MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 91. Donderdag 1857. 30 Julij. ■Hcmlioningingcn VANnBTWJKSBESTDCR.PROTIMALEB.KESEEÏÏEBESTCREN. töiTtnenlanïrsclje tijiringm. Binnen deze gemeente ca Vlis- Deze coarant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«tüidngs. «ingen geschiedt de uitgave deu avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte ol' doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliag geschiedt kontant. Editie van woensdaar avond 8 ure. Aanbesteding-. Op vrijdag den 7 augustus 1857, des voormiddags tea 11 ore, zal, ouder nadere goedkeuring, cloor den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in het elfde district, aau het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Biet bouwen van eene nieuwe steenen keersluis of zoogenaamde» wachter, binnenwaarts de zeesluis van deu Os- senlioek, aan de noordzijde van bet eiland Schouwenen bet opwerken van eene kade langs de zuidzijde van den spuiboezem tusscben die sluis en tien te bouwen wachter, daaronder begrepen bet leveren van al de be- noodigde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van liet ministerie van binhènlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland te Middelburg en op alle zoodanige plaatsen al waar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in ge melde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vier dageu te voren, met uitzondering van den dag vóór de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden ge daan, en voorts nadere informatie» te bekomen zijn bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middelburg eu den in genieur de Quaktee, te Zierikzee. De minister van binnenlandsche zaken A. G. A. VAN RAPPARD. j Aan den heden voormiddag op de vroeger omschrevene wijze plaats gehad hebbenden optogt hebben.be halve de feestvierende j deel genomen de haudboogsclnitterijen Zelandia van deze ge- I meente; Jacoba van Beijeren, van Goes en Willem III, van Vlissingen; voorts de muziekgezelschappen Apollo vanhier, Concordia van Goes en Eensgezindheid van Vlissingen. Aan het concours hebben deel genomen de drie handboog schutterijen, ieder met zes schutters. Middelburg 39 julij. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende opening der stem bussen voor de verkieziug van een lid der provinciale staten in dit hoofdkiesdistrict, bij herstemming tussclieu de heeren mr. M. I?. Lantsheer en H. J. van Deinse, is gebleken dat zijn inge leverd 410 stembriefjes, 7 van onwaarde, zoo dat er 403 geldige stemmen zijn uitgebragt. Daarvan bekwamen de heeren mr. M. F. Lantsheer 215 en 11. J. van Deinse 188, weshalve eerstgenoemde tot lid der staten van Zeeland is verkozen. Te Nieuw- en St. Joosland zijn de aftredende leden van den gemeenteraad A. Bliek en Cr. Baas herkozen. Te Koudekerke, Aagtekerke en Zoutelande, zijn de aftre dende raadsleden allen herkozen. Te Nissezijn lot leden van den gemeenteraad herkozenM. Zuid weg en C. A.L. Danckaerts, terwijl voor liet lid D. G. Kloosterman, naar elders vertrokken, is gekozen P. Luteijo. Te Wissekerke (Noordbeveland), zijn herkozen de aftre dende leden G. Coomans, P. de Smit en M. Marcusse. Door de hand boogschutter ij De eensgezindheid, met de zin spreuk Eendragt maakt magt, alhier gevestigd, wordt lieden op feestelijke wijze haar vijfjarig bestaan herdacht, zoo als wij bereids in ons no. van 18 dezer een uittreksel uit het programma hebben medegedeeld. Men verneemt, dat morgen (donderdag) des avonds ten 9 ure voor het gebouw der Sociëteit de Vergenoeging op de groote Markt alhier, eenige muziekstukken zullen worden uitgevoerd, ter gelegenheid dat de benedenzaal van die sociëteit voor het eerst door gas zal worden verlicht. Men verneemt dat de onderhandelingen, tusscben de neder- landsche eu belgisclic regeringen gevoerd, over het nieuw te sluiten handels- en scheepvaart verdrag, en welke te Brussel gevoerd zijn, dezer dagen zijn afgeloopen. Er bestaat dus alle vooruitzigt, dat het nieuwe verdrag ten behoorlijken tijde in werking zal kunnen treden, nadat het alvorens de goedkeuring vari de wetgevende kamers in beide staten, voor zoo veel noodig, zal hebben erlangd. Dezer dagen is onder geleide van twee geregtsdienaren uit Harlingen te Amsterdam aangekomen en terstond naar het cel lulaire huis van arrest en justitie overgebragt, de gezagvoerder van het dezer dagen te llarlingen binnengekomen kofschip Henriette, die verdacht wordt ten vorige jare op de terugreis van Galatz, in de Middellandsche zee den stuurman van ge noemden bodem over boord te hebben doen werpen en verdrin ken. Naar men verneemt heeft de geheele equipage tot het vol voeren van deze gruweldaad medegewerkt. De scheepsjongen 'l echter heeft, alleen uit vrees dat hem bij weigering het zelfde lot beschoren was, aan de misdaad deelgenomen, en heeft, on danks den eed van geheimhouding, welken men hem had doen zweren, het ijzingwekkende voorval aau de justitie geopenbaard, zoodra zich daartoe de geschikte gelegenheid voordeed. De ongelukkige stuurman was een Eries van geboorte. Daar de gezagvoerder en de schepelingen der Henriette voor de reis te Amsterdam zijn aangemonslerd, zoo zal de treurige doch be langrijke zaak bij dearrondissements-reglbauk aldaar behandeld worden. Aan een particulier schrijven uit Ceylon van 22 junij, bij een geacht handelshuis te Amsterdam ontvangen, onlleent de Am- slerdamsche courant, met betrekking tot den opstand in Britsch- Indie, de volgende bijzonderheden, die voorzeker thans, bij liet uitblijven of het niet mededeelen van regeringsberigten eene dubbele waarde hebben De hier (Ceylon) ontvangen berigten nopens den opstand der Cipayers maken een onbeschrijfelijke» indruk op het publiek en inderdaad meen ik op goeden grond te kunnen gelooven dat Britsch-Indie zich in een zeer neteligen toestand bevindt, waar van het. gevaar voor Engeland ieder duidelijk in de oogen springt. Te Calcutta heerscht, een algemeene paniek. Veel Europea nen,a'daar gevestigd,hebben zich met hunne gezinnen aan boord der koopvaardijschepen begeven, om in veiligheid te zijn wan neer in die stad de opstand mogt uilbarsten. Volgens de heden uit Bombay ontvangen berigten, vreesde men er dat de geest van oproer, die zich tot dus ver alleen bij de bengaalsehe regementen had bepaald, zich ook had uitgestrekt tot de regementen van Bombay en Madras, en is of wordt dit waar, dan is de zaak zoo ernstig mogelijk. Delhi is intusschen nog niet door het engelsche leger geno men. Men zegt dat de gouverneur-generaal naar Singapore bevel heeft gezonden om daar de naar China bestemde troepen niet naar hunne bestemming te laten vertrekken maar naar Indie op te zenden. De hooge raad heeft, bij arrest van 25 dezer, uitspraak ge daan in de zaak van C. A. Waarman, die in cassatie gekomen was tegen de regterlijke uitspraken, waarbij zij niet ontvanke lijk was verklaard in hare vordering tegen den burgemeester, als hoofd der gemeente 's Gravenhage, om ontslagen te wor den uit het burger gasthuis, waarheen zij als publieke vrouw ter verpleging was vervoerd, en welke handeling door haar was be weerd daar te stellen eene onregtmalige daad door in dienst der gemeente zijnde ambtenaren, waarvoor de gemeente aanspra kelijk is, en voorts tot schadevergoeding voor die beweerde onregtmatige inhechtenisneming. De hooge raad heeft de voor ziening in cassatie verworpen, de vroegere regterlijke uitspraken bevestigd en de eischeresse veroordeeld in de kosten. Een der parijsche correspondenten van de Kö-lnische Zeitung meldt dat het Crédit mobilier, in vereeniging met de onderne mers der russische spoorwegen, met de nederlandsche rege ring ouderhandelingen heeft aangeknoopt over den aanleg van spoorwegen in Nederland. De roggeoogst is thans in de provincie Drenthe in vollen gang. en men kan dienaangaande met genoegen melden, dat dit I uitgestrekte verbouw over 't algemeen niét tegen valt; wel stond het koorn op menige plaats niet. zeer digt, dat door de 1 aanhoudende droogte in dit voorjaar was veroorzaakt., doch daar slaat tegenover de goede ontwikkeling der aar van dit ge- j was, die over het algemeen goed geladen is,en dat ook de korrel zeer goed voldoende van zwaarte is. Dit gewas behoeft alzoo over 't algemeen niet beneden het middelmatige beschouwd te worden, zoo als men aanvankelijk meende, dat het geval zou worden. Ook andere vruchten zijn in deu laalsten tijd door het zeer groeizame weder uitmuntend aangekomen, zoo als o. a. het hoekweit gewas, dat voor eenigen tijd zoo veel van de nacht vorsten heeft geleden. Kerk- en sclioolnieuws. In een rapport van de commissie voor de waalsche kerken voor de zaken der Waldenzen, in dc vorige week bij deto en te 's Gravenhage zitting houdende synode ingekomen, wekte vooral hooge belangstelling hetgeen daarin voorkomt aangaande de evaugelieverspreiding, bepaaldelijk te Turijn, Genua, Asti, Nice en Pigncrol. In de laatstgenoemde plaats zal de in aan bouw zijnde kerk waarschijnlijk tegen den herfst voltooid zijlij ofschoon vooreerst nog met eene aanmerkelijke schuld bezwaard. Ook te Nice wordt nog eene belangrijke som voor het aan de kerk verbonden schoolgebouw en eene zaai voor bijeenkomsten vereischt. Doel), zoo voegt het officieel berigt. der synode hior- bij, wat mag men niet hopen van christelijke liefde, bij eene er varing als die de commissie ten slotte in deze voege mededeelt Het gebouw te Turijn, moetende dienen voor de woning van den predikant, van de evangelisten, van de onderwijzers en de onderw'jzeressen en tevens voor hospitaal, is bijna voltooid, eu met de verrassendste uitkomst. Men zal zich herinneren dat de heer Bruwin, onlangs overleden, een voorschot van 80,000 francs, a 4 per cent, voor dit gebouw had gedaan. Zijne weduwe heeft deze aanzienlijke som geheel aan de waldensche kerk ge schonken, ouder de eenige voorwaarde dat de huur van hel. ge bouw aan de evangelisatie zal worden besteed. Marine en leger. De état-major van Zr. Ms. stoomschip Gedeli, zaturdag van Hellevoetsluis vertrokken, zoo als in ons vorig no. is medege deeld, beslaat (met inbegrip van den bovenrol) uit den kapitein luit. ter zee B. H. Staring, kommandantde luitenants ter zee der Iste klasse H. P. Klerck, eerste officier en A. N. L. Koops; de luitenants ter zee der 2de klasse jhr. W. F. van Spcngier, J. E. Cornelissen, W. J. Scholten van Aschat en R, J. A. Bouri- eiu.1 jde adelborsten der 1ste klasse J. F. van Kervel, J. H. Haak man, A, C. Raven, E. B. Bonn, J. van Burg, J. J. Braam, i,-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1