M1DDELBURGSCHE COURANT. N" 85. Donderdag 1857. 16 Julij. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond~4^ ure. TlanivonDijjtngcn VlVHETltlJkSBESTÜl'K.PiillliMliALb li.\ GEMEEXT EBESTOREN öinnritlani>scl)c tijdingen. t innen deze gemeente en Vus- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z<.tiudv lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwdijks, geboorte of doodlaken:! makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Aanbesteding. Op zaturdagden 25 julij 1857, des voormiddags ten 11 ure, zal onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in cle provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid door een der leclen van de gedeputeerde staten en in bijzijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aan besteed liet uitvoeren der vereiscJute wcrlieii tot verlaging van de «veste!ijbe binuensluis te IVeuzeii, met liet oven'breug'en naar die sluis van de nabij gelegene dubbele draaibrug, bet maken van wetlerzijtl- sclie toegangen of ojprilfien en de weg ruiming van liet onderwerk der ge noemde draaibrug, met bijlevering van de beuoodigde materialen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministerie van binnenlaudschc zaken, aan dat van het provinciaal bestuur der provincie Zeeland te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswer ken in gemelde provincie Ier lezing gelegd worden. Zullende vier dagen voor de besteding, de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te beko men ziju bij den hoofd-ingenieur van den waterstaat te Middel burg en den ingenieur Dirks, te Neuzen. De minister van binnenlandsche zaken, A. G. A. VAN IIAPPARD. Middelburg li> Julij. Heden zijn de stembussen alhier geopend voor de verkiezing van een lid der provinciale staten. Het getal kiezers ia dit hoofd- kiesdistrict bedraagt 1278. Ingeleverd zijn 431 biljetten, waarvan af gaat 3 blanco eu 7 van onwaarde, blijvende 4-21 gel dige stemmen, en alzoo de volstrekte meerderheid 211. Daar van zijn uitgebragt op de heeren mr. M. F. Lautsheer 168, li. J. van Deiuse 155, W. M. Snijder 37, P. Dumon Tak 29, J. G. Spreuger 8, mr. F. B. Fock 5, eu op 16 andere personen de resterende stemmen. Er zal alzoo eetie herstemming moeten plaats hebben tus- schen dc heeren mr. M. P. Lautsheer en li. J. van Deiuse op dingsdag den 28 dezer. Ingevolge het besluit genomen op de dezer dagen alhier ge houden vergadering van eigenaren van brandkasten uit de fabriek der heeren Giesbers cotnp. te Roermond, werden gis teren op de werf der Commercie compagnie twee dezer brand kasten aan eene vuurproef onderworpen, zijnde eene kast met letterslot of zoogenaamde combinaison, de andere met geheime sluiting. Na gedurende een uur aan den gloed te zijn blootgesteld ge weest, is de eerst bedoelde kast omvergeworpen en gedurende nog een half uur meteen der zijden op de glocijende vuurmassa blijveu liggen, waarna zij daar uit gehaald eu verkoeld is gewor den. Bij die gelegenheid zijn twee der buitenwanden of bekleed sels weggevallen, waardoor bleek dat het tusschen deze en den binnenwand bevestigd hout geheel was. verkoold cn gedeeltelijk weggevallen of verbrand. De andere kast is zonder aanwending van blus.chmiddel tot 5£ ure blijven slaan en alstoen met water afgekoeld. Bij de opening der beide kasten, welke ten 7 ure plaats had, is gebleken dat nagenoeg alle daarin des morgens nedergelegde voorwer-, pen geheel waren verzengd of verteerd, niet uitzondering van een besloten houten kistje,'t welk op liet bovenste boord van eene der kasten geplaatst, gaaf is wedergevonden, zoo als ook een in dat kistje nedergelegd stuk papier,'t welk echter ver kleurd was. In de andere kast werden enkele in eenen door de hitte bruin gezengden omslag vervatte gedrukte stukken, of schoon mede gezengd, echter goed leesbaar teruggevonden, terwijl al het op de bodems der beide kasten nedergelegde papier geheel verkoold eu verteerd is gevonden: de op de boor- den nedergelegde stempelafdrukken in rood lak waren ge smolten. Het van de genomen proef opgemaakt proces-verbaai zal, naar wij vernemen, spoedig openbaar worden gemaakt en daar uit alsdan de nadere bijzonderheden betreffende deze zaak kun nen worden vernomen. Door vele onzer industriëlen zal ongetwijfeld de onlangs door het bestuur van het departement Middelburg der maat schappij Tot bevordering van nijverheid gedane aankondiging, betreffende het houden eener tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid, met belangstelling zijn vernomen, enleregl: want de laatst verloopene jaren hebben overvloedig bewezen hoe veel nut dergelijke tentoonstellingen der nijverheid kunnen aanbrengen. Dat dit het geval is met tpntoousjellingcn op groote schaal, als wereld- en nationale tentoonstellingen, zal dan ook wel door niemand meer worden in twijfel getrokken, maar plaatselijke of provinciale zijn lot nog toe minder in zwang geweest, cn de goede resultaten welke deze hebben opgeleverd, daar waar zij hebben plaats gehad, zijn niet zoo algemeen bekend geworden. Toch.hebben de eerste groote bezwaren in; zij kunnen slechts met tusselienruimte van een aanmerkelijk tijdsverloop, in enkele groote, druk bezochte en gunstig gelegen plaatsen gehouden worden, en dit heeft tengevolge dat vele industriëlen uit ver wijderde streken zich uog van het bezoeken daarvan hebben moeten onthouden. Men mag het daarom als een gelukkig denkbeeld van ons departement van geuoemde maatschappij aanmerken, om ook alhier voorwerpen betreffende de nijverheid bijeen te brengen en ter bezigtigiiig te stellen. Het doel daarmede door het departement beoogd, heeft blijk- baareene tweeledige strekking. In de eerste plaats zullen eenige belangrijke en weinig be kende voorwerpen door de Vereeniging van volksvlijt te Am sterdam daartoe worden verstrekt, eu ten anderen wordt aan de industriëlen in dit gewest gelegenheid gegeven om door hen vervaardigde voorwerpen ter bezigtigiug te stellen en alzoo meer algemeene bekendheid te geven; terwijl bovendien zoowel maatschappijeu als parlikulieren die voorwerpen welke voor de nijverheid van eeuig belang zijn, beschikbaar hebben, worden uitgeuoodigd die tijdelijk te willen afstaan. Reeds liet eerstgenoemde kan op zich zelf belangrijk worden- geacht; want indien dat gedeelte der tentoonstelling datgene oplevert, wat wij naar de bereidverklaring der Vereeniging voor volksvlijt met eenigen grond daarvan meenen te mogen verwachten, zullen vele fabriekanten en handwerkslieden daar door in dc gelegenheid komen, werktuigen en andere zaken te aanschouwen welke zij tot nog toe niet kenden, en waarvan de bezigliging hen welligt zal nopen zich die aan te schaffen. Mo gelijk zijn er zelfs onder de voorwerpen, welke buitenlands ver vaardigd worden en uitsluitend door de Vereeniging van volks vlijt worden ingevoerd, wel eenige welke den een of ander aan leiding geven ze na te makenen alzoo een nieuw fabriekaatdaar te stellen. Niet minder echter is het tweede gedeelte van het plan van het departement van aanbelang. Immers hoe vele industriëlen- zijn er niet, ook in dit gewest, die waarlijk verdienstelijk werk leveren, maar die niet. altijd de gelegenheid weten ie vinden om aan hunne producten genoegzame bekendheid te geven. Voor deze vooral doet zich thans eene gunstige gelegenheid op, en men mag verwachten dat zij er dan ook ruim gebruik van zullen maken Hel is wijders te hopen dat alle industriëlen iu dit gewest, zoo wel fabriekanten als handwerkslieden, die daartoe maar eenigermate in de gelegenheid ziju, zich naar hun vermogen zullen beijveren om bijdragen te leveren, zoo wel in hun eigen belang als met het doel om de tentoonstelling in het algemeen belang op te luisteren, en dat zij daarbij bepaald zullen in liet oog houden dat niet alleen zaken, welke zich door bijzonder fraaije of kostbare bewerking onderscheiden, op eene dergelijke tentoonstelling te huis behooren, maar dat ook, en wel in de eerste plaats, gewone voorwerpen van algemeen en zoo veel mogelijk dagelijksch gebruik daarvoor moeten iu aanmerking komen, mits zij maar eenige verdienste hebben en zich, het zij door nieuwheid, soliditeit, sierlijken vorm of goedkoopheid aanbevelen. Wij vernemen dat reeds door velen toezeggingen zijn gedaan, doch wij achten voor anderen die van hunne medewerking nog niet hebben doen blijken, eene kleine opwekking niet overbodig. Er zijn er welligt die, hoewel niet tegen de zaak ingenomen, het gewigt daarvan nog niet genoeg beseffen, die door de nieuwheid der onderneming er niet veel mede op hebben, of wei uit groote bescheidenheid hunne voortbrengselen niet belangrijk genoeg achten om op de tentoonstelling plaats le nemen. Aan dezen zij de overweging der bedoelingen van het departement nog eens aanbevolen, opdat zij niet later spijt gevoelen van eene gelegenheid, welke hun mogelijk eer, nut eu voordeel kan aaubreugen, ongebruikt Ie hebben laten voorbij gaan. Wij mogen ten slotte den wenseh niet terughouden dat het bestuur van het departement, dat. zich in het belang der nijver heid zoo veel moeite getroost, door medewerking van allen die zijne pogingen, op welke wijze ook, kunnen ondersteunen, het bewijs moge erlangen dat zijne goede bedoelingen op prijs worden gesteld. Maandag avond is een opperman, die werkzaam was aan dc:: schoorsteen van een huis op den Kinderdijk, ten gevolge van het. omstorten van dien schoorsteen, door de panlatten van het ontbloote dak heen, gevallen op een binnenzolder. De ongeluk kige die gehuwd en vader is. schijnt daarbij vrij belangrijke in wendige kneuzingen bekomen te hebben, althans hij is in het gasthuis opgenomen en voor zijn behoud koestert men vrees. Ook is naar het gasthuis overgebragt en wordt aldaar ver pleegd eene oude vrouw, die maandag avond door den Langen- delft. gaande, over eene steen struikelde en de dij heeft gebroken Wij vernemen met genoegen dal de persoon van Coppejans, die bij den jongsten brand het ongeluk had twee ribben te breken, in beterschap blijft toenemen, hoewel hij zijne werk zaamheden nog niet kan hervatten. Het korps muziekanten der dienstdoende schutterij alhier zal morgen avond van 7 lot S-J ure eenige muziekstukken uit voeren op het Molenwater nabij het gebouw van den schouw burg. Uit hel onlangs verschenen, door den minister van binnen landsche zaken ingediende verslag aan den koning, over den toestand der telegrafen iu Nederland over J 856, nemen wij rie volgende bijzonderheden over. Boven de op 1 jannarij 1856 in Nederland beschikbtre 1756 8 mijl telegraafdraad, kwam eene lengte van 171-7 mijl iu wer king. Zeven nieuwe kantoren zijn. geopend en het personeel der kantoren- bestond op l-j,anuarij;1857v uit 120 telegrpfistem en-leerlingen,.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1