MIDDELBURGSCHE C O I B A N T. Dingsdag N°' '102. 1857. 25 Augustus. Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en ZatUïdaga. Binnen deze gemeente cingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 8,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of d»oiib<kend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 4| ure. vimtlioniiigingm VAS UET RIJKSBESTüUU.PftO VIXCIALE EA' (iEMEEXTEBESTDREll. Itennisgeving. Opening van «Ie groote De commissaris des konings in de provincie Zeeland; maakt bekend, dat, volgens het daartoe door gedeputeerde staten genomen besluit; de groote jagt in deze provincie zal geopend zijn op maandag deu 31sten augustus aanstaande en het uitoefeneu der korte jagt dagelijks, met uitzondering van den zondag, der lange jagt op maandag, woensdagen za- turdag zal geoorloofd wezen. Deze kennisgeving zal in het Provinciaal blad geplaatst en aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburg den 20 augustus 1857. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Provinciale «yeldleening1 van f 33ö,<JMK>. De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend, dat, volgens artikelen 8 en 11 van het plan der na te noemen geld- leening, op donderdag den 17 september 1S57, des namiddags ten een uur in de raadzaal der staten in de Abdij te Middelburg, in het openhaar zullen worden uitgeloot tien aandeelen, ieder van duizend gulden, van de provinciale geld- leening van f220,000, voor de verbetering der wegen in de voormalige vierde en vijfde districten van Zeeland, om te wor deu afgelost op primojanuarij 1858, met bijbetaling der op dat tijdstip verschenen rente over het jaar 1857» Middelburg den 21 augustus 1857. De gedeputeerde staten voornoemd, VAN TETS, voorzitl er, S. VAN DER SVVALME, griffier. Bekeiidinakins'. De burgemeester en wethouders vau Vlissingen, maken bekend, dat op dingsdag den 8 september 1857, des namiddags ten twee ure precies, op het raadhuis aldaar, de openbare aanbesteding, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, zal plaats hebben van het metselen van eenenoverwulfden stee- nen beerput, benevens liet maliën vanceiiest ringmuur aan den mestputgelegen aan liet eind der Marinehaven te Vlissingeiij, met de bij levering van alle de daartoe benoodigde materialen. De voorwaarden waarop die aanbesteding zal geschieden, zullen van af den 27 dezer maand tot en met den 7 september aanstaande, van des morgens tien tot des namiddags drie ure, ter gemeentesecretarie ter lezing liggen (zon- en feestdagen uitgezonderd); zullende aanwijzing door deu gemeentebouw meester in loco plaats hebben, op den dag vóór de besteding, te beginnen des morgeus ten tien ure, bij welken ambtenaar in- tusschen nadere inlichtingen zijn te bekomen. Vlissingen, den 22 augustus 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENEELS. De secretaris, M A B I L O T. Gmncnlauösc!)c tijöingm. Rfi«l«leiburg 34 augustus. Een lieden ochtend uit Mechelen bij het gemeentebestuur en deUonfrèrie van St. Sebastiaan alhier ontvangen schrijven meldt dat de aankomst der Koninklijke sociëteit St. Cecilia vau Mechelen binnen deze gemeente, per stoomboot Prinses Ma rianne op maandag den 31 dezer, tusschen 12 en luren des namiddags zal plaats hebben Het voornemen bestaat om dien avond een vocaal en instru mentaal concert in het schouwburglokaal op liet Molenwater en maaudag avond een fanfaren concert in het schuttershof De edele handboog te geven, waarvan de opbrengst geheel ten voordeele der armen dezer gemeente van alle gezindheden strekken zal. Het programma der verdere feestviering, waaronder volks spelen en uitdeeiing van levensmiddelen aan de armen op het Molenwater enz., zal dezer dagen bekend gemaakt worden. In het belang der goede zaak is het te hopen, dat Middel burgs ingezetenen niet achter zullen blijven, om aan de out- vaugst dezer edele menschenvrienden, die hunnerzijds zich vele kosten getroosten, zoovesl mogelijk luister bij te zetten eu hun verblijf in Zeelands hoofdstad zoo veel iu hen is te veraan genamen. Door de Nederlkndsche handelmaatschappij zijn 7 schepen bevracht, waaronder 4 voor Amsterdam en 1 voor Rotterdam, Dordrecht en Middelburg, zijnde het laatstbedoelde Elizabeth en Johanna, gezagvoerder T. R. Oomkeus. j heer B. in familiebetrekking staat tot den gewezen lsten com mies aan het postkantoor te M.. in 1855 voor dergelijk feit tot 7jarige tuchthuisstraf veroordeeld. Voor de vierde maal ineen kort tijdbestek waarschuwt de antwerpsche Précurseur de belgische regering, op hare hoede te zijn tegen Nederland, en te zorgen dat Belgiës handel en scheep vaart niet door die van ons land worden overvleugeld. Het artikel dat wij met die strekking in het noinmer van vrijdag 11. aantreffen, heeft tot opschrift: De haven van Antwerpen bedreigd door de haven van Vlissingen." Ook het dagblad L'éinancipation, het bekende orgaan van den clericalen aanhanger, den afgevaardigde Coomans, houdt zich bezig met de nederlaudsche eu belgische handelsaangele- genhedeu en meent te kunnen verzekeren, dat men bij de on derhandelingen over het nieuwe handelstraktaat tusschen beide staten op nog al ernstige bezwaren stuit. Het genoemde clericale dagblad, 't welk eenigermate als een ministerieel orgaan kan worden beschouwd.erkent bij dezegele genheid de noodzakelijkheid van den onverwijlden aanleg van een spoorweg, regtstrceks van Antwerpen naar üusseldorp, waarop reeds gedurende drie jaren van dezijde vau den antwerp- schen haudel wordt aangedrongen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat aan de noordzijde van den Ooster, in de nabijheid van het Goereêsche zeegat, in de diepte van vier vadem bij ge woon Jaag water gezonken ligt eeue kof, waarvan de masten nog zigtbaar zijn, op de volgende merken en peilingen; de toren vau Goedereede even bewesten de schuur iu het. Z. O. t.. O. (mis- wijzend kompas)Brouwershaven eene kabellengte buiten het Westhoofd. Zoo spoedig mogelijk zal aan zee van dit wrak eene wrakton worden geplaatst. Luidens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriuame ontvangen berigt, gedagteekend 21 jnlij ji., was de gezondheidstoestand aldaar voldoende, met uitzon dering van de bij voortduring hecrschende kinkhoest. Wijders heerschten allerwege rust en orde. De Staats-courant van jl. vrijdag bevat nevens andere onlangs vastgestelde wetten, die van 13 augustus 11.regelende het la ger onderwijs (Staatsblad nommer 103). Niet alleen gaat men van lieverlede overal voort niet. het in chronologische en systematische orde brengen en inventariseren der archieven, maar ook is onder goedkeuring des konings thans eeneeerste poging in het werk gesteld tot wederkeerige ruiling vau stukken tusschen de rijks archieven van 's Gravenhage eu Brussel. Te 'sGravenhage en elders hier te lande bevinden zich vele archieven die op Belgie betrekking hebben, te Brussel eenemenigte welke over Holland handelen. In het Dagblad van Zuidhollaud en 's Gravenhage leest men het volgende: Aan een hier ontvangen brief, den lOden dezer aan boord van de schroefstoomkorvet Groningen geschreven, outlceneu wij het navolgende Donderdag, den 6den augustus, (en half 11 ure 's morgens, kwamen wij in de baai van Corunna ten anker, alwaar Z. K. H. de prins van Oranje, met de meeste eerbewijzen van de zijde der spaansehe autoriteiten ontvangen werd. Dien dagende beide volgende dagen noodigde de prins de hooge burgerlijke en militaire beambten der stad bij zich aan boord van de Groningen, aan tafel terwijl HD. donderdag en zaturdag avond de te zijner eere gegeven voorstellingen in den italiaau- schen schouwburg bijwoonde, alwaar op den eerst genoemden avond de opera Ernani en op laatstgenoemden de opera L i somnarnbula werd opgevoerd. Den Ssten (zaturdag) had en ter gelegenheid van 's prinsen bezoek, eene groote parade plaats, welke door Z. K. H. met zijn gevolgen den état-major van de Groningen werd bijgewoond; na den afloop van dit militair feest werd den prins en zijn gevolg, door de militaire en burger- lijke autoriteiten der stad, een keurig déjeuner aangeboden en Z. K. H. vervolgens.melde meeste voorkomendheid en heusch- lieid, iu de gelegenheid gesteld, al liet bezienswaardige dei- plaats in oogenschouw te nemen. Zondag den 9den ging de Groningen vroegt ijdig van Corunna naar Eerrol onder zeil, op welks reede zij tegen den middag het anker liet vallen. Na eerst de maritime, militaire en burgerlijke overheden bij zich aan boord te hebben out vangen, ging de prins onder het lossen van een saluut van honderd schoten, omstreeks 2 ure aan den wal, tot het afleggen van eenige bezoe ken, waarbij aan Z. K. H. de meest mogelijke eerbewijzen werden toegebragt. Ten 5 ure vereenigden zich de liooge auton- teiteu der stad en onderscheidene spaansehe grandes bij den prins aan boord van het stoomschip, aan tafel. Den volgenden dag bezigtigde Z. K. tl. met HD. gevolg en den état-major, liet merkwaardige der stad, met name de marinewerf en dokken, met welk een en ander 11D. meer dan vijf uren doorbragt. Dt s avonds ten 7 ure was er. ter eere van den prins, groot diner bij den admiraal marine commandant, hetwelk Z. K. II. met 11D. gevolg bijwoonde. Morgen (den 11) vertrekken wij naar Vigo, waar wij een paar dagen zullen vertoeven, om vervolgens de reis naar Lissabon aan te nemen, alwaar wij den loden dezer deuken aan te komen. Uit Dordrecht schrijft inen aan de Arnhemsche courant Jongtsledeu dingsdag is te Dordrecht voorloopig in verzeker de bewaring gesteld de heer B.echtgenoot eri vader van vijf kinderen, verdacht van, in zijne betrekking als 1ste commies aan het postkantoor aldaar, zich te hebben schuldig gemaakt aan ontvreemding van geldswaarde uit een behoorlijk gesloten brief. Deze omstandigheid verdient vooral opmerking, daar de brandstichting, verwonding en moord, gepleegd op liet neder- De grondeigenaren worden opmerkzaam gemaakt, dat al.'e onbezoldigde opzienersderjagt en visscherij, niet als rijksveld wachters aangesteld, sedert den lsten julij 11. hunne kwaliteit hebben verloren en geene jagt overtredingen meer kunnen constateren, met te kennengeving, dat, wanneer zij voor hunne particuliere opzieners derjagt en visscherij eene commissie vau rijksveldwachters verlangen, zij zich tot dat einde bijeen op zegel geschreven verzoekschrift aan den minister van justit ie zullen hebben te wenden. Men verzekert dat de zaak der 22 Maieijers, die, ter zake van

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1