MtDDELBURGSCHE N°' 81. Dingsdag 1857. COURANT. 7 Julij. Deze courant versohijnt des dingsdagsdonderdags en zatatd&gs. Binnen deze gemeente en Vlis- «ingen geschiedt de uitgave den avond te vören ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens» op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel wbrden betaald. De betaÜBg geschiedt kontant. Editie van maandag avond öinnriilartöscl]f tijötngm. middelburg O julij. Door de arrondissementsregtbank alhier is, naar wij verne men, in eene gisteren gehouden zitting regtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen P. J. van Eersel, vroeger winkelier, beschuldigd van moedwillige brandstichting, wiens voorloopige aanhouding door ons bereids gemeld is. De ramp, door den brand veroorzaakt, blijft bij voortduring belangstelling wekken. In de afgeloopene week werd het too- neel van den brand, door honderde personen uit alle omlig gende plaatsen van dit eiland bezocht, en gisteren nog zijn met een vijftal schuiten omtreeks 300 bewoners van het eiland Schouwen alhier aangekomen,, om de plaats van het ongeval in oogenschouw te nemen. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage: 1. opgave der zeeverzekeringen gedurende 1S56, inde haven van Hamburg gesloten 2. staat van naar Oost-Indien verzonden katoenen goederen gedurende de maand mei II.; 3. verslag van Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel omtrent den handel dier stad over 1856; 4. nieuw tarief voor vracht-eu koopmansgoederen, met. 1 dezer ingevoerd bij deNederlandsche Rijnspoorweg. De kamer neemt de vrijheid het oog van het publiek op dit laatste bijzonder te vestigen, uit hoofde der aan merkelijke vrachtvermindering. Enkele exemplaren van het tarief zijn bij haar voorhanden. Jl. vrijdag had alhier het jaarlijksch examen plaats aan het instituut van middelbaar onderwijs dezer gemeente, onder het bestuur van den heer T. J. Gersen. De commissie van toezigt gaf hare tevredenheid te kennen over de vorderingen door de leerlingen gemaakt in de nederlandsche, fransche, engelsche en hoogduitsche taal, alsmede in de aardrijkskunde, geschiedenis, reken-, stel- en meetkunde. Door haar werden prijzen toege wezen, aan de 1ste klasse aan H. Versluijs, voor vorderingen in het fransch, engelsch en de wiskunde, F. A. Erederiks, voor idem in het fransch, engelsch, hoogduitsch en de wiskuude en A. A. J. Gersen, voor idem in het engelsch, hoogduitsch en de wiskunde; aan de 2de klasse, aan J. H. Will, voor vorderingen in het fransch, engelsch en de wiskunde, D. J. Mes, voor idem in het fransch en engelsch, ,T. A. van Puffelen, voor idem in het engelsch en E. Versluijs, voor idem in de wiskundeaan de 3de klasse aan H. L. Cadet, voor vorderingen in het fransch, en gelsch en de wiskunde, A. P. van de Kamer, voor idem in het fransch en hoogduitsch, M. N. Baert, voor idem in de wiskunde, H. Beheijdt, voor idem in het engelsch, J. L. Cadet, voor idem in het fransch en engelsch en J. C. de Back, voor idem in het fransch; aan de vierde klasse aan P. J. Roest, J. A. Zip, E. G. Sprenger; aan de vijfde klasse aan M. A. Mes, alle vier voor vorderingen in het fransch en de gewone vakken, welke prijzen hun na afloop van de vacantia, die den 10 augustus eindigt, zullen worden uitgereikt. Volgens een met de jongste mail bij het departement van koloniën uit Suriname ontvangen berigt, gedagteekend 5 juuij jl., bleef de gezondheidstoestand aldaar, met uitzondering van de mazelen, die op de plantages, en de kinkhoest die onder de kinderen nog heerschten, voldoende. Op de van het koloniaal bestuur van Britsch Guyana beko men mededeeling dat, ten gevolge van het verdwijnen der cho lera tc Georgetown, gezondheidspassen door de bevoegde auto riteiten aan de vertrekkende schepen waren uitgereikt gewor den, had de gouverneur de quarantaine, voor zoo veel betreft ee van Georgetown komende vaartuigen, opgeheven. Wijders heerschten in genoemde kolonie allerwege rust en orde. Door de provinciale staten van Utrecht is opden 2den dezer, in de plaats van jhr.mr.W. Martens van Sevenhoven die bedankt heeft, benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaal de heer mr. W. E. van V<wk'lhuijsen. Men verneemt dat ook aan den hoogleeraar W. H. de Vriese, te Leyden, eene zending naar de üost indiscbe koloniën door de regering is opgedragen, om in het belang der botanie weten schappelijke onderzoekingen te doen. Naar men verneemt is de instructie in de zaak der te Rotter dam gedetineerde maleijers zoo goed als afgeloopen. De twee getuigen welke zich buitenslands bevonden, zijn kort nade dag vaarding opgekomen en zijn dadelijk na hunne aankomst hier te lande gehoord. Uit hoofde der ingevallen vacantie echter zal de openbare behandeling voor het hof van Zuidholland waar schijnlijk eerst in september plaats hebben. Intusschen schijnt het al meer en meer te blijken, dat de beschuldigden alleen ten gevolge der slechte behandeling, welke zij op het schip onder vonden, tot het plegen der misdaad zijn overgegaan. De dagbladen hebben onlangs een berigt medegedeeld, be treffende de ten uitvoerlegging van het testament van keizer Napoleon I. Sedert dien tijd worden bij de fransche legatie te 'sliage, dagelijks outvangeu eene menigte aanvragen of vorde ringen van oudmilitaireu van het keizerrijk. Die legatie heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat de ver deeling der sommen, bestemd om te voldoen aan de vervulling van den uitersten wil des keizers, bepaaldelijk is afgeloopen en vastgesteld door de volmagtige beslissing der commissie, welke daarmede belast is geweest. Dien ten gevolge worden deoudmilitairen, die hunne bewijzen nog niet hebben ingeleverd, niet meer toegelaten, om die te doen gelden; terwijl degenen, die hunne bewijsstukken reeds hebben ingeleverd, zich van alle verdere stappen moeten ont houden. Indien zij onder het getal der legatarissen zijn opge nomen, dan hebben zij slechts bedaard af te wachten de gevol gen der maatregelen, welke genomen worden, voorde uitkeering hunner legaten. Indien zij niet opgenomen zijn onder het getal der legatarissen, dan baat het hun niet klagten te verheffen tegen, nog eenig verhaal uit. te oefenen op een besluit, hetwelk na een uaauwgezet en onpartijdig onderzoek is genomen. De 18de jaarlijksche vergadering der Nederlandsche vcree- niging tot afschaffing van sterken drank is deu 1. dezer te Ley den, in de kerk der doopsgezinden, geopend, met eene toespraak van den voorzitter mr. C. O. E. d' Engelbronner. Na hem voer den de heeren dr. W. Egeling, secretaris der vereenjging, ds. Erancken, bar. van Lijuden en ds. van Toorenenbergen liet woord. Uit het verhandelde is gebleken, dat de vereeniging in alle oorden des lands hare weldadige werking uitoefent. Den volgenden dag hebben de leden van het hoofdbestuur, de afge vaardigden der afdeelingen en correspondenten in het gebouw der Maatschappij tot nut van 't algemeen eene vergadering gehouden, ter behandeling van de puuten van beschrijving. LI. dingsdag werd de tentoonstelling van nijverheid te Deven ter met eene aanspraak van den hoogleeraar dr. L. Mulder geo pend, en vervolgens door dr. E. H- von Baumhauer, hoogleeraar te Amsterdam, de lijst der bekroonden voorgelezen, en namens de commissie van beoordeeling, in eene gepaste rede ontwikkeld de motieven welke tot de toekenning van die eervolle onderschei ding hadden geleid. Yervplgens is de tentoonsteling van land bouwproducten even zoo op plegtige wijze geopend. Van alle zijden gedrapeerd tusschen smaakvol aangebragtgroen, voldoet de schakering van veelal kolossale machines tusschen bloemen, vruchten, grassoorten, zaden enz. buitengewoon. Vooral wekt de bewondering een zeer groot park bloemen en planten, zoo in- heemsche als vreemde, door welwillendheid van Z. M. den ko ning van het Loo ingezonden, welke dan ook met algemeene stemmen den eersten prijs, haar ten deel gevallen, wordt waar dig gekeurd. Het 12de landhuishoudkundig congres, waarmede deze ten toonstellingen in verband staan, is thans aldaar afgeloopen, zijnde in de zitting van jl. donderdag bepaald dat het 13de con gres te Nymegen zal gehouden worden. Op den 23 dezer zal te Haarlem gehouden worden het eerste nederlandsche nijverheidscongres van wege de Nederlaudsche maatschappij ter bevordering van nijverheid. Volgens het daar voor opgemaakt programma zal het congres op gemelden dag, des voormiddags ten 10 ure, door den voorzitter in het lokaal van den stads Doelen worden geopend en zullen achtervolgens, na de vorming der afdeelingen, door haar behandeld worden de punten in het programma vermeld en betrekking hebbende op landbouw, kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken, koop handel, zeevaart en visscherijen, en volkhuishoudkunde en statistiek. Henoeiniiig'en en besluiten. Z. M. heeft goedgevouden te bepalen, bij besluit van 22 junij, dat ter herinnering aan den verdienstelijken opperbevelhebber der citadel van Antwerpen in 1832, voortaan het bastion Ginne- ken der vesting Breda, zal zijn genaamd het bastion Chassé. Benoemd, bij besluit van 27 junij, tot Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de gepensioneerde generaal-majoor, met vang van luit.-generaal, H. G. Seelig, en den vang van luit. ko lonel toegekend aan den gepensioneerden majoor der artillerie J. E. Klercq; en bepaald dat de staf der 2de brigade kavallerie van Zutphen naar Arnhem zal worden overgebragt; Benoemd tot commandeur van de orde der Eikenkroon, de heer C. J. de Bruyn Kops, burgemeester van Haarlem. Benoemd bij besluit van 3 dezer, tot hoofdcommies bij het departement van koloniën de heer H. Gimberg van der Hoeven, thans commies, en tot adjunct commiesen, de klerken bij dat departement R. A. C. Steinmetz, J. C. Muyt, J. C. Engelen eu J. G. Briedé. Benoemd na voorafgaand vergelijkend examen tot opzigters van den waterstaat 4de klasse R. H. van Os, J. C. Dirks, F. H. van Egmond, K. Hanke en W. Kok. Merk- eu sclioolnieuws. Door den kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen is uit een daartoe bevorens gemaakt twaalf-eu viertal tot leeraar beroepen ds. D. Bresser te Strijen. De kerkeraad der hervormde gemeente te Hoorn heeft op donderdag 11. uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het navolgende drietal alfabetisch zamengesteldrdds. TerNooy Apel, te Koog aan de ZaanMoens, te Edam, en Stemberg, te Renswoude. Marine eu leger. C Gisteren is van de reeae van Vlissingen naar het Nieuwediep gestoomd Zr. Ms. fregat met stoomvermogen De admiraal van Wassenaer (dat aldaar, zoo als in ons vorig nommer is medege deeld, met, den 16 dezer wordt in dienst gesteld) geconvoijeerd door Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop, onder bevel van den luit,, ter zee der 1ste klasse jhr. A. Klerck; laatstgemelde bodem was dien ochtend van Hellevoetsluis komende aldaar ter reede gearriveerd. Zr. Ms. schooner Atalante, komm. luit. ter zee 2de kl. C. T. Hackstroh, is den 23 junij van hetNieuwediep teLerwick gearriveerd. Zoo als bekend is, dient dezeschooner tot bescher mer der nederlandsche haringvloot. ESurgerlijke staml. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 5 julijJ. Sanderse, jm. 31 j. met P. L. Scheele, jd.19 j. A. Sturm, jm. 26 j. met P. An- driesseu, jd. 26 j. D. Jeras, jm. 26j. met J. P. Somon, jd. 22 j. J. Meijer, jm. 23 j. met J. Steenbakker, wed. 42 j. Vlissingen, van 27 junij tot 4 julij. BevallenM. Jausen geb. van Simmeren, z. C. M. Mach ielse geb. de Waal, z. M.Naereboutgeb. Struijk, z. H. Vincent geb. Tamson, z. A. E. van Eek geb. Willemse, d.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1