De bepalingen in het testament van keizer Napoleon I, betreffende de oude soldaten des keizerrijks, die vreemdelingen geworden zijn of in den vreemde hun verblijf houden, zullen thans ten uitvoer worden gelegd. Vijfhonderd van die dappere veteranen zijn geroepen, om daaraan deel te nemen. De staten van Z. M, den koning der Nederlanden en groothertog van Luxemburg komen voor dit getal, in eene ruime en eervolle verhouding voor: immers mogen zij daartoe voor een tiende aanspraak maken. Aan elke toekenning van eeujaargeld is de titel verbonden van legataris van Napoleon I. De wijze, waarop die legaten zullen uitgereikt worden, wordt thans geregeld ia overeenstemming tusschen het fransche gezantschap alhier en de regering van Z. M. den koning. Bij menschenheugen is het niet gebeurd, dat er te Boskoop zoo veel aardbeziën zijn geweest als dit jaarrijk zijn de planten met vruchten beladen, die door het schoone warme weder tot volkomen rijpheid komen, tegen redelijke prijzen eene goeden aftrek vinden en alzoo een aanzienlijk voordeel aan deze plaats opleveren. Benoemingen en besluiten. Goedgevonden bij besluit van 20 dezer, den Isten luitenant D. TV. van Winsheyen, van het 5de, en den 2den luitenant jhr. F. van Speugler, van het 8ste regement infanterie, in hunnen rang over te plaatsen bij het regement grenadiers en jagers. Goedgekeurd door Z. M., de beroeping vau een predikant, uit- gebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van We- meldiuge, ouder de classis van Goes, op J. A. C.Nonhebel, predikant te Anjum. Bevorderd door Z. M. bij besluit van 24 dezer, de buiten gewone hoogleeraren aan de hoogeschool te Leyden, A. E. Si mon Thomas, H. Halbertsma en it. P. A. Dozij, en aan dc hoogeschool te Utrecht, L. C. van Goudoever en C. H. D. Buys Ballot, tot gewone hoogleeraren. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn bij de dienst van den rijkstelegraaf benoemd: 1. tot telegrafist der lste kl., de telegrafist der 2de kl. J. C. Evers2. tot telegrafisten der 2de kl., de telegrafisten der 3de kl., I. van der Pijl, D. Göll- ner, P. J. Petri, L. Arisz, IC. van Asperen, K. Bloemendal, J. E. Caspers, D. Houtman en W. H. Gosler3. tot telegrafisten der 3de kl., de leerlingen J. E.Zier, li. Wolzak, J. Noest, H. H. van Eek, H. P. H. Eversen, L. N. Scheifens, J. A. van Toorn, C. B. Looze, C. J.Gerrits, J. G. J. Bonarius eu E. E. Vréke. Ilarine en 1 eg-et-. Door den minister van oorlog is bepaald dat, met wijziging van hetgeen te dien aanzien is vast gesteld, de commissie van exa- minatie voor de bevordering van paardenartsen der 3de en 2de klasse, tot paardenartsen van de 2de en lste klasse, bij bet leger mitsgaders van burger-aspiranten voor de betrekkiug van paardenarts vau de 3de klasse, zal zijn zamengesleld uit den dierecteur van de militaire veterinaire dienst, als voorzitter en uit de leeraren aan 's rijks veeartsenijschool, mitsgaders uit een paardenarts der lste of 2de klasse. Met den 1 julij e. k. is aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis geplaatst de luit. ter zee 2de kl. H. M. baron van Tuyll van Serooskerken. Naar men verneemt vertrekt Zr. Ms. stoomschip Cycloop, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. jhr. A. Klerck, heden maandag van Hellevoetsluis naar Vliasingeu om Zr. Ms.stoom- fregat W'assenaer naar het Nieuwediep te convoijeren. Daarna komt de Cycloop daar terug, als wanneer de rijtuigen enz. van H. M. de koningin aan boord zullen worden genomen, waarna dit schip naar den Moerdijk zal vertrekken om daar gereed te liggen tot de komst aan boord van H. M. de koningin met HD. gevolg, die met de Cycloop de reis naar Engeland zal doen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 28 junij A. Verschoorede la Houssaije, im. 36 j. met E. L. Kersseboom, jd. 24 j. H. P. Snijder, j m. S5j. met C. J. de Vos, jd. 30 j. J. Koster, jm. 24 j. met A. Boone.jd. 26 j. A. C. de Bruyn, wedn. 65 j. met J. En gelse, ongeil, vrouw 41 j. Vlissingen, van 20 tot 27 junij. Gehuwd.-'M. Prince, jm. 24 j., met A. Lagaay, jd. 23 j. J. R. ICest, jm. 25 j., met J.C. van der Weele.jd. 25 j. Geboren: J. vau Biernen, geb. Nobels, z. 11. S. Stevens, geb. 'iemens, d. J. J. Engelberts geb. Jansen, z. C. de Boer geb. ruppers, d. A. J. Bomer geb. de Kok, z. (dood geb.) C. J. •mdel geb. Troupeé, d. Overlëdë.ffr E. A. Brouwenaar, man van A. M. Druppels, 72 Florusse,.jd029 j. W. Willemse, wed. van P. Parras. 67 j. Timmerman^,\ved. van G. Boekweit, 75 j. J. E. van Drie- GjWsvan 20 tot 37 junij. rallen1:' A;;H/VV'iecking geb. Eluit, d. s jEkT*. Bataille, man. van V. van Iianst, 45 j. G. P. van der Wiele, d. 3 m. P. A. Briels, z. 5j. M. Leem poel, d. 5 jaren. Zierikzee, van 20 tot 27 junij. Bevallen: R. Boeije geb. Landman, z. R. Voorloop geb. Gudde, d. P. Capelle geb. Paret, d. D. van der Maas, geb. Be velander, d. A. Enzlin geb. Constandse.z. (levenloos aangege ven). W. de Vos geb. Brandenburg, z. J. van deu Hamer geb. van Akkeren, z. Afloop verkoopingen en aanbesteding-en. Het koolzaad in den ten vorige jare bedijkten Jicohs-polder. aan het Sloe is in publieke veiling verkocht van f210 tot f464, per buuder, Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Junij 1857. 21 Zwest. 22 Nwesfc. 23 Zo t.Z. 0.t.Z. Oost. O. No. Zw.t.W Laagste teinperat. envcrschil met de Aanmerkingen 762.3118.7 10.88 766.1 768.9 770.1 773.1 771.6 766.8 '0.BO 0.85 0.60 0.49 0.61 0.49 13.88,1.5 15.5 +10.5! betrokken. 12.19 0.0 15.01-/ 4.5 12.5 L 7.0 15.0 4.0 16.0 «11.0 16.0 "10.5 18.0j" 9.5 11.84 0.0 10.42 0.0 12.54 0.0 10.20 0.0 heijig. helder, helder, helder. elder, helder. Staten-geueraal Tweede kamer. Zitting van 25 junij. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp lot verhooging van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting over 1857, voor de kosten van eene entrepot inrigting te Rotterdam. De commissien van rapporteurs voor de wetsontwerpentot verhooging der begrooting van uitgaven wegens deu arbeid der gevangenen voor 1857, en betrekkelijk het lager onderwijs, heb ben daaromtrent hare eindverslagen uitgebragt. De kamer heeft bepaald dat de beraadslagingen over he t laats t- vermelde wetsontwerp zullen aanvangen op aanstaanden maan dag den 29 dezer, des voormiddags ten 11 ure, eu dat die over het eerst vermelde nader zullen worden bepaald. De vergadering heeft zich nog vereenigd met een voorstel van den heer Meeussen, daartoe strekkende dat aan de regering zal gevraagd worden de mededeeling der stukken door gedepu teerde stalen ingezonden, betrekkelijk de van rijkswege toege kende subsidien aan ouderwijzers van lagere scholen in Noord- brabant, waarvan melding wordt gemaakt in het advies van den landsadvokaat, gevoegd als bijlage bij de memorie van beant woording op het voorloopig verslag van het wetsontwerp be treffende het lager ouderwijs. Daarna heeft de kamer nog met. 22 tegen IS stemmen aange nomen een voorstel van den heer Dommer van Poldersveldt, strekkende om (zoo als wij reeds in ons vorig no. mededeelden) niet over te gaan tot het onderzoek in de afdeeliugen, van het wetsontwerp op de nationale militie,maar den nog voorhanden tijd geheel te wijden aan voorbereidiugtot de behandeling van de onderwijswet. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet op het lager onderwijs heeft, na het keunis nemen van den in houd, zoo der memorie van beantwoording op het voorloopig verslag, als van het gewijzigd wetsontwerp, onder dagteeke- ning van den 16 dezer door den minister van binnenlandsche zaken ingezonden, geen nader onderzoek te dezer zake in de afdeelingen der kamer noodig geoordeeld. Door den heer Nolthenius, lid der tweede kamer, is op het wetsontwerp op het lager onderwijs een amendement voorge steld, strekkende ter bijvoeging bij art. 4 van een nieuwe alinea, luidende: //Geene kinderen worden bij lager openbaar school onderwijs toegelaten, dan na inlevering van een bewijs dat zij behoorlijk gevaccineerd zijn, of van eene verklaring dat zij de uatuurlijke kinderziekte gehad hebben." öuitenlanöscljc tijöimjm. Kngeland. Londen 27 junij. Het lagerhuis heeft in zijne zitting van vrijdag besloten tot de derde of laatste lezing der bill, strek kende orn uit den door zijne leden af te leggen eed de woorden te schrappen, waardoor israëlielen belet werden in het huis zit ting te nemen. Tot het laatste toe heeft een deel der conserva tieve partij, onder leiding van lord Blandford, zich tegen de voordragt verzet, maar een ander deel dier partij, met den lieer Pakington aan het hoofd, verklaarde zich voor haar, en ten slotte is de bill met eene meerderheid van 123 stemmen door gegaan. Welk lot haar in haar in het hoogerhuis wacht is onze ker, daar de katholieke pairs tegen schijnen te zullen stemmen. De geheime raad heeft in zijne zitting van gisteren beve] gegeven tot openbaarmaking van een qesluit der koningin, waar bij aan prins Albert de titel wordt, verleend van prins-gemaal voor den duur van hun gemeenschappelijk leven. Door dien titel wordt prins Albert, wettiglijk een lid van de koninklijke familie van Engeland, dat hij overigens reeds feitelijk was. Volgens de jongste berigten uit New-York vloeiden de inkomsten van cle schatkist, der Unie zoo rijkelijk, dat er tegen het eind van het dienst jaw; waarschijnlijk een batig slot van niet minder dan tweeen twintig millioen dollars zou zijn. Te Washington werd dan opk verzekerd dat bij het bewiud eene nieuwe tariefsherziening in overweging was, strekkende om de inkomsten der schatkist te verminderen door vermeerdering van het aantal handelsartikelen die tolvrij ingevoerd kunnen worden. Walker heeft te New-Orleans in eene openbare vergadering verklaard dat hij, door de bevolking vair Nicaragua wettiglijk tot president van haar bestuur verkozen zijnde, zich nog als zoodanig beschouwde en zich verpligt achtte om de buitenlan ders, die in zijn aangenomen vaderland gedrongen waren, daar uit te drijven. Volgens telegrafisch berigt uit Bombay zijn de britsche troepen in Bengalen te Meerat in opstand gekomen, waar zij als koning van Iudie den zoon des keizers van Delhi hebben geproclameerd. De stad Meerat, werd geplunderd en de Europe anen vermoord. De steden Delhi, Amballah en Laknau zijn mede in opstand, doch de handelsstand tracht de gemoederen daar te stillen. Volgens de laatste berigten waren de rebellen er in geslaagd zicg met elkander te bereenigenjzij trachten een gemeenschap pelijk centrum daar de stellen. Een fort Calcutta was bijna in hunne handen gevallen. Het garnizoen, uit Cigayers zamenge- steld, weigerde in het komplot te treden. Agra was rustig en generaal Lawrence bezette Lucknow. Uit China loopen de berigten lot den 19 meidaarmede ver neemt men dat de insurrectie zich meer en meer verspreidde. De porie heeft den engelschen gezant, lord Stratford de Redcliffe opheldering gevraagd, betreffende het bezetten van het eiland Perim. Men beweert dat de Circassiers een aanval der Russen hebben afgeslagen, met, dat gevolg dat. 1000 Rus sen gesneuveld zijn. De Circassiers hadden een aanslag op het leven van den generaal Tokonoff beproefd, die zich echter door de vlugt had kunnen redden. UuitschlaiKi. Berlijn 26 junij. Onze gezant bij het hof van Weenen, die zich thans in de badplaats Kissingen bevindt, zal niet weer naar Weenen terugkeeren. Hij doet, afsland van zijn post om den verzwakten slaat van zijne gezondheid. Wie zijn opvolger zijn zal, is nog onbekend. De keizer eu de keizerin van Rusland zijn heden te Kiel aangekomen. In het officieel pruissisch staatsblad wordt de mededeeling van het. reeds bekend verdrag wegens Neuchatel, voorafgegaan door die der volgende koninklijke proclamatie, den 19 dezer te Marienbad in de fransche taal uitgevaardigd //Wij Frederik Willem, door Gods genade koning van Pruis- sen, prins van Neuchatel en graaf van Valengin enz. enz. doen door deze te weten Naardien wij ons hebben moeten overtuigen dat. de onregel matige toestand, in welken liet vorstendom Neuchatel sedert negen jaren verkeert., met het welzijn van dat land onbestaan baar is, aan hetwelk wij niet opgehouden hebben onze zorgen te wijden aan deu anderen kant toegevende aan de vertoogen welke door de groote mogendheden aan ons gerigt zijn, om het offer onzer persoonlijke wenschen aan den vrede en de rust van Europa te brengen zoo hebben wij gemeend, in het belang van het vorstendom zelf, bij een verdrag, den 26 mei laatstleden tusschen onzen gevolmagtigde en die van Oostenrijk, Frankrijk, Groot-Brittanje, Rusland en Zwitserland geteekend, de voor waarden vast te stellen, aan de stipte vervulling van welke wij, voor ons eu al onze opvolgers, onzen afstand van onze souve- reiniteitsregten op het prinsdom Neuchatel onderworpen heb ben en onderwerpen. Bij de onderhandelingen welke het onderteekenen van dat verdrag zijn voorafgegaan, hebben wij in de voornaamste plaats ter harte genomen het welzijn des lands door bijzondere waar borgen voor de handhaving van zijne kerk en der stichtingen te verzekeren, welke het aan de vroomheid en vaderlandsliefde van edelmoedige burgers te danken heeft. Wanneer, te dezen opzigte, al onze wenschen door de bepalingen van het verdrag niet hebben kunnen vervuld worden, hopen wij des niettemin dat de uitvoering daarvan aan de bezorgdheid zal beantwoor den welke ons tot die pogingen geleid heeft. In dat vertrouwen hebben wij het genoemd verdrag bekrachtigd, en terwijl wij de uitvaardiging daarvan bevelen, ontslaan wij opzettelijk onze Neucbatelsche onderdanen van hunnen ons gedanen eed. In het bijzonder ontslaan wij de leenmannen der heerlijkheden Qorgier,Vaumarcus en Travers van hunne feodale verpligtingen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2