betrekking tot de benoeming van een geneesheer in het gasthuis alhier, wel degelijk kracht van wet heeft verkregen. Bereids heeft zich dan ook de belanghebbende medecinte doctor tot Z. M. den koning en tot gedeputeerde staten van Zeeland gewend, roet eerbiedig verzoek, het koninklijk besluit te handhaven, de benoeming van den gemeenteraad te vernieti gen, en hem adressant in het genot te stellen van den voorrang aan zijnen wettig verkregen titel verbonden. Dit zelfde verzoek om vernietiging is ook bij gedeputeerde staten ingediend door een raadslid, en op grond van het voorloopig reglement van beheer, hebben ook de kerkeraad der hervormde gemeente en de kerkeraad der doopsgezinden bij gedeputeerde staten aange drongen op de handhaving van art. 3 van het gemeld reglement van beheer. Al deze adressen zijn reeds ter fine van berigt gesteld in han den van burgemeester en wethouders, en hoezeer het advies van dit collegie niet moeijelijk is te raden, zoo zien toch een groot aantal ingezetenen met belangstelling den uitslag dezer zaak te gemoet, of het hooger bestuur het koninklijk besluit van 2 april 1829 van kracht blijft verklaren, en zop ja, of het dan zal vernietigen de in strijd met hetzelve gedane benoeming van eeneu geneesheer ia liet burger-gast huis. Uit Bath schrijft, men ons van 4 dezer: Heden morgen outstonder brand in een der arbeiderskeeten in den naburigen Eersten polder van de Maatschappij tot indij kingder op- en aauwassen iu de Ooster Schelde, waardoor twee soortgelijke ea aan elkander grenzende verblijven van riet en stroo waarvan een bewoond, iu een zeer kort tijdsverloop een prooi der vlammen werden. Bij het ontstaan van den brand waren de ouders van het in die keet verblijvende gezin, niet achterlating van vier jonge kinderen, in den polder werkzaam. Drie dier kinderen werden met eenige moeite gered, doch het vierde, een zuigeling van vier of vijf maanden oud, is iu de vlammen omgekomen. Het ongeval is veroorzaakt door het onvoorziglig gebruik maken als brandstof van de in ruime mate aanwezige stoppels van liet in gemelde polders dezer dagen gedorschen koolzaad. Betreffende de reis van Z. K. H. den prins van Oranje, dezer dagen ondernomen, leest men in het Dagblad van 'sGravguhage het. volgende Het plan is om nagenoeg een vijl'entwintigta! portugesche, spaanschcen andere middellandsche zeehavens te bezoeken. De eerste havens die zullen worden aangedaan, zijn Fürrol en Corunha, welke men reeds den 5 dezer hoopte te bereiken. Om streeks de helft dezer maand dacht men te Lissabon le zullen biimenloopen. Daarna zou Gibraltar worden bezochten vervol gens de gehcelestreek van havens aan dc oostkust van Spanje gelegen: Malaga, Alicante, Valencia, Barcelona, enz. Van daar zou men overde Port Mahou en Cagliari koers zetten naai de Italiaansche kust, Nizza, Genua, Spezzia, Livoruo we!liet ook Rome) en Napels, Messina en verdere sieiliaansche havens aandoen, om alsdan langs Malta naar de afrikaansche kust over te steken en onder anderen Algiers te bczoekeu. Na vervolgeus te Cadix binnengeloopen te zijn, zoude terugreis naar het vaste land worden ondernomen, dat men in het. begin van november weder hoopt te bereiken. Op deze reis, die als zij door weer eu wind begunstigd wordt, hoogst aangenaam zijn kau voor alle die haar incde maken en die gewis op nieuw zal bijdragen om de sympatie voor Holland en zijne geliefde dynastie buiten 's lands te verhoogeu, wordt de prins behalve door het reeds op gegeven personeel, vergezeld door den mei. hoogstdenzelven bcvriendeu baron v. P&Ifaudt. X Zoo als bekend is worden er sedert eonigen tijd pogingen aangewend om ouder den titel van "De constitutionneel" te Amsterdam nog een groot dagblad op te rigten. Het kapitaal daartoe vcrcischt, is gesteld op fl00.000. Naar men verneemt zijn er reeds voor een bedrag van f 70.000 aan actieu genomen, zoo Jat;de^yö>reischte som spoedig zal gevonden zijn. r \D'e,Maat schappij tot nut van 't algemeen heeft zich bij ver- zoelcsehrift getvend tot. Z. M. den koning, daarbij aandringende op eenc spoedige en volkomen afschaffing der slavernij in de jiéderlaiidsche bezittingen. Zij herinnert hoe andere volken en regeringen bereids voor lang het, voorbeeld ten goede gegeven -„-hebben en Nederland nog steeds besluiteloos eu als Ier halver wege staan blijft. Zij erkent noglaus, dat aan eene algemecne emirfCïpatie eigenaardige bezwaren verbonden zijn, en zonder jZjchJtè verdiepen ineen onderzoek hoe die zijn op te heffen, 'niéékf-zij het van hare roeping te mogen achten, om hare over tuigd^' uit te spreken omtrent hetgeen zij beschouwt als met. eene billijke en volkomen emancipatie in strijd te zijn. Zij brengt daartoe aan de eene zijdede stelling,dat het niet te regtvaar- digen zou zijn, om bij erkenningeener algemeene ensolidaire ver autwoordelijkheicl des nederlandschen volks de geldelijke schade uitsluitend le doen dragen door de tegenwoordige eige- j naren der slaven, en aan deandere zijde de meening, dat de kos ten van de bevrijding der slaven nimmer aan deze behooren toegerekend te worden, als hadden zij geen natuurlijk en onver vreemdbaar regt om de hun ontroofde vrijheid ook zonder be taling van losgeld te herwinnen. Het besef van de volstrekte ouregtvaardigheid der slavernij laat volgens de maatschappij niet toe, om de bevrijding afhankelijk te stellen van geldelijke onderhandelingen; zij zou het eindelijk eene jammerlijke illusie noemen, wanneer men, met vermijding van den naam en met verloochening van het wezen der emancipatie, er toe over zou gaau om de slavernij in onze wesiindische koloniën onder an dere benaming en met andere meesters te bestendigen. De dagbladen vermelden het overlijden van twee letterkun digen van naam, die beide zich door hunne liberale beginselen hebben onderscheiden, cloch niet te min eene zeer verschillende I rigting hebben gevolgd. De eerste is de vlaamsche schrijver M. P.F.van Kcrckhoven, die in 32jarigen ouderdom te Antwerpen is bezweken; de tweede de frausche socialist. Eugene Sue, die, na uit frankrijk te zijn verdrevenen verschillende steden te heb ben bezocht, zichten laatste te Anne9y in Savoye had gevestigd. Luidens de metde jongste mail bij liet departement, van kolo niën uit Suriname ontvangen berigten, gedagleekend 5 juiij jl., heerscht de kinkhoest nog te Paramaribo en op de plantages, terwijl zich ook iu het district Nikkerie voortdurend gevallen van die ziekte voordoen. ISenueBningeii en besluiten. Benoemd bij besluit, van 1 dezer, tot minister van staat de heer mr. A. J. Duymaer van Twist, laatstelijk gouverneur gene raal van Nederlaudsch Indie. Vergunning verleend: bij besluit van 2 dezer, aan den heer inr. J. S. Loisy. minister van marine, en aan den schout bij nacht E. X. K. 't Hooft, 'skonings adjudant, in buitengewone dienst, tot het. aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna der 1ste klasse, hun door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Benoemd: bij besluit van 3dezer, tot referendarissen bij het departement, van binneulandsche zaken jhr. E. W. J. Six tot Oterleek. thans commies, en mr. M. M. van Baumhauer, thans hoofd-comrnies. Benoemd: bij besluit van 2dezer, met ingang van den 11 dezer, de hierna vermelde adelborsten bij de koninklijke akade- mie voor de zee- eu landmagt, als 1. tot adelborsten der 1ste klasse bij de nederlandsc'ne zee- magt J. PI. Benthem Reddingius, L.«J. E. Hajenius, A.J.Thur- kow. J. W. Visser, F. H. van der Kop, C. E. Uhlenbeck, C. ten Bosch. J. Isebree Moens, C. C. Vermeer, J. J. Engelvaart, C. Schuijleiihurg, J. J. leFèvre de Montigny, jhr.T. E. de Brauw, G. M. Schuurman, C. J. Marinkelle, A. J. Willekens, H. li. Broers, H. B. van Daalen. C. de Klopper, C. A. Niesen, J. M. H. Bervoets, K. A. Slakmau Bosse, P. E. Winkelman, \i. J. W. HnoghivjnkcJ, J. P. Mercier, L. D. A. Fontein en J. D. Hóóg- landt en 2. tot. 2de luitenants bij liet corps mariniers J. P. Smith en A.H. VV.de Gelder. Benoemd: bij onderscheidene dezer dageu genomen besluiten, lot. Zr. Ms. ordonnansofficier, de lste luiten. C. A. de Fa- vauge, van liet regement grenadiers en jagers bij het wapen der infanterie: bij het lste regem.. tot. majoor, de kap. der lste kl L. G. Worbert, van het. 7de regem. van het wapen en tot Jste luiten, de 2de luiten. J.F. J. Streugnart van het corps bij het 7de regement, tot kap. van de 3de kl-, de lste luiten. H. Eilbracht. van het instructie b&taillon; bij het wapen der artillerie: bij bet 2de regem. vestingartille rie, tot. konuuaudaiit van liet, korps, de luil.-kolonel G. J. Stiel tjes, thans kommandant van het corps pontonniers; bij liet corps pontonniers, tot kommandant van het corps, de majoor J. W. Ticliler, van het lste regem. vest ingartillerie. lierlt-en scliuoluieiiws. Jl. woensdag is door den kerkenraad der nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, uit een voor veertien dagen geformeerd viertal, bestaande uit de heereu: G. G. Knap. le üpheusden; Fruitier de Talma, te ScherpenzeelMeerens, te Baarn en van den Bijtel, te Gaart, lot predikant beroepen cis. G. G. Knap, te Opheusden. Men schrijft ons uit Oostburg, onder dagteekening van 6 dezer Heden bielden de onderwijzers en hulponderwijzers uitliet, vierde district alhier hunne algemeene vergadering, waaraan, benevens den schoolopziener en de heereu van den Baan, van Zaanislag, van Dijk, van Neuzen en Roos, van Aardenburg, 27 leden deel namen. Te tien uren opende de heer Callenfels de vergadering; de redevoering bij deze gelegenheid werd gehouden door den heer M. R. Jung, onderwijzer te Groededeze had ten onderwerpwelke zijn cle oorzaken dat de meeste instellingen en wetten veel tijds niet beantwoorden aau het doel, waarom zij zijn daargesteld Na het eindigen der werkzaamheden vereenigdc men zich aan eenen vriendschappelijlcen maaltijd, gedurende welken vele toasten toegebragl en gepaste bijdragen uitgesproken werden. Marine en letjer. Met den 15 dezer is de luitenant ter zee lste klasse J. M- de Jongh, thans lste officier op 3r. Ms. brik de Zeehond, geplaatst als adjudant van de directeuren kommandant der ma rine te Hellevoetsluis, zullende hij in zijne betrekking van lsten officier vervangen worden door den luit. ter zee lste ki. F. A. A. Gregory. Den 15 dezer wordt Zr. Ms. brik de Lijnx, 11. vrijdag van Curapao te Hellevoet binnen gekomen, buiten diensten de êtat-major opn on-activiteit gesteld. Uit een particulier schrijven van Batavia, met de laatstemail ontvangen, wordt door de Utrechtsche courant het volgende medegedeeld. „Eenige belangrijke reizen zijn voor onze oorlog schepen in Oost Indië ophanden, met. name is er sprake van eene grootegecombineerde expeditie tegen de zeeroovers,die,ofschoon nu en dan door enkele landsvaartuigen bestookt, wel verliezen lijden maar toch voortdurend de zee onveilig houden. Zr. Ms. stoomkorvet Groningen, kommandant kapitein- luitenant ter zee J. D. Wolterbeek, aan boord hebbende Z. K. H. den prins van Oranje, is in den nacht van den 1 op 2 dezer Deal gepasseerd. vea-koojiin^en en aanbesteilin^en. Heden is aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Mid delburg aanbesteedliet bouwen van eene nieuwe steenen keersluis ofzoogenaamden wachter binnenwaarts de zeesluis van den Ossenhoek, aan de noordzijde van het eiland Schouwen, en het opwerken van eene kade langs do zuidzijde van den spui- boezem, tusschendie sluis enden te bouwen wachter, daaronder begrepen het leveren van al de benoodigdc materialen, en is daarvan aannemer geworden J. van der Linden, te Zicrikzee, voor f 12,600. De aanbesteding op 25 julij aan den heer S. van Rees was afgekeurd door den minister van binneulandsche zaken, dewijl de aannemingsom te hoog was. Staien-geineraa!. Dc voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen de geloofsbrie ven van de heeren van Swindereu eu van Voorthu ijzen, nieuw benoemde leden der kamer. Deze stukken in handen gesteld zijnde eener commissie, beslaande uit de heeren van Nispen van Pannerden, van Beeck Volleuhoven en van Meeuwen, wordt (nadat de zitting voor eenigen tijd was geschorst) door deze commissie, bij monde van den heer van Beeck Vollenhoven, rapport, nilgebragt. De commissie adviseert tot toelating der beide leden. Dien overkomstig worclt besloten, waarna de nieuw benoemde leden zitting nemen. Zijn ingekomen ai dc laatstelijk bij de tweede kamer aange nomen wets-ont werpen, die naar de afdeehngeu worden ver zonden. Vervolgens wordt overgegaan tot het trekken der afdeelin- gen, waarna de leden zich iu de sectien begeven tot benoeming van voorzitters enz. De zitting wordt daaarna gescheiden. C>einee9sterua<l van niddeliuirg. Voorzitter dc heer Bijlcveld van Serooskorkc, afwezig dc lieeren Paspoort van Grijpskerke, Verbrugge, Vis en Lantshcer, terwijl dc lieer Damme kort na de opening binnen komt. Dc voorzitter geeft kennis dat bij eene lijdelijke afwezigheid van den gemeente secretaris, voor twee of drie weken, diens function door burgemeester en wethouders naar aanleiding van het reglement van orde immiddcls zijn opgedragen aan den houfd-commies ter gemeente secretarie J. W. de Baad, welke mededeeling voor kennisgeving wordt aangenomen, even als die, dat dc heeren Paspoort van Grijpskerke door ongesteld heid, en Lantshcer, Vis en Verbrugge door afwezigheid ver hinderd zijn om de zitting bij te wonen. Dc notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd zijnde, is aan de orde de herstemming over het voorstel om het regle ment van orde, door de plaatselijke gezondheidscommissie voor zich ontworpen, te stellen in handen eener speciale commissie tot onderzoek; over welk punt de stemmen ter vorige zitiing hebben gestaakt. Thans verklaren alle leden zich in toestemmen- den zin. Nadat door den heer Caland het wenschelijkc is betoogd dat een lid der gezondheidscommissie deel uitmakc van de thans besprokene commissie, welk gevoelen de heer van Uije onder steunt, vooral ook omdat de bcgrooting van kosten niet is ver gezeld van eene memorie van toelichting, terwijl dc heeren Snijder enSnouck Hnrgronjc dit omioodig achten, benoemt cle voorzitter tot leden daarvan, de heeren van Uije, van Diggelen en Snijder. Daar eerstgenoemde echter verzoekt hiervan ver schoond tc blijven, wenscht de voorzitter bij de verdeelde gevoelens dat de raad zelve een lid in de plaats van dien heer bcnocme. Daartoe wordt met inachtneming der voorschriften van het reglement van orde overgegaan, en bij ccne derde stemming tot lid benoemd de heer Lantsheer, die 7 stemmen bekwam, terwijl er 5 op den lieer van Dcinsc waren vereenigd. Tevens overgaande tot de benoeming van een bureau van stemopneming voor de eerlang in dit hoofdkicsdistrict te houden verkiezing van een lid der provinciale staten, worden tot leden daarvan verkozen dc heeren van Diggelen en cle Jonge, en tot plaatsvervangers de heeren Vis, van de Graft en van Deinse. Voor kennisgeving worden nog aangenomen: a. eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland van 17 julij jl., houdende mededeeling dat tot het einde dezes jaars is verdaagd de koninklijke beslissing op liet door dezen raad gearresteerde besluit tot heffing van begrafenisregten b. de mededeeling dat bij de jongste verkiezing van gemeente raadsleden ten gevolge van periodieke aftreding, al dcaftreJeude leden zijn herkozen, terwijl ter vervulling van dc buitengewone vacature, ontstaan door het overlyden van den heer van Teylin- gen is verkozen dc heer mr. W. C. Borsius, die zich deze benoeming laat welgevallen

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2