MIDDEL BURGSGHE C O U R A N T. N°- 97. Donderdag '1S57. 13 Augustus. Öirmmlnnösrip" tijïnngrn. Deze courant verschijnt des dingsdagsdonderdags eu Xntuiiuga. Binnen deze gemeente en VUb- iingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dooilbekend- makiDgen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Biuteugewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4J ure. Mitïtlelhurg 13 augustus. Heden heeft alhier de opening plaats gehad van de stembriefjes ter verkiezing van een lid der provinciale staten in dit hoofd» kiesdistrict. Daarbij is gebleken dat in het geheel 341 biljetten zijn ingeleverd, waaronder 14 van onwaarde, zoodat 327 geldige stemmen zijn uilgebr&gt eu de volstrekte meerderheid 164 was. Hebben bekomen de heeren H. J. van Deinse 229. mr. Ph. van deuBroecke 51, mr. J. G. Sprenger 6, mr. A.J. van Deinse 5, W. M. Snijder 5. J. H. van Deinse 4, voorts twee personen 3, drie personen 2 stemmen en vijftien verschillende 1 stem. Derhalve is de heer H. J. van Deinse verkozen. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Vlis- singen opjl. maandag is bevonden, dat in de slembus aanwezig waren 171 stembriefjes, waarvan 3 van onwaarde, zoo dat 168 geldige stemmen overbleven, waarvan de volstrekte meerder heid bedroeg 85. Daarbij verkregen de heeren A.Ruysch 47. J. B. de Groof 26, K. Blonk 21, B. Flaader 17, J. A. Serie 15, A. van de Sande 7, A. Benier 6 en J. Jansen 5 stemmende overige stemmen waren verdeeld tusschen onderscheiden personen. Niemand alzoo de volstrekte meerderheid bekomen hebbende, zoo zal er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Ai Ruysch en J. B. de Groof. Te Hoek zijn herkozen bij eindstemming tot leden van den gemeenteraad de heeren A. Riemens en L. Nijssen. Inde vergadering van den gemeenteraad van Neuzen van den 11 dezer is benoemd tot secretaris de heer J. Dieleman, in plaats van den heer G. van de Berge, onlangs overleden. Een arbeider onder Schoondijke, wiens vrouw sedert eenigen tijd zwaar ziek is en die zelf ongesteld was. werdjl. zaturdag avond omstreeks zeven ure in een der bedsteden zijner woning dood gevonden, onder zoodanige omstandigheden die doen ver moeden dat deze persoon zich door ophanging van het leven heeft beroofd. De oorzaak van dezen zelfmoord wordt gezocht in de overdre ven vrees, die de overledene voor zijne tijdelijke belangen koes terde, nu de oogsttijd daar was, en hij noch zijne vrouw, als door ongesteldheid daarin verhinderd, iets konden verdienen. De overledene, die slechts zijne vrouw nalaat, was overigens een oppassend man. De minister van koloniën heeft den gemeentebesturen en verdere inzenders van certificaten van nederlandschen oor sprong, wegens goederen, bestemd om in Nederlandsch Indie te worden ingevoerd, herinnerd dat, ten einde geene vertraging in de terugontvangst van de gemelde stukken te ondervinden, bij de inzending daarvan aan het departement van koloniën op het adres de woordencertificaten van oorsprong" be'nooren te zijn geplaatst. Hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeerpolder hebben een adres aan de tweede kamer ingediend, bezwaren inhoudende ten aanzien van de voordragt der wet, bij welke aan den raad dier gemeente de bevoegdheid wordt verleend, om eene belas ting te heffen van een gulden per bunder, van de in den polder gelegen landen. De adressanten doen opmerken, dat dergelijke verordening niet alleen in strijd zoude zijn met de gemeentewet, maar bepaaldelijk met de voorwaarde, op welke de droogge maakte gronden zijn verkocht, en waarbij aan dezelve voor 25 jaren vrijdom van grondlasten is verzekerden dat dergelijke wet alzoo voor 't minst als onbillijk zou moeten worden geacht. De adressanten beweren dat zij den polder, bij gemis van behoorlijke maatregelen tot waterbergiug,waardoor voor het rijk een half millioen is bezuinigd, in geen zeer voldoenden toestand hebben overgenomen, en zich belang getroosten o m daarin te voorzien, gemeente Haarlemmermeer behoefte en deze van het rijk mag verwacht, met ter zijde stelling van het bedoede dorpsgronden en die aan de Cruquius, aan de gemeente werden afgestaan, voldaan. rijke opofferingen moeten Zi) ontkennen niet dat de heeft aan ondersteuning en meeuen dat. indien ontwerp, de onve rkoehte ter waarde van f 36,000, aan die behoefte zou zijn Jl. zondag is te 's Gravenhage aangekomen dr. S. A. Buddingh. na zijne hem door den koning opgedragen algemeene inspectie over de protestantsche kerk en het school wezen in Nederlandsch Indië, welke ruim vijfjaren heeft geduurd, gelukkig volbragt te hebben. Bijzonderheden zijn omtrent die inspectie nog niet bekendevenwel weet men uit de verslagen en andere indische berigten, dat deze belangrijke zending de weldadigste vruchten heeft gedragen, zijnde het getal predikanten in Indië bijkans verdubbeld en aan het schoolwezen eene groote uitbreidiug gegeven. Vele nieuwe gemeenten zijn er gestichtook moet de heer Buddingh ouder de heidensche Battah-volkeren en de Al- foeren met ijver en goed gevolg werkzaam zijn geweest; reeds zouden onder de eerstgenoemde volken scholen geopend en zendelingsleeraars werkzaam zijn. Het is te hopen, dat men zich weldra in de keunis van de bijzonderheden van deze zoo hoogst gewigtige commissien zal mogen verheugen, tot welker vervulling dr. Buddingh zich vele vermoeijenissen en ontbe ringen moet getroost hebben, zoo dat het hem tot een dubbel genoegen moet verstrekken, na zo -> "•■elvuldige reizen in de nederlandsch-indische bezittingen, in welstand in het vaderland te hebben mogen terugkeeren. De koninklijke bibliotheek te's Gravenhage is dezer dagen verrijkt geworden meteen prachtexemplaar van twee belangrijke en voortreffelijk uitgevoerde werken, namelijk J. J. Audubonds Birds of America, from drawings made in the United States and their territories, 7 deelcn, royaal So., met 500 fraai gekleurde platen, en J. J. Audubons aud Rev. J. Bachmans Quadrupeds of North-America, 3 deelen royaal 8o., met 155 niet minder uitmuntend gekleurde platen. Deze werken zijn door de rege ring clec Vereenigde staten aan die van Nederland teu geschenke aangeboden. Volgens berigten nit Konstantinopel blijkt dat, na het ver trek van den russischen gezant uit die hoofdstad, de bescher ming van personen en eigendommen van russische onderdanen en de behartiging hunner belangen is opgedragen aan den nederlandschen minister-resident aldaar, graaf van Zuylen van Nijevelt. Zoo als men weet, is dit de tweede maal dat dit ge schiedt. Ook in 1827 vond dit plaats, toen er evenzeereen baron van Zuylen nederlandsch gezant te Konstantinopel was. ISeiioemingen en besluiten. Benoemdbij besluit van 6 dezer, tolridders der orde van den Nederlandschen leeuw, de heeren A. J. F. Jansen, resident van Menado; mr. C. A. de Jongh, vice-president van het hoog ge- regtshof van Nederlandsch Indie, en A. A. Th. de Man, admi nistrateur van financiën te Suriname. Vergunning verleendbij besluit van 29 julij 11., aan den offi cier van gezondheid der 1ste kl. van het leger in Nederlansch Indie O. G. J. Mohnike, tot het aannemen en dragen van de gouden deensche medaille van verdiensten, hem door den ko ning van Denemarken geschonken en bij besluit van 8 dezer, tot het aannemen eu dragen der versierselen van de ridderorde van St. Stanislas der lste kl., aan den vice admiraal H. Fergu son, directeur en kommandaut der marine te Vlissingen; van St. Stanislas der 2de kl. met de kroon, aan den lieer L. K. Turk. hoofdingenieur,directeur vau scheepsbouw, van St.. Stanislas der 2de kl., aan den heer D. G. Muller, secretaris generaal bij het departement van mariue, eu van St. Anna der 3de kl., aan den luitenant ter zee der lste kl. J. E. Buijs. Marine en leger. Z. K. H. de prins van Oranje is met Zr. Ms. schvoefkorvet Groningen, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. D. Wol ter beek, den 6 dezer in de Corunna aangekomen. Alles was wel aan boord. De verjaardag van H.IC. II. prinses Louisa, kroouprinses van Zweden, is den 5 dezer, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Gedeh, kommandant de kapt.-luit. ter zee B. H. Staring, toen liggende te Plymouth, op de gebruikelijke wijze door net iiij- schen van vlaggen en het doen van een saluut van 21 schoten gevierd; de aldaar liggende engelsche oorlogsbodems hebben daaraan deel genomen, door het hijschen der Nederlandse^1?1- vlag en het doen van een gelijk aantal saluutschoten, welk saluut mede door de batterijen aan den wal is geneven. Aan boord van gemeld stoomschip was alles wel. Jl. vrijdag is de reis voortgezet. Burgerlijke stand. Ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand gedurende de maand julij 1857, in de gemeente Middelburg, als: Gehuwd, 13 paren. Geboren30 kinderen; 20 van het mannelijke eu 19 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 51 personen, 24 van het mannelijke en 27 van liet vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven2. Onder het getal der als overleden ingeschrevenen zijn 3 personen welke elders zijn gestorven. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar 20van 1 tot 56van 5 tot 10 2 van 10 tot 15i van 15 tot 203van 20 tot 251 van 25 tot 301 van 30 tot 35, 3; van 35 tot 401 van 40 tot 45, 3: van 45 tot 500 van 5*0 tot 55 1van 55 tot 600: van 60 tot 650van 65 tot 70, 4; van 70 lot 75 2 van 75 tot 80 2van SO lot 85, J. Goes, als: Gehuwd, 8 pareu. Geboren, 16 kinderen. 5 van het mannelijke en 11 van het vrouwelyke geslacht. Overleden, 20 personen; 8 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Van liet getal overledenen warenbeneden den ouderdom vanl jaar, 7; van 1 tot 5 jaar oud, 5; vau 5 tot 10, 1 van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25 1 van 30 tot 35, 1 van 50 tot 551van 60 tot 651van 65 tot 701 Zierikzee als: Gehuwd, 6 paren. Geboren, 19 kin deren 11 van het mannelijke en S van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 24 personen (waarvan 2 elders overle den doch te Zierikzee ingeschreven); 12 van het mannelijke en 12 van het vrouwelijke geslacht. Van de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar, 10van 1 tot 5 3van 25 tot 30 2 van 35 tot 401 van 50 tot 55, 1 van 55 tot 60, 1van 70 tot 752 van 75 tot 80, 3; van 85 tot 90, 1. Hulst, als: Gehuwd, 3 paren. Geboren, 8 kinderen 5 van het mannelijke en 3 van het vrouwelijke geslacht. Over leden 3 personen1 van het mannelijke en 2 van het vrou welijke geslacht; zijnde 2 beneden het jaar en 1 van 45 tot 50 jaren oud. Afloop verkoopingen en aanbestedingen. Middelburg 11 augustus. Een huis en erve, in deNederstraat 0199. Verk. voor f607. Stateu-generaal. Eerste kamer. Zitting van 11 augustus. In deze zitting zijn behandeld de volgende wetsontwerpen 1. dat tot vaststelling der uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 18572. dat tot ver hooging der begrooting wegens den arbeid van gevangenen voor 1S57: 3. dat, tot verhooging van hoofdstuk Vdcr staatsbe groting voor 1856, en 4. dat tot splitsing der gemeente Brui- nisse en tot bijvoeging van den geheelen Anna-Jacobapolder aan de gemeente St. Pliilipsland, omtrent welke beide laatste de minister van binnenlandsche zaken eenige inlichtingen gaf ter beantwoording van de deswege in de verslagen gemaakte op merkingen; 5. dat tot verhooging van hoofdstuk IX B der

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1