ANT. N- 80. 1857. 4 Julij. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zwttudagc. Binnen deze gemeente en "Vlis- «ingen geschiedt <^e uitgave den avond te voren ten 8 ure. l>e abonnementsprijs per drie maanden is ƒ3, franco per post f 3,40. De inzending van adverteutien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 23 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden "berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. liditie vuri vrijdag avond A\ ure. ©innenlrtntisdjf tijömgrn. Niddelliurff 3 julij. Tea aanzien van deu brand, waarvan wij in onze beide vorige nommers bereids de meeste bijzonderheden hebben medegedeeld, ea die bij voortduriug aller aandacht gaande houclt, kunnen wij nog liet volgende vermelden Tot gisteren (donderdag) avond is men nog bij afwisseling bezig geweest niet spuiten, en voor rekening der brandwaar- borgmaatschappijeu is thans een aanvang gemaakt met het op ruimen van het puin. Op de plaats waar de woning van den heer Zembsch stond heeft men achtervolgens bijna alles van zilveren muntspeciën wat aanwezig was, ten bedrage van nagenoeg f3000, terug ge vonden, niecreudeeis ju bruikhareu staat, hoewel het geld na tuurlijk verkleurd was. Daarenboven heeft men eenige voorwer pen van waarde opgedolven. Van de meeste panden enz. is thans namens de maatschap pijen, waarbij de verwaarborging geschied is, de schade opge maakt, zijnde van de Tielsche maatschappij en ook van de Brus- selsche de aankomst van een gemagtigde der hoofddirectie moeten worden afgewacht, terwijl op last van den agent der te Zierikzee gevestigde Zeeuwsche maatschappij reeds dadelijk is overgegaan tot de herstelling van geledene schade. Door onderscheidene maatschappijen zijn bereids beloouiu- gen uitgereikt of toegezegd, uit erkentelijkheid voordebewe- zene hulp. waardoor grootere schade is voorgekomen, als: door die onder directie van de heeren de Jong co., te Amsterdam, voor betoonde diensten oiu het aldaar verwaarborgde kapitale huis van den heer bak Brouwer te beveiligen; van de Brussel- sche, eene vereering van f 50 voor den st ukadoor Koenen. De brandkast van den heer Wolfin de fabriek van Giesberste Roermond is tol aal verwoest. Gisteren zijn de stukken waaruit zij bestaan heeft, geheel uil elkander en deerlijk verminkt, terug gevonden. Gelukkig dat de eigenaar de voorzigtiglieid heeft gehad bij de uitbreiding van den brand daaruit alles te doen overbreugen. W ij vermelden deze bijzonderheid bepaaldelijk tot waarschu wing voor anderen om niet te veel op die kasten te vertrouwen. Andere eigenaren van brandkasten uit de zelfde fabriek hebben dan ook reeds bij het vernemen van deze omstandigheid de hunne meer naauwkeurig laten onderzoeken, met. dat gevolg dat het vertrouwen op de veiligheid van het daarin aanwezig zijnde zeer is verminderd. Zoo waren wij heden getuige van het onderzoek van eene zeer kostbare brandkast van genoemden fa- briekant, waarbij gebleken is dal de ruimte tusschen de betrek kelijk dunne ijzeren platen met houtwas gevuld; terwijl die platen even als helslot, alleen met hontschroeven daarin waren bevestigd. Wij vernemen dat bij den heer Ceulen alhier het voornemen bestaat om, bij genoegzame inteekening, twee platen in liet licht te geven, waarvan de eene voorstelling den brand bevat, uil den Langendelft gezien, en de andere eene schets van het terrein op den volgenden dag. Beide schetsen zijn geteekend door de hee ren Labrant en Wolf alhier, eu zullen op steen worden gebragt door den heer A. A. Nunnink te 's Hage. Aangaande de nog altijd voortgezette verhooren door den lieer regter-commissaris, zoo van van Eersel als van onderschei- deee getuigen, zijn voorshands nog gecue nadere bijzonderhe den mede te deelen. Ten aanzien van den verwonden persoon van Coppenjan, kunnen wij mededeelen dat, hoewel het nader gebleken is hem twee ribben zijn gebroken, zijne toestand aanvankelijk verbe tert en men zicli vleit met zijn herster. Twee jongelieden haddencJeh voor den 2den rang aangemeld, doch werden afgewezen. Daarentegen is aan vier de 3de rang verleend, en van tien kwêekelingen zijn acht tot den 4den rang toegelaten. Aan een onderwijzer is acte uitgereikt tot het geven van ouderwijs in het fransch.eu aan eene onderwijzeres eene voor het italiaansch. Een geacht ingezeten van Vlissingen stond, daartoe aangezocht, op de meest welwillende en onbekrompen wijze, der commissie, bij laatstgenoemd examen, ter zijde. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure, heeft een der knechts van den pikeur der manege alhier, als voerman van een bijwa gen der omnibusdienst, op zijn terugkeer van Vlissingen naar hier, bij het weder opstijgen, tusschen Oostsouburg en den Abeele, liet ongeluk gehad van mis te stappen, waardoor zijne vonten uitgleden en hij onder den inmiddels voortrijdenden wagen viel. Beide wielen aan eene zijde gingen hem daarbij over het, been, ten gevolge waarvan dit ernstig gekneusd is. Voorloopig in de uitspanning La belle vue op den Abeele op genomen, is die persoon later met rijtuig herwaarts naar zijne woning vervoerd. Volgens een schrijven uit 's Hage in een der engelsche bladen, is er, blijkens de Nieuwe rotterdamschecourant, sprake van een huwelijk van den prins van Oranje niet de prinses Alice, de t weede dochter van koningin Victoria. Prinses A lice is geboren den 25 april 1843zij is de tweede dochter eu derde kind van koningin Victoria. Onze kroonprins is, naar men weet, den 4 september 1840 geboren. De Provinciale commissie van onderwijs in Zeeland heeft den lsteu en 2den dezer alhier hare zomervergadering gehouden. Naar men verneemt zon de komst van Z. 1). H. den erfprins van Saksen-Meiningen hier te lande in verband staan met een ontwerp tot hel aangaan van een tweede huwelijk, met de t wee de dochter van li. K. 11. prinses Marianne der Nederlanden^ Zoo men weet heeft. Z. D. H- in eerste huwelijk gehad de oudste dochter van gemelde prinses, uit. welk huwelijk twee kinderen zijn gesproten. Volgens een daaromtrent bij de regering ontvangen berigt van de fransche postadministratie, is met 1 julij de tweede wekelijksche dienst der paketbooten tusschen Marseille en Konsl.antinopcl opgeheven, en zullen, ook ten gevolge van an- dere wijziging in de vaart, der fransche paket booten in de Mid- dcllandsche zee, de dagen van het vertrek der verschillende paketbooten uit. de haven van Marseille veranderd worden. De nieuwe bepaling van dat vertrek wordt medegedeeld ir. eene kennisgeving van den minister van financien, voorkomende in de Staatscourant van 30 junij. SS«noeiaiiu*fcn en besSuiten. Benoemd bij besluit van 13 junij, 1 ot consul der Nederlanden te Point de Galie, op Cejlon, do heer H. B. van der Spar. Vergunning verleend, bij besluit van den 27 junij aan mr. B. L. 11. Termaas, commissaris van policie 1e Amsterdam, lot. het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van deu Rooden Adelaar <kle klasse, hem door Z. M. den koning van Pruisscn geschonken. Pensioen verleend aan jhr. D.G. vanTeylingen, als directeur der registratie en domeinen in Zeeland, teu bedrage van f3120, wegens ouderdom en diensttijd. Kerk- cis schoolnieuws. Bij de nederduitsche hervormde gemeente te Axel, is tot predikant beroepen ds. G. Kroeze, te Loon op Zand, classis ÏÏeusden. Marine en leger. LH Gisteren avond werd te Vlissingen in het drooge dok ge plaatst Zr. Ms. schrocfstoomschip 2de kl. Groningen, leu einde de loozc kiel te koperen en het distilleertoestel te plaatsen. Ten gevolge van Zr. Ms. besluiten van deu 29 der vorig maand, wordt het te Willemsoord liggende fregat Doggers- i bank met den 15 dezer buiten dienst gesteld en de kapitein ter zee A. baron Collot. d'Escury eervol ontheven van het be- vel over dien bodem; en wijders, met den 16daaraanvolgende, I ter gemelde plaatse, in dienst gesteld het fregat met stoomver- j mogen de Admiraal van Wasseuaer, onder bevel van den kapi- j tein ter zee jhr fl. J. L. T. de Vaynes van Brakell, met aanvan- kclijke bestemming tot het doen van eeneu kruistogtin de Mid- dellandschè zee. I Met laatstgenoemd tijdstip worden op het fregal de Admi- l raai van Wasseuaer geplaatst: de kapitein-luitenant ter zee H. P Arkenbout Schokker, als eerste officier: de luitenants ter zee der 1ste klasse J. O. H. Arntzenius en K. E. 11. Andrau; de luitenants ter zee der 2de kl. J. W. Binkes, W. E. van der Burg en H. W, Walther; de officier van gezondheid der lste klasse N. Moerlaud; (ie officieren van gezondheid der 3de klasse T. J. Gebel en A. J. P. de Jaagerde officier van administratie der lsl.e klasse G. de Heer; de adjunct-admiuist.-ateur A. L. Thierens; de scheepsklerken E. T. Courrier dit Dubikart en L. E. C. Seelkiug; de kapitein der mariniers J. J. Soerde 2de lui tenants der mariniers D. C. W. Sutherland, en de officier-ma chinist A. Elaes. Voor 's rijks werf te Amsterdam en voor rekening van het departement van marine is door de grofsmederij te Leydencen zeer belangrijk werk vervaardigd, te weten, een ijzer gebouw, dienende voor droogloots en mallenzoldar. Het gebouw heeft eene lengte van 100 en eene breedte van 30 ellen het wordt gesteund door 156 holle ijzeren kolommen. De inalienzolder heeft eene uitgebreidheid van 2000 vierkante nederlandsche ellen, en liet uiterlijk voorkomen zoowel, als de deugdelijke be werking worden door deskundigen allezius geprezen, derwijze dat men ook voor dergelijke belangrijke werken zijne toevlugt niet meer lot hei buitenland behoeft te nemen. Afloop verkoopimgeiii en aanbestedingen. liet daarstelleu van eene nieuwe haven nabij Walzoorden is aangenomen door den heer, G. van de Vrede te Neuzen, voor eene som van f 11,100. Axel 29 junij. De stads koren-en windmolen, met woonhuis en erve. Ver kocht voor f12,129. 's Gravenpolder 26 junij. Eene kapitale hofstede met ruim 37 bunders hof, boomgaard» wei-en zaailand, onder 's Gravenpolder, Kluetinge, Kappelle en 's Heer Abtskcrke (zonder de veldvruchten en hooiweiden) in 26 perèeeien. Verkocht tot een gezamenlijk bedrag van f39,328,33. Staten-generaal. Tweede kamer. Nader verslag der zitting van 29 junij. Bij de beraadslagingen over het wetsontwerp op het lager onderwijs is het eerst het woord gevoerd door den heer Hoffman. Die heer zeide. ofschoon noch dilettant-theoloog, noch pae- dagoog, 1e veel belang in liet ouderwijs te stellen dan dat hij het niet. pligt. zou achten het. woord over dit ontwerp te voeren. Na de veelzijdige toelichting van dit ontwerp, zal hij niets nieuws meer kunnen in het midden brengen. Hij behoort tot de kleine minderheid, in 3 van het verslag der commissie van rapporteurs bedoeld. Spreker geeft vervolgens den indruk op, dien dit ontwerp op hem heeft te weeg gebragt. Hij heeft, steeds blijkengegeven.dat. hij rlit. ministerie niet hard wil vallen, ofschoon sommige uitdrukkingen van den minister van justitie hem niet gerust hebben gesteld, maar hij had zich «revleid dat daden zouden spreken. En welke zijn nu die daden? Het minis terie is bepaald opgetreden, om de taak te vervullen, die het vorige, naar het oordeel van sommigen (zoozeide de lieer van Nispen), niet goed had vervuldmaar spreker meent, dat dit niet was het, oordeel van sommigen, maar wel van velen, want liet waren gemoedsbezwaren van velen,dieaanieidinggaven tot de verandering van ministerie. En wat ziet hij nu gebeuren? Gelicele voldoening aan de woorden van den heer van Zuijlen van Nyevelt, die zeide: legt alle valsche schaamte ter zijdeen geeft ons het ontwerp van uw voorganger, zoo spoedig mogelijk terug, En dit, is nu juist geschied, met uitzondering eener for mule en een toevoegsel aan een artikel van het vorige ontwerp. Spreker bestrijdt de karakterschildering der anti-revolution-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1