M1DDELBURGSCHE C O V 11 A N T. r 87. Dingsdag 1857. 21 Julij. tHmrlionïrigingen 6inncnlmtösci]r lijöingm. Binnea deze gemeente en Vlis- Deze courant, verschijnt des dingsdags, donderdags en ZctiuJogs. r.mgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone adverxentieu is 22 cent per regeivan huwelijks, geboorte of doódbekend makingen enz.van één tot zes regels f 1,50voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 4ï ure. m HET RIJKSBESTUUR,PBOfflClALE ES GEM.ÏÏEBESTUREN BelieM«lsaaliing'. Burgemeester en wethouders van Ziezikzee, Gelet op hetraadsbesluit van den 1 april ji. no. 10 Brengen ter algemeene kennis, dat op donderdag den 30 julij 1857, des morgens ten 12 ure, in het openbaar aan den meest biedende zullen worden verkocht ten overstaan van ceneu daartoe bevoegden ambtenaar: Een 70tal Reverberes met bijbehoorende koorden en katrollen, benevens eenige Lantaarnpalen, afkomstig van de vroegere olieverlichting. Eenige Schaaf banken en goederen, in gebruik geweest liet zij bij den vroegeren stads timmerwinkel, het zij bij den brandweer; benevens zoodanige voorwerpen, welke bovendien ter veiling zullen worden gepresenteerd. Een en ander zal op den dag der verkooping van 9 tot 12 ure te bezigtigen zijn, terwijl nadere informatien te bekomen zijn bij den deurwaarder J. van der Bent, alhier woonachtig. Gedaan te Zierikzee, den 8 julij 1857. B, C. CAU, voorzitter. C. DE JONGE, secretaris. middelburg 30 julij. De wet op het lager onderwijs is in de zitting van heden door de tweede kamer der staten generaal aangenomen met 47 tegen 13 stemmen, zijnde van de heeren Elout van Soelerwoude, van Foreest, van Reede vanOudtshoorn, van Lijnden, Luijbeu, van Nispen van Sevenaer, Groen van Prinslerer, van Winterhoven, Hoffman, Makay, Bots, Meylinck en Dommer van Poldersveld- De heer Groen van Prinsterer heeft zijn ontslag als lid der kamer ingediend. Het korps muziekanten der dienstdoende schutterij alhier bragt zaturdag avond eeue serenade met fakkellicht aan den majoor de Witt en den lsten luitenant de Fremery, beide alhier in garnizoen, ter gelegenheid van de aan die heeren ten deel ge vallene onderscheiding. Wij zijn thans in de gelegenheid gesteld het proces verbaal mede te deelen van de dezer dagen genomen proef met twee brandkastco, waaromtrent wij reeds in ons nommer van jl. don derdag voorloopig verslag hebben gegeven. Heden den veertienden julij achttien honderd zevenen vijftig, Ten verzoeke van de heeren meester Gerrit Adriaan Fokker, lid van gedeputeerde staten van Zeeland; Picter de Bruyne, makelaar, en jhr.Willem Hendrik de Jonge, lid van den raad dei- gemeente Middelburg, allen wonende te Middelburg, hande lende namens een dertigtal medebelanghebbenden in na te melden zaak, en in tegenwoordigheid van den heer Jacobus Hooi, wonende te Rotterdam, als gemagtigrle van de firma Gies- bers en van Deun senior, directeuren van de koninklijke geoc- Iroijeerde brandwaarborgkastenfabriek Ie Roermond, en van den heer Abraham Nortier, depothouder van genoemde kasten voor de provincie Zeeland, Heb ik Willem Zoeller, deurwaarder bij de arrondissement^ regtbank te Middelburg, wonende aldaar, mij in tegenwoordig heid van de na te noemene getuigen begeven, op het plein acht er de scheepstimmerwerf, de Commercie compagnie te Middelburg, alwaar aanwezig waren de heeren requirauten, alsmede genoern de heeren Jacobus Hooi en Abraham Nortier en bovendien nog de heeren Jan Peek, koperslager en Johannis Agelink van Rcn- tergem, ijzergieter, allen wonende te Middelburg, daartoe bij zonder door de heeren requiranten uitgenoodigd, ten einde twee braadkasten.eei emeteen zoogenaamd letterslot (combinaisor.) de andere met een gewoon slot, van het fabriekaat van de heeren Giesbers en van Deun senior bovengenoemd, aan eene vuur- proeft e onderwerpen. En heb ik aldaar op voorschreven terrein bevonden, dat ge plaatst waren twee brandkasten, waarvan de eene met een let terslot, de andere met. een gewoon slot was voorzien, staande de eerste op steenen onder de hoeken der brandkast gelegd, de andere op den beganen grond dat die kasten waren omgeven met brandbare stoffen van stroo, hout en turf; dat gemelde kas ten alzoo ten tien ure des morgens zijn geopend door den heer mr. Gerrit Adriaan Fokker, en door dien heer alstoen in de brandkast met een gewoon slot, dat bevonden werd in orde te zijn, is gelegd op den bodem dier kast, eene oude acte van aan deel van levensverzekering met daarin liggende kwitantien van storting en bijbehoorende coupons, en tegen het achterbeschot een vel geel stroopapier; op het eerste boord vanonder, een stuk copieer papier benevens twee met rood lak afgedrukte cachetten en op het tweede boord een zwart geschilderd houten kistje, waarin een stuk papier en twee adreskaarten. Waarna genoemde kast door gezegden heer Fokker behoorlijk is geslo ten en de sleutels der kast onder ZEd. berusting zijn genomen Vervolgens is door den heer meester Fokker meergenoemd, de andere kast met letterslot, gemerkt H. P., K. V. voorziou, ge opeud en na in orde bevonden te zijn, door ZEd. daarin gelegd op den bodem dier kast, twee stukken wit en een dito stuk blaaaw vloeipapier, op het eerste boord van onder eeue oude acte van deelneming levensverzekering met daarbij behoorendo bewijzen van storting en coupons, en met rood lak in letters afgedrukt cachet, een vel stroopapier legen het achter beschot en een schrijfboek, en op het tweede boord een vel gewoon postpapier en een vel vloei of copieer papier. Daarna is laatstgemelde kast mede behoorlijk door den heer Fokker gesloten en de sleutels daarvan onder berusting gesteld van den heerjhr. Willem Hendrik de Jonge. Wijders is van wege de heeren requiranten, tien minuten vóór half elf ure, de om de beide kaslen liggeude brandstoffen, bestaande in stroo, mutsaards en ander hout, benevens lange turf, door aangebragt vuur ontstoken, zijnde het vuur alstoen door aanhoudend aangebragte brandstollen rondom de kasten onderhouden, waarmede onafgebroken is voortgegaan tot tien minuten vóór half twaalf ure, als wanneer door deskundigen, de heeren Jan Peek en Johannis Agelink van Rentergem, boven genoemd, is verklaard dat naar hunne overtuiging aan de brand kasten de vereischle hitte is aangebragt en ten gevolge daarvan de ijzeren platen aan de buitenzijde der kasten zijn gloeijeud geweest. Vervolgens is intusschen van wege heeren requiranten de brandkast met het letterslot voorzien, ten kwartier over elf ure in het vuur op zijde geworpen, tot dat ten half twaalf ure het rondom de kasten liggeude vuur is verspreid en vervolgens, na dat de evengemelde kast met letterslot uit de vuurmassa was ter zijde gewenteld, de eerste middelen ter blussching en ter bekoeling dier kast zijn aangebragt, waarna aan evengemelde kast is bevonden, dat het deksel er geheel af was, even als twee der buitenplaten, terwijl de overige platen los waren en liet hout der kast zich tusschen de buiten- en binnen platen bevin dende, deels verbrand, deels verkoold was, dat ter zijde van het slot de binnenplaten eeuigzins waren ontzet, terwijl de deur in zijn geheel en het slot zich gesloten bevond. Zijnde de brandkast met het gewoon slot steeds op de zelfde plaats en in dezelfde rigting blijven staan, zoo als die bij den aanvang was ter neder gesteld, zonder dat echter daar naar, na de blussching van het vuur, een dadelijk onderzoek is ingesteld. Na dat alzoo deze vuurproef van bedoelde brandkasten was afgeloopen, werd door heeren requiranten onderling overeen gekomen alsnog tot.de opening dier kasten niet over te gaan maar dit uit te stellen tot heden avond ten zeven ure, op de zelfde plaats waar die zich thans bevinden, terwijl de kasten inmiddels zullen verblijven onder een wakend toezigtder policie. Hierop heb ik mij vervolgens in tegenwoordigheid mijucr na te noemen getuigen, op heden ten zeven ure, andermaal begeven naar boven omschreven terrein en aldaar bovengemelde heeren requiranten, benevens de bovengenoemde heeren Jacobus Hooi en Abraham Nortier, aangetroffen, waarop ten gezegden tijde, na dat alles in den zelfden toestand was bevonden, waarop de kasten heden middag verlaten waren, eerst gezegde brandkast met letterslot, geopend is, door verbreking der kast, vermits het ondoenlijk was het slot te openen, en is alstoen gebleken dat de papieren op de bovenlade verkleurd en verzengd waren, dat het schrijfboekje en de oude acte van aandeel levensverze kering met het daarin liggende, mede eenigzins verzengd en verkleurd was, doch nagenoeg geheel leesbaar en daarenboven de coupons en bewijzen van storting bijua geheel onbeschadigd waren gebleven, terwijl verder op den bodem dier kast alles verbrand en verkoold was; de verw was van binnen in de kasc geheel gebladderd. Vervolgens is de kast zonder letterslot, mede om reden hier boven opgegeven, met geweld opengebroken, waarbij bleek dat de kast zelve uitwendig geheel onbeschadigd was gebleven, doch het hout ouder het bovendeksel eenigzins was verbrand, dat het daarin aanwezige doosje op het bovenste boord in den zelfden staat was gebleven, terwijl dedaarin aanwezige kaartjes eenigzins verzengd en het papier verkleurd was, dat het lak op het onderste boord geheel gesmolten en liet papier en andere stukken op dat boord en op den bodem dier kast gelegd, ver brand en verkoold en onleesbaar is terug gevonden. Wordende hierbij nog op speciaal verzoek van de heeren Jacobus Hooi en Abraham Nortier, in hunne betrekkingen bovengemeld gerelateerd, dat zij, na dat de bedoelde kasten een uur aan de vuurproef waren blootgesteld geweest, hebben ver zocht de uoodige bluschmiddelen wel te willen aanwenden, liet welk echter door de commissie (heeren requiranten ten dezen) is geweigerd dat vervolgens de kast met de combinaison, door middel van brandhaken is omver gehaald, welke kast benevens die zonder combinaison nog gedurende een half uur aan den vuurgloed der brandende massa is blootgesteld geweest; voorts dat genoemde heeren ten vijf ure zich bij de wachthebbende agenten van policie hebben vervoegd, met de vraag of cle kast zonder combinaison reeds bekoeld Mas, waarop ten antwoord is gegeven, men de handen er nog niet tegen kondc honden; genoemde heeren verlof erlangd hebbende om dezelve t e bekoe len, is zulks ten vijf en drie kwart uur, in tegenwoordigheid vau den heer mr. Gerrit Adriaan Fokker en den heer commissaris van poiicie alhier geschied. Van al hetwelk ik heb opgemaakt het tegenwoordige proces verbaal, hetwelk door de heeren requiranten, de heeren Jacobus Hooi en Abraham Nortier in hunne voormelde betrekkingen, alsmede door voornoemde heeren Jan Peck en Johannes Age link van Rentergem, doormijue getuigen cn ruij is geleekend, terwijl eindelijk de heeren requiranten en de heeren Jacobus Hooi en Abraham Nortier consenlereu, dat hetzelve onder de minuten van mij deurwaarder zal blijven berusten en aan is cl er liuuner een afschrift zal worden uitgereikt. Gedaan in tegenwoordigheid van Willem Marinus Jan. v. bode en Pieler Cornells Reniigius, kleermaker, beide won. te Middelburg, ais getuigen hiertoe verzocht. (get,) G. a. FOKKER. P. DE BRUYNE. w. h. de jonge. j. 1iool. a. nortier. j. peek. johs. agelink van rentergem. w. m. janssen. p. c. re.uigius. zoeller, deurwaarder. Geregistreerd te Middelburg, den vijftienden julij 1800 zevc.i en vijftig, deel 29, folio een en zestig recto vak drie, houdend'; vier bladen en zonder renvooijen. Ontvangen voor regl tachtig cent met 3S opcenten eene gulden tien en een liaive cent. De ontvanger (geleekend) koeli.. I Bij liet onweder van jl. donderdag morgen dat ook over het eiland Zuidbeveland losbarstte, is de bliksem geslagen in lie I no i huis te Yersekc, door engelsche heeren bewoond. Zij heeft toe-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1