MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 74. Zaturdag 1857. 20 Junij. öinitnilanösrijr lijüingrit. Linnen deze gemeente en Vlia- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z.X. tingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is '3ïranco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent, Buifengewoww groote letters wordeu berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 4J ure. JlitSrtetÏJurjï 19 jtiuij. Den heer Z. Snijder, majoor kommandant van liet. half batail- lon no. 1 der rustende schutterij in deze provincie, viel gisteren het voorregt te beurt, om aanzijn 4-0jarigen loopbaan als officier, zoo bij de dienstdoende als rustende schutterij te mogen her- deuken. Bij die gelegenheid ondervond hij velerlei blijken van belangstelling. bataillon aan de verdediging van het kasteel heeft deel genomen- kende hare misdaad, doen gaf voor, dat zij op het oogenblik der Aan deze beschikking des konings is op plegtige wijze uit-' brandstichting daartoe eene niet te weerstane aandrift had ge- voering gegeven op de groote parade, welke, ter gelegenheid 1 voeld; drie achtereenvolgende nachten er ook reeds van van den heugelijken verjaardag van H. M. de koningin te gedroomd en zelfs het geknetter der vlammen gehoord te heb- 'sGravenhage gehouden is. Ten 11 ure verscheen Z. M. de beu, waarvan zij hare meesteres dan ook had gewaarschuwd, koning, vergezeld van Z. K. H. den prins van Oranje, Z. K. H. j Naar aanleiding van een en ander hebben de heeren doctoren prins Hendrik der Nederlanden en Z. K. H. prins Frederik der j F. Stokhuizen, officier van gezondheid en A. Tryda, practise- Nederlanden, op het Alexandersplein, alwaar de troepen van j rend geneesheer, aldaar ter stede, aan wien door den reg- het garnizoen der residentie, de infanterie der bezettingen van j ter-corumissaris bij de arrondissements-regtbank aldaar was Delft en Leyden en eene batterij rijdende artillerie uit laatst.j opgedragen, naar den toestand der beschuldigde onderzoek genoemde plaats geschaard stonden. Ook li. M. de koningin en te doen en haar gade te slaan, daarvan dezer dagen hun HH.KK. HH.de prinsessen Hendrik en Frederik derNederlan- rapport iugeicverd, waarvan de conclusie is, dat, naar het hun Aan den onlangs benoemden arrondissements-ijker. de heer i .T. F. Dirks, is dc gemeente Zierikzee tot standplaats aarigewc- •/cu en zulks ter vervanging van den heer F. O. Koolraap, die naar Hoorn is verplaatst. De zaak betreffende de weddingschap tnssehen een engelsch- man en een weesjongen te Karlsruhe, houdende toezegging van f150,000, wanneer hem binnen een jaar een millioeu post zegels geleverd werd welke onlangs geheel aan eene mystificatie werd toegeschreven, wordt op nieuw op het tapijt gebragt blijkens eene advertentie in de Nieuwe rotierdamsche courant, van gistereu, waarin deheerFranzL. Stapffeeri schrijven open baar maakt, nader van de Kölnische Zeitung ontvangen, 'l welk inhoud dat men met de verzameliug voortgaat en de ingekomen postzegels bereids overgemaakt heeft zonder reden te hebben om aan de geloofwaardigheid te twijfelen. Het, gastmaal in 's konings paleis, bij gelegenheid van het te 'sGravenhage gevierd wordende 25jarig herinneringsfeest van de verdediging der citadel van Antwerpen, op jl.woensdag, is zeer luisterrijk geweest. De groote zaal was daartoe prachtig ingerigt en prijkte met de borstbeelden van koning Willem 1. koning Willem II, den ge neraal Chassé en den vice admiraal Koopman Onder de daarbij ien toon gespreide vlaggen was ook die, welke steeds van de hut van den generaal Chassé heeft gewaaid, alsmede de groote vlag welke bij het begin van het bombardement is nedergeschoten, maar door den matroos Israel Robert weder aan den stok is ge hecht, tot dat zij in de laatste uren van den aanval op nieuw is getroffen, maar nog behouden in 't vaderland is teruggebragt. De eerste feestdronk is ingesteld door Z. M. den koning ter eere van de dappere verdedigers van de Citadel, welke zich daar ter plaatse hadden vereeuigd om, na 25 jaren, deze altijd zoo ge denkwaardige gebeurtenis te herdenken. Die feestdronk is met geestdrift beantwoord, en door vele andere, ter eere des konings en van het koninklijke huis, gevolgd. Vervolgens hebben de feestvierenden den schouwburg be zocht, aan welks versiering van de zijde der directie niets was gespaard, en welke door een zeer aanzienlijk publiek digt was bezet. Aldaar zijn zij met vreugdegejuich begroet,'t welk op nieuw werd aangeheven en menigwerf herhaald bij en na het binnentreden van de leden van het koninklijk gezin, HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik, H. M. de koningin, HH. KK. HH. de prinsessen Hendrik en Frederik. De decoratie, voorstellende de platgeschoten en vernielde cita del, zoo als deze zich den 23 december 1832 heeft voorgedaan, getuigde van het erkende talent van den heer van Hove, en de te dezer gelegenheid vervaardigde regelen van den begaafden dichter, den heer van den Berg, met gevoel voorgedragen door mevr. Valois Sablairolles en Spoor, hebben hunne uitwerking niet gemist, cn eene niet geringe geestdrift verwekt. In de Nederlaudsche staatscourant van 17 dezer werd het koninklijk besluit medegedeeld, waarbij Z. M. ter zelfder gelegenheid bepaald heeft, dat de door wijlen den generaal Chassé gedragen medaille der cidatel zal worden vastgehecht aan het vaandel van het 7de regement infanterie, waarvan een den woonden, in rijtuigen gezeten, de plegtigheid bij. Nadat de ter paradeplaats aanwezige officieren, onderofficieren en man schappen, tot de bezetting der cidatel behoord hebbende, alsmede het uit Groningen naar 's Hage overgebragte vaandel van het 7de regement, door den generaal-majoor Duijcker aan den koning voorgesteld waren, reed Z. M., met den prins van Oranje aan zijne zijde, langs de geiedereu der troepen, die vervolgens een groot carré vormden, binnen hetwelk de koning, gevolgd door de vorstelijke personen, de oud-verdedigers der citadel en de officieren zonder troepen, zich begaf. Alsnu nam Z. K- H. de prins vau Oranje het woord en versierde, na eene hartelijke toespraak, het vaandel van het 7de regement met de medaille, welke eenmaal geprijkt heeft op de borst van den grijzen aanvoerder der dapperen, die bij de roemrijke verdedi ging van Antwerpens kasteel bloed en leven voor het vaderland hebben veil gehad. Hel gebulder van het geschut verkondigde deze plegtige handeling aan den volke. De toespraak van Z. IC. H. werd door den gepensioneerden generaal-majoor Rochell en den luitenant-kolonel Engel bregt. kommandant van het 7de regement, op gepaste wijze beantwoord, waarna Z. M. de koning eenige warme woorden tot de aanwezigen rigtte. Ten slotte defileerden de troepen, metZ. K. H. den prins van Oranje aan het hoofd van liet regement greuadiers en jagers, tweemaal voor den koning, die na nog een kort en hartelijk vaarwel gezegd te hebben, onder luide toejuichingen het terrein verliet. Deze treffende plegtigheid had eene ontelbare menigte toe schouwers uitgelokt en werd door het schoonste weder begun stigd. Het vaandel van het 7de regement, waaraan bij de overbren ging gisteren weder vele luildebesvijzen betoond werden, zou over Amsterdam en Leeuwarden naar Groningen worden terug gebragt. Te Amsterdam zou het door eene compagnie van liet 6de regement aan het station van den spoorweg afgewacht en van daar naar het logement van den kolonel Engelbregt bege leid worden, alwaar eeneeerewaclit zal worden geplaatst. Tc Leeuwarden zal het aan het aldaar garnizoen houdende gedeelte van het 7de regement. op eene opzettelijke daartoe te houden parade van het garnizoen, wordeu voorgesteld, terwijl hetzelfde te Groningen zal plaats hebben. Men leest in het Resideutieblad Wij vernemen, dat thans door den minister van binnenlandsche zaken een gewijzigd ontwerp van wet op het lager onderwijs aan de tweede kamer toegezonden is, vergezeld van een uitvoerige memorie tot beantwoording der aanmerkingen, die bij het voor- loopig onderzoek der oorspronkelijke voordragt in de afdeelin- gen der kamer gemaakt zijn. Wij vernemen dat H. M. de koningin tegen halfjulij voorne mens is eene reis te doen door Engeland en Schotland. H. M. zal naar Londen overgebragt worden, niet een van 's lauds oorlogstoombooten, en waarschijnlijk tegen halfaugustus op het paleis, het huis ten Bosch, terugkceren. In de maand januarij dezes jaars werd te Leeuwarden uit het dorp Reitzum gevankelijk overgebragt eene dienstmeid van 20 jaren, als vermoedelijk schuldig aan brandstichting ten huize van haren meester, landbouwer aldaar. De beschuldigde be- voorkomt, de door de beschuldigde gepleegde brandstichting geenszins als volkomen vrij en willekeurig ofliet gevolg van wraakzucht en kwade bedoelingen kan worden beschouwd, maar dat zij alle teekenen vertoonde, die bij eene dergelijke, onnatuurlijke en onwillekeurige neiging lot brandstichting als eene eigene soort van waanzin worden aangenomen, welke neiging ook bij de beschuldigde in den avond, waarop de brand stichting plaats had, na reeds eenige avonden bevorens hiertoe te zijn uitgelokt, schijnt te zijn ontsproten uit eene ziekelijke gesteldheid enz. van haar ligchaam, waaruit eene meer of min aanhoudende bloedaandrang naar de hersenen is ontstaan, waardoor zij in het vrije gebruik van hare geestvermogens zeer beperkt en belemmerd is geworden en hierdoor zonder naden ken aan de ziekelijke aandrift tot brandstichting schijnt te hebben toegegeven. De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt uit Luxemburg, dat de kopie van de nieuwe kieswet ter drukkerij is, en dus weldra zal verschijnen. Naar de geruchten loopeu zouden er twee soorten van afgevaardigden zijn, namelijk afgevaardigden vau districten en afgevaardigden van kantons16 van de eerste eu 15 van de tweede soort, in het geheel 31 leden, dus 5 minder dan het bij de constitutie van 29 november 1856 bepaald maxi mum. De eerste zoude direct gekozen wordeu in de vier districts hoofdplaatsen, door kiezers die meer dan 125 fr. belasting be talen; de verkiezing der overigen zoude bij twee trappen plaats hebben in de hoofdplaatsen vande twaalf kantons, door kie zers die minstens 10 fr. in de belasting betalen. Een notaris zai in zijn kanton niet verkiesbaar zijn. Men zegt verder dat de verkiezingen in de districten zouden plaats hebben onmiddelijk na de afkondiging der wet, dus in de loopende maand; die der kantons in de volgende maand, terwijl de opening der staten zoude plaats vinden in de maand augustus. De octroijering van een derde driemaandelijksch budget is eveneens eene beslotene zaak. Hoe weinig de regering liet verstaat de constitutie, welke zij zelve gemaakt heeft, na te komen, blijkt uit de onlangs plaats gehad hebbende instelling van een vierde districts-commissa- riaat. De grondwet verbiedt bepaaldelijk nieuwe staatsposten in het leven te roepen, zonder de toestemming der staten zij zegt buitendien dat de wet alleen de administratieve plaatselijke indeeling lean veranderen. Die beide stellige bepalingen zijn nu overschreden. Men zal zeggen, dat de wetgevende magt voor den oogenblik nog geheei eu al in handen der regering be rust, doch tegenover de traagheid, waarmede zij van die magt gebruik maakt voor de noodzakelijke wetten, is het wel te ver wonderen, dat men zich gehaast heeft eene instelling in het le ven te roepen, waaraan niet iemand gedacht had, eu welke men gemakkelijk had kunnen uitstellen tot de bijeenkomst der staten. De voor deze nieuwe betrekkiug benoemde titularis is een jong advocaat (overigens een achtingswaardig man), die als eenige aanspraak kan doen gelden de diensten, welke hij aan de regering bewezen heeft als redacteur vau het ministerieële blad Brieven van vrij jonge dagteekening van de Kaapstad maken gewag van de benoeming van den generaal Mart. W. Fretorius,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1