MÏDDELBURGSCIIÉ C O U R A N T. N- 79. Donderdag 1857. 2 Julij. Deze courant, verschijnt des dingsdags, donderdags en Zctuu.Lgi;. Binnen deze gemeente en Vlis- tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4?0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaÜBg geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4J ure. Tlanltöttöiflmgeit VAS HET RIJKSBESTÜUlt.PitO VI.NCIALE E.M GEl!EE.\TEiiESTCRESI De commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt, bekend, dat de zomervergadering der staten van dit gewest zal geopend worden op dingsdag den 7julij aanstaande, desavonds ten zeven uur, iu de daarvoor bestemde zaal, in de Abdij te Mid delburg, en dat de toegang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de d"ur ter zijde van het gebouw der Concertzaal, op tie Groenmarkt aldaar. Middelburg,den 1 julij 1857. De Commissaris des konings voornoemdi VAN TETS. GinncnlaitListljc tijirintjm. Middelburg* 1 julij. De spuiten die op verscliillende plaatsen bij den brand van 11. zondag zijn behulpzaam geweest zijn die gemerkt A, B, C, D, S, W.dc reservespuiten de draagbare van dc gemeente, bene vens eene gemerkt L, lauds-eigendoin, bediend door personeu uit deze gemeente. Spuit A is het eerst in deu Langendelft tegenwoordig ge weest, omstreeks 6J uur. en gaf weldra water, spoedig gevolgd door de anderen. Daarenboven zijn successievelijk gekomen de spuit van de Commercie compaguie, die van de buitenplaats Dol" lijn, zes van de gemeente Vlissingen (3 spuiten met3 aanjagers) benevens despuit van het wachtschip aldaar, bediend door een detachement matrozen, aangevoerd door deu luit. ter zee lste klasse G. P. J. Mossel, die van de zaagmolens, van Nieuwland, Arnemuiden, Oost- en Westsouburg, Domburg, welke allen water gaven. Ook die van St. Laurens, Gapinge, Serooskerke, Bi^gekerke zijn toegesneld doch konden geen diensten meer bewijzen, terwijl die van Arnemuiden spoedig is teruggezonden, uit vreeze dat, bij het opkomende onweder, ergens in die buurt (waar het de eenige spuit is) hulp mogt uoodig kunnen zijn. Over het algemeen moet de oorzaak van de vertragiug die hier en daar nog gezegd kan worden dat bij het geven van wa ter heerschte, niet zoo als men aanvankelijk vermoedde in'den gebrekkigen toestand der middelburgsche bluschmiddelen ge zocht worden, maar voornamelijk in de omstandigheid dat, daar het water meerendeels met, emmers, bakken enz. in de spuiten ge worpen werd en niet of zelden, ten minste bij den aanvang, door zuigers geheel is aangevoerd, zich ongemerkt meer onreinheden, zand en steentjes in de spuiten ophoopten, die de werking ver traagden. 'Zelfs van een afstand van 2000 el is het water aange voerd, onder anderen van de binnengracht aan de Vlissingsche poort, door middel van 5 spuiten opgevoerd naar het terrein van den brand, hetgeen te moeijelijker was bij de ongelijkheid van het terrein, terwijl het oponthoud bij ééne spuit dikwerf stilstand van een 3 of 4tal corresponderende ten gevolge had. De spuiten uit de gemeente Vlissingen die met de daarbij be- hoorende manschappenen brandmeesters uitmuntende diensten bewezen, werden mede dikwijls in de werkzaamheden belem merd door onbekendheid met het terrein en de waterputten, en gebrek aan voldoende tcregtwijzing. De hulp der matrozen, die zich steeds op gevaarlijke punten bevonden is niet naar waarde te schatten; een groot deel der redding is aan hunnen moed en behendigheid en aan de voortref felijke wijze waarop zij werden aangevoerd en geleid te danken. Een detachement soldaten, aangevoerd door den heer majoor garnizoenskommandant alhier, werd bij onderscheidene spuiten ingedeeld en bewees daarbij ook belangrijke diensten. De aangebragte zeilen weike op de daken van verscheidene huizen werden gebragt, hebben mede bijgedragen ora. uog veel te beveiligen. Men mag over het algemeen de verzekering niet terug houden dat in den ruimsten zin eene bijzondere hulpvaardigheid de geheele burgerij kenmerkte, welke niet genoeg is te prijzen. Een aantal ingezetenen uit verschillende klassen der maat schappij kweten zich uitmuntend en ontzagen niet het levens gevaar, waarin zij bijna onophoudelijk verkeerden. Wij zouden hierbij gaarne namen vermelden van eenigeu die zich steeds voor aller oog op gevaarlijke plaatsen bevonden, maar wij zijn verzekerd clat er ook in menige schier onzigtbare hoek met, den zelfden moeden volharding is gearbeid, zoo dat wij geene personen mogen prijzen zonder gevaar te loopen jegens ande ren onbillijk te zijn. Wat den loop van den brand zelve betreft, vernemen wij nog dat de boven het huis van deu heer Boudewijnse aanwezige i houten toreu, en het. brandeud nederslorten daarvan de vlam men veel voedsel schijnt gegeven te hebben, terwijl overigens de perceelen zoo iu eikauder waren gebouwd als welligt in deze gemeente nergens elders het geval is. Immers eene bedstede van het huis van den heer Wolf bevond zich tot in de woning des lieereu Zembsch. terwijl het, laatssgemeld perceel van achte ren in onuiiddelijk verband stond met dat waarin de braad is ontstaan. Het perceel van den lieer Wasch heeft vooral van achteren hoogst belangrijke schade bekomen en is gedeeltelijk uitge- I brand, zoo dat men zelf vrees koestert dat de muur aan de zijde van den Burgt zich in een gevaarlijke stelling bevindt. Door het gedeeltelijk omverwerpen van het aangrenzend per ceel, bewoond door den heer Hazelof, blikslager, is het gelukt eene spuit aldaar aan te voeren, waardoor de voortgang van den brand aan dc zijde van den Langendelft mede werd tegenge houden. Ook de spuit die in den tuin van het huis van den heerEak Brouwer geplaatst was en gevoed werd uit de schier onuitput telijke regenbakken aldaar, was daar ter goeder plaatse om de achterhuizen te bespuiten. Al de gezamenlijke pogingen lossen dan ook het bijna raad selachtige op, dat men den brand, welke ten 6J- ure begon, en die in dien tusschentijd zoo vpel verwoesting aanrigtte, ten 9i ure iu zoo verre meester was, dat geen ander perceel meer is aangetast.. Gedurende den nacht van maandag op dingsdag en ook van gisteren op heden zijn de spuiten nog bij afwisseling op het ter rein werkzaam geweest, en is dit laatste met eene wacht bezet. Thans is, om de stremming der passage te voorkomen sedert maandag avond de Burgt en Markt weder toegankelijk, doch het terrein afgezet. De opruiming van het puin op dc straten, heeft mendingsdag van wege het gemeentebestuur voortgezet en ten eiude gebragt, terwijl men nog heden onderscheideno voorwerpen onder de rookende puinhoopen opdelft. Door burgemeester en wethouders is gisteren bij publicatie aan allen, zoo uit deze als andere gemeenten, en onverschillig van welken stand of sexe den dank van het gemeentebestuur betuigd voor de algemeene en krachtdadige betoonde hulp, met uitnoodiging om de goederen die onder berusting vau ingeze tenen mogten zijn en hen niet toebehooren, te deponeren op het bureauvan policie, waar men zich wederkeerig tot het bekomen vau het vermiste kan vervoegen. Men zal mede met genoegen vernemen dat ook door ons ge meentebestuur de bijzonder verdienstelijke hulp uit Vlissingen is erkend en bereids aan den burgemeester dier plaats dank is betuigd. Bijzonder mag men zich verheugen over het betrekkelijk ge ring getal personen die ligchamelijk letsel hebben bekomen. Zij bepalen zich, voor zoo ver wij hebben kunnen te weten ko men, tot de volgende Hendrik Teodoor Hakeling, stoker lste klasse bij de marine, welke door overmatige inspanning van krachten doornat in hulpeloozen toestand bij het tooneel van den brand is gevonden. Genoemde persoon is, na twee dagen in het gasthuis verpleegd te zijn, reeds naar zijne bestemming vertrokken Pieter Roosen, die in den morgen na den brand door het val len van een balk, eene niet gewigtige hoofdwond heeft beko men, en die na de eerste behandeling in het gasthuis ondergaan te hebben, gisteren naar zijne haardstede is wedergekeerd. J. Coppejan, wonende op de Vischmarkt, die ten gevolge van den val van een zwaar ligchaam, vermoedelijk een zak geld, eeue belangrijke kneuzing in de lendenen ontvingen niet buiten levensgevaar verkeert; H. Blok, een I7jarig jongeling, Korte Geere, die eene uitge breide kneuzing aan de dij heeft bekomen, vermoedelijk door een slag met een pompstok of ander stuk materieel der spui ten; en W. E. Weber, Sint Pieterstraat, die als spuitgast, bij het redden van eenig voorwerp uit eene reeds brandende kamer bij den heer Zembsch, eene brandwond in de handpalm bekwam welke drie laatsten in hunne woningen voor rekening van het gemeentebestuur worden verpleegd. Omtrent den aanvang van den brand zijn nog eene menigte bijzonderheden verspreid waaraan men intusschen niet dan met het meeste voorbehoud geloof mag schenken. Zooveel schijnt zeker dat de brand iu het achterhuis van den heer van Eersel begonnen is, en daar reeds eene belangrijke uit breiding had gekregen, alvorens er iets van in den Langendelft bespeurd werd. Immers verklaren pprsoner. die juist ten half zeven ure, de woning zijn voorbij gegaan, dat er toen nog niets Ie bespeuren was, ofschoon enkelen reeds toen eene brandlucht meenden te ruiken eu rook zagen opstijgen, waarop deze de wo ningen in die buurt bepaaldelijk in oogensshouw namen, doch niets bespeurende hunnen weg vervolgden. Zeer weinige minu ten later werd echter het vuur iu den Langendelft zigtbaar. Eenige kloeke voorbijgangers werkten mei, moeite de voordeur open, maar werden door de onmiddelijk uitslaande vlammen be let binnen te dringen. Nagenoeg op het zelfde oogenblik moet men ook van achter den brand duidelijk hebben opgemerkt en om hulp geroepen. De heer vau Eersel moet, met zijne vrouw ten kwartier over zes ure, zijne woning hebben verlaten, zich begevende door de Vlissingsche poort naar den Schroeweg, en naar gissing niet langer dan een kwartier na zijnVert rek, moet hij zelfzijn opmerk zaam gemaakt, op den brand, waarna hij zich naar eene boeren woning in de nabijheid heeft begeven om zich een weinig van den schrik te herstellen, zonder zich echter te haasten om zijne wo ning weder te bereiken, Spoedig deden zich reeds algemeen geruchten vernemen die tegen genoemde persoon zware vermoedens deden ontstaan, als met den oorzaak van den brand bekend te zijn of welligt daar toe aanleiding te hebben gegeven. Men deed hem. daar hij zich maandag naar Vlissingen had begeven, door de policie aldaar bewaken tot dat hij na weder naar Middelburg gegaan zijnde en in een huis aan de Vlissingsche binneubrug te hebben ver toefd, gisteren middag omstreeks 11^ ure, op hooger bevel door de policie naar het raadhuis werd gebragt om voor den regter- commissaris, belast met de instructie vau strafzaken (mr. M. F. Lautsheer) te verschijnen. Sedert heeft men hem op liet raad huis gehouden en inmiddels ijverig het voorloopig onderzoek voortgezet, dat nagenoeg onafgebroken tot des nachts I2J ure heeft geduurd en heden morgen is hervat. Een aantal personen zijn reeds als getuigen verhoord of opgeroepen tot het geven van inlichtingen waaronder zijn. lOjarig zoontje, zijne)vrouw, de winkeldochter per telegraaf uit Vlissingen ontboden, eenige landlieden van den Schroeweg buiten de Vlissingsche poort, in wier wouing van Eersel zich kort na het uitbrekeu van den brand heeft bevonden. Een apotheker den directeur der brandwaarborgmaatschappij alhier en vele anderen. Ten gevolge van het in den afgeloopeu nacht omstreeks 12^- uur door den heer regter commissaris uitgevaardigd bevel, vau

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1