daarenboven bij dc commissie te Aardenburg in natura ontvan gen is 30-i mud tarwe, I mud rogge,'70 ponden gort, 3i mud erwten en 48 ellen katoen. Door die commissie die, zoo als boven is gezegd, tevens werk heeft verschaft, is daarenboven uitgegeven voor aankoop en on derhoud van werkstoffen en gereedschappen f 175,45!, en voor het verrigten van werk f335,33!. Ontvangen is wegens op brengst van het werk f 184,49. In 1855 bedroegen de ontvangsten, uit vrijwillige bijdragen bestaande, f905,49. Den 1 januarij 1856 waren van commission of vereenigingen als voren, bedoeld bij litt.e van art. 2 der wet aanwezig, 4 in gemeenten boven dc 5000 zielen, als 1 te Goes, 2 te Middelburg en 1 te Zicrikzee, waarvan 1 gesubsidieerd; en in gemeenten beneden dc 5000 zielen 9, waarvan mede 1 was gesubsidieerd, als: 2 te Tholen en 1 in elk van de gemeenten Vecre, Grocde, Nieuwvliet, Oostburg, St. Annaland, St. Maartensdijk, West- kapellc en "Wissekerke. Die commissien waren den 31 decem ber in dc aangegeven gemeenten nog aanwezig met dit onder scheid dat die in gemeenten boven de 5000 zielen allen ongesub sidieerd waren. "Voorts blijkt uit het jaarverslag van de gemeente Hoek dat aldaar zich cene commissie heeft, gevormd tot bet inzamelen van vrijwillige bijdragen, oin in de behoeften van minvermogenden niet armlastige ingezetenen tc voorzien. Daarvoor is bijgedra gen in geld f299, en 33 mudden graan, waardoor aan die kla3.se gedurende een geruimen tijd bedeelingcn in brood, brandstoffen enz. zijn gedaan. Een genootschap tot het verlcenen van onderstand aan be hoeftige kraamvrouwen, tc Middelburg, ondersteunde 70 vrou wen, terwijl de uitgaven f 728r7-9J beliepen. De bestaande 19 godshuizen in dit gewest kunnen volgender- wijze gesplitst worden 4 weeshuizen, waarin jongens en meisjes tc zamen worden verpleegd; 4 gestichten voor oude en gebrekkige lieden; 7 ge stichten voor oude lieden en kinderen tezamen; 2 gestichten waarin woning wordt verleend, en 2 gestichten waarin kost- koopers opgenomen worden (proveniershuizen). Voorts word :n nog in 3 van'dezé godshuizen ook zieken en verwonden verpleegd. Gezamenlijk werden verpleegd 391 oude lieden, 143 gebrek kige en 477 kinderen, dus 99 p'cfsoU'cn méér* daiï in T855. De uitgaven bedroeg f 122,812,12 of f 15,519,32! meer dan het vorig jaar. Gast-of ziekenhuizen zijn er 1 te Middelburg (gesubsidieerd), 1 te Sluis en 1 te Aardenburg. In die gestichten zijn 294 per sonen, gedurende 16,382 dagen, verpleegd in de vroegere ste den 231 personen gedurende 13,640 dagen, en in cene platte landsgemeente 63 personen gedurende 2,742 dagen. In 1855 werden 300 personen, gedurende 17,379 dagen verpleegd. Dc uitgaven bedroegen f22,057,31! off 1609,41! minder dan in 1855. Voor zoo veel uit bijzondere opgaven en uit de verslagen der gemeentebesturen bekend is, waren in 1856 instellingen tot werkverschaffing 19 aanwezig, als 2 in ieder van de gemeenten Aardenburg, Hontenisse, Middelburg en Sluis, en 1 in elk der gemeenten Axel, lïoschknpelic. Hengstdijk. Ivortgeen, Ossc- nisse, Ouwerkerk, Stavenisse, Vlissingcn, Wissekerke, IJzen- dijke eu Zierikzce. (Wordt vervolgd.) iSnitenlan&scl)c tijDinjjcn. fipgeland'i Londen 25 julij. liet lagerhuis heeft besloten, in de zitting van maandag de indische aangelegenheden in behandeling te nemen, ofschoon van den kant der regering op uitstel aange drongen was uit hoofde dat er eerst dan nieuwe beriglen uit ludie te verwachten waren. De lieer Disraeli, de leider der tory-partij in liet lagerhuis, zal die aangelegenheden Ie berde brengen door een voorstel om mededecling te vragen van drie bescheiden, uil welke zou kunnen blijken dat de indische rege ring verzuimd heeft de noddige voorzorgmaatregelen tot ver hoeding der ongelukkige gebeurtenissen van den jongsten tijd te nemen. Die stukkeu zijn: I. cene door wijlen den generaal Anson in maart 1856 aan den gouverneur-generaal gerigte de- peclie, waarin bedenkelijke feiten betrekkelijk den toestand van het indische leger medegedeeld werden2. een rapport van wijlen den generaal Napier aan wijlen den hertog van Welling ton over dc inrigting van daUeger; 3. cene door den generaal Lowe aan de indische regering gerigte memorie, houdende be schouwingen over de inlijving van het koningrijk Oude in 1856. Uit het tweede stuk worden door The- times van jl. vrijdag merkwaardige uittreksels medegedeeld, uit. welke blijkt dat de genoemde veldheer reeds jaren geleden de rampen, waardoor de Engelschen in Indie thans gelroficn zijn, voorspeld heeft als een onvermijdelijk gevolg van de verkeerde behandeling der cipayers, maar dat zijne waarschuwing in den wind geslagen is. Uit eene heden, op aanvraag van-het huis der gemeenten, van regeringswege gedane opgaaf der inkomsten en uitgaven van het indische bestuur; gedurende de drie laatstejaren, blijkt, dat,de inkomsten in 1853—18o4 bedroegen riiiiu 25! mill. p. st. dat is ruim 2 mill, minder dan do uitgavenin IS54—1855 27,812.000 p. st., zijnde 1,707,000 p. sL minder dan de uit gaven, in 18551856 28,891,000, dat is 972,000 p. st. minder dan de uilgaven. Voor het dienst jaar 18501857 waren de inkomsten geraamd op 29,311,000, de uitgaven op 31,326,000 p. st- De voor naamste bron van mkoibst, de land-tenten,is, 'van 1853—1854 tot 1856—1857, vermeerderd van 14,848,000 tot 16,682,000 p, st.; de opbrengst der in- en uitgaande regten van 1,284,000 tot 2,029,000 p. st. Daarentegen is de opbrengst van het zout-mo- nopolie in de laatste jaren iets verminderd; die van opium is na genoeg op de zelfde hoogte gebleven. Het bestuur der Oost indische compagnie heeft zes groots schroef stoomschepen, toebehoorende aan eene stoomboot-maat schappij, gehuurd om troepen naar Oost Indie over te brengen- Deze viartuigen zullen te zamen meer dan 4000 man aan boord ■kunne 1 nemen. Bovendien heeft het. genoemde bestuur een tien tal snelzeilende vaartuigen, mede van de grootste soort, voor het zelfde doel gehuurd. De meeste van deze schepen zullen, naar men verzekert, in liet laatst der volgende week de reis heb ben aangenomen. In de laatste dagen zijn op nieuw sterke detachementen tot aanvulling van de in Oost Indie aanwezige regimenten infanterie derwaarts vertrokken. Heden gaat 0. a. het 2de regiment garde-dragonders te Gravesend aan boord. Het gouvernement heeft gelast, dat de 1S hier te lande dienst doende en de zes herwaarts ontbodene regimenten onverwijld op de sterkte van 1000 man gebragt zullen worden, en die welke zich in Indie bevinden, of derwaarts veri rekken, op 1100 man. Te Leicester heeft II. woensdag eene vergadering van vrouwen plaats gehad, om het vraagstuk der regten van de vrouw te behandelen en eene voordrag!, dienaangaande bij het parlement in te dienen. De zaal was propvol met. vrouwen uit de arbeidende klasse, men zegt dal eenige voorname dames de noodige fondsen, Ier bestrijding van de kosten dezer vergade ring hebben geleverd. Het voorzitterschap werd bekleed door mrs. Woodford, en de twee spreeksters van dien avond waren mrs. Watts en Wingfield. De laatste sprak met veel talent, meer dan een uur lang. Zij bewees uit het oude en nieuwe tes tament, dat de ligcharnelijke kracht, die het kenmerk vau den man is, er buiten gesloten, de vrouw hem in alle opzigten gelijk is. Maar de wetten en maatschappelijke instellingen hebben de vrouw niet dat lot loebeschikt, waarop zij aanspraak heeft. Zij heeft een algemeen adres der engelselie vrouwen voorgesteld, welk plan met toejuichingen werd aangenomen. Alvorens de vergadering uiteen ging, werd aan de voorzitster dank toege- bragt, als ook aan lord Lyndburst, voor het antwoord dat hij aan den bisschop van Oxford, in liet huis der lords, gegeven heeft. Een adres zal opgesteld worden. Daarna heeft men het volkslied gezongen en ten elf ure ging de vergadering uiteen. K^aiitscHlaiid. Weenen 24 julij'. De invoering van een zegel op de dagbla den wordt spoedig tegemoet gezien. Er schijnt epn oogenblik sprake te zijn geweest om alleen aan de officiële bladen toe te staan annonces op te nemen, doch het onuitvoerbare van dit plan is spoedig gebleken. De Oester. Zeituug, een officieus orgaan, dat echter door dien maatregel zou getroffen zijn, behelst een uitvoerig artikei, om het belangrijke en noodzakelijke van de vrije dagbladpers le betoogen, en zegt dan ook ten slotte dat de regering niet voornemens is die le vernietigen, waarmede I een verbod om annonces op te nemen zou gelijk staan. De in- voering van een zegel zal toch reeds aan een groot aantal klei- j nero blaadjes welke hier verschijnen het leven kosten. Over het 'geheel is daaraan echter niet veel verloren, vooral om de zede- I lijkc strekking van vele dier blaadjes. Sommige bladen beweren dat.de aanwezigheid van graaf Nesselrode te Parijs een staatkundig doel heeft en dat deze I ervaren diplomaat in last heeft, aldaar mede te werken tot eene innige alliant ie tusschen llusland en Frankrijk. Rusland tracht tot eiken prijs uit de geisoleerde posilie te komen, waarin het door zijne nederlaag in den laatsten veldtogl is geraakt, en ten gevolge waarvan het veel van zijn vroegeren invloed op de europesche aangelegenheden heeft verloren. Eene meer naauwe verbinding met keizer Napoleon wordt, thans te Petersburg als het zekerste middel beschouwd, om dit doel te bereiken. Rus land zou ook gaarne Pruissen in deze alliantie willen trekken, maar hiertoe bestaat weinig uitzigt. Daar te lande bestaat nog eene magtigè partij tegen de dynastie van Napoleon I, en deze partij is meer voor eene zelfstandige politiek, door welke Pruis sen een des te grooteren invloed op Duitschland zal kunnen blijven uitoefenen. Of echter keizer Napoleon zich lot deze uitsluitend russischc alliantie zal laten overhalen, is bij zijne bekende voörzigtiglieid zeer te betwijfelen, aangezien hierdoor waarschijnlijk oneenig- heid.mct Engeland en Oostenrijk zou ontstaan, en op den duur de rust en vrede van Europa ernstig bedreigd zou kunnen worden Naar men verneemt, heeft de britsclie gezant reglstreck- sche beriglen van zijne regering bekomen, betreffende de it ali- aansche uitgewekenen, en dezelve ter kennis onzer regering gebragt. Volgens deze is lord Pa'nurston niet voornemens 0111 alsnog de zaak voor het parlement te brengen, maar zal hij zich vergenoegen met de uitgewekenen n&auwkenrig te doen be waken, en hun te doen gevoelen, dat, indien zij zich niet, weten rustig te houden, men verpligt zal zijn, zeer ernstige en afdoen "de maatregelen ten hunnen aanzien te nemen. Berlijn 26 julij. Z. M. de keizer van Rusland is heden ten 9 ure alhier aangekomen, vergezeld van HD. minister van buiten- landsche zaken, prins Gortschakoff, terwijl onze minister-presi dent, von Mauteuffcl, Z. M. naar Saiissouci vooraf gereisd is. Aanstaanden dingsdag wordt 11. M. de koningin van Griekenland alhier verwacht. Die Zeit meldt dat het onlangs aan de chefs der konink lijke geweerfabrieken gelukt is, een nieuw vuurwapen te ver vaardigen, waardoor het naaldgeweer veel verder draagt dan tot lieden het geval was, zoo dat een schot op 1000 schreden nog treft. Het naaldgeweer wordt door deze verbetering het beste bestaande vuurwapen. Frankrij k. Parijs 27 jnlij. Het heeft bij velen eenige bevreemding ver wekt, dat de Moniteur met de ofüciele verklaring voor den dag is gekomen, dat het gerucht, als of de fransche regering troepen naar China zoude zenden, van allen grond ontbloot is. Men wil hierin eenige verkoeling zien van de alliantie tusschen de beide westerscbe mogendheden, in welk vermoeden sommigen versterkt worden door de gelijktijdige verklaring van hetengel- sche dagblad The globe, dat koningin Victoria geenszins een be zoek zal afleggen bij deu keizer der Franschen zoo als het gerucht geloopen heeft. Een dagblad maakt echter de opmerking, dat de verklaring van den Moniteur veeleer eene gunstige beteeke- nis heeft voor de alliantie, daar zij den bodem moet inslaan aan de geruchten, nopens de aanzoeken der engelsche regering bij de fransche tot het verleenen van krachtdadige hulp inden chineschen oorlog; geruchten, die min of meer bcleedigend geweest zijn voor den nationalen hoogmoed der Britten. De generaal Mac Mahon is belast met eene inspectiereis in Algerie. Tegen de helft der volgende maand wordt hij alhier terugverwacht, als wanneer hem, naar men gelooft, demaar- schalkstaf zal worden verleend. De voormalige bevelhebber van het leger in de Krim, de maarschalk Canrobert, zal in het huwelijk treden met. de we duwe van den graaf d'Esterhazy, geboren prinses de Rohan. De verdenking tegen deu heer Ledru Rollin, als mede- pligtige in de zamenzweriug legen het leven des keizers, berust op de onderteekeniug van een credietbrief. tot bestrijding der reiskosten van de hoofdschuldigen. Mazzini heeft zich echter veel meer bloot gegeven, daar van hem onderscheidene brieven 1 zijn gevonden, waarin van den keizer als van den kraukege- waagd wordt. In dc helft der volgende maand zal die zaak rooi de assises dienen. Naar verzekerd wordt, heeft de porte, geheel in strijd met 1 hare jegens Frankrijk, Rusland, Sardinië en Pruissen aange gane verpligtingen, den 12 dezer tolde benoeming der divans van Moldavië doen overgaan, niettegenstaande zij beloofd had zulks tot den 27 dezer uit te stelleu. Men gelooft dan ook dat de vier genoemde mogendheden tegen deze handelwijze zullen protesteren en dat, dien ten gevolge, de verkiezing van 12 dezer vernietigd worden zal, terwijl Engeland en Oostenrijk echter welligt te Konstantinopel pogingen zullen aanwenden 0111 dit laatste voor te komen. Er zijn beriglen uit Napels van 23 dezer ontvangen. De in structie van het proces der oproerlingen wordt, te Salerno voort gezet. Geen der krijgsgevangen gemaakten is doodgeschoten. De baron Nicolera, tweede aanvoerder van de mislukte poging, heeft het gelieelë plan van den opstand geopenbaard, nieuwe pogingen voorspeld en het gedrag des gezagvoerders van de Cagliari geregtvaardigd. De bij Pisacane gevonden papieren zijn gedeeltelijk in cijferschrift en verscheiden daarvan heeft men nog niet kunnen ontcijferen. Fuschini, die, 11a van een dubbelen moord beschuldigd te zijn, uit Londen ontvlugt was en zich onder de gekwetsten te Padua bevond, heeft zich zei ven doodgeschoten. Onder personen uit het volk en matrozen van het fransche schip Méléore is een gevecht ontstaan. Op het zien van werktuigen die voor hydrographische verrigtingen dienen moesten, verbeeldden de eerstgenoemden zich dat het toebereidselen voor eene landing gold, en schreeuwden: //Wij willengeeneomwenteling!"en mishandelden eenige matrozen. De koning heeft onverwijld bevolen de aan leggers van dezen twist in hechtenis te nemen en aan de fransche officieren zijn leedwezen over het gebeurde betuigd. Koning Ferdinand is, met zijne drie zonen, van Gaëta te Napels aangekomen en het kasteel le Caste Clemare gaan bewonen. Brdtjöuujm. Maandag ter reede van Vlissingèu gearriveerd: Orient, ge- zagv. Emmerson, New-Castle; Elenagezagv. Zor, Alexandrie; Rosa dy Italia, gezagv. Mipute. Montevideo; Oreanos, gezagv. Towner, Alicante; David Oodley,gezagv. MagnS,N##-York dingsdag aldaar gearriveerd: Zelie,gezagv. Frepy. Bordeaux

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3