullen voorzien zijn, om de werkzaamheid der ondergeschikte beambten, bijzonder der rijksveldwachters-jagtopzieners, met vrucht te besturen. Daarom zal het allereerst noodig zijn, en stel ik er hoogen prijs op, dat de ambtenaren, aau welke dit onderdeel der policiezorg betrekkelijk nieuw is, door de in de hiërarchie der rangen boven hen geplaatsten, bij voorbeeld de kantonregter en burgemeesters, door de officieren van justitie, en dezendoorde procureurs-generaal en directeuren van policie behoorlijk omtrent hetgeen het belang der zaak vordert worden ingelicht, en dat niemand er bezwaar in vinde, om zich de ondervinding, door anderen of vroegere ambtenaren verkregen, ten nutte te maken. Zoo acht ik het zeer nuttigen noodig, dat de procureurs-generaal met de commissarissen des konings iu overleg treden omtrent de maatregelen, welke in het belang der jagt en visscherij in uwe provinciën noodig zijn, zoo lang die ambtenaren nog fungeren. Ik behoef u ten andere wel niet te wijzen op het belang dat er bestaat, dat de hiërarchie der amb tenaren, met het toezigt, op de jagt en visscherij belast, goed zij geregeld, dat een iegelijk den kring keune, iu welken hij zich heeft te bewegen, dat er zaroenwerking en voorlichting tus schen alle ambtenaren besta, dat alle bemoeijelijkingen zorg vuldig worden vermeden, en alle botsing van magt door onderlinge welwillendheid en dienstvaardigheid zoo veel moge lijk worde voorkomen. Eindelijk neem ik de vrijheid u nog, ook met betrekking tot de jagt en visscherij, beleefdelijk te herinne ren aan mijne circulaire van den lfiden januarij jl., no. 101, en u te verzoeken, wel te willen bevorderen, dat aan de bij die cir culaire genoemde ambtenaren, ook ongevraagd alle noodige en nuttige inlichtingen betrekkelijk de jagt en visscherij worden gegeven, en dat die ambtenaren worden gewezen op alles, wat ook in jagt en visscherij voorziening of verbetering mogt verei- scheu. Elenoeiniu^en en besluiten. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan J. Burgcrboudt ais 2de luitenant van bataillen no. 4 rustende schutterij in Zeeland wegens verandering van woonplaats, en in zijne plaats benoemd J. E. Carpreau, thans schutter. Uiijvevlieid Uit het programma van de Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid ontleenen wij de volgende door ge noemde Maatschappij uitgeschreven prijsvragen No. 1. liet verbouwen van lupinen schijut belangrijke uit komsten opgeleverd te hebben. De Maatschappij wenscht het nemen van proeven met deze gewassen op schrale gronden in Nederland te bevorderen, en looft hare tweede gouden medaille en f 100 uit aau hem, die ten minste één bunder land daarmede bezaaid en het beste verslag omtrent het gebruik dezer gewas sen, zoo tot groene bemesting, als tot veevoeder, met de noodi ge bewijzen gestaafd, ingeleverd zal hebben vóór of op den laatsten september 1S60. Wanneer er meer dan één verslag ingezonden is, zal aan het 'n waarde op het bekroonde stuk volgend antwoord, mits op zich zelf ook voldoende, de zilveren medaille en f 50 worden toegewezen. No. 2. Er wordt gevraagd een in ons vaderland vervaardigde gazometer, die in alle opzigten als een ware meter van het ver bruikte gas kan worden beschouwd. De Maatschappij looft daarvoor uit hare gouden medaille en f 150. De inzending moet geschieden vóór ultimo september 1858. No 3. Men vraagt een middel, om gewoon gesmeerd zwart leder, hoofdzakelijk tuig- en kapleder, op eenvoudige wijze, zonder omslagtige toestellen, eenen schoonen en duurzamen glans te geven, zoo dat het leder na de bewerking niet kleeft, noch bij het wrijven of buigen witachtig wordt, en tegen den invloed van de lucht en vochtigheid bestand is. Aan het beste

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1