MIDDELBURGSCHE COl R A N T. N0, 95. Dingsdag 1857. '1 'I Augustus. Sixnhonötgingen VA.\ HEI R1IKSBESTOBR.PRO VlVCIALfi ES GElIEESTEBBSTURElf. 6innrnlanhsrl)r tijöinflcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z<.tii£ lags. liinnen deze gemeenteen Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of dooilbckend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. I)e-betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 4ï ure. BI e kem! ui a King-. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat volgens beschikking van zijne excellentie deu mi nister van 'oinneulandsche zaken het kanaal van Neuzen zal worden afgetapt van den 6 tot.den 22 september aanstaande. Middelburg, den 24 julij 1857. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. vol te houden, liet blad sluit met de uitdrukking van de hoop datJifct belgische gouvernement liet voorbeeld der hollandsche 'regeringzH volgen. De minister van marine brengt, ter kennis van belanghebben den, dat de oostelijkste pyramidale ijzeren ton van den Ban- jaard, welke blijkens de kennisgeving van den 28 julij jl., door verzanding van deu ketting van haar aukertuig was weg gesla gen, op deu 4 dezer, omstreeks twee kabellengten meer noorde lijke rigting is herplaatst geworden. Xfidrielburg- Ui augustus. Bij de verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad, op den 21 julij jl., te Aardenburg, alwaar het getal kiezers 95 be draagt, zijn ingekomen 91 stembriefjes waarvan 1 van onwaar de volstrekte meerderheid was dus 46. Herkozen werden de heeren: P. L. Reepmaker met 61 en Abr. van de Plassche met 59 stemmen. Er moest eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren P. L. Verhoeken die 44 en J. de Muynk die 43 stemmen bekwamen. Bij de tweede stemming op jl. dings dag zijn ingekomen 91 stembriefjes. Verkozen werd de lieer P. L. Veclieeke met 47, terwijl de heer J. de Muyuk 39 stem men bekwam en 5 briefjes van onwaarde werden verklaard. Opmerkelijk is het dat bij de beide stemmingen van 95 kiezers 91 zijn opgekomen. Voor de herslemming voor een gemeenteraadslid den 30 julij te Cats gehouden, waren 12 geldige stemmen uitgebragf, waarvan het aftredende lid A. Meulenberg 10 en H. tilerum 2 stemmen erlangden, eerstgenoemde werd alzoo herkozen. Te 's Gravenpolder werd herstemd tusschen J. F. en J. Mol. 22 geldige briefjes waren ingeleverd, beide verkregen elf stemmen, zoo dat de laatste als de oudste is verkozen. Te Heinkenszand waren 44 geldige stemmen uitgebragter werd herstemd tusschen i\ Ermerius en J. Nijsten, eerstge noemde werd herkozen met 25 stemmen. Te Kattendijke werden 15 biljetten ingeleverd waarbij P. den Boer met 9 stemmen herkozen is. Te Kortgene zijn de leden Boot. en Hoogendorp herkozen. Men schrijft ons uit Schoondijke van 8 dezer: Ter aanvulling en verbetering van ons berigt, betreffende de herstemming voor twee raadsleden, in de Middelburgsche cou rant van 6 dezer, diene nog dat de heer J. L. Kabboord reeds eenige dagen te voren schriftelijk zijn verlangen kenbaar had gemaakt om bij de aanstaande herstemming geheel buiten aan merking te blijven, en het alzoo aan onbekendheid van enkelen met zijn verlangen toe te schrijven is dat er nog vijf stemmen op hem werden uitgebragt. Naar men verneemt zijn de wetten tot regeling van de genees kunst thans gereed en zullen zij binnen eenige dagen gedrukt aan de leden der st.aten-generaal kunnen wordeu rondgedeeld. Zij behandelen: a de uitoefening van 'de geneeskunst \L de art sen ijbereidkunde, den handel in geneesmiddelen en in heelkun dige werktuigen: c het geneeskundige best uur en d het onderzoek naar de bekwaamheid van toekomstige geneeskundigen en apo thekers. Prins Louis Lucien Bonaparte, neef van den legen woordigen keizer der Franschen, heeft in zijn hotel te Londen, eene druk pers doen plaatsen, waarop hij de vruchten zijner linguïstische studiën drukken doel, tot eeu klein getal exemplaren, welke hij vervolgens aan openbare boekerijen en de letterkundige leden der hoogearistocratie als geschenken uitdeelt. Thans is de prins bezig met een werk, hetwelk, op zijn verzoek door dr. J. H. H.al- bertsma vervaardigd werd; het. is eene vertaling van het evan gelievan Mattheus, uitliet grieksch in het tegenwoordigeland- friesch. De prins corrigeert de proeven zelf en, vervolgens dr. Halbertsma, naar men zegt, met eene kennis van zaken en met. eene naauwkeuriglieid, welke de auteur tot dusver te vergeefs onder de correctors van de nederlandsche pers gezocht heeeft. (De nieuwsbladen plaatsen den prins, die gedurende dezen zomer in Londen verblijf houdt, ten onregte t.e Madrid, alwaar hij verward wordt met zijnen neef). Le précurseur bespreekt op nieuw de gevaren waarmede Belgie van den kant van Holland in zijn handel wordt bedreigd. Aanleiding tot dit tweede artikel gaf een opstel in de Echo universel, die erkent dat de ongerustheid, welke Le précurseur onlangs aan den dag legde, niet ongegrond is, omdat de supe rioriteit, die inzonderheid de belgische doorvoerhandel aanvan kelijk door de met spoed voltooide spoorwegen verkregen had, meer afhing van voorbijgaande dan van plaatselijke en duurzame oorzaken, terwijl Holland tegenwoordig, door zijn stelsel van vrijen handel en de aansluiting zijner spoorwegen bij de duit- sche, zijne oude voordeelen op Belgie herwonnen heeft. Le précurseur vindt in elk van deze regels eene waarschuwing of eene les, doch meent ten slotte dat de regering slechts afdoende maatregelen behoeft te nemen, om de concurrentie met Holland aants W. K. L. van Helden, H. M. Steeuberghe, F. Knoote, Uit Lissabon wordt van den 29 junij 11. berigt, dat er een groot bedrog ontdekt is. dat met. deu uitvoer van zoogenaam- den portwijn wordt, gepleegd. Het blijkt namelijk, dat te Lon den en te Hamburg een afschuwelijk mengsel, uit alcohol, teer enz. bestaande, vervaardigd wordt, hetwelk alsdan naar Por tugal wordt gevoerd, en van daar weder als portwijn naar Enge land gezonden. Er bevinden zich drie duizend pijpen van dit, brouwsel in Londen. Te Oporto is een schip daarmede geladen aangehouden. Betreffende den vreeselijkcn brand, die het pruissische stadje Vreden teisterde, worden uit Aalten de volgende bijzonderhe den medegedeeldVan de 420 huizen, welke Vreden bevatte, staan er slechts 99. De el lende en verwoesting, welke er heerscht, laat zich niet beschrijven. De brand is veel erger geweest dan in het jaar 1811, toen Vreden ook voor verreweg het grootste ge deelte afbrandde. Destijds werd ook de kerk, althans toren en dak, eene prooi der vlammen. Thans werd dit scboone ge bouw, waaraan in het vorige jaar nog eene aanzienlijke som ter verfraai] ing werd te koste gelegd, gelukkig gespaard. Benoemingen en besluiten. Eervol ontslag verleend, bij besluit van 5 dezer, aan W. G. F. Koemans, als adjunct commies bij het departement van bin- neulandsche zaken, en tot adjunct commies bij dat departement benoemd J. Bokkelkainp, thans 1ste klerk. Benoemd, bij onderscheidene besluiten, bij het 4de regement dragonders: tot lsteu luitenant de 2de luitenant jhr. W. van Loon, van het corpsbij het wapen der artillerietot lsten lui tenant de tweede luitenant H. J. Kuipers, van het wapen, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Iudie; bij het regement veld-artillerie: tot lste luitenant de 2de luite- D. H, Cromhout en J. A. van Otterloo, allen van het corps; bij het lste regement vesting-artillerie, tot 1 sten luitenant de 2de luitenants R. W. Kraft, W. Reijerinck en P. B. Koek. allen van het corps, bij het 2de regement vesting-artillerie: tot .lsten luite nant de '2de luitenant C. L. Doorman, van het corps; bij het 3de reg. vestirig-artiilerie: tot lsten luitenant, de 2deluitenants H. W. van Marle, 11. Verschoor en jhr. W. F. G. A. von Pestel, allen van het corps; bij het regement rijdende artill.lot lsten luitenant de 2de luitenants jhr. IV. A. Alting von Geusau en jhr. W. G. Hovy, beiden van het corps bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs: tot lsten luitenant de 2de luitenants J. F- Beijen en F. H. Ampt. beiden van het corps. Benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon de kapitein van Dömming, van liet 36ste pruissische infanlerie-regement. Benoemd bij besluit, van 5 dezer, tot regter in de arrondisse- meuts vegtUauk te Middelburg, de heer mr. J.tl. de Stoppelaar, thans substituut griflier bij die regtbank. en tot griffier der arrondissements regtbank. 1e Goes.de beer P. van Dalen, thans substituut-griffier bij die regtbank. ■tUm-itie en Ieg-er. Zoo als men thans nader verneemt, zal de stoomkorvet Gro ningen, gekommandeerd door den kapitein-luitenant ter zee J. D. Wolterbeek, en aan boord waarvan zich Z. K. H. de prins van Oranje bevindt,, de havens van Genua, Nizza, Spezzia Livorno en Rome uiet aandoen, maar van Gagliari reglstreeks naar Napels koers zetten. Het voornemen is om jn bet geheel een en twintig havensteden te bezoeken, waaronder, behalve de reeds opgenoemde, belmoren: Oporto, Cartagena, Tarragona, Palma. Palermo, Syracuse, Girgenti en Tunis. Uit het 41 jaarlijksche verslag, uit.ge bract ferjongste algemeene vergadering van hut lioofdbesi uur van het fonds ter aanmoediging eu ondersteuning van de gewapende dienst, in de Nederlanden, blijkt dat gratificatiën werden verleend aan 1878 personen als, aan; '252 verminkten in den veldtogt van 1815; 56 nageblevenen van gesneuvelden in den zelfden veldtogt23 verminkten in Neêrlands overzeesche koloniën of bezittingen buiten Europa; 105 verminkten ju den veldtogt 1814; 46 verminkten in oorlogen voor november 1S13: 220 verminkten in den strijd tegen Belgie; 7S nageblevenen van gesneuvelden in den zelfden strijd; 1098 infirmen. waaronder zich bevinden 58S blinden,terwijl de overigen allen in bevolene dienst infirm zijn geworden of volle 40 jaren hebben gediend. Uilderekeuingbleck.datde uitgaven in 1856 hadden bedragen f 75,087,7en de ontvangsten f73,772,14; zoodat er eeu tekort was outstaan van f 1315.64&. Omtrent liet invalidenhuis werd medegedeeld, dat. in hetzelve verpleegd waren 72 perso nen, en dat tot bestrijding der kosten van dat gesticht, gestrekt hadden eene rijkstoelage van f5000 en eene toelage van de stad Leyden a f600, afgestane gratificatiën en pensioen, en eene bijdrage uit dit fonds ad f 4092, 31. te zamen f 22,310,75. De jaarlijksche collecte had opgebragt f26,834,54, dus f225,03} minder dan in 1855. Het door eenige dagbladen medegedeelde berigt, dat ai de miliciens der ligtiug van 1853 zouden worden opgeroepen, om aan de najaarsoefeningen deel te nemen, is onjuist, daar het Z. M. heeft behaagd, voor dit jaar, de gewone bijeenkomst, van de miliciens-verlofgangers voorde uajaarsoefeningen, in zoo ver te beperken, dat van de ligting van 1853 alleen zullen worden opgeroepen de miliciens behoorende bij liet regement grenadiers en jagersbij het lste, 2de en 4de bataillon van het 2debij het lste batallon van het 4de; bij het 3de bataillon van het. 5de, en bij het 2de bataillon van het 6de regement infanterie, welke mi liciens t egen 29 dezer zijn opgeroepen en voor of op 5 october daaraanvolgende naar hunne haardsteden zullen wordeu terug gezonden. Volgens berigten van de kaap de Goede Hoop tot. 15 junij 11.was de stoomkorvet Japan.onder bevel van den luite- naut ter zee lste klasse W. J. C. ridder Huysseu van Katten dijke, van. Hellevoetsluis, laatst van Lissabon, naar Batavia en

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1