N°' 100. Donderdag 20 Augustus. Üimu'iüanöscljf tijdingen. Dexe courant verschijnt des dvnjrsdags, donderdags en z..tvuJ.&gi. Linnen deze gemeente en VUs- »iDgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maandeD is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advenentien is 23 cent per regelvan huwelijksgeboorte of dood hekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen, Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. iiditie van woensdag avond 41 lire. Middelburg S9 iiugsastus. De gemeenteraad alhier heeft heden eene korte openbare zit ting gehouden, waarin echter geen genoegzaam aantal leden aanwezig was om over le kunnen gaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozeue raadsleden. In eene zitting welke bepaald is op aanstaanden vrijdag na' middag ten half twee ure, zal daartoe alsnu worden overgegaan. Naar men verneemt is door de vereenigirig van gemeente secretarissen, aau iederen secretaris der hoofdplaats van een kanton gezonden: 1. Een concept-adres aan den koning, houdende verzoek om eene rijks jaarwedde, en wel op grond, dat vele gewigtige werk- zaamheden, zoo als onder anderen militie en schutterij, hel palentregt en kadaster, de jagteu visscherij, het bevolkings register, enz., door den gemeentesecretaris ten behoeve van het rijk verrigt worden. 2. Een dergelijk adres aan den koning, houdende verzoek tot wijziging van art. 95 der gemeentewet, in dien zin dat het slot daarvan aldus worde gelezen: //en. nadat gedeputeerde staten zijn gehoor .1 geschorst en onder onze goedkeuring ontslagen." Genoemde vereenigiug verzoekt de genoemde stukken onder de ambtgeuooten in ieders kanton te doen circuleren, met uit- noodiging zoodanige adressen aan Z. M. in te dienen. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat de kantonnale kiezers tegen 20 dezer opgeroepen zijn tot het kiezen van afgevaardig den voor de nieuwe staten. Tevens wordt gemeld, dat jl. woensdag de Nieuwe rotter- damsche courant aldaar op nieuw in beslag is genomen. Uit Amsterdam wordt geschreven, ouder dagteekening van deu 15 dezer: //Het zangersfeest is heden lot aller genoegen afgeloopeu. Al spoedig werd medegedeeld, dat de beide bekroonde toon dichters van de prijs-komposilien: Neerlauds taal en Janmaat, gedichten van dr. J. P. Heije, waren de heeren August Stille, van Maastricht, en Richard Hol, van Amsterdam." Uit Rotterdam schrijft men dat met het schip Joan ook naai de Kaap is vertrokken de dichter A. van der Hoop Jrsz., met voornemen zich daar te vestigen. Hij zal eene beschrijving zijner reis en der Kaap-kolonie in het licht geven. Men leest in het Tijdschrift voor Nederlar.dsch Indie: Een paar jaar geleden kwam de regering op het denkbeeld! om aan deu minister van koloniën te verzoeken, iemand volkomen met het postwezen bekend uit Nederland naar Indie te zenden, ten einde aldaar aan het hoofd der posterijen te staan en al zoo danige verbeteringen in het indisch postwezen in te voeren, als waarvoor het blijken zou vatbaar te wezen. Het gevolg daarvau was de uitzending van den heer Theben Tervile, thans direc teur der posterijen te Batavia. Na zich met den loop van de postdienst bekend te hebben gemaakt, deed de heer Tervile eene reis over geheel Java. Hij moet in het verslag zijner reis belangrijke gebreken aangewezen en gewigtige hervormingen voorgesteld hebben. En wat is nu liet gevolg daarvan geweest? Dat de zaken van het postwezen nog iminer in den zelfden gebrekkigen toestand verkecren als vroeger. Ieder land is er op uit om de brievenpost zoo laag mogelijk te stellen. Op Java denkt inen er geheel anders over. Een brief, vau Banjoewangie naar Anjer gezonden, kost ruim eens zoo veel als een brief per landmail van Java naar Holland geexpedieerd! Naar ons inzien kan aan dien treurigen slaat van zaken niet tc spoedig een eind worden gemaakt. Een laag, billijk enmniform posltarief behoorde reeds voorlang in Indie te zijn ingevoerd. Ook zou men de be st elling van de mailpakketten, die nu plaats heeft vier of vijf ureu na aankomst der mailboot, zeer kunnen bespoedigen, als de mail-agent beiast werd met liet sorteren der brieveu en pak ketten gedurende den over logt van Singapoera naar Batavia- Hij zou er al den lijd toe hebben, want dereis duurt gewoonlijk vier of vijf dagen, terwijl in liet kontrakt met de reederij van de mailboot bepaald is, dat aan deu agent eene geschikte en ruime plaats aan boord tot dat einde moet worden afgestaan. Waarom tot. dusver van die bepaling geen gebruik is gemaakt behoort, tot de indische onbegrijpelijkheden. Het dorp Escurial, ofzooals de Spanjaarden zeggen, Escorial ligt 15 uren ten noorden van Madrid in eene hooge bergstreek, waar het immer koel en frisch is. Koning Filips II gelastle zijnen beroemden architect Herrena om aldaar in één gebouw eene kerk, een klooster en eeu paleis te vereenigen, en aan dat gebouw den vorm van een rooster te geven, waarvan de 4 hoek torens de pooten moesten verbeelden, ilij wijdde dit klooster aau San Lorenzo of deu heiligen Laureutius, die op een roos- Ier levend verbrand was. Eilips II had een ambassadeur te Ve- nelie, die aldaar een groote verzameling grieksche en romeinsche manuscripten had bijeengubragt.en toen bij zijn dood bleek, dat zijn boedel te kort schoot, nam de koniug de manuscripten tegen betaling der boedelschulden over en legde die neder in de kloos ter-bibliotheek vau Sail Lorenzo, waar zij, vereenigd met 3000 arabische handschriften, eene aauzielijken collectie uitmaakten. De waarde dier grieksche en latijnsche handschriften, zoo ver zij niet van med.schen inhoud zijn, is tot heden onbekend gebleven. San Lorenzo en zijne boekerij is geen staatsdomeiu, bet, is een patrimouio royal, een kroondomeiu, waartoe niemand dan de koningin toegang verleunen kan. In het vorige jaar had de heer Mulder professor in de oostersche talen te Munchen, hoewel van hooge aanbevelingen voorzien, twee maanden gepoogd toegang tot de arabische handschriften te verkrijgen. Onze landgenoot dr.Tjalling J. Halbertsma, een leerling der klassische school te Leyden, was juist in de keizerlijke bibliotheek te Parijs met. de grieksche haudsclirifieu bezig, toen hij van een ander verwittigd, toch meende te moeten weten, wat. er van de zaak was. Hij reisde dus op eigen kosten naar Madrid en had het geluk om spoediger te worden toegelaten, dan professor M ulder. Terwijl deze de arabische handschrifteu bestudeert is dr. Halbertsma thaus met de grieksche bezig. Sedert den 6den junij brengt dr. Halberts ma dagelijks 5 uren, zijnde de toegestane tijd van admissie, op de boekerij van SanLorezo op het Escurial door, zonder dat men van de resultaten iets heeft vernomen. B3enoemiu*£eii en besluiten. Erkend als consuls van Belgie, bij besluit van 31 julij jl., de heeren G. Suermondt en D. L. W. Hooglandt, respectievelijk te Batavia en Padang. Marine en lepfer. Zaturdag morgen is Zr. Ms. brik de Zeehond, gekommandeerd door deu kapitein luitenant ter zee M.C. van Vreeland, naar zee gezeild, aan boord hebbende de adelborsten der 1ste klasse: A. J. Thurkow, J. H. Beuthem lleddiugius, J. J. Engelvaart, C. ten Bosch, J. W. Visser, F. II. vau der Kop. C. E. Uhleubeck, G. M. Schuurman, C. C. Vermeer, L. J. E. Hajeuius, J. M. H. Bervoets, A.J. Willekens, C. Schuylenburg,, C. A. Niesen, C. J. Marinkelle, jlir.T. E. deBrauw, H. II. Boers, G.J.W. Hoog- winkel, II. B. van Daalen, C. de Klopper, K. A. Stakinan Bosse, L. D. A.Eortein, P. E. Winkelman, J. J. leEevre de Montiguy, J. D. Hooglandt en J. P, Mercier, welke aan boord worden ge- bragt van Zr. Ms. oorlogschepen de lluyter eu Wassenaer, zich in de Middellandsche zee bevindende. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip de Rijn te Hellevoet- sluis is geplaatst de luitenant ter zee 2de klasse j hr. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt. Naar men verneemt zal het bevel over Zr. Ms. stoomschip j Ariijoeno, welke bodem nog inden loop van dit jaar te Helle - j voetsluis in dienst zal worden gesteld, worden opgedragen aan den kapilein luitenant ter zee J. A. K. van Hasselt. Zr. Ms. transpurtschip Merwede. kóniinandaiit luitenant ter zee 1ste klasse R. C. Sloos, van Batavia naar Nederland, in den 22 junij 11. in Simonsbaai (kaap de Goede lloop) binnen geloopen. Zr. Ms. brik de Lynx is zaturdag buiten diensten de etat-major op non-activiteit gesteld. ^ost-indisc'ie fiiolomceii. Uit de bij het departement van koloniën ontvangen berigteu blijkt, dat lusschen den 20 en 30 junij jl te Batavia, de laatste lijdingen zijn ontvangen van de wester aldeeling van Borneo, Macassar, Menado. Ternate, Amboina, Bauda en Timor: zij h i- deu over liet algemeen gunstig. In de wester aldeeling van Borneo was, op verschillende plaatsen, de rijstoogst door overstrooming benadeeld. In hei westelijk gedeelte van Timor is de maïsoogst mislukt. Hier en daar laat de gezondheidstoestand te wenschen oveN Te Sambas lieerscheu koortsen, de vreesselijke berri-berri-ziekte die onlangs vrij lievig te Billilon heeft gewoed, doeli aldaar thans nagenoeg is verdwenen, heeft zich kortgeleden te Bata via vertoond. Van 200 lijders (inlaudevs) zijn binnen weinige dagen 131 gestorven en voor het behoud der overigen wordt ondanks alle daartoe aangewende middelen gevreesd. Het is 1 den geneeskundigen nog niet gelukt eeu beproefd middel tegen die ziekte te vinden. In verschillende gedeelten der residentie Menado doet zich ouder de bevolking een geest van werkzaam beid bespeuren, die- vroeger onbekend was. In het landschap Gorontalo zijn de wijd en zijd verspreide woningen reeds tot kampongs vereenigd, het geen het gezamenlijk bearbeiden van tuineu mogelijk maakt. Reeds heeft de rijstoogst iu 183(i dien vau vroegere jaren ver overtroffen, hetgeen grootendeels wordt toegeschreven aan de betere behandeling des velds. De oude kolfijtuinen, die, hoe zeer sedert dertig jaren verlaten, nejg vrij goed slaan, worden op nieuw in cult uur gebragt cn met nieuwe aanplanlingen ver meerderd. De hoefden hebben uit eigen beweging, verzocht pepertuinen le mogen doen aanleggen. Hiertoe zal goed zaad van Java worden gezonden, terwijl men ook door middel vau goede javasche zaadpadie, zal trachten de hoedanigheid van do rijst te verbeteren. Het gouvernement heeft 300 patzols en 200 schoppen naar Menado doen zenden, om kosteloos aau de be volking van Gorontalo te woorden verstrekt, tot nog toe zijn d e werktuigen daar zoo goed als onbekend. In het begin der maand mei is van uit Sintang (wester aldee ling van Borneo) eene expeditie, bestaande uit 75 man infan terie en eenige artilleristen met een handrnortier, onder bevel van deu kommandant te Sintang, den kapitein P. M.Barberini/, en vergezeld van den assistent-resident von GafEron, iu kleine vaartuigen de Melawi rivier opgestevend, om den aanhaug van eenige vroeger uitgewekene en nog niet iu onderwerping geko men siutaugsche prinsen, die zich daar verschanst hadden, ie verdrijven. Weinige dagen later volgde Zr. Ms. stoomschip Onrust, dat wegens den lageu waterstand, de Melawi niet vroe ger had kunnen opstoomeu. Ondersteund door dit stoomschip werd den 8 mei eene aanzienlijke versterking van deinsurgen- teu te Soengi Man stormenderhand ingenomen en daarna ge slecht. De vijand leed daarbij zwaar verlies m verspreidde zich in de wildernis. Onzerzijds werden gedood twee inlandse he fuseliers en een inlandsch matroos, eu gewond drie europe che en een inlandsche fuselier, benevens een europesche matroos en een inlandsche roeijer. De Chinezen die met de op de kust van Cochin-China afge- loopene nederlandsche bark Henrietta Maria te Batavia aange- bragtzijn, worden voor hel mijnwerk op Billilon geëngageeid Zij zijn inmiddels te Batavia op kosten van dei/ laude gevoed en gehuisvest. De telegraaf over Java is gevorderd tot Samurang. Denlb

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1