MIDDELBURGSCflË COURANT. N°' 76. Dondert! as; 1857. 25 Junij. lÖinncnUmöscijf ttjuingen. Öuitcnlanösclje tijöinijcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zit&d&gó. Binnen deze gemeente en V1j.s- «ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 nre. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 4i ure. Middelburg jianij. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 55 behelst eene cir culaire van 19 dezer van den commissaris des koniugs in dit gewest, betrekkelijk dejagt en visscherij. waarin onder anderen i het volgende voorkomt: Volgens art. 6 der nieuwe wet tokregeling der jagt en vis scherij, die den 1 ju lij aanstaande in werking zal treden, moet voortaan worden betaald voor eene groote jagtacte tot, alle ge oorloofd jagtbedrijf ƒ30, en kan, tegen de daarvoor bij art. 6 der nu vervallen wet van 6 maart 1852 (Staatsblad no. 47) ge stelde som van 15 alleen worden verkregen eene groote jagt acte tot alle geoorloofd jagtbedrijf met uitzondering van de ^ange jagt en de valkeujagt." Naar wij vernemen, is voor de 158 bunders te veld staand koolzaad, gewassen in den ten vorigen jare bedijkten Spiering polder (Noordbeveland), vrijdag in publieke veiling ruim f400 per bunder geboden, maar tot dien prijs niet, gegund. Dc heer dr. P. 's Graeuwen heeft bij gelegenheid van zijnen 80sten jaardag eene gift geschonken aan de Nederduitschc her vormde gemeente van f 500. Den IS dezer is de tweede polder, grenzende aan den eerst, iugedykten nabij Rath, door de Nederlandsche maatschappij tot indijking der op-en aanwassen in de Oosterscheld$, gesloten. Gevolgelijk zijn wederom 1900 gemeten land aangewonnen. Men leest in de Nieuwe rotlerdamschc courant van 23 dezer Zondag middag ten 3 ure is van hier vertrokken Zr. Ms. schroefsloomschip Groningen, gebouwd voor rekening van het. departement, van marine, op de werf van den beer Pop Smit, en waarvoor de werktuigen van 250 paardenkrachten (nominaal) aan de fabriek der Nederlandsche stoombootmaatschappij te Pijenoord zijn vervaardigd. Defraaije vorm van dit oorlogschip met de doeltreffende inrigtingen hebben de aandacht van een ieder getrokken. Dit vaartuig is ten 41 uur op de kanaalhaven te Nieuwcrsluis aangekomen, om uaar Vlissingeu te vectrekkeu en daar voor de verdere dienst gereed gemaakt te worden. In den loop van den zomer worden in de residentie verwacht, Z. K. H. prins Karei, kroonprins van Wurtemburg. met zijne gemalin 11. K. 11. de grootvorstin Olga van Rusland. Tegen den tijd van de komst van die vorstelijke personen, zal H. M. de koningin van hare reis naar Engeland aldaar terugkeeren, ten einde er hare bloedverwanten te ontmoeten. Reeds meermalen is bekend gemaakt dat alle verzoekschriften aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch Iudie, gerigt wordende van plaatsen buiten Nederlandsch ludie gelegen, en door middel van de post verzonden wordende, behooren te zijn gefrankeerd. Volgens een dezer dagen bij het departement van koloniën ontvangen schrijven van den voornoemden land voogd, worden bij het indisch gouvernement herhaaldelijk ongefrankeerde brieven en rekwesten ontvangen, handelende over particuliere belangen en reclamen. Dien ten gevolge is bij vernieuwing ter algemeene kennis gebragt, rlat alle aan den gouverneur-generaal van Nederlandsch Iudie, over bijzondere aangelegenheden gerigte brieven eu rekwesten, voor de afzen ding, het zij met de landmail dm wel per gewone scheepsgele genheid, behoorlijk moeten worden gefrankeerd, en zulks tot voorkoming dat de brieven en rekwesten bf niet aangenomen of ter zijde gelegd worden. De grootste landbouwonderneming hier te lande is voor zeker die van de Maatschappij van weldadigheid,zoowel met het oog op hetgeen die koloniën reeds zijn als op hetgeen zij bij eene agronomische hervorming zouden kunnen worden. Het voortdurend bestaan dier koloniën is aan velen in den lande lief, ook bij de gebreken, die daarin geslopen mogen zijn. Haar tegenwoordige toestand baart echter en niet zonder reden, groote j bezorgdheid aan de aandeelhouders in de negotatien, door de Maatschappij aangegaan, en aan hare menigvuldige crediteuren, die over het land verspreid zijn, en wier fortuin geheel of gedeel- telijk afhankelijk is van nieuwe schikkingen, door den staat met de Maatschappij te nemen. Wij wijzen daarom op een belangrijk stuk over den tegenwoordigen toestand dier Maat- j schappij, voorkomende in het. J 4de deel 1ste stuk Tan het alom gezochte tijdschrift voor staat huishoudkunde eu statistiek, door mr.B. W.A.E.Sloel tot Oldhu'is, waarin op eene duidelijke wijze j de financiële toestand der Maatschappij uit één gezet en tevens j de sluijer, die over de handeling der staatscommissie met dc permanente commissie der Maatschappij getrokken was, wordt opgeheven. Uit officiële bescheiden blijkt dat in Fransch Guyana, bij eene bevolking van 19000 hoofden, in 1S56,1140 correctionele zaken zijn aangebragt, waarbij 928 personen zijn veroordeeld, bijna allen behoorende tot den stand der arbeiders, of tot de i vroegere slavenbevolking; waaruit, zoo men meent, kan blijken, hoe weinig die lieden zich nog onderwerpen aan de i wetten en de politieverordeningen. SSeikoeiniti^eii eu besluiten. Benoemd: bij besluit van 20dezer, tot buitengewoon inspec teur der posterijen, werkzaam bij het hoofdbestuur, de heer if. P. Jlofstedc, thans commies bij het departement van financiën, en tot. commies bij dat zelfde departement, de heer J. Bakker, tot dus ver commies der posterijen van de 2de klasse, tijdelijk werkzaam in de bureaux van genoemd deparlemenr. Benoemd: bij besluit van 10 dezer, tot Zr. Ms, adjudant in buitengewone dienst de generaal majoor 1 itulair C. P- Schimpff, gouverneur van Surinameen als zoodanig bij het legerin Neder landsch Indie gevoerd wordende als gedetacheerd. Verleeud de rang vau generaal majoor titulair, builen be zwaar van den lande, aan 's koniugs adjudant in buitengewone dienst, den kolonel der infanterie bij het. leger in Nederlandsch Iudie, C. A, de Brauw, waarnemend gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, en militaire kommandant aldaar. Eervol ontslag verleend bij besluit v«t» 19 dezer, onder toe kenning van pensioen op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel der infan terie van het leger in Nederlandsch Iudie, inspecteur van de schutterijen, djnjang-secars en pradjoerits B. F. J. II. Ie Bron de Vexela. j Eervol ontslagen bij besluit van 20 junij A. J. Onghena, als dijkgraaf bij de poiders beoosten en bewesten Blij. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlauaschcn Leeuw de heer mediciuaalraad dr. Aschendorf, te Gildehaus. Bij beschikking van den 23 dezer is door den minister van marine eene commissie zamengesteld tot het afnemen van het examen der adspirauten voor de betrekking van adelborst der 3de klasse bij het Koninklijke instituut voor dc marine te Wil lemsoord, en welals president, de hoogleeraar C. van Heyns- bergen, voorzitter der commissie tot het examineren van zee officieren enz., en als leden, de luitenants Ier zee der 1ste klasse W. C. Klis en D. J. Brouwer, en de heeren dr. A. A. Deeuik lector in de taal- en letterkunde, en dr, W. Bisschop, leeraar in de hollandsche taal- en letterkunde en geschiedenis aan het gymnasium te Dordrecht. Kecrolosie. Jl. zaturdag is te 's Hage na een langdurig en smartelijk lijden overleden de heer rar. Pieter Nicolaas Arntzenius, advokaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden. Hij was den 10 julij 1802 te Amsterdam geboren, en had dus nagenoeg den ouderdom van 55 jaren bereikt. Reeds bij het voormalig hoog geregtshof te 's Gravenhage bekleedde hij de betrekking van kommies-griffier. In 1838, bij de invoering der nieuwe regterlijke organisatie, werd hij benoemd tot substituut griffier bij den hoogen raad. In november IS41 werd hij tot ^dvokaat-generaal bij gemeld regterlijk kollegie bevorderd. De overledene genoot de algemeene achting, onderscheidde zich steeds door grooten ijver, door stipte en trouwe vervulliug zijner ambtspligten en door uitgebreid^ kennis. Jl. zondag overleed te 's Gravenhage in den ouderdom van ruim 80 jaren, de staatsraad in buitengewone dienst mr. P. A. Sandelin, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van St. Mauritius en St- Lazarus van Sardinië, enz. Vóór de belgische revolutie was hij voorzitter der regtbank te Brugge en lid vau de tweede kamer der staten-generaal. Hij behoorde tot de weinige zuid-nederlandsche kamerleden, die het huis van Oranje getrouw bleven, zoo dat, na de plundering zijner woning te Brugge, hij zich te 's Gravenhage met der woon is komen vestigen. Later heeft hij zich bekend gemaakt als zameusteller van een Répertoire général d'écouomie politique, in zes dee- len, uitgegeven te 's Gravenhage, bij P. H. Noocdendorp. ïierk- en selioolnieuws. Door den algemeenen kerkeraad der hervormde gemeente te Hoorn, werd den 19 dezer het navolgende twaalftal van heeren predikanten opgemaakt, wegens de aanstaande vaca ture, door het ophanden zijnde vertrek van ds. J. J. van den Broek naar 's Gravenhage. (De volgorde is alphabetisch). D'Ardeuna Ankringa, te Geervliet; Ternooy Apèl, te Koog aan de Zaan; Boers, te Stolwijk; Damsté, te Wilsum bij Kampen Westerbeck van Eerten, te Deutichemvan den Hoofakker Houtzagers, te Terneuzen; van Lingen, te Hensbroek; Moens, te Edam; Stemberg, te Renswoude; Tol, te Zevenhoven; de Visser, ie Monnickendam en de Wijs, te Schoonhoven. Marine en leger. Men verneemt dat Zr. Ms. korvet met sloomvermogen Gro ningen, met. I julij eerstk., te VJissiugen zal worden in dienst gesteld, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee J. D. Wolter- beck, terwijl verder de état-major voorloopig wordt opgegeven als volgteerste officier de luitenant Ier zee der 1ste klasse jhr. E. de Casenibroot; luitenants ter zee der 2de klasse jhr. D. Bo- wier, I. P. M. Willinck en J. D. J. van der Hegge Spies. Op Zr. Ms, wachtschip te Hellevoetsluis is geplaatst Je luitenant ter zee der 2de klasse J. B. A. de Jong. Afloop van verE»oopiug;eïi. Middelburg 23 junij. 1. Huis en erf met timmermanswinkel aan den rijweg van Middelburg naar Veere, S no. 75. grondlasten f 13,081, verk. voor f 1100. 2. Woonhuis en erf, Breestraat, O no. 150. grond lasten f 14,841, verk. voor f550. 3. Woonhuis en erf, Nieuwe Oosterschestraat, N no. 102, grondlasten f 9,251, verk. voor f 601. 4. Woonhuis en erf aldaar, N no. 87, grondlasten f9,IS verk. voor f210. 5. Woonhuis en erf aldaar, N no. 88, grond lasten f 9,121, verk. voor f350. 6. Woonhuis en erf. Lange Giststraat, F no. 19G, grondlasten fl3,021. verk. voor f761. 7. Woonhuis en erf, hoek Spuibrugen Koepoortstraat, E no. 65, grondlasten f 14,711, verk. voor f736. 8. Woonhuis en erf, Sparijaarstraat. F no. 59, grondlasten fll,30£, verk. voor f460. 9. Woonhuis en erf. Rozemarijnstraat, Eno. 212, grondlasten f 3.401, verk. voor f60. 10. WooijJiuis en erf, Pluimstraatje, E. no. 220, grondlasten f 4,521, verk. voor f60. 11. Woonhuis en erf aldaar, E no. 221, grondlasten f 3,40, verk. voor f90. 12. Woonhuis en erf aldaar. E no. 222, grondlasten f3,431, verk. voor f73. 13. Woonhuis en erf, Penninghoek, L no. 50, grondlasten f 5,69, verk. voor f 156. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 23 junij. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden ten 2 ure hervat. Is ingekomen een wetsontwerp op het regt van suc cessie en overgang. Tot afdeeliugspresidenten zijn gekozen de heeren Bosscha, de Brauw, van Zuylen van Nyeveït, Baud en Dullert.tot vicepresidenten de heeren Mackay, Wintgens, van Hoëvell, van Bosse en Gevers Deynoot, eu tot leden der com missie voor de verzoekschriften de heeren Jespers, de Poorter, Vegelin van Claerbergen, vau Reedc van Oudshoorn enWy- benga. Engeland. Londen 22 junij. Men herinnert zich dat Grey town, eene onder engelsche bescherming staande haven van Midden-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1