MIDDELBURGSGHE C O tl R A V T. N°- 93. Dingsdag 1857. 4 Augustus. Editie van maandag avond 4| ure. Annhnnïrigtmjcn V AR UET RIJKSBESTCUR.PRO VIXCIALË Ë.UÖEE.ÏÏEBESTCREfli. öinnmlanïisdjc tijömgen. -f- In het Algemeen handelsblad van heden een artikel t ziende over de gasfabriek te Nieuwediep, waarbij aan de heeren L. J. Enthoven en cie., te 's Hage, lof wordt toegezwaaid over j het sclioone licht vau door hen gestelde fabrieken teïielen Zierikzee, voelen wij ons genoopt een berigt in te zenden dat wij anders zouden teruggehouden hebben, om niet in lierhalin- i gen te vallen. De kuip van den gashouder is eenige maanden in I reparatie geweest, zoodat er geen licht geleverd kon worden; den 25 julij is het licht weder ontstoken, en heden nacht ten 4 ure is de kuip andermaal gesprongen en is al het water ontloopen. Daardoor zijn weder velen te leur gesteld, liet geen te meer jam mer is, omdat eeuigeuzich niet ontziende schuld op het gemeen tebestuur te werpen, dat in dezen volstrekt geen schuld heeft, en eene goede zaak daardoor belemmerd en de gemeente bena deeld wordt. Deze courant verschijnt des dingsdafts, donderdags en Zuturdaga. liinnen deze gemeente en Vlis- eingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden ia 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentieu is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte ol dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote ietters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 ceut voor zegel worden betaald. l)e betaling geschiedt kontant. 13 e k e n <1 an ali i n g-. De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt, bekend, dat volgens beschikking van zijne excellentie den mi nister van binnenlandsehe zaken het kanaal van Neuzen zal worden afgetapt van den 6 tot den 22 september aanstaande. Middelburg, den 24 julij 1857. De commissaris des konings voornoemd, VAN TETS. Zaturdag morgen is in de nabijheid dezer gemeente ander maal eene proef genomen meteen ijzeren brandkast, in tegen woordigheid van eenige achtingwaardige ingezet enen, die daar van op verzoek van den fabriekant, den heer J. L. Leefers, le 's Gravenhage, wel getuigen wilden zijn. Die proeven verne men wij dat zeer bevredigende uitkomsten opgeleverd hebben. Voor meerdere bijzonderheden kunnen wij verwijzen naar ach terstaande advertentie. Advertentie. Burgemeester en wel houders van Goes verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone Jaarmarkt binnen deze gemeente zal wor den ingeluid op zaturdag den 15 augustus en beginnen op dings dag den 18 daaraanvolgende en eindigen op dingsdag den 1 september daarna; dat op dezelve geene kwakzalvers, horoskooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle draaiborden, dobbelspelen, rijfe- laars en bedelaars geweerd zullen worden dat de aanvrageu om plaatsen, vóór den hierboven bepaal den aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der be- noodigde breedte in nederlandsche ellemaat, zullen moeten geschieden aan de marktmeesters A. J. A. P. van Calmthout en J, Visser Az., aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs palent. zal moeten vertoonen; voorts dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den IS julij 1857. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. De burgemeester van Kortgene berigt aan belanghebbenden, dat de Kermis aldaar zal aanvangen den 11, en eindigen den 15 augustus daaraanvolgende. De burgemeester voornoemd, J. H. BYBAU. itfirtdelburg 3 augustus. Woensdag namiddag ten een ure zal de gemeenteraad alhier eene openbare vergadering houden. Dc aangekondigde tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid werd heden in eene vergadering vau het departe ment der Maatschappij van nijverheid, waartoe ook de iuzen- ders waren uitgeuoodigd, en welke vereerd werd met de tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, op eene plegtige wijze geopend. Voor zoo veel men kan oordeelen na een eerste vlugtig bezoek verdient de tentoonstelling ruimschoots de algemeene belangstelling. De catalogus bevat ruim 300 num mers van voorwerpen van zeer verschillenden aard, gerangschikt in de volgende hoofdafdeelingen A. Werktuigen en modellen, (verdeeld in natuur- en scheikunde, landbouw, bouwkunde, smidsgereedschappen, timmermansgereedschappen); B. Voort brengselen van nijverheid (verdeeld in huisraad, artikelen voor dames, voorwerpen van verbruik, bouwmaterialen, zinken voor werpen, voortbrengselen van guttapercha, kantoorbehoeften, uitrusting, meekrap en garaciue,leder diversen);C. Kunstwerken en D. Nagekomene voorwerpen. De verscheidenheid der voor werpen en de wijze waarop zij zijn geplaatst leveren reeds bij het inkomen der zaal een aangenaam gezigt maar de belang stelling neemt zeer toe bij eene nadere beschouwing der zaken, waaronder er vele zijn die door nieuwheid en belangrijkheid uitmunten. Door het muziekgezelschap Apollo alhier is jl. vrijdag avond, in vereeniging met eene commissie uit de handboogschutter^ De eensgezindheid, eene sereuadq^ebragt aan den heer burge meester dezer gemeente op zijn buitengoed Schoonoord, onder Oosten Westsouburg, als een blijk vau erkentelijkheid voor de aan die vereenigingen door het gemeen', e best uur betoonde me- 1 dewerking bij gelegenheid hunner feestviering op jl. woensdag. 1 Z. K. H. de prins van Oranje heeft vrijdag aan de vesting Vlissingen een bezoek gebragt., terwijl des namiddags diner heeft plaats gehad aan boord van het ter reede liggende stoom schip Groningen, waarop onderscheidene burgerlijke en mili taire autoriteiten waren genoodigd. Zaturdag morgen omstreeks 8 uur heeft die bodem met den j kroonprins aan boord de reedc verlaten ouder het wisselen van j saluutschoten. In de afgeloopene week werden door het korps muzie kanten der schutterij te Vlissingen serenaded gebragt respec tievelijk aan den heer hoofdingenieur directeur van scheepsbouw j bij Zr. Ms. marine L. K. Turk, en den vice admiraal directeur der marine-établissementen H.Ferguson, voor de kortelings van wege Z. M. den keizer aller Russen aan die heerrn toegeken- j de decoratienterwijl door de muziek van het. aldaar garnizoen houdend 8ste regement infanterie eene serenade werd gebragt j aan den kapitein Bleckenheimer, wegens zijne benoeming tot kapitein adjudant. Uit Zierikzee schrijft men ons van 1 dezer: Na eenen kinderloozen echt van ruim acht jaren, beviel den 31 julij 11., de vrouw van den bakker M. te Coiijnsplaat., van drie levende welgeschapene dochters. De kraamvrouw werd bijgestaan door den heer F. M. Westfaal Quadekker, genees-, heel- en verloskundige aldaar. de failliet-verklaring van eenen kleinen handelaar gevorderd worden, en liet, ongelijkmatige, waarop dusdanige zaken hier en daar behandeld worden. De regering zou, naar wij vernemen, genegen zijn, deze aan gelegenheid door nadere wetten spoedig te wijzigen, en zooveel mogelijk trachten aan de wensclien van den handelstand te voldoen. Het onislagtige en kostbare van sommige procesvormen zou in kleine zaken daardoor koineu te vervallen. Men schrijft uit Amsterdam aan de Nieuwe rotterdamsehcft courant Nam in 1853, onzaliger gedachtenis, te Utrecht het peti tionnement. zijnen oorsprong legen de beruchte bisschops kwestie, jl. vrijdag heeft men de hoofdstad gekozen als punt van uitgang voor een petitionnement tegen de aangenomen wet op het lager onderwijs, waarin Z. M. de koning wordt verzocht HD. sanctie aan die wet te weigeren. Twee dier adressen lig gen thans hier ter teekeuing, waarvan men een, waarschijnlijk om de curiositeit, alleen door dames laat onderteekenen. Hei andere is voor beide sexeu iugerigt. Wat echter nog opmerke lijker kan genoemd worden is de omstandigheid, dat het laatst genoemde adres eerst bij de boekhandelaren van Peursem en de Hoogli (de zelfde die do redevoering van den heer mr. Groen van Priuslerer over die wet hebben uitgegeven) ter teekeuing lag, terwijl zij nu met het. dames-adres zijn belast, en het. adres voor beide seksen bij andere personen ter teekeuing ligt, waar onder zelfs twee tabaks-winkeliers voorkomen. Ter geruststel ling der meerderheid diene echter, dat niettegenstaande men hemel en aarde daartoe beweegt, hel ouderteekenen nog niet druk gaat. Vrijdag zijn uit Amsterdam te Rotterdam aangekomen ecu veertigtal kinderen, die met het koopvaardijschip Joan, gezag voerder C. Laseur, naar de kaap De goede hoop zullen vertrek ken, orn daar, onder leiding eener commissie, in verschillende betrekkingen geplaatst le worden. Men verneemt, dat door tusschenkomst van dr.il. Gehic, predikant te Londen, aldaar ten behoeve van het Tollens- monument, eenesom van f 150 is ingezameld. Le nord deelt, een schrijven mede uit's Hage. waarin gemeld wordt dat het, ook door ons medegedeelde, berigt nopens de reeds geeindigde onderhandelingen tusschen ons land en België, tol. het sluiten van een nieuw handels!ractaat geenszins met de waarheid overeenkomt. I)e briefschrijver, die zegt dat men in zijne inlichtingen een volledig vertrouwen kan stelleu. ver klaart wel dat er tusschen den nederlandschen gezant te Brus sel, den baron Gericke van lier wijnen, met den bclgischen minister van buitenlandselie zaken onderhandelingen aan geknoopt zijn, betreffende de commercieie betrekkingen tus schen beide landen, doch dat tot dus verre nog niets bepaald is: zoo datdeals bevredigd gemelde uilsiagdier onderhandelingen, als voorbarig moet worden beschouwd. In den gemeenteraad van 's Hage is jl. woensdag lot architect dier gemeente benoemd de heer W. C. van der Waaijen Pieter- sen en is tevens, op voorstel van burgemeester en wethouders bepaald de betrekking vau onder-architekt vacant te stellen, ten einde jonge menschen van bekwaamheid daarna zouden kunnen dingen, doch de belooning daarvan niet hooger te stel len dan f 1200 's jaars. In den laatsten tijd moeten er uit verschillende oorden van ons vaderland bij het ministerie van justitie klagten zijn inge komen omtrent dehooge gcregtskosten, welke vooral opzigtens De fransche Moniteur behelst een artikel over de diamant. - fabrieknij verheid enden handel in diamanten enjuweelente Amsterdam, in welk artikel een beknopt overzigt. wordt, gele verd van de wijze waarop de ruwe diamant aldaar wordt be werkt. Aan helslot, wordt gemeld, dat. in Frankrijk genoemde industrie, door Mazarin en Colbert., en later ook door Calonne aangemoedigd, in verval is geraakt doch dat thans te Parijs dooreen Hollander eene diamant fabriek is opgerigt, waar een dertigtal uit Amsterdam gekomen werklieden arbeiden; voorts dat de belgische regering harerzijds krachtige pogingen doet, om hetzij te Antwerpen of te Luik, eene mis te doen ontslaan, gelijk aan die te Leipzig en Frankfort, met liet doel om in den groothandel in edelgesteenten met die duitsche plaatsen tc con curreren.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1