MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°- 98. 1857. 15 Augustus. Zaturdag Deze courant verschijnt des dmgsdags, donderdags en z,.tai«Lgs. Linnen deze gemeenteen Vlis- •ïngen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertènt.ien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond ure. Aan'unïifitjimim Aanbesteding-. Op vrijdag den 21sten augustus 1857des voormiddags ten 11 ure, in plaats van op zaturday den Hitsten augustus 1857, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des ko- niugs in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd-ingenieur van den Waterstaat in liet elfde district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aan besteed ïïet uiivoeren vans de XissiSenfjetvone wer ken tot Eiezetting der onderzeescHe en boven laajwater gelegene oevers, als mede tot verbetering' der xeetlijks-giro- fiten niet de daarmede verbonden ver- nienvviag van rijs beslag en aan de Geneest aangevallen en blootgestelde water- beeringen van eenige der calaianitease polders in Zeelanden znli&s in zes perceel en. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. liet, bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van biniienlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vijf dagen te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere införnialien te bekomen zijn bij den hoofd ingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij de ingenieurs te Goes, Zierikzee en Breskens. De minister van biniienlandsche zaken A. G. A. VAN RAP HARD. 0mnfitUmï>scl|f tijïntujcn. Ittiddelburs "ES augustus. De Staats courant van 12 dezer bevat het navolgende offi ciële verslag van de uitzigten omtrent den oogst in Zeeland; De doorgaande drooge weersgesteldheid sedert het begin dezes jaars schijnt, even als de voor ons klimaat ongewone hitte in dezen zomer, een zeer nadeeligen in'vloed op alle voortbreng selen van den landbouw in deze provincie te hebben uitgeoefend, en heeft de vrees doen ontstaan, dat de oogst van alle vruchten dit jaar minder dan middelmatig zal zijn. liet koolzaad, grootendeels reeds geoogst, heeft, die vrees vermeerderd, zelfs bevestigd. De plant, die voor den winter veel beloofde en niet leed door vorst, is in het voorjaar niet goed uitgegroeid, bleef verkrompen en was spoedig uit de bloemen gespeendde zaadkorrel, daardoor vroeger dan gewoonlijk rijp en door de hitte bevangen, is klein van stuk en niet olierijk; het beschot was verre beneden het middelmatige. De witte vruchten, als tarwe, gerst, rogge, haver enz., hoewel voor het oog schoon en op stijf stroo te velde staande, dragen ook de kenteekenen der groole droogte van dit. jaar en dei- hitte van den laatsten tijd. Het stroo is minder in hoeveelheid dan het vorig jaar, dc halm kort, het koren door de hitte bevan gen en voor den gewonen tijd rijp. Het beschot zal waarschijn lijk de verwachting der landlieden, die al zeer vroeg slechts op een middelmatigeu oogst hoopten, niet overtreffen. De wiutergerst en de tarwe zijn grootendeels reeds gesneden en iugeoogst. liet zelfde geldt mede van de peulvruchten. De blaauwe erwten, hier en,'daar door de luis aangedaan geweest, zijn klein van stuk het beschot zal beueden dat van het vorige jaar zijn. Witte en bruine booneu stonden aanvankelijk zeer schoon te velde, doch zijn iu den groei gestremd eu hebben weinig ge bloeid, waarom ook deze minder dan gewoonlijk zullen op leveren. De paardebooneu schijnen het meest geleden te hebben. Zij hebben in den blueitijd veel bloemen verloren eu zijn daardoor slecht beladen de boon is klein en verkrompen en zal wel eene maand te vroeg rijp zijn: de opbrengst wordt beneden die van het vorige jaar verwacht. De nu gebruikt wordende vroege aardappelen zijn vrij goed en smakelijk de late soorten echter doen weinig verwachten en beginnen door le groeijen. Een koele vochtige weersgesteld heid zoude voor dit gewas zeer nadeelig kunnen zijn. De gewone ziekte iu het loof vertoont zich wederom genoegzaam iu alle soortenbij sommige erger dan in het vorig jaar. De heer S. Samehlini le Amsterdam, die zich reeds een en andermaal op muziekaal gebied gunstig heeft onderscheiden, verpligtte dezer dagen weder den beuiinnaren van depiano forte aan zich door de uitgave van een drietal zijner composilieu. aan welker titel althans de verdienste vau het a propos niet mag ontzegd worden. Die stukjes van een voöVmhligeii stadgenoot zullen onge twijfeld alhier dubbele belangstelling verwekken. Jl.dingsdag werd te Amsterdam gehouden de 73ste algemeeue vergadering der Maatschappij tot nut. vau 'talgemeen, ouder voorzitting van den heer J. G. de Hoop Scheffer. predikant bij de doopsgezinde gemeente aldaar. liet aantal departementen is vermiuderd met 3 zijnde Mid- wolde, Biervliet,, Asscndelftvermeerderd met 5 nieuw upge- rigte. zijnde: Anjum (Vriesland), Spijlteiiisse (Zuidholiand), Bedijktcschermer, Hoogkerk (Groningen), Zelthem (Gelder land) waardoor alzoo het aantal departementen thans is 31G. De staat der geldmiddelen is geruststellend. De rekening en verantwoording werd goedgekeurdde ontvaugst bedroeg f 77.009,92, de uitgaaf f 39,637.39, bal ig slot f 37.432,63. Tot nieuwe bestuurders zijn gekozen: iu plaats vau de aftre dende hcorcn S. Mulder en J. vau Gilse, de lieeren J. Brester •n P. N. Muller. Tot president voor hei volgende jaar is ge kozen de heer W. C. Mees. Na afloop der werkzaamheden heeft men zich aan een vriend schappelijk maal vereenigd, waaraan gulle vrolijkheid en vreugde heerschten, eu menige toast werd ingesteld op het welzijn van koning en vaderland, de vereenigiug, de boekdrukkunst, enz. Tevens werd bij die gelegenheid ter sprake gebragt de oproe ping van den Nederlandschen spectator, ten behoeve van de overgebleven dochter van den pas overleden plaatsmajoor, en bragten de leestgenooteu eenige gelden te haren behoeve bijeen. Getuigde liet jaarlijkseh feestmaal van de gulheid en broederlijke toon tusschen zoo vele leden des boekhandels bestaande, het toonde dus tevens, dat meu als echte Nederlan ders ook aan het feestgetij de bedroefden niet vergat. In de kerk te Waterloo bevinden zich gedenk teekenen. opge- rigt voor de nagedachtenis van eenigeengelscheen hollandsche officieren, die op het slagveld hun leven hebben verion*:. De brilsche regering heeft eenesotn van 25,000 francs overgemaakt om aan die gedeukteekeuen de noodige herstellingen te doen verrigten en de kerk tevens te vergrooten. De nederlandscho regering heeft tot het zelfde doel eene bijdrage gestort. Het gewone jaarlijksche onderzoek naar de verstandelijke en zedelijkeoutwikkelingder kweekelingen in het landbouwkundig opvoedingsgesticht te Mout foort, zal, naar wij uit. eene goede bron vernemen, ditjaar plaats hebben op donderdag den 27 augustusa. s.wanneer elk belanghebbende in deze nuttige iu- rigting vrijen toegang beeft, en zich naar wij vertouwen, dom- het genoegen, dat hij daar zal smaken, de moeite, die hij daar voor zicli getroost, vergoed vinden. Den 10 dezer had te Utrecht in Tivoli plaats de gewone jaarlijksche algemeeue vergadering van de Vereenigiug tot be vordering der belangen des boekhandels. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer A. C. Kruseman uit Haar lem, die de vergadering met eene kernachtige toespraak opende. Na de aauueming van een 27tal nieuwe leden uit verschil lende plaatsen van ons land, werd met de werkzaamheden een aanvang gemaakt, en werden een paar belangrijke verslagen uitgebragt namens de commissien //lot verspreiding der voort brengselen van den nederlandschen boekhandel iu het buiten land," en //tot het doen zamenstellen van een naar de verschil lende vakken van wetenschap gerangschikt zaakregister op de alphabetische naamlijsten van boekeu." Daarna werd o. a. overgegaan tot de beraadslaging over de voorstellen tot herzie ning van het reglement voor de vereeniging, waarbij men onder ling is blijven handhaven het regt van vertaling van boeken uit den vreemde, eu wel voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren, te rekenen van ultimo december des jaars waarop het laatst verschenen gedeelte der vertaling is uitgegeven, behou dens de uitzonderingen. Het is zeker te bejammeren, dat dit regt nog niet bij de wet is geregeld, en dat de regering over het algemeen zoo weinig belang inden nijveren tak des boekhan dels stelt, dat zij die zoo lang verstoken houdt van eene behoor lijke regeling zijner regten. Het Dagblad van Zuidholland en 's Graveuliage zegt te ver- I nemen, dat de heer Jacqs. Ed. Saportas, doordrongen van liet, I belang, dat er voor de residentie en Nederland in gelegen is, om te Scheveningen eene groote zeehaven daar te stellen en die in verbinding te brengen met de waterwegen en het eurdpeescSi spoorwegnet, zich die zaak reeds sedert lang aangetrokken, en deswege onderhandelingen geopend heeft, zoo wel met de hoorn regering, als met de eerste bankiers van Europa. Voorlooj)ii:tj opnemingen zijn geschied door en ouder toezigt van den hoofd ingenieur A. Greve, die, als deskundige in deze geraadpleegd, de uitvoerbare verwezenlijking van dii belangrijke plan heeft aangetoond. Is men wel onderrigt dan moet er gegrond voor- uitzigt bestaan, dat het den ijver vanden heer Saportas gelukken zal, ditgrootsche plan, dat vooral voor de residentie en hut vaderland van onberekenbare gevolgen zou zijn, tot stand to brengen. USenoctiBingen en besluiten. Benoemd tot ridders der orde van den Eikenkroon, tie lui: - - naut ter zee der lste klasse G. P. J. Mossel, te Vlissingeii, tu de lieeren C. L. Wagner en J. P.van Visvliet, kapiteins lij de dienstdoende schutterij te Middelburg. Eervol ontslagen, jhr. E. M. A. Martini, laatst Zr. Ms.geza.it, bij het hof van Zweden en Noorwegen, thans builen werkelijke dienst, en hem toegekend een pensioen van f 1-000. Benoemd, lot kommandeur der orde van den Eikenkroon d„' heer dr. P. Bleeker, dirigerend officier van gezondheid2de klasse, bij het leger in Nederlandsch Indië. Kecrolo^ie. Dingsdag 11. is te Rotterdam, in den ouderdom van 01 j um. overleden de lieer C. J. Glavimans, ridder der orde vau den Ne derlandschen leeuw, oud hoofdingenieur der marine. Marine en leger. Uit Hellcvoetsluis wordt berigt, dat Zr. Ms.stoomschip Ar.I- joeno, op de werf in gereedheid wordt gebragt, om waarschijn lijk met half september in dienst te worden gesteld; daarna zal Zr. Ms. stoomschip Bromo ook voor dc actieve dienst worden in gereedheid gebragt.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1