MI DDELBURGSCHE C 0 U U A N T. Na 86. Zaturdag 1857. 18 Julij. t3innrnlant>srl)r tijdingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zotucd&ga. Einnen deze gemeenteen VLie- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8franco per post f 3,4.0. De inzending van advèrtentien kan geschiede^ tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertenticn is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 23 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 4| ure. Middelburg 17 juiij. In den nacht van woensdag op donderdag woedde een ont vettend onweder boven dit eiland, dat omstreeks ten half vier ure aanving en met kleine tusschenpoozen tot zeven ure aan hield. De vreeze dat de bliksem ergens zou zijn ingeslagen, werd helaas gegrond bevonden, toen de op den Abdijtoren geplaatste wacht even na vijf ure des morgens brand bespeurde in de nabij heid der gemeente Koudekerke. De bliksem is aldaar geslagen in eene schuur, van de hof stede, bewoond door Frans Dekker. De bewoners, die reeds op waren, hebben aanstonds zoo veel mogelijk trachten te redden, doch niet kunnen voorkomen dat de schuur met eene vrij aanzienlijke voorraad hooi, stroo en eenige landbouwgereed schappen, benevens eene geit een prooi der vlammen zijn ge worden. Gelukkig heeft men de woning zelve kunnen sparen, hoewel deze natuurlijk belangrijke schade bekwam. Uit deze gemeeute waren spoedig een drietal spuiten toege sneld, die zich met de spuiten van Koudekerke, Biggekerke en Vlissingen beijverd hebben den brand te stuiten, doch er heerschte groot gebrek aan water inde nabijheid. De inboedel was niet, doch de schuur zelve bij de alhier ge vestigde Onderlinge brandwaarborgmaatschappij voor brand schade verzekerd. Overigens is op eene weide aan den Seisweg eene koe door den bliksem gedood, terwijl op onderscheidene andere plaatsen boomen enz. zijn beschadigd. Van belangrijke ongelukken heb ben wij tot hiertoe verder niets vernomen, en gelukkig losten de zware buijen zich alleen in geweldige plasregens, en niet in den voor de te velde staande oogst zoo gevreesden hagel op. Een 21 jarig jongeling, werkzaam op de scheepstimmerwerf De volharding, viel gisteren namiddag door het uitglijden van een ladder, terwijl hij werkte aan het aldaar op stapel staande barkschip Regina Maris, van een vrij aanzienlijke hoogte op het binnendek vandien bodem neder, ten gevolge waarvan hij aan het hoofd en de zijde belangrijke wonden heeft bekomen en in hedenkelijken toestand naar de ouderlijke woning is vervoerd- Naar wij vernemen heeft het Z. M. den koning behaagd den heerT. M. J.L de Witt., majoor kommandant van het lste batail- lon 8ste regement infanterie te bevorderen tot kooimandeur, en den heer J. H. de Fremery, lste luitenant bij het zelfde batail- lon te benoemen lot ridder der orde van den Eikenkroon, beide ter zake van hun gedrag bij den jougsten brand binnen deze gemeente. De uitreiking van die onderscheidingsteekenen had eergiste ren met militaire plegtigheid plaats door den heer luitenant kolonel Charten, kommandant van het, regement, terwijl de in Vlissingen en Middelburg garnizoen houdende drie bataillons van dat regement zich daartoe vereenigd hadden tusschen de gemeente Souburg en het gehucht Grooten Abeele. De alhier gevestigde handboogschutterij De eensgezindheid, ten zinspreuk voerende Eend ragt maakt rnagt., stelt zich voor, haar vijfjarig bestaan op bijzonder feestelijke wijze te vieren op woensdag den 29 dezer. Daartoe zijn onderscheidene handboogschutterijen en muziek gezelschappen nitgenoodigd, die des morgeus ten 10 ure zullen worden verwelkomd, teneinde ten elf ure in statigen optogt het schuttershof De edele handboog (voor deze fccstvieriug geheel belangloos ten gebruike afgestaan) te verlaten, om te trekken langs de Seisdam, Schouwvegerssiugel, Vlissingsche straat, Hoogstraat, Nieuwe haven, de kaden tot de Dwarskade en voorts de Zuidzijde van deu Dam, den Korten- en Langendelft, lange Noordstraat., Wagenaars!raat, om daarna over den Balans en den Burgt, deu Markt overstekende, door de Laugevijle het Schuttershof weder te bereikeu. Ten een ure in deu namiddag zal daarop het concours aanvangen, om na de uitreiking der prijzen de feestviering des avonds ten 9 ure te besluiten met een bal in meergemeld Schuttershof. Wij vernemen met genoegen dat het Z. M. den koning be haagd lieefl gunstig te beschikken op het adres van den handel te Samarang, betreffende de daarstelling van werken tot wegne ming der belemmering, die de scheepvaart aldaar ondervindt door de bauk, die voor het inkomen der haven ligt. H. M. de koningin, reizende incognito onderden naam van gravin van Buren, is vergezeld van haren tweeden zoon, prins Alexander en gevolg, woensdag morgen ten tien ure in vol maakten welstand te Woolwich ontscheept. Te Londen aan gekomen, is H.. M. afgestapt aan Claridges-Hotel. Naar men verneemt zou de minister van 'oinncnlandsche za ken voornemens zijn, om, wanneer het lot omtrent het wetsont werp op het, lager onderwijs zal zijn beslist, zijn ontslag aan Z. M. den koning in te dienen. Naar men verneemt zal de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie voorstelieu, om hieromtrent een nieuw onderzoek in de afdeelingen der kamer in te stellen, ten einde over eenige hoofd beginselen der nieuw aangeboden gewijzigde wet., het gevoelen der kamer uit te lokken. Ten gevolge daarvan zou dit onder werp niet nu, maar eerst later in discussie worden gebragt. Naar men van goederhand verneemt, zullen in de aanstaande wet op de geneeskundige staatsregeling zeer voordeelige bepa lingen voor de officieren van gezondheid worden voorgesteld. Het zal hun vrijstaan, zonder in de genees- of heelkunde gepro moveerd te zijn, consult,atiën te geveri en operatiën te doen. Na twintig jaren gediend te hebben, zullen zij de zelfde reglen hebben als een gepromoveerd doctor in de genees-en heelkunde. Bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden van 14 dezer is verworpen het verzoek van den heer P. van Helmond, burge meester der gemeente Sas van Gent, tot het niet plaatsen van den naam van den heer van ds Wat fijne op de keizerslijst dier gemeente. Na afloop der 80e algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij lot bevordering van nijverheid, zal op donderdag 28 julij 1857, des voormiddags 10 ure, op den Doelen te Haar lem, het eerste nederlandsche nijverheidscongres worden ge houden. In gevolge het programma zijn tot. de bijwoning alle nijveren in Nederland nitgenoodigd. Deleden der maatschappij hebben vrijen toegang; alle anderen betalen een entré van f 1,50. Zoo als bekend is hebben naaralooze maatschappijen, al vore»s tot stand te kunnen komen, de koninklijke goedkeuring noodig voor de acte harer oprigting. Meermalen is de vraag gerezen, of vreemde maatschappijen ook zoodanige goedkeuring des konings behoeven, en wat regtens is ten aanzien van belgische maat schappijen, die voor 1880, van den koning van het toenmalige rijk der Nederlanden, de bij de wet gevorderde autorisatie erlangd hebben. Beide vragen zijn dezer dagen door het kanton- geregt te Ootmarsum, ten nadeele dier maatschappijen beslist. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis van dat kontongeregt, dd. 4 junij 11., in zake de Onderlinige brandwaarborgmaat schappij Zekerheid en rust, te Brussel, tegen E. W. te Tubber- gen, is namelijk beslist: Dat ten gevolge van de afscheiding in 1S30 en het ontstaan van het koningrijk Belgie, de aldaar gevestigde naamloozc maatschappijen zijn geworden vreemdelingen, en dat van af dien tijd de voor 1830 verleende koninklijke autorisatie, krach tens welke zij vroeger hier te lande t.ot stand gekomen zijn. ten haren opzigte heeft, opgehouden te bestaan. En Dat zij, tenzij zij doen blijken, na de afscheiding van Belgie door deu koning der Nederlanden te zijn toegelaten en de koninklijke bewilliging verkregen te hebben om hier te lande werkzaam te zijn, moeten beschouwd worden als in het koning rijk der Nederlanden niet te zijn gewettigd, hare statuten op nederlandsche ingezetenen alle toepassing missen, en haar onbevoegd maken tegen die ingezetenen hier te lande in regteu te ageren. Met het oog op de verzekeringen tegen brandschade, welke voortdurend hier te lande door vreemde maatschappijen gesloten worden, gelooft men de belanghebbenden door de mededeeling van deze hoogst gewigtige regterlijke uitspraak, geene ondienst te doen. Bmioeiningeii en besluiten. Bij besluit van 13 julij op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het derdeschooldistricl van Zeeland, onder dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren bewezen diensten aan deu heer J. ab Utrecht Dresselhuis. ïierk- en scltoolnieuws. In het vorig nommcr onzer courant van donderdag den 10 dezer is opgenomen een aan andere dagbladen ontleend berigt omtrent de verhooging van predikanl3tractementen. Thans vernemen wij uit eeue goede bron dat er ook in Zee land verscheidene gemeenten zijn, waar de jaarwedde van deu predikant nog geen f800 bedraagt, doch dat aldaar het verlee- nen der bedoelde verhooging nog in overweging is. Ds. Bresser te Strijen heeft voor liet op hem door den kerkenraad der hervormde gemeente te Vlissingen uitgebragt beroep bedankt. Naar men verneemt is uit het vroeger gemaakt drietal jl. maandag tot predikant, bij de waalsche gemeente te 's Gra- venhage beroepen ds. E. A. Zubli, predikant te Delft. Marine en Jejjer. Van Tripoli schrijft men van den 10 junij, dat het neder- landsch fregat de Ruyter, kommandant kapitein ter zee 11. J. van Maldeghem, deu 2 dier maand aldaar was aangekomen, aan boord hebbende den nederlandschen consul ridder de Testa en familie, die van verlof uit Nederland terugkeert. Na weder- keerige saluutschoten is de nederlandsche consul aan land ge gaan. Den volgenden dag zijn de kommandant H. J. van Mal deghem, de officieren en de adelborsten aan wal gekomen, en is de geheele staf door den consul aan den pacha en aan de consuls der mogendheden voorgesteld. De pacha, de chef van het gar nizoen en de consuls hebben vervolgens, in groot, uniform, een bezoek bij den staf in het nederlandsch consulaatgebouw afge legd. Daar in geen twintig jaren een nederlandsch oorlogschip te Tripoli was gezien, werd het fregat niet belangstelling be schouwd. Het was op den avond van den 5 vertrokken, na dat de kommandant en de officieren een dineren eene soiree mu- sicale bij den nederlandschen consul hadden bijgewoond. Men zeide dat de nederlandsche consul van de tegenwoordigheid van het nederlandsch fregat had gebruik gemaakt, om den pa cha te kennen te geven, dat zijne policie waakzamer moest zijn tegen de aanrandingen en beroovingen, waaraan de Europeanen te Tripoli zijn blootgesteld. Afloop ves-Itoopitigcn en aanbestedingen. Biggekerke 15 julij. 1 en 2. 76 roeden, 60 ellen weiland en 58 roeden, 50 ellen weiland, verkocht voor f1759; 3. 79 roeden, 90 ellen bouw land, verkocht voor f985; 4. 51 roeden, 20 ellen weiland, verkocht voor fSOO; 5. 81 roeden, 40 ellen weiland, verkocht voor f1121; C. 54 roeden, 60 ellen weiland, verkocht vpur f 712. Al deze pereeelen liggen in de gemeeute Biggekerke. Staien-generaal, Tweede kamer. Zitting van 13 julij. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, lea

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1