MSDDELBLRGSCHE O U R A N T. N" 94. Donderdag '1857. 6 Augustus. Aanksm&igntgm ?\l\ HET RIMSÏÜIVMVIMLK EUEmSIÏBESTCBEL 6inncnlanöscl}e tijöingcu. Einncn deze gemeente en Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zr.tiirdagi singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 are. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbrkend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4| ure. BSchvudmakiug:. De burgemeester van Wemeldinge brengt ter kennis, dat de commissie, bedoeld bij art. 10 der wet van den 28 augustus 1851 (Staatsblad no. 125), ten raadhuize dezer gemeente zitting houden zal op maandag den 24 augustus 1857, des voormiddags ten 8 ureten einde de bezwaren der belanghebbenden tegen de onteigening van gronden enz. ten behoeve van het kanaal door Zuidbeveland aan te hooren, en waartoe belanghebbenden bij deze worden opgeroepen. Dat van af den 7 dezer maandtot het volbrengen der werk zaamheden van gemelde commissie, ten raadhuize in deze ge meente ter inzage voor een ieder zal worden nedergelegd: een uittreksel uit het kadastrale plan der gemeente Wemel- dinge een omslag met uittreksels uit den perceelsgewijzen kadas- tralen legger en eene beschrijving van den aard, de strekking en de algemeene rigting van het kanaal en tevens dat laatstgemelde beschrijving ook ter provinciale griffie van Zeeland, en eene algemeene situaliekaart ter secre tarie der gemeente Schore ter inzage is nedergelegd. Wemeldinge, den 3 augustus 1857. De burgemeester van Wemeldinge, Jn. DE KLERK Az. «Desniettemin kunnen wij verzekeren, dat de toeloop van onderteekenaars lang niet groot is, en zich voor het grootste gedeelte bepaalt tot menschen, die eigenlijk toch niet weten wat zij teekeneu. Ieder, die het adres onderteekent, bekomt gratis een gedrukt exemplaar van het adres, hetwelk hij anders zou moeten koopen om het te kunnen lezen. Ook dat is bij sommigen uitlokkend genoeg om het adres te onderteekenen. Behoef ik te zeggen dat daarin, even als in de voormelde oproeping, de feiten verdraaid en overdreven zijn voorgesteld." Van wegc de nederlandsche bank zijn den 31 11., naar aan leiding van het koninklijk besluit van den 9 junij 1852 (staats- blad no. 124). de volgende opgaven openbaar gemaakt omloopende bankbiljetten f83,457,855, saldo's van rekenin gen-courant f 15,591,230,29 en munt en muut-materiaal f67,273,337,76. Het heeft Z. M. den koning behaagd, aan het kabinet van pleisterbeelden, prenten, teekeningen enz. bij de hoogeschool te Leyden, ten geschenke te gevenjj eene zinnebeeldige voorstel ling ter eere der geneeskunde, bestaande in het beeld eene vrouw, met toepasselijke opschriflen, ter grootte van half leven, vervaardigd door den beeldhouwer Aug. van den Kerckhove, te Brussel. Te Leeuwarden heeft, bij een vuurwerkmaker, eene bus kruidontploffing plaats gehad, ter gevolge waarvar. twee per sonen deerlijk zijn gekwetst. Reeds is een hunner aan de bekomen brandwonden overleden. Üiildetburi; 5 augustus. In de heden gehoudene zitting van den gemeenteraad, zijn de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid mr. W. C. Bor- sius in orde bevonden. liet reglement van orde voor de ge zondheidscommissie is gesteld in handen eener speciale com missie, en eindelijk is besloten dat de gemeente zich, behoudens goedkeuring van gedeputeerde stalen, partij zal stellen bij de tegen haar ingestelde regtsvordering tot teruggave van vier twaalfden in eenen aanslag in den hoofdelijkeu omslag, voor een gelijk getal maanden, buiten de gemeente doorgebragt. Bij de jl. maandag plaats gehad hebbende herstemming tus- schen de heeren A. van Honte Jz., W. C. de Smidt, A. Butler en J. L. Kabboord, ter verkiezing van 2gemeenteraadsleden te Schoondijke zijn ingekomen 49 stembriefjes; daarvan be kwamen de heeren A. van Houte Jz. 39 stemmen, W.C. de Smidt 32, A. Butler 21, J. L. Kabboord 5, terwijl een briefje maar een naam inhield, zoo dat beide eerstgenoemde heeren zijn gekozen. Als een vervolg op het vorige berigt wordt uit Amsterdam aan de Nieuwe rotterdamsche courant van gisteren geschreven //Eergisteren beriglten wij dat men hemel en aarde bewoog, om handteekeningen onder de adressen, tegen de schoolwet te bekomen, maar dat het desniettegenstaande toch niet druk liep. Gisteren h^eft men op onderscheidene plaatsen der stad oproe pingen van z^er revolutionnairen anti-revolutionnairen aard en inhoud aangeplakt, waarin al het mogelijke wordt gedaan, om op het volk dat achter de kiezers staat, te werken en het op ver banning van christendom, bijbel en volkshistorie op de school te wijzenal te maal, wij behoeven het niet te zeggen, verdraaide en valsche voorstellingen, waarmede men de menigte tracht in beweging te brengen en tot het teekenen der op de aangeduide plaatsen nedergelegde petitiën aan den koning aan te sporen, ten einde Z. M. te verzoeken de wet, door de tweede kamer met overgroote meerderheid aangenomen en die men v oorziet dat ook den bijval der eerste zal verwerven, niet af te kondigen. Men spant dus van de anti-revolutionnaire zijde alle krachten in, om eene nieuwe beweging le organiseren- Wij vernemen dat te Rotterdam het plan bestaat om eene Naamlooze maatschappij op te rigten tot exploitatie vau gas uit harsolie vervaardigd, volgens de geoctroijeerde uitvinding van den heer Abram Longbottom. Zeven achtenswaardige en daar onder zeer zaakkundige ingezetenen dier gemeente en van Gouda, hebben zich aan liet hoofd der onderneming gesteld en verzenden dezer dagen de prospectussen. Het plan is een kapi taal van f 500,000 bijeen te brengen, verdeeld in aaudeelen van f250. Men verneemt wijders dat de toestelleu tot vervaardi ging van dit gas zoo onkostbaar, compact en gemakkelijk in de behandeling zijn, dat zelfs bijzondere personen zich daarvan zullen kunnen bedienen, terwijl ook de kleinste dorpen voortaan door gas zouden kunnen verlicht worden. Ook zou dit gas voor onze kustlichten, wegens lichtsterkte en onkostbaarheid, zeer de aandacht verdieuen. BCesioemfinajjeri eva besluiten. Benoemd bij besluit van den 22 julij, tot officier van gezond heid der 2de klasse, de officier der 3de klasse W. E. Hanjoel, van gemeld personeel. Benoemd bij besluit van den 26 julij, de heer dr. H. Weiffen- bach, leeraar der 1ste klasse in de taal- en letterkuude bij de Koninklijke academie voor de zee- en landmagt, tot lector van de 2de klasse in voormelde vakken bij die zelfde inrigting. Benoemd bij besluit van den 30 julij 1857, tot kapitein van de 3de klasse, de 1ste luitenant J. P. de Bordes. Ki.naasten en wetensclia&ppeii. Den 30 julij werd te Leeuwarden, onder voorzitterschap van den heer mr. J. Dirks, de 87ste vergadering van het Eriesch genootschap voor geschied-, oudheid-en taalkunde gehouden. Tot buiteugewoue leden werden benoemd de heeren J. L. A. Diegerick, professor aan het koninklijk at henmum te Brugge en archivaris der stad Yperen, jhr. mr. J. de Bosch Kemper, hoog leeraar in de regten te Amsterdam, dr. Braun en dr. Grotefend, directeuren van hetGesammt-Verein derdeutschen Geschichts- und Allerthums-Vereine te Hannover, E.T. Mooljer.te Minden en E. J. Turnwall, secretaris van de Philological society te Londen tot gewone leden dc heeren J. H. van Dale, archivaris der stad Sluis, en Kuipers, boekhandelaar le Leeuwarden. lierk-en sckootnieuws. Bij besluit van zijn exc. den minister van binnenlandsche zakenis de jaarlijksche bijdrage tot ondersteuning en instand houding van de onderwijzers-gezelschappen over 1 Sö7 weder toegestaan, nadat de verslagen vau wege de schoolopzieners over het bestaan er van in het tegenwoordige jaar weder zijn ingekomen. Het aantal schoolouderwijzersgezelsehappen is thans 29, verdeeld in 84schooldistricten of districls-afdeelingen In 1800 kwam het eerste onderwijzersgezelschap te Amsterdam onder de leiding van J, van Wijk Rz.tot standin 1S31 waren er 178 ouderwijzersgezelschappen en in 1856 was het getal 240. ültarine en leger. Zr. Ms. fregat met stoom vermogen de Admiraal van Wasse- naer. onder bevel van den kapitein-ter-zee jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakelb is den 4 dezer van de reede van Texel ver trokken naar de Middellaudsclie zee, met aanvankelijke bestem ming naar Lissabon. Naar men verneemt is de kapitein ter zee. de heer B.G. Esclier, thans inspecteur en adviseur van het personeel en materieel der zeem&gt, benoemd tot directeur en kommandant van het marine-établissement te Eellevoetsluis, in plaats van den heer E. W. Ereud en berg, thans gepensioneerd. S3 «rgerH ij 8ie staistl. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 2 dezer: P. M. Ochtman jm. 22 j. met W. Docheer, jd. 26 j. A. A. de Bruijn, weduwn. 44 j. met S. C. de Gester, weduwe 52 j. Vlissingenvan 26 julij tot 1 augustus. Gehuwd: P. E. Bezemer, jm. 31 j. met L.Thierens,jd. 22 j. Bevallen N. Krijger geb. Reekes, z. A. Kries geb. Groen, z. M. v. d. Kuyl geb. Baay, z. B. W. de Ronde geb. de Munck, d. B. M. Callenfels geb. Bösken, d. T. Millot geb. v. d. Vichgt, z. P. J. Gillissen geb. Johaunissen, z. M. J. de Boer geb. Hande ier, z. M. C. van Diereudonck geb. Ten Hacken, z. Overleden: P. van der Heijden, jm. 23 j. C. JilJeba.jd. 24 j- A. E. Beijé, z. 5 m. C. F. Vincent, z. 4 w. H. de Bruyue, d. 4 in Goes, van 26 julij tot 1 augustus. Gehuwd: C. Snoep,jm. 26j. met E. C. Remijn, jd. 27 j. Bevallen Jvan Riet geb. Reijuders, d. R. Cornu geb. de Koning, d. A. Lankester geb- van Spanje, z. C. Nieuwdorp, geb. Boutens, z. W. de Buck geb. Karelse, d. T. de Wijs geb. Hoek van Dijke, d. Overleden: J. Oort, z. 3m. D. Meijler, d. 3 m. E. Riegel, z. 3 maanden. Zierikzee, van 26 julij tot 1 augustus. Bevallen: H. H. Groeneveld de Kater ge'o. van logen, z. F. Vermuut geb. Eormenoy, d. C. van de Voorde geb. Krijger, d. A. M. van Nunen, geb. Liboth, z. S. Pape geb. Ton, d. N. Pa- ret geb. Kapelle, z. Overleden: N. Leeuwe, man van L.Lenard. 86j. J. Moriju, z. 9 m. J. Nolet, ongeh. vrouw 35 j. (te Alblasserdam.) J. J- van de Velde, d. 4 j. M. Heuseveldt, d. 3 m. Hulst van 1 tot 31 julij. Gehuwd P. de Maaijer, jm. met R. D. Blommaert, jd. J. E. Vonk met L. Verheijen, wed. llerreweïjers. T.E. van de Walle met. L. S. Wageschiet. BevallenA. C. van deu Broek geb. Cappendijk, z. C. Ileij- man geb. Malefason, d. J. van deu Brande geb. de Waal, d. C. R. van Heteren geb. Laleman, z. A. S. Voet geb. vau Toeijen- burg. z. R. J. van Ombergeugeb. van Britsem, d. P. L. Blom maert geb. Coppieters, z. Overleden: A. E. Maas,wed. d'Hondt, 47 j. P. Danckaert, 3 m. C. M. Wentzler, 5 in. Afloop verkoopiugeo en aassticstcciin^CEc. Uitspanning de Zwaan, 25 julij 1857. 1. Eene hofstede met 1 buuder 3 roeden 50 ellen grond, ver kocht voor f 2200,752. 1 bunder 55 roeden, 80 ellen weiland verkocht voor f2053,3. 1 bunder 58 roeden 20 ellen wei- laad, verkocht voor f 2218,4. 1 bunder 42 roeden CO clle.'

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1