MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N0, 75. Dingsdag 1857. 23 Junij. CHanivonöigtngm i3initenUmü5ii)c lijDingcn. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu z«tiudags. Linnen deze gemeenteen Vlis- De prijs van gewone advenentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend *ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten S ure. makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post 3,40. I Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag; avond 4J ure. t'AS UET RlJKSBESTÜÜR.PROraClALË E.\' GE.HEEXTEllESTÜRES Bekendmaking. De burgemeester eu wethouders van Vlissingen Maken bekend, dat de kermis of jaarmarkt binnen die ge meente, dit jaar zal aanvangen op maandag den 27 julij aan staande, en eiudigen op zaturdag avond daaraanvolgende; zullende er geene bedelaars, horoscooptrekkers, loterijspelers, houders van draaiborden of kwakzalvers op gezegde kermis worden toegelaten of zulke personen, die, voor zoo ver gevor derd. van geen patent voorzien zijn. Wordende de kooplieden enz, uitgenoodigd, om zich lijdig en wel uiterlijk vierdagen vóór den aanvang, in persoon of met franco brieveu en niet opgave der hoegrootheid hunner tenten of kramen, in nederlandsche maat. bij de marktmeesters aan te melden. Vlissingeu, den 4 junij 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. (JALLENFELS. üe secretaris. M A 13 I L O T. april jl. aan den heer J. de Vroome, commies der 1ste klasse bij 's rijks belastingen, toegekende zilveren medaille en getuig schrift, voor het redden van twee menschen uit het water op den 4 oetober 1856, onder gepaste toespraak van het hoofd van het bestuur. De burgemeester eu wethouders van Arnemuiden maken be kend, dat zij op dingsdag den 14 julij 1857, des vooriniddags ten 10 ure, ten stadhuize alhier, voor den l ijd van zeven jaren, publiek zuilen verpachtenzestien peiceelen Bouw- en Wei land, alle gelegen onder de gemeente. De conditiën dezer verpachting liggen voor een ieder ter inzage bij den burgemeester, bij wien inmiddels de noodige in formal ien te bekomen zijn. Arnemuiden, den 20 junij 1857. De burgemeester en wethouders voornoemd, C. J. RAARS. De secretaris, F. VAN EENENNAAM, l.s. Uit Veere meldt men ons. dat in den vroegen morgen van 20 dezer, de ingezetenen op het aangenaamst werden verrast door een bezoek van het muziekgezelschap Apollo, onder de leiding van de heeren Liesoy en van Druten, uit Middelburguadat eeuige muzijkstukkeudoor hetzelve waren uitgevoerd, zoo voor de woning van den eersten wethouder, bij afwezigheid vau den burgemeester, als voor liet huis van den fungerenden garni- zoens kommandant, heeft het gezelschap met zijne banier aan het hoofd, onder de toejuiching der menigte deze gemeente verlaten, zoo men verneemt zich begevende naar Domburg. Uit Goes meldt men ons bet volgeude Bij het onweder dat zaturdag avond boven dit eiland los barstte, is hij den schilder Ileysiek, te Heinkenszand, de bliksem door het dak geslagen en heeft langs den trap en door den gang een uitweg gevonden, zonder dat iemand eenig letsel ont-ing, hetgeen te meer te verwonderen is, daar de bewoner mei ee andere personen in den gang stond te praten, lu de nabijheid is tevens een boom door den bliksem gespleten. In eenc plegtige daartoe belegde zitting der arrondissements regtbank te Goes, hadji, zat u. Stag morgen de installatie plaats van den lieer mr. P. H. Saaynians Vader, als regler. Na het gewone requisitoir van den lieer officier, installeerde de voor zitter den benoemde met, eene toespraak, welke door dien heer met warmte werd beantwoord en waarbij de verdiensten van zijnen voorganger, wijlen mr. B. H. Janssen, vooral niet verge ten werden. ]?Ii(ldel3>9Br^ £3 junij. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage: opgaven a. nopens den invoer en het verbruik van suiker en eenige andere koloniale waren in Groot-Briltanje, gedu rende verschillende tijdvakken b. van het aantal eu de tonne- maat der zeil-en stoomschepen, op 31 december 1S56 geregis treerd in iedere haven van Groot-Brittan je en c. nopens den handel en scheepvaart van Groot-Brittanj e en Ierland, over de maand en de drie maanden, geëindigd 30 april 1857. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn 22 schepen bevracht, waarvan 6 voor Rotterdam, 12 voor Amsterdam, 1 voor Schiedam en voor Middelburg de barkschepen Westka- pelle, gezagv. M. Rooderkerk Jz.Pauline, gezagv. B. J. Post, en Marinus Willem, gezagv. P. van Duyn (het laatste van Zie- rikzee.) S Drie jonge lieden van Vlissingen begaven zich gisteren naar het fort De nolle om zich in de nabijheid aldaar met zwem men te vermaken; een hunner, twintig jaren oud, in de diepte gerakende, is daardoor verdronken. Het ligten van het voor Vlissingen gezonken engelsche stoomschip Ravensbourne, is eergisteren op nieuw beproefd doch wederom zonder gunstig gevolg. Jl. vrijdag is in eene openbare, daartoe met opzet aangelegde vergadering van burgemeester en wethouders der gemeente Veere, uitgereikt de bij besluit van Z. M. den koning van 25 Aangaande de 'feesten te 'silage wordt nog geschreven: Donderdag ten 2 ure na den middag hebben zich de fcestge- nooten op het groot stedelijk badhuis teScheveningen veree- nigd, waar eene matinee musicale werd gehouden. Het korps muziekanten van het regement grenadiers en jagers deed zich daar hooreu. Des avonds zijn de feesten in de sociëteit de Vereeniging j besloten door eene zamenkomst van de feestgenooten metde leden van de 's gravenhaagsche afdeeling, lste sektie, van de vereeniging het Metalen kruis. Donderdag morgen ten 8 ure is Z. M. de koning, vergezeld van HD. gevolg, met een specialen trein van Rotterdam te Arnhem aangekomen, waaarna Z. M. onmiddelijk naar het Loo is doorgereisd. Het Staatsblad behelst het koninklijk besluit van 11 dezer, houdende aanwijzing der maat, voortaan te bezigen bij de me tingen van granen enz. Bij art. 1 van dit besluit wordt, op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van een adres van onderscheidene graanhandelaars te Amsterdam en aan de Zaau, te rekenen van 1 augustus 1857 de vergunning, verleend bij art. 9 en 10 van het koninklijk be sluit. van 18 december 1S19 tot het gebruik maken eeuer lage iuhoudsmaat, van een kwart mudde inhoud bij de metingen in het groot van alle granen, zaden, grutterswaren enz., ingetrok ken en bij art. 2 wordt bepaald dat na genoemd tijdstip alle metingen bij den handel in het groot uitsluitend met eene uit ijzer vervaardigde nederlandsche halve mudde zullen geschieden. Bovendien bevat het besluit nog acht artikelen, ter kennis neming waarvan wij belangstellenden naar de Staats-couraut van zaturdag verwijzen. H H. IC K. H H. prins en prinses Frederik, benevens H D. dochter, prinses Maria, zijn zaturdag jl. uit de residentie naar Wildbad vertrokken, ten einde aldaar H M. de keizerin-moeder van Rusland te ontmoeten. Hunne afwezigheid zal van eenigen duur zijn. Bij besluit van 16 dezer, heeft Z. M., op een verzoekschrift van F. H. vau Vlissingen en negen anderen, gedagteekend 15 april jl., betreffende eene europesche kolonisatie door landver huizing in het groot vau Europeanen in het algemeen en van Nederlanders in het bijzonder, door overbrenging van behoefti- gen en van misdadigers naar de bezittingen van den staat in den Indischen archipel, met uitzondering van Java en Madura, eene staatscommissie ingesteld, om kennis te nemen van voor meld verzoekschrift, en te onderzoeken of en in hoe ver de regering zich zou kunueu en belmoren te vereenigen met de daarin ontwikkelde denkbeelden eu vervatte voorstellen. Aan de voornoemde commissie is opgedragen: a. bij bevestigende beantwoording der voormelde vraag, de maatregelen voor te stellen, welke van regeriugswege zullen kunnen en behooren genomen te worden, om zoodanige koloni satie, het zij regtstreeks te bewerkstelligen, hetzij middelijk te bevorderen. b. bij ontkennende beantwoording, des niet te min, de mid delen aan de hand te geven, welke kunnen leiden om de ontwik keling der zedelijke en stoffelijke belangen dier bezittingen, in verband met die van het moederland, te bevorderen. De commissie is uitgenoodigd en gemagtigd, om de ondertee kenaren van het voormelde verzoekschrift te hooren op de bezwaren of bedenkingen, welke in haren boezem tegen de denkbeelden en voorstellen, in dat verzoekschrift ontwikkeld en vervat, mogten voorkomen. Yoorts is de commissie uitge noodigd om van den uitslag van haar onderzoek zoodra mogelijk verslag te doen. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd de heer J. J. Ro- chussen,voonnaligIgouvenieur generaal vanNederlandschlndie en tot leden de heeren A. L. Weddik, siaatsraad in buitenge wone dienst, voormalig gouverneur van Borneomr. JE. baron Mackay, gecommitteerde der regering bij de Maatschappij van weldadigheid en lid van de tweede kamer der staten generaal mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, lid van de tweede kamerP. Jeekel, voormalig gouverneur der Moluksche eilan- dan; F. C. Donders, hoogleeraar in de geneeskundige weten schappen te Utrecht; A. J. Andresen, Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, luitenant-kolonel van het leger in Neder- landschlndie, voormalig militaire kommandaut en waarnemend resident van de Westerafdceliug van BorneoJ. G. A. Gallois, voormalig resident der Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo eu van Rembang; T. J. Wilier, voormalig resident der Wester- afdeeliug van Borneo en van RiouwM. G. van Heel, suiker contractant op Java, thans verblijf houdende te 's Hage. De Utrechtsche courant, een vroeger door ons medegedeeld berigt bevestigende, zegt het volgende: Men verneemt, dat bij koninklijk besluit van 30 mei de heer dr. J. A. C. Oudemans, buitengewoon hoogleeraar aan onze hoogeschool, benoemd is tot hoofdingenieur vau de geografische dienst in Neêrlandsch Indië. Daar dr. Oudemaus reeds dezen zomer naar onze oostindische bezittingen vertrekt, om aldaar zijn nieuwen werkkring te aanvaaarden, verliest onze akademie daardoor een harer verdienstelijke leeraren. Ilerk- en sclioolnieuws. Tot leden van de nederduitsch hervormde synode te 's Gra- venhage, welke den 1 julij zal geopend worden, zijn benoemd J. H. Scholten, professor te Leyden, H.Bouman, id. te Utrecht, P. Hofstede de Groot, id. te Groningen, F. J. J. A. Junius, pre dikant te Tiel, H. J. Matthes, ouderling te Zutphen, H. G. J. van Doesburgh, predikant te Rotterdam, A. Wvan Campen, id. te Opperdoes, J. Borsius, id. te Middelburg, J.F. Wetter, id. te Vreeswijk, S. F. van Hasselt, id. te Sncek, J. J. Metslar, id. te Deventer, G. W. Sannes,id. te Pekel-A, J. A. van Walsuni, id. te Vugcht, R. P. Reddingius, id, te Zweeloo, II. Vos, ouder ling te Assen, J. H. Gerlach, waalsch predikant te Middelburg, J. Versfeit, ouderling te 's Hertogenbosch, M. Spruit, predikant te Urmond en Guvenbicht, W. A. van Heugel, oud-professor te

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1