7 De diepe smart, met welke wij ons van diegenen ouzer onder danen afscheiden die door alle tijden heen eene erfelijke ver knochtheid aan ons hebben behouden, wordt alleen door de overweging gelenigd dat de omstandigheden ons in staat hebben gesteld alleen met de waardigheid onzer kroon te rade te gaan en alleen aan onze bezorgdheid voor de ge trouwe Neuchatellcrs gehoor te geven, door het weigeren van de by het verdrag vastgestelde som, die tot den vorm van scha deloosstelling was ternggebragt, in stede vaa het equivalent te zijn van het vorstelijk inkomen, het vorderen waarvan voor ons en onze opvolgers onze geheiligde pligt, was. Terwijl wij onze erkentelijkheid aan al diegenen betuigen die niet opgehouden hebben ons blijken van liefde, verknochtheid en trouw te geven, bevelen wij hen, gelijk het geheele land, in den zegen des Alinagtigen aan, in de volle overtuiging dal eene onpartijdige nakomelingschap de weldaden zal waarderen, wel ke het prinsdom Neufchatel zijne sou vereinen uil het koninklijk huis van Pruissen heeft te danken gehad. Gegeven enz. De Zeit zegt heden in een artikel//Wie de zaak der he-r togdommen met het Skandinavisch idee verbindt, schept zijne zaak moedwillig moeijelijkhedcn en vijanden, zonder daarvoor zelfs door het uitzigt op het geringste voordeel te worden scha deloos gesteld. Afgezien van alle andere beschouwingen, moe ten wij met kracht ons verzetten tegen elke opvatting, waardoor der Holstein-lauenburgsche zaak haar zuiver duitsch karakter ontnomen wordt. Loopt hunne zelfstandigheid gevaar, clan moeten de hertogdommen uitsluitend hunne hoop op den duit- schen bond rigten, en Duilschland is sterk genoeg om zonder vreemde hulp het regt van zijne bondsleden te beschermen //Duitschland rigt zijne vorderingen slechts tot den hertog van Holstein en Lauenburg, en het geschil is eene zuiver duilsche zaak, waariu Denemarken, Skaudinavie, noch het overig Europa een beslissend woord te zeggen heeft." Het is nog geenszins met zekerheid gebleken, dat er reeds een officieel antwoord van de deeusche regering bij het bewind van Pruissen op de laatst ingezondene nota is ontvangen. Het blijkt ook nog niet, op welke daadzaken de bewering der dcen- sclie dagbladen berust, als of Denemarken in den strijd met de duitsche staten op de ondersteuning van Frankrijk zou kunnen rekenen. Al wat men in dit opzigt weet, is, dat de fransche re gering. bij zekere gelegenheid, haar vertrouwen heeft betuigd, dat Denemarken geenszins de gelegenheid zoude laten voorbij gaan om van de welwillendheid der duitsche regeringen gebruik te maken om het geschil in der minne bij te leggen. Engeland en Rusland hebben zich, ten aanzien deze verwikkeling, nog op geenerhande wijze uil gelaten. Er verheffen zich bij voortduring vele stemmen tegen de verdere heffing van tollen en waterrcgtcn op den Rijn. In het rapport van den raad van administratie der hier gevestigde maatschappij voor de sleepdienst op den Rijn en;Main, wordt hierover het volgende gezegd De scheepvaart op den Donau is vrijgesteldFrankrijk en de Nederlanden hebben reeds sedert lang opgehouden rivier- en transito tollen te heffenook de sondtol is opgegeven, waardoor de scheepvaart op den Rijn en de Elbe, eene nieuwe concurrentie is ontstaan. Daarnu mede de tollen op de Wezer afgeschaft zijn, is eene bloote vermin dering van de tollen op den Rijn, Main en Neckar, niet meer toereikend tot in standhouding van het handelsverkeer op die rivieren, invoege de algeheele afschaffing dier tollen thans eene dringende behoefte is geworden. Kelg:ie. De strijd tusschen de liberale en de conservatieve partij wordt op den bitteren toon. dien hij bij de beraadslaging over de zoogenaamde kloosterwet aannam, in de dagbladpers nog steeds voortgezet, en dit houdt de spanning der gemoederen onder het publiek gaande, maar het kabinet schijnt geene ver dere afwijking van zijne staatkunde of buitengewone maatrege len noodig te achten. Dit wordt opgemaakt uit een artikel van L' emancipation van zaturdag. Politieke partijen (zoo zegt dat orgaan des kabinefs) laten zich niet bekeeren, en wij heb" ben ons nooit gev'ieid met de hoop dat de verzoenende en bemiddelende staatkunde van het conservatieve kabinet de linkerzijde nader tot ons zou brengen. Wel was er in de laatste jaren in ons parlement een wapenstilstand, maar deze werd door de mannen van de linkerzijde slechts voorloopig en in afwach ting van gunstiger tijdsomstandigheden in acht genomen; de beraadslaging over het wetsontwerp betrekkelijk de liefdadige gestichten heeft de door hen gewenschte verandering in de omstandigheden aangebragt, en nu hervatten zij den strijd met alle magt en maken zij aanstalten om bij de algemeene verkie zingen van het volgende jaar eenen grooteu slag te slaan. Wij zullen ons echter door al hun gedruisch niet vervaard laten maken. Wij zullen zonder de minste aarzeling de zaken houden in den staat waarin zij vóór den oorlog waren en ons daartoe bepalen. Wij dagteekenen van vroeger dan de beraad slaging over de wet op de liefdadigheid, en vatten daar den draad weder op. Een lussclienspel, van welken aard ook, kan geene verandering op het politieke tooneel te weeg brengen, wanneer de nationale staatkunde het bewind voert." Frankrijk. Parijs 26 junij. Men wist sedert eenige dagen dat drie Ita lianen in hechtenis waren genomen en bragt dit iu verband met het gerucht van een aanslag op het leven des keizers. Thans verzekert met dat werkelijk iets van dieu aard en dat dit ern stiger moet zijn dan men aanvankelijk dacht; ook zou het buiten 's lands, bijzonder in Italië vertakkingen hebben; som migen voegen er zelfs bij dat deze zaak in verband zou staan met de zaak van Piauori. Dit laatste is niet waarschijnlijk. Meer gelooft verdient, dat de gearresteerden weldra voor het hof van assises teregt. zullen slaan. De democratisch gezinde kiezers zullen bij de aanstaande herstemming tot verkiezing van drie leden van het wetgevend ligchaam hunne stemmen vereenigeu op de heeren Cavaignac, Darimon en Olivier, omdat deze bij de gehouden stemming ge bleken zijn meer populariteit te bezitten dan de andere candida- ten van de democratische partij. Zoo wordt althans berigl door het dagblad le Siècle, het hoofdorgaan dier partij alhier. De heer de Montalembert, die door den invloed des gouver- nements zijn plaats in het wetgevend ligchaam verloren heeft, is vrijdag door de akademie tot directeur gekozen. Men ziet hierin een nieuw blijk van de ingenomenheid der staatsligchumen tegen de thans in Frankrijk bestaande orde van zaken. Daar de staat en vooruitzigten der geldmarkt verbeterenj heeft het bestuur der bank van Frankrijk vrijdag het disconto voor handelspapier verminderd tot 5* percent, doch de rente van voorschotten blijft vooreerst op 6 per cent bepaald. Het Journal des débats wijdt heden een artikel aan de aangelegenheden van Algerie. Het blad verheft zich daarbij met klem tegen het stelsel van vernieling dat de FT'anschen daar uitoefenen. Het betreurt dat verbranden van dorpen, dat ver woesten der te veld staande producten en der geoogste levens middelen en dat omhakken van alle vrucht- en olijfboomen. liet is waar dat de Kabylen slechts voor geweld bukken, maar het blad hoopt toch dat het voortaan mogelijk zal zijn met iet s meer lankmoedigheid te werk te gaan. De reis des keizers en der keizerin naar Engeland zal naar inea zegt iu september plaats hebben. Spanje. Madrid 20 junij. De kamer van volksafgevaardigden heeft den 17 dezer de beraadslaging over het ontwerp van wet lot regeling van het openbaar onderwijs aangevangen. Deze voor- dragtisin vrij liberalen geest gesteld; zij handhaaft de regten der universiteiten en de tusschenkomstdcs staats, zonder aan de kerk de deeluemiug aan de volksopvoeding te ontzeggen; uit dien hoofde wordt zij doorde ultra's van de conservatieve partij afgekeurd. In de zitting van den 17den betoogde de heer Tro- bio, dat het volksonderwijs alhier altijd in de hand der kerk ge weest was, en dat. het, ook voortaan onder hare leiding gegeven moest worden, daar er anders geen middel was om de burger maatschappij tegen den veldwinrienden geest van opstand en van socialismus le behoeden. Hij zeide dat hel gouvernement door deze voordragt roekeloos liet eenige middel tot beteuge ling der revolutie vernielde. In de zitting van den 18den werd het ont werp door een ander lid, den heer Diaz, bestredendeze betoogde dat de vrijheid van onderwijs voor Spanje nadeelig zou zijn. tjauLUlsbmgtcn. ]TIeekrapprijzeu. Rotterdam 29 junij. Van meekrap werd heden zeer weinig geveild en weinig ge daan. De prijzen zijn geheel onveranderd. Kraaomarkten. Rotterdam 29 junij. Tarwe 30 cent en rogge 40 cent hoogerwit zaad 50 cent lager. Anders alles de zelfde prijzen. I'rijzen van effecten. Amsterdam 27 junij. Nederland. Werkelijke schuld2* pet,. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4* Obl. Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 dito Hope co4 dito Stieglitz4 dito dito 5 dito dito 5 n CertificG Spoorweg 64$ 77* 157* 105* 104* 871 99* 65J 781 iSpanje. Oblig Coonons bewijzen Crediet instelling. Grenada. Oblig li 25* 3 38A 3-1 5 VV 5 0 m 5 n 78* 2* 3 1186 2i f 3 46* 45* 41 34 3 n 7 u 94 Belgie. bij Rothschild Portugal, übligatien nieuwe Venezuela. u Mexico n Illinois. Beurs van Londen, 25 junij ten 12 ure. Consols 93* Beurs van Weenen, 24 junij. (slotprijzen.) Metaliek 5 pet. 84. Beurs van Parijs, 25 junij. (slotprijzen.) 41 pet. compt 3 pet. 68,70. De Staats-courant bevat de volgende opgave van de inde onderstaande plaatsen in-, uit- en doorgevoerde ponden ruwe en geraffineerde suiker; als te Amsterdam: invoer 22,202,993 p. ruweuitvoer 1361 p. ruwe en 10,404,606 p. gerafin.door voer 13.095,680 p. ruwe en 18,419 p. gerafin. Te Rotterdam invoer 10,060,613 p. ruwe en 1041 p. gerafin.; uitvoer 37,953 p. ruwe en 1,926,103 p. gerafin.; doorvoer 5.633,303 p. ruwe. Te Schiedam: invoer 798,079 p. ruwe; doorvoer 1,054,589 p. ruwe. Te Dordrecht -.invoer 579,886 p. ruwe; uitvoer 6553 p. gerafin.; doorvoer 790,466 p. ruwe. Totaal: invoer 23,641,571 p. ruwe en 1041 p. geraffin.;uitv. 49,314 p. ruwe en 12,337,262- p. geraffin.; doorvoer 20,574,038 p. ruwe en 18,419 p. geraffin. Laatute nieuwstijding-en «uil ofis vorig: no. Cüraanuiarkten. Amsterdam 26 junij. Tarwe prijshoudend. Gerst hooger. Raapolie op zes weken f 53*. Lijnolie op zes weken 47* Koolzaad (dadelijk) 88 p. vl.. liltöödm rum emmer. KVOUMBOttTttlKKSTEW. TuxiMchen YBiddeiburg en liotterdaio- Uren van vertrek in junijjulij. Van Middelburg Dingsdag 30 's morg 7 ure. Woensdag 1 u 7 Donderdag 2 a 7,30 Vrijdag 3 U 8,30 Zaturdag 4 u 9,30 Zondag 5 u 10,30 Maandag 6 11 Dingsdag 7 U 11,30 Woensdag 8 II 5 Donderdag 9 1/ 5 Vrijdag 10 II 5 Zaturdag 11 II 5 Zondag 12 u 5 Maandag 13 5,30 Zaturdag 11 Zondag 12 Maandag 13 Van llissingen op Rotterdam. Vastgestelde uren van vertrek. morg. Van Rotterdam Dingsdag 30 's midd. 12 ure. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag Dingsdag Woensdag Donderdag Vrij da; 1 2 's 3 4 5 6 7 8 9 10 12 5 5 5 6 8,30 9,45 9,45 9,45 9.45 10,30 11,30 11,30 Van Vlissingeu des Maandags, Woensdags en Vrijdags, 's morgens 8 ure, na aankomst de stoomboot van Breskens. Van Rotterdam des Dingsdags, Donderdags en Zaturdags, 's morg. 8* ure, na aankomst van den lsten trein uit'sHage. HMïurïhyliciLi. Diakenen der nederduitsch hervormde gemeente te Middel burg, maken bij deze met hartelijke dankzegging aan den edelen gever melding, dat bij hen voor hunne armen, van den weledc len zeer geleerden heer P. 's Graeuwen, med. doctor alhier, bij gelegenheid van zijn ed. SOjarige feestviering, ontvangen is, de buitengewone gift van f 500, om te worden aangelegd tot ver meerdering van het rentegevend kapitaal hunner instelling. Middelburg, 29 junij 1S57- Diabenen voornoemd, A. M. VAN HEUVEN, voorzitter W. J. MULLER, secretaris. Hïmrrlmtirn. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene Dochter M. T. PICHAL, geliefde Echtgenoot van Middelburg, P. RAGUT. den 26 Junij 1857. Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3