MIDDELBURGSCHE COURANT. Nn' 78. Dingsdag 1857. 30 Junij. fiSinncnlanDscIjf tij innam. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatükdags. 1:innen deze gemeente en Vlia- <:ngeji''geschiédt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dc abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van aijvertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advercentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 85 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 4} ure. middelburg 29 junij. Een ontzetlende brand heeft deze gemeente geteisterd. Gis teren avond omstreeks half zeven ure werd door eenige voorbij gangers brand ontdekt in het huis, ingerigt tot winkel van garen, band enz., bewoond door en t oebehorende aan den heer van Ecrsel [in den Langendelit, nabij de Markt.] De bewoners van het aangetaste perceel waren afwezig §n toen men zich met geweld een doortogt in het huis baande, sloegen de vlammen den binnentredenden reeds te gemoet. Aan redding van dat perceel viel niet te denken, aangezien de vlammen reeds aan stonds en als het ware uit de ramen van tivee verdiepingen te gelijk sloegen, zoo dat men hoofdzakelijk zorg moest dragen om de belendende perceelen te ontruimen, en zoo mogelijk nog te beveiligen. Die voorzorg bleek helaas niet. dan dringend noodig te zijn. Immers in korte oogenbjikken deelden de vlammen zich mede aan de belendende gebouwen, zoo dat ook deze, zijnde een ta baksfabriek en winkel van den heer Bo ude wij rise aan de zijde van den Langendelften de winkel van den horologiemaker Wolf op den hoek van den Burgt, geheel in de asch werden gelegd. Op den Burgt sloeg de brand ook spoedig, en wel door de aan elkan der grenzende achterhuizen nog vóór dat het hoekhuis aangetast was, over in de aangrenzende manufactuurwinkel van den heer Zembsch, die mede geheel in puiu is verkeerd. Ernstige vrees werd er gekoesterd voor de gehouwen aan de overzijde, zoo in den Laugendelft als op den Burgt, die bereids van den gloed en de vonken veel te lijden hadden. Men is er echter door de ver- eenigde hulp van de brandweer, burgerij, militairen en schut terij in mogen slagen den brand daarbij te bedwingen. Niet alleen uit deze gemeente, maar uit de meeste omliggen de plaatsen is assistentie met spuiten en manschappen aange- bragt, o. a. van Vlissingeu met een 50tal matrozen en zes spuiten. Het zal onnoodig zijn te vermelden dat ons verslag, nog ge. heel onder den indruk van dit onheil, niet volledig kan zijn, zoo dat wij ons dan ook voor lieden moeten onthouden om in nadere bijzonderheden te treden betrekkelijk den lof die menige per soon en corporatie met volle ruimte heeft verdiend voor kracht dadige hulp. Hoe groot de ramp ook is, moet men dankbaar zijn dat het vuur is kunnen gestuit worden, daar zich bij eenige verheffing van wind of minder aanwezige hulp, het ergste liet vreezen, zoo voor de woonhuizen in den Laugendelft als op den Burgt, de Wal eu Markt. Ook heeft men gelukkig, voorzoo ver bekend is, geene meuschenlevens te betreuren, wel hebben eenige belang" rijke verwondingen plaatsgehad. Gedurende geheel het verdere gedeelte van den nacht en ook onafgebroken dezen dag zijn de brandspuiten bezig met water te geven of wacht te houden, ter voorkoming dat de nog steeds smeulende puinhoopen op nieuw ontvlammen. Het water moet thans echter reeds van verwijderde punten worden gehaald, daar schier alle pompen eu putten in de ouraiddelijke nabijheid geheel zijn geledigd. Vier huizen zijn alzoo ten eenenmale afgebrand, terwijl men aangevangen is een gebouw in den Langeudelft omver te halen, doch bij dreigender gevaar aan de zijde van den Burgt daarmede niet is voortgegaan. Overigens zijn aan de onderscheidene kan ten een 13tal huizen min of meer beschadigd, waaronder eenige zelfs zeer belangrijk. Naar wij vernemen zijn verzekerd bij de Brandwaarborg maatschappij voor gebouwen enz., alhier gevestigd, de gebou wen en inboedels van de heeren van Eersel eu Zembsch, bene vens het gebouw aan den boek van den Burgten Markt van mej. wed. van Nederveen; bij de Maatsoliappij van algemeene assu rantie tegen gevaren van brand, te Brussel, het gebouw en den inboedel van den heer Bastiaanse, op den Burgt, en het gebouw van den lieerde Wildebij de 's Her togenbossche brandwaar borgmaatschappij het hoekhuis van den Langeudelft en Burgt, bewoond door den lieer Wolf; bij de Ned. maatschappij van brandverzekering te Tiel. de gebouwen en inboedels van de heeren Wasch eu Boudewijuse, in den Laugendelft, en van der Hoek, op den Burgt., en het gebouw van den heer Hondius, op den Burgt. De Nederlandsche staats-courant bevestigt thans het reeds in ons vorig no. medegedeelde beygt, dat op 1 julij aan het kantoor van den rykstelegraaf te Vlissiugeu de onbeperkte dagdienst wordt .ingevoerd. Nagenoeg al de reeders te Rotterdam, alsmede zeer vele reeders le Amsterdam, Dordrecht, Middelburg, Schiedam en Zierikzee, hebben adressen aan Z. M. den koning ingediend, strekkende tot ondersteuning van het verzoek, door de sama- rangsche handelshuizen Dorrepaal en comp. c. s., van den na volgenden inhoud Aan Zijne Majesteit den koning. Sire De ondergeteekeuden. allen reeders eu kooplieden te Rotter dam, enz handeldrijvende op de havens van het eiland Java, nemen eerbiedig do vrijheid, zich tot Uwe Majesteit te wenden, omtrent eene hoogst gewigGga aangelegenheid, met hunnen handel in naauw verband. Reeds sedert geruimen tijd hebben zij ontwaard, dat de vaart op Samarang kostbaarder is en minder goede uitkomsten oplevert, dan die op andere havens van Java. De onkosten, die daar moeien gedragen worden, zijn steeds grooier dan elders, de bevrachters vervallen meerendeels in ligdagen terwijl de uitlevering der ladingen van daar afgezonden, gewoonlijk scha delijker is, dan van de overige handelsteden van Java. De reden hiervan is grootendeels te zoeken in de bank, welke zich voor de monding der rivier aldaar heeft vastgezet. Daardoor moeten de schepen weken, soms maanden op de reede liggen, alvorens hunne ladingen kunnen worden gelost of ingenomendeze kunnen slechts door kleine praauweu wor den afgehaald en overgebragt, waardoor de onkosten aanzien lijk worden vermeerderd; en daar deze vaartuigen geheel open zijn, kan er niet tegen hel berooveu der ladingen gewaakt wor den. Het is gemakkelijk le begrijpen, siredat deze toestand even nadeelig voor de belangen van den handel over het algemeen, als voor dien van de stad Samarang in het bijzonder is. Uwer Majesteits regering, aan welke de belangen van han del en industrie naauw ter harte gaan, heeft dau ook reeds mid delen beraamd, om op ecue duurzame en afdoende wijze dit euvel uit den weg te ruimen, door het graven van een kanaal. Dit werk echter, met hoe veel dankbaarheid de ondergetee keuden het ook zien ondernemen, eu hoe afdoende het op den duur inde behoefte zal voorzien, als het gereed zal zijn, zal ver schillende jaren tot zijne voitooijing vorderen, gedurende welke de handel blootgesteld zal blijven aan al de boven opgesomde nadeelen, die al ligtelijk zijne verplaatsing naar een der andere havens van Java ten gevolge zoude kunnen hebben. Het is daarom wenschclijk sire! om, als er een middel kon worden gevonden, dat, terwijl dit groote werk wordt uitgevoerd al is het slechts tijdelijk, die nadeelen keert, het zoo spoedig mogelijk aan te wenden. Dit middel gelooven de ondergeteekeuden eerbiedig, dat door de geachte firmaas Dorrepaal en co. c. s. te Samarang, in haar adres aan den hoog edel-gestrengen heer resident aldaar van maart 11. in overweging is gegeven. Het bestaat in het graven van een geul in de bank ter breedte van 40 a 50 voet, voorzien van stevige bamboezen wanden, waardoor de adressanten volgens ingewonnen inlichtiugen van zaakkundigeu verzekeren, dat althans tijdelijk, zonder betrek kelijk groote kosten het bestaande bezwaar zoude zijn uit den weg geruimd. Het is het verzoek dier geachte samarangsche handelshuizen tot het doen graven van zulk een geul, dat de ondergeteeken- den allereerbiedigst bij Uwe Majesteit wenschen te onder steunen. De ondergeleekenden meenenUwe Majesteit de verzekering te kunnen geven, dat zij volkomen de overtuiging bezitten, dat de nadeelen en gevaren voor den handel uit de bank voort- vloeijende, welke de samarangsche adressanten opgeven, niet overdreven zijn, maar geheel overeenkomstig de waarheid. Zij hopen dien ten gevolge, dat Uwe Majesteit hun verzoek billijk en regtmatig zal vinden, en hunne onderdanige bede bij die der samarangsche handelaars voegende, smeeken zij Uwe Majesteit eerbiedig aan dat verzoek wel te willen voldoen. Hetwelk doende enz. In de noord-oostelijke streken van Nederland wordt thans de aanleg van spoorwegen met zeer veel ernst besproken, en komt men tot de overtuiging dat, indien men inderdaad een dergelijk middel vau vervoer verlangt, men de middelen daartoe in het land zelf, alwaar die niet ontbreken, moet zoeken, behou dens eene betamelijke ondersteuning van den staat. In Win schoten verlangt men in de eerste plaats een spoorweg van üarlingen, over Leeuwarden en Groningen, naar Asschendorf, in verband met den spoorweg van Emden naar Munster, den Rijn en Minden uit het middeh van welken weg dan gevoege lijk een spoorweg door Drenthe, zuidwaarts,in verband met den Rijnspoorweg zou kunnen worden gebragt en alzoo op eene doeltreffende wijze in de algemeene behoeften zou kunnen wor den voorzien. In den morgen van den 22 dezer is de dijk van het zijkanaaj vau Maastricht op Luik, op de hoogte van Haccourt doorge broken. Het water heeft zich over de omliggende velden ver spreid, granen en gewasseu overstroomende en groote schaden aanrigtende. De administratie van de burgerlijke genie heeft onmiddelijk maatregelen genomen om het kwaad het hoofd te bieden. De scheepvaart is op het zijkanaal afgebroken. Door de Maatsehappij der nederlandsche letterkunde te Leyden zijn de navolgende prijsvragen uitgeschreven, om voor of op den eersten januarij 1858 te worden beantwoord: 1. eene geschiedenis van den oorsprong, den voortgang en de ontwik keling van keunis en wetenschap in Noord-Nederlandtot op het einde der dertiende eeuw: 2. eene beredeneerde bibliogra- phie der Noord-nederlandsche krouijken, tot op het jaar 1555, vooral met betrekking tot hare bronnen en onderlinge verwant schap 3. eene levensschets en beoordeeling vanDiederik Sonoy Aan een schrijven van Zr. Ms. consul te Cadix, van den 9 dezer, worden de volgende b'jzonderheden ontleendIn het vorig jaar is de uitkomst der zoutinzameling in deze provincie zoo ongunstig geweest dat de prijs van het zout tot 12 piasters per last klom. De meeste schepen die verleden jaar hier geko men waren om zout te halen, zijn dan ook weder ledig vertrok ken. Slechts enkele schepen hebben zich tot dien prijs en zelfs tot dien van 13 piasters van ladingen voorzien. Ofschoon dus de uitvoer geenszins belangrijk was, is de thans aanwezige voor raad, naar men verzekert, toch niet grooter dan omstreeks 1000 last. De uitzigten omtrent de inzameling van dit jaar zijn gun stiger; hoewel men geene zeer overvloedige opbrengst verwacht, vleit men zich toch dat zij veel ruimer zal zijn dan in het vorige jaar. Dien ten gevolge heeft de associatie van San Fernando (bestaande uit de voornaamste eigenaars van zoutpannen) een berigt uitgegeven waarbij de prijs van het zout, van 1. julij tot 30 september 1857, op zes harde piasters bepaald wordt, en zoo de goede verwachtingen zich verwezenlijken dan zullen dc zoutprijzen allengs tot hetvorig staudpunt terugkeeren."

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1