Spanje. Oblig Biuneulandsch Coupons bewijzen. Crediet instelling. Grenada. Oblig H 25 3 u 37i 3i 214 5 V5« 5 o 874 5 u 774 '2i 324 3 2j> 3 45^ 45 4 41 321 3 7 93$ Belgie. bij Rothschild Portugal. Obligatien a nieuwe Venezuela. ir Mexico. u Illinois. Beurs van Londen, 1 aug ten 12 ure. Consols 904 Beurs van Weenen, 1 aug. (slotprijzen.) Metaliek- 5 pet. S2£. Beurs van Parijs, 1 aug. (slotprijzen.) 41 pet. compt 3 pet. 66,70. Prijzen van cocapons en losbare obligatien. Amsterdam 3 augustus. Metalliek f 28,471; NapelschefDiverse engelsche in fll,72j; Engelsche llusseu fFransche f55,75; Belgische f56,121; Pruissische f 34,871; Spaansche piasters f 2,391; Spaansche coupons per fr. 55,50; Hamb. Russen fRussische in zilveren roebels f36,Poolsche in flfNationale metalliek f29,80; Dollars f27,25. Laabte nïesawstijsUingen uit ons vo rig no. fjraaninarkten. Amsterdam 3 augustus. Tarwe en gerst lusteloos. Sngqtmöm stukken. Ito tentoonstelling van nijverheid. OpenbaarheidDat is de leus der 19de eeuw, vooral ook op het gebied der nijverheid zigtbaar. In vroeger jaren bestond er voor de fabriekanten maar weinig prikkel om hunne voortbreng selen te verbeterenwaren zij op dat punt meestal onverschillig, want als de mededinging dreigend werd, kwam de regering van staat of stad hunne gebrekkige producten door een verbod van invoer beschermen. Wel wenschte men te weten hoe er elders werd gewerkt en trachtte men zich van eens anders geheimen meester te maken, doch over hetgene op eigen bodem werd voortgebragt, bleef een digte sluijer iiggen.eu de regering kwam ook hier weder de fabriekanten te hulp door het verloopen van werklieden naar het buitenland en de uitvoer van machines streng, ja zelfs //na exigentie van zaken met den dood te straffen." De tijd heeft dergelijke vooroordeelen, welke loodzwaar op de ontwikkeling der nijverheid drukten, langzamerhand doen verdwijnen, en bijna overal ziet men in, dat de concurrentie zoo voor de maatschappij in het algemeen als voor den fabriekant in het bijzonder de rijkste vruchten draagt. De vrije mededin- gnig gaf aanleiding tot tentoonstellingen van nijverheid, waar ieder zijn voordeel kon doen met de ondervinding van anderen, en waar het gevaarlijke zelfbedrog bestreden werd, dat de pro ducten die men leverde reeds der volmaking nabij waren en dat er niets meer aan te verbeteren viel. Wie zich tegenwoordig nog op die hoogtegelooft, zal zich in den strijd der mededinging wel spoedig overvleugeld en zijne nering verloopen zien. Het was daarom van het bestuur van het Mïddelburgsche departe ment der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nij verheid een zeer gelukkig denkbeeld om alhier gedurende de kermis, dat is in de dagen dat onze stad ook uit de naburige eilanden het meest bezocht wordt, eenige voorwerpen van volks vlijt ten toon te stellen. En als men nu in aanmerking neemt dat er slechts korten tijd verliep sinds er aan het reeds lang op gevatte denkbeeld openbaarheid kon worden gegeven, zal ieder moeten erkennen dat die eerste poging met een uiterst gunsti- gen uitslag is bekrooud geworden. Wanneer de bezoeker de ruime concertzaal, die nu aan een groote bazar doet denken, binnen treedt, maakt de smaakvolle schikking der meer dan driehonderd ingezonden voorwerpen terstond een aangenamen indruk. Allereerst vallen in het oog de landbouw werkluigcp door den heer C. Polderman, teNieuw- land.de Maatschappij van landbouw in Zeeland, de Vereeniging voor volksvlijt te Amsterdam en den heer van de Water alhier ingezonden, en onder al die nuttige zaken werd onze aandacht vooral getrokken door een wanmolen van Vachon, die de Ver eeniging voor volksvlijt ten toon stelde, en de keurig bewerkte snijmachine voor stroo, door onzen stadgenoot van de Wat er ver vaardigd, terwijl onder de kleinere voorwerpen dier zelfde afdeeling, de amerikaansehc vleeschsnijder en de worstenstopper ons bijzonder doeltreffend toeschenen. Onder de afdeeling bouwkunde vindt men de met zorg be werkte modellen van onderscheidene bruggen, die de gemeente- bouwmeester, den heer G. H. Grauss, ter bezigtiging stelde en waaruit ongetwijfeld voor menig werkman nuttige leering te trekken is, terwijl onder de smidsgereedschappen een ijzeren i kunstdraaibank met vast ressort, die de heer W. H. Muntendam alhier uit liefhebberij vervaardigde, de aandacht in het bijzonder verdient, alsmede een eenvoudige smidse met blaasbalk die de Vereeniging van volksvlijt inzond, doch die zoo oppervlakkig beoordeeld ons nog al kostbaar voorkwam. Midden in de zaal staan de uitmuntende meubelen uit de werkplaats van den heer I. J. Milborn, alhier, die met de kleinere hier en daar verspreide voorwerpen van den zelfden maker aan- toonen dat men in Middelburg ten deze op de hoogte is en de vreemde mededinging kan doorstaan. De verschillende voor werpen uit de ijzergieterij van de heeren Boddaert en Renter- gem getuigen van vooruitgang, terwijl de matrassen en kussens van den heer Beunke, het waterstoombad van H. Laboyrie fils, te 's ïïage, maar ook vooral de in ons land nog al te weinig in ge bruik zijnde waschtoestellen ons opmerkelijk voorkwamen. Ouder de dames artikelen bekleeden eene eerste plaats de voortbrengselen uit de kantfabriek te Sluis; zij getuigen wat volhardende arbeid vermag en doen vooral de oprigters eer aan die geene moeite ontzagen om dien belangrijken tak van nijver heid op zeeuwschen bodem over te planten. In de zelfde afdee ling verdienen ook de corsetteu van onzen stadgenoot, den heer Boassou, te worden genoemd. Dat de nijverheid alhier, zoo als wel eens beweerd wordt, geheel is ingesluimerd, wordt tegen gesproken door de voorwer pen van verbruik uit de hier gevestigde fabrieken afkomstig, zoo als de likeuren van de heeren Snijders en zoon, de verschil lend olie soorten, benevens raap- en lijnkoeken van de heeren Spoors en Sprenger, de meekrap en garancine uit diverse fabrie ken en de sigaren en pepermunt uit de fabriek van de heeren Le Nobel en zoon. Het trok hier onze aandacht dat een vooral eigenaardig middelburgsch product, de beroemde zeeuwsche chocolade niet was vertegenwoordigd. Zijn de voorwerpen van zink door de Vereeniging van volks- vlijt ingezonden belangrijk, nog opmerkelijker schenen ons de vele nuttige zaken toe uit gutta percha vervaardigd, door de zelfde Vereeniging ten toon gesteld. Zij bewijzen de algerneene toepassing van deze stof die nog voor korte jaren onbekend, thans reeds onontbeerlijk is geworden. Een stevige brandem- mer, een snaar, een dambordschijf en een paar windsels uit de zelfde stof vervaardigd, staan naast elkander ten toon gesteld. Wie weet of het thans nog niet fraaije en kostbare metaal, het aluminium waarvan de Vereeniging van volksvlijt voorwerpen inzond, met den tijd niet van even gewigtige toepassing worden zal. Het bindwerk van den heer J.Ehrlichen de kantoorbehoeften uit de fabriek van De gebroeders Abrahams, toooen aan dat ook die nijverheid alhier met vrucht wordt beoefend en de verschil lende kantoor-en notitieboekjes uit de werkplaatsen van laatst genoemde heeren bewijzen dat zij ook in dit opzigt de builen- landsche mededinging niet behoeven te schroomen. Door deskundigen hoorden wij ook aan het touwwerk van den heer B. A. Fokker en aan het leder uit de fabriek van de wed. Fokker en zonen, veel lof toekennen. Ouder de kunstwerken verdienen onzes inziens in de eerste plaats genoemd te worden de voortreffelijke voorwerpen die de heer C. Tenstapper inzond. Wij zouden die zakeu ouder de belangrijkste der tentoonstelling rangschikken en hopen dat de fabriek van genoemden kunstenaar,totheden misschien te weinig naar waarde geschat, zoo wel voor haar- als goud en zilverwerk, de aanmoediging zal verkrijgen die dezelve zoo ruimschoots verdient. Onder de zelfde afdeeling moeten wij ook nog ver melden de kunstwerken die de heer W. H. Muntendam ver vaardigde, de bloemdragers van den met roem bekenden beeld houwer J. J. den Hollander, het kunstmarmer van den heer J. H. Kneteman en het gipswerk van den heer Pundke; terwijl de schilderijen van onzen stadgenoot, de heer J. F. Schutz, niet weinig bijdragen om de tentoonstelling op te luisteren. Ouder de modellen bekleeden een eervolle plaats de beide" stoommachines door de heeren A. Versluys en J. Stevens vervaardigd, de zuig en perspomp uit de beroemde fabriek van den heer van der Os, te Ylissingen, en de waterzuigpomp door den heer A. Phaff, te Zierikzee, uitgedacht en gemaakt. Er zijn ook nog voorwerpen die belangstelling wekken, niet zoo zeer om hunne kundige zameustellingdan wel omdat zij in verband staan met de geschiedenis der beschaving. Welk een verschil toch tusschen de eenvoudige kijkers die, naar de over levering meldt door Zacharias Jansen in 1590 werden vervaar digd, en die de eigenaarde heer Snijder, bereidwillig ter bezigti- ging stelde, en de uitnemende physische optische instrumenten die door den genoemden heer Snijder, de Provinciale genees kundige commissie cn de heeren L. J. de Marree, J. C. van den Broecke en de Jonge van Ellemeet werden ingezonden. Tus schen het wapentuig van den op den langst en trap van bescha ving staande wilde van Nieu w-Holland, of de sieraden door den reeds meer ontwikkelden neger van Afrika's westkust ver vaardigd, de electro magnetische telegraaf, de aneroide baro meter en andere toestellen door de wetenschap uitgedacht en door de kunst toegepast. Zoo ontwikkelt zich de menschelijke geest en na korte jaren zullen de werktuigen die wij thans der volmaking nabij achten, waarschijnlijk weder veranderden door betere vervangen zijn. En hiermede achten wij de op ons genomen taak afgeloopen; wij hebben slechts eukele voorwerpen vermeld die onze aandacht bijzonder trokken, zonder daarom de niet genoemden in het minst te willen verkleinen. Alle inzenders verdienen lof. Al was het alleen om den ijver waarmede zij eene goede zaak hebben helpen bevorderen, en een tweede proef zou, wij twijfelen er niet aan, vau nog meerder ijver getuigen. Zeer zeker zal deze tentoon stelling rijke vruchten, al vallen deze ook niet terstond in het oog, afwerpen; nu reeds bewijst zij dat de nijverheid alhier nog niet geheel is ingeslapen, en slechts aanmoediging behoeft om zich verder te ontwikkelen en een eervolle plaats in te nemen onder de nederlandsche industrie, en die industrie, zij is geene onverschillige zaak. Zij is, zoo als een geleerde aanmerkt, eene nieuwe magt in de maatschappij der 19de eeuw, die door geen volk kan worden verwaarloosd of met onverschilligheid behan deld zonder de opoffering van zijne nationale zelfstandigheid en van zijnen rang onder de staten. N. iliiöMm mm ummrr. SVOOSIBOC» T iMUKSTSTESr. STttssdien xTlfidilelbiirg: en ESot4er(Uui. Uren van vertrek in augustus. Van Middelburg Donderdag 6 's midd. 12 ure. Vrijdag 7 s morg 5 Zaturdag 8 5 Zondag 9 5 Maandag 10 u 5 Dingsdag 11 u 5 Woensdag 12 u 5,30 Donderdag 13 6 Vrijdag 14 ii 7 Zaturdag 15 ii 8 Zondag 16 9 Maandag 17 ,i 10 Dingsdag 18 n 10,30 Woensdag 19 11,30 Van Rotterdam Donderdag 6 's morg. 8,30 Vrijdag Zaturdag 8 Zondag 9 Maandag 10 Dingsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag W oensda: 9,45 9,45 10,30 10,30 11,30 11,30 11,30 U 1,30 15 's midd. 12 ure. 16 's morg. 5 17 5 18 6 19 7 i ao ^lissingen op ESotterdam. Vastgestelde uren van vertrek. Van Vlissiugeu des Maandags, Woensdags en Vrijdags, s morgens 8 ure, na aankomst der stoomboot De Schelde, van Breskens. Van Rotterdam des DingsclagsDonderdags en Zaturdags, 's morg. 81 ure, na aankomst van den Isten trein over den Rijnspoorweg. UMönötgtjriü. Sedert de laatste opgave iti deze courant (7 mei) is bij den oudergeteekeude voorde blinde en ziekelijke predikantswees uog in dank ontvangen: van N. E. E. V. f 2.50, A. M. S. f 1.50, M. C. f0,50, van mevr. V. D. f 1uit eene arm bus f I, door tusschenkomst van den weled. heer BI. de Ligny te Middel burg van N. N. f4,75, uit de kerkcollecte voormiddag Nieuwekerk 10 mei f2,60 en van N. N. f2,50, en einde lijk de zuivere opbrengst eener loterij van dameshandwerken, enz. gehouden 4 junij, zijnde f99,50. Hij heeft het genoegen mogen smaken den 19 junij in het geheel over te maken aan ds. M. J. Struick te 's Hertogenbosch eene som van f148,741, welke heer hem het verblijdend berigt heeft medegedeeld.dat de christelijke liefde voor de zwaar beproefde doch lijdzame wees een kapitaal van p. m. f3000. heeft bijeen gebragt, hetwelk tot een blijvend fonds onder rigtige administratie is belegt. De on - dergeteekende betuigt, ook namens de beweldadigde, zijnen opegten dank aan allen, die hetzij door hunne liefdegaven,hetzij door de vermelde loterij in waarheid weldadigheid hebben be wezen, en hen in staat gesteld hebben, bovengenoemde som over te maken. De ongelukkige is nu tegen komer en gebrek behoedt. Smaak edele meuschen vrienden! van de Vader der weezen op uw liefdewerk de meeste voldoening. Oost- en Westsouburg den 4 augustus 1857. C. A. KAM. ïüöniTtmtien. Heden beviel voorspoedig van een' Zoon C. S- RÓELL BERDENIS VAN BERLEKOM. Middelburg, 4 Augustus 1S57. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter A. A. NOL- THENIUS DE MAN CLAVAREAU. Middelburg, 4 Augustus 1857. Heden beviel vrij voorspoedig van eene Dochter M. H. E. DOCKHEER, geliefde Echtgenoot van J. A. GOETHALS. Dienende deze tot algerneene en bijzondere kennisgeving. Middelburg, 4 Aug.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3