MIDDELBURGSCHE N°' 77. Zaturdag 1857. COURANT. 27 Junij. 3rtnlioitDiöintjen VA8 DET RIJKSBESlüCR,fROVIi\CIAlfi ES GEMEE.ÏÏEBESTGRE81 t3inncnlanïisd]c tijöingen. Vlis- Ueze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z«tiiïdagü. Binnen deze gemeente nngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgeus, op den dag der uitgave. De prijs van gewone adverrentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekead makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 4J ure. Bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer te Middelburg zijn, voor zoo veel de provincie Zeeland aangaat, tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar: 1. de rekening wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1855 2. de begrooting der koslen van bet provinciaal bestuur voor zoo veel het rijksbestuur is voor 1858 3. de begrootiug der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 185S. De griffier der staten van Zeeland, S. VAN DER SWALME. Mirt deUjurg 36 j uil ij. Ia het hoofdkiesdistrict Hulst is jl. dingsdag tot lid der provinciale staten van Zeeland gekozen de heer mr. J. P. Dron- kers.bij herstemming tegen den heer mr. II. C. van Diggelen. De eerste bekwam 187, de laatste 158 stemmen. Uit Vlissingen wordt ons heden geschreven: £3 Tot en met den laalsten dezer maand zal, naar wij verne men, de dienst aan bet rijks telegraafkantoor alhier beperkt blijven, doch aan te vangen op I julij zal dat kantoor geregeld open zijn van des morgens 7 tot des avonds 9 ure. De oostenrijksche oorlogstoomboot Elisabetta, van Sheer- ness komende, is gisteren avond voorbij deze vesting naar Antwerpen opgestoomd. Aan boord bevindt zich Z. K. H. de aartshertog Ferdinand Maximiliaan van Oostenrijk, die een be zoek aan het engelsche hof heeft, afgelegd en zich thans begeeft naar zijne verloofde, H. K. H. Charlotte, prinses van Belgie. Tot verbetering van het in ons vorig nommer opgenomen berigt. betrekkelijk den opbrengst van de geveilde 158 bunders koolzaad te velde iu den nieuw bedijkten Spieringpolder (Noord- beveland), vernemen wij dat, de som van f 400 per bunder slechts voor zeer enkele perceelen is geboden, terwijl het geheel niet gegund is. daar door elkander gerekend omstreeks f 2S0 per bunder is geboden. treurige uitwerking van den nieuwen maatregel niet verwacht en in allen gevalle die niet bedoeld, en men vleit zich hier dan ook dat zoodra de piaats hebbende vertraging in de correspon dentie bekend wordt, de noodige zorgen zullen genomen wor den om de tegenwoordige grieven weg te nemen, en men trach ten zal aan het brievenverkeer, ook tusschen dit district en de overige deelen der provincie, die spoed en stiptheid te verzeke ren die men in de correspondentie met andere meer verwijderde streken opmerkt. Mogt het al niet mogelijk zijn de post zoo snel en geregeld te doen gaan als in andere oorden des lands geschiedt, zal men reeds eene verbetering tot stand brengen door den jongst ge- nomeuen maatregel buiten werking te stellen." X De wet betrekkelijk het lager onderwijs zal tegen maan dag aanstaande aan de orde worden gesteld. Men verwacht dat zij tot zeer belangrijke discussien zal aanleiding geven. Het onderzoek van het wetsontwerp op de nationale militie in de afdeelingen, zal geen plaats hebben, uit hoofde van het ver ge vorderde tijdstip en de op handen zijnde uitvoerige beraadsla- gingen. Uit het 4de district verzoekt, men ons het volgende te plaatsen: u De verandering welke sedert eenige dagen in de vertrekuren der posten in een gedeelte dezer provincie heeft plaats gehad, heeft voor dit district, iu plaats van bespoediging, eene belang rijke vertraging in de aankomst der brieven enz, doen ontstaan, en dien ten gevolge dan ook reeds lot luide klagten aanleiding gegeveu. De brieven en dagbladen die des donderdags uit Middelburg worden verzonden, koinen eerst des zaturdags te Oostburg, Sluis, Aardenburg enz. aan. Verzendingen uit, Goes zijn meestal drie, en die uit Neuzen veelal twee dagen onder weg, terwijl ze vóór de genoemde verandering een dag vroeger hunne bestem ming bereikten. Waarschijnlijk heeft dc administratie der posterijen eeu zoo Dingsdagjl.is bij de arrondissements-regtbank te Amsterdam de zaak behandeld van A. v. W., van beroep brievenbesteller, gedagvaard wegens het bedriegelijk ontvreemden en zich toe- eigenen eener coupon van de russisehe leening bij Stieglitz, betaalbaar te Amsterdam, met f 23,60 uit een gesloten brief, geadresseerd aan M. J. de Vries, te Zwolle, en ter verzending geworpen in de ijzeren brievenbus, bestemd tot opneming van over den post te expediëren brieven, welke brief, na de coupon er uitgenomeu te hebben, wederom door den beklaagde is ge sloten en in de bus geworpen en aan het adres bezorgdheb bende hij die bus geopeud met een daartoe niet bestemde sleutel. In deze zaak zijn 10 getuigen gedagvaard. Nog in de zelfde zitting heelt de regtbank vonnis in de zaak gewezen. De regtbank, van oordeel dat art. 255 code penal ten deze wel van toepassing is, verwees den beklaagde naar den procureur- generaal ten crimineele, voornamelijk op grond dat eene brie venbus wel is wat wordt bedoeld door de uitdrukking: openbare bewaarplaats. Men schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamsche courant Met eenigen grond gelooft meu te kuunen berigten dat bij de regering een wetsontwerp aangangig is, tot het aanvragen van f 100,000 tot liet doen van opnemingen voor verschillende spoorwegen. Tevens zou hierbij het voorstel gedaan worden om, nadat de lijnen zijn vastgesteld, de gronden van staatswege te onteigenen, dat voorzeker het beste middel is, om zoo min mo gelijk tijd te verliezen in het aanleggen van spoorwegen, waarop men reeds zoo lang te vergeefs gewacht heeft. Het is nu maar te hopen dat deze, ten nutte van het algemeen leidende, plannen door geen bekrompen eigenbelang, of niet minder laak. baar proviticialismus zullen worden tegengewerkt. Men schrijft uit Zutphen Door een paar notabele ingezetenen dezer plaats is het plan gevormd een spoorweg van hier op Arnhem aan te leggen. Zij hebben zich dezer dagen tot het bekomen der vereischte con cessie naar 's Hage begeven, terwijl bereids onderscheidene aanzienlijke personen alhier en elders toezegging voor belang rijke sommen in deze onderneming hebben gedaan. De gemeenteraad van 's Hage heeft tot gemeentesecretaris benoemd den lieer P. Wiutgens, commies ter provinciale griffie met 18 stemmen. De heer Seelking, waarnemend secretaris en commies ter gemeentesecretarie, erlaugde 15 stemmen. Benoemingen en besluiten. Z. M. heeft, bij besluit van 22 dezer, goedgevonden, ten ge volge van het overlijdenvan R. F. C. barou Bentinck tot Schoon' lieten, in leren kommandeur der Duitsclie orde, Balye van Utrecht, te vergunnen de opklimming der kommandeuren en van den eersten jonkheer in gemelde orde, welke door dat afsterven kan plaats hebben, en te agreëren 1. de opklimming van J. K. baron van Golstein tot jongsten kommandeur; 2. de admissie van O. baron van Wassenaar Catwijck, tot tweeden jonkheer. Benoemd, bij besluit van 19 dezer, tot commies der controle van den rijkstelegraaf H. J. Stokvis, thans telegrafist van de tweede klasse. Eervol ontslagen, bij besluit van 17 dezer, de 1ste luite nant P. L. Verschoor, van het 1ste regement vesting-artillerie, op het daartoe door hem te kennen gegeven verlangen. Kerk- en sclioolnieuws. Naar men verneemt heeft de heer A.Pierson, predikant te Leuven, het op hem uitgebragt beroep tot predikant bij de walsche gemeente te Rotterdam aangenomen. TIarine en leger. Tot aanvulling van onze vroegere berigten nemen wij het volgende over uit de Nederlandsche staats-courant Met den 1 julij aanstaande wordt in dienst gesteld Zr. Ms. stoomschip Gedeh, liggende te Helvoetsluis, onder bevel van den kapit.-luit. ter zee B. H. Staring, bestemd naar Oost-Indie, alsmede Zr. Ms. schroefstoomschip Groningen, liggende te Vlissingen, onder bevel van den kapit.-luit. ter zee J. D. Wol- terbeek. Zijnde met dat tijdstip op eerstgemelden bodem ge plaatst: de luitenant ter zee der 1ste kl. H.P. Klerck, als 1ste officier, de luitenants ter zee der 2de kl., jhr. W. F. van Speng» Ier, J. E. Cornelissen en R. J. A. Bouricius; de officier van gezondheid der 2de kl. J. Feuchtde officier van administ. der 2de kl. R. A. W. Jacobze, en de scheepsklerk E. Eeg. Terwijl met den gemelden datum op het stoomschip Gronin gen geplaatst zijn: de luitenant ter zee 1ste kl. adjudant des konings, jhr. F. de Casembroot, als 1ste officier; de luitenants ter zee der 2de kl. jhr. D. Bowier, J. P. M. Willinck en J". D. J. van der Hegge Spies de officier van gezondheid derlste kl. L. Rautter; de officier var. gezondheid der 2de kl. P. J. Losgert; de officier van administ. der 2de kl. H. J. E. van de Watering de scheepsklerk D. W. Muller, en de officier-machinist J. H. Jullien. Statistiek. Staat der bevolking van het koningrijk der Nederlanden op 31 december 1856: Noordbrabant 409,678, Gelderland 396,421, Zuidholland 612,031, Noordholland 542.234; Zeeland 165,791, Utrecht 159,382, Friesland 268,119, Overijssel 233,723, Gro ningen 204,484, Drenthe 92,785, Limburg 213,489; totaal 3,298,137 inwoners. Afloop van verkoopiug-en. Naar wij vernemen, is voor het te veld staand koolzaad iu den nieuw bedijkten polder Zuiavliet in Wolphaartsdijk, deu 23 dezer in publieke veiling f 260, per punder geboden, maar voor dien prijs niet gegund. Provinciale staten. In de zomervergadering der staten van deze provincie, welke volgens de provinciale wet geopend wordt op den eersten dingsdag der maand julij, zijnde thans den 7, zijn aan de orde gesteld de navolgende onderwerpen 1. Koninklijk besluit van den 3 december 1856, no. 19, nader bepalende de wijze van tolheffing op de bij de provincie in onder houd zijude wegen; 2. een adres van den gemeenteraad van Brouwershaven, om een renteloos voorschot tot verbetering van zekeren weg; 3. een adres van J. M. Ceelen, wed van Her- tum, om weder met eene gratificatie te worden begunstigd4. een voorstel van gedeputeerde staten, omtrent de staking van destoombootdienst op de Oosterschelde; 5. idem tot vaststel ling van eene verordening op bet aanleggen aan en het bevaren van de haven van Breskens6. de verantwoording van gedepu teerde staten wegens de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 18557. de begrooting der kosten van het provinciaal bestuur voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1858; 8. idem der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1S5S, met een voorstel van gedepu teerde staten, betreffende de heffing van opcenten op de grond en personele belasting ten behoeve der provincie9. een voorstel

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1