MIDDELBURGSCHE COURANT. r 73. Donderdag 1857. 48 Junij. ömnrnlantisrijr tijïringrn. öuitcnlmiïrscljc tijöingcn. Doze courant verschijnt des dinjrsdags, donderdags en Zataïdügs. ELunen deze gemeente en Vlis- smgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 4i ure. 35idilelhur« S7 juuij. De verjaardag van H. M. de koningin, waarbij tevens die van Z. M. den koning wordt herdacht, is ook binnen deze ge meente heden op de gebruikelijke wijze gevierd. Door het alhier in bezetting liggende bataillon van het 8ste regement infanterie, benevens de dienstdoende schutterij, is heden middag op de Markt parade gehouden in groot tenue, terwijl door het korps muziekanten dier schutterij heden avond van 7 tot 9 ure eenige muziekstukkeu worden uitgevoerd op het Molenwater. Bij koninklijk besluit is de vacature, ontstaan doorliet over lijden van den heer A. J. van Teylingen, als rentmeester van het kroondomein, district Middelburg, bereids vervuld, ingaan» de met i juli] e.k. Tot op dat tijdstip wordt debetrekking voorloopig alhier waargenomen door den heer H.L. Vermeyle Broeder. Van onderscheidene oorden in ons vaderland ontvangt men berigten wegens het bevriezen van boekweiten ardappelenloof. in de nachten van 12 op 13 en 13 op 14 dezer. Men verneemt dat. het wetsontwerp tot. herziening van het tarief der regten op den in- en uitvoer in gereedheid is, om van regeringswege aan de tweede kamer der,staten-generaal, bij de hervatting van hare werkzaamheden te worden aangeboden. Bij beschikking van den 12 dezer is aan den heer J. C. Andriessen, te Rotterdam, in verband met de nederlandsch- belgiscbe overeenkomst van 24 april 1851, onder zekere bepa lingen. vergunning tot wederopzegging verleend voor cene geregelde stoombootdienst met eene of meer schroefbooten, tot vervoer van reizigers, allerlei goederen en vee van Rotterdam op Gent (in Belgie) en tusschen gelegene plaatsen, heen en te rug, over het nederlandsche gedeelte des kanaals van Terneuzen. Het vaandel van het 7de regement infanterie, door den kom- mandant, luit.-kolonel Engelbregt., den adjudant Hamming en drie onderofficieren naar 's Gravenhage gebragt, is door eene compagnie jagers aan het station van den spoorweg ontvangen en met hoornmuziek naar het Groot keizershof begeleid. Het zal door den oud-onderofficier Olt, die mede tot de bezetting van de citadel beeft behoord, worden gedragen. Reeds bevinden zich vele officieren en oud-officieren dier bezetting, en ook onderofficieren en soldaten in de residentie. Den 11 dezer is de toren van de hoofdkerk van Sittard (Lim burg), beroemd ter zake van zijnen voortreffelijken bouw, even voor het aangaan van de vesper, door het onweder getrof fen en in brand geraakt. Deze brand is zoo spoedig toegenomen dat al de pogingen om dien te blusschen, vruchteloos zijn geweest. Het brandende kruis is op de kerk gevallen en heeft ook daaraan bet vuur medegedeeld, zoo dat binnen korten tijd van deze gebouwen niets anders dan de naakte muren zijn over gebleven. Kerk en toren zijn voor 80,000 fr. te Brussel verze kerd maar deze som schijut in geene verhouding te staan tot de geledene schade. Denll dezer is door de arrondissemeuts-regtbank te Maas tricht uitspraak gedaan op de vordering van den heer Regout tegen de gemeente Maastricht, om den borgtogt voldoen de te verklaren, welke door hem is aangeboden ter uitvoering van de overeenkomst, aangegaan bij notariële akte, waarbij hera het leggen vangaspijpen in stadsstraten is toegestaan, ten einde ingevolge de toestemming des konings, de gasverlichting aan openbare en bijzondere gebouwen te kunnen mededeelen. De regtbank heeft den eischer niet ontvankelijk verklaard in zijne vordering en den eisch in reconventie tot wegruiming der gas- pijpen toegewezen, hoofdzakelijk op gronddat hier slechts eene voor herroeping vatbare vergunning zoude zijn verleend, die, na door den raad bij besluit van het jaar 1854 ingetrokken te zijn, is komen te vervallen, dat door deze intrekking geenzins wordt te kort gedaan aan het koninklijk besluit., waarbij aan den eischer de toestemming is gegeven tot het daarstellen eener gas-inrichting met verdere vergunning om de verlichting aan openbare of bijzondere gebouwen mede te doelen, en dat, of schoon aan het raadsbesluit tot intrekking, krachtens art. ISO der gemeente wet, door administratieve en policie-maatregeicn uitvoering had kunnen gegeven worden, zulks echter niet weg neemt dat daartoe evenzeer de tusschenkomst van den regter kan worden ingeroepen. Men verzekert, dat de eischer zich van deze uitspraak iuhoogec beroep zal voorzien bij het provinciaal geregtshof in Limburg. EBemoemingen en besluiten. Benoemd lot rentmeester van het kroondomeinte Middel burg, in plaats van wijlen den heer A. J. van Teylingen, de heer C. D. Tilenius Kruijthoff, thans rentmeester te Schiedam. Benoemd tot advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden mr; 1?. F. Karseboom, thans advocaat-generaal bij het provinciaal geregtshof in Noordhollaud. Benoemd tot kominandeur der orde van de Eikenkroon met de ster, de kolonel J. Scheltus, kommandant van het regement grenadiers en jagers. Benoemd bij onderscheiden besluiten van 11 dezer tot rid- meester, de lste luitenant G. E. Brautsma, van het lste rege ment dragonders, en tevens aan genoemden ridmeester, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst te verieenentot Jste luitenant bij het 5de regement dragonders, de 2de luitenants W. van Ling en E. Siemerink, beiden van het corpsbij het personeel van de ge neeskundige dienst der landinagt, tot officier van gezondheid der 2de kl., de officier van gezondheid der 3de kl. J. M. Engel hart, van gemeld personeel. Vergunning verleend bij besluit van 13 dezer tot het aan nemen en dragen van onderscheidingsteekenen, aan de hee- ren Chs E. Paiiud, gouverneur-generaal van Nederlandsch In- die, jhr. mr. L). A. Junius van Hemect, resident van Batavia, en S. G. F. Fraenkel, resident van Timor, respectievelijk als groot officier, kommandeur en officier van het Legioen van Eer, hun geschonken door Z. M. den keizer der Franschen, benevens tot het aannemen der ouderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Rooden Adelaar, 3de kl., aan den heer F. C. Zillesen, viccpresident van de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij, hem door Z. M. den koniug van Pruissen geschonken, en tot het dragen der groote gouden medaille voor kunst en weten schap, aan G. B. van Goor, te Gouda, hem door Z. M. den koning van Wurtemberg geschonken. lierb- eu sclioolnienwu. Ds. Felix, predikant te Heeg, heeft voor de op hem uitge- bragte beroeping naar de nederduitsche hervormde gemeente van Vlissingen bedankt. Het reglement op de vacaturen, zoo als het den 11 august. 1S56 door de algemeene synode der nederlandsche hervormde kerk gearresteerd en bij koninklijk besluit van 7 meijl. goedge keurd is, is onder dagteekening van 20 mei jl. uitgevaardigd door de algemeene syuodalc commissie, om in werking te treden den 1 julij dezes jaars. marine en legjer. Uit Nieuwediep schrijft men van den 13 junij: Hedenmor gen kwam hier binnen Zr. Ms. schooner Atalante, komm.de luitenant ter zee 2de klasse C. T. Hackstroh, terugkeerende van de voorgenomen reis naar de haringvloot, wegens liet bre ken der fokkemast, hetwelk naar men zegt, aan het slingeren van het vaartuig, ten gevolge van den hevigen wind is toe te schrijven. Heden middag is Zr. Ms. fregat Doggersbank van de reede in de haven gekomen: men verwacht dat deze bodem spoedig buiten dienst zal worden gesteld. De état-major van Zr. M. stoomschip Gedeh bestaat, be halve uit den kommandant de kapit.-luit. ter zee B. H. Staring, uit den luit, ter zee lste klasse, lste officier H. P. Klerck, de luits. ter zee 2de klasse jhr. W. F. van Spengler, J. E. Corneiis- senen R. J. A. Bouricius, den officier van gezondheid 2de klasse J.Feucht, den officier van administratie 2de klasse, R. A. W. Jacobze; in de bovenrol is nog geplaatst de luit. ter zee lste klasse A. N. L. Koops. Voor eenige dagen hebben de adelborsten de academie van Breda verlaten om zich op Zr. Ms. brik De zeehond te gaan inschepen daarmede is de cursus ter opleiding van zeeofficie ren te Breda afgeloopen, en van nu af geheel naar het Nieuwe diep, verplaatst. Ilantongeregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 16 dezer zijn 1. O., wegens het opdelven van een aan eene ziekte gestor ven valken, hetwelk op hel Seisbolvverk alhier begraven was, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie dagen en in de kosienvan het geding; 2. W. en T., xvegeus liet laten loopen, weiden of grazen vau eeuige hun toebehoorende hoenders, op den grond der gemeen te, veroordeeld ieder in eene geldboete van f 3, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en de kosten 3. R., J. en K., wegens het wateren op de openbare straat dezer gemeente, buiten de daartoe bestemde waterbakken, ver oordeeld ieder in eene geldboete van f 1, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en de kosten 4. G„ wegens het houden vau hazardspel op den weg, ver oordeeld in eene geldboete van f 3 en de kosten 5. N., K., V., L., D., P., R. en B., wegens het in het open baar binnen deze gemeente spelen met muntspeciën, veroor deeld ieder in eene geldboete, de zeven eerste ieder van f 1, eu de achtste van f 3, bij wanbetaling ieder tot een dag gevangenis en solidair in de kosten. Afloop van veirltoopiugeit. Veiling te Rittliem 15 junij. Eene hofstede met 3 bunders, 9960 ell., verk. voor f 7168,25. 2. 1 bunder, 610 ell. weiland, verk. voor f 850,80. 3. 8620 ell. dito, verk. voor f800. 4. 1 bunder, 3900 ell. dito, verk. voor f900. 5.1 bunder, 1290 ell. zaailand, verk. voor f 925,80. 6.1 bunder, 93 ell. dito, verk. voor f 825. 7. 9400 ell. zaailand, verk voor f825,75. 8. 1 bunder, 1840 ell. dito, verk. voor fSOO. 9. 7670 ell. dito, verk. voor f 851,25. 10 en 11.1 bunder 5520 ell. weiland, verk. voor f1455. 12. 1 bunder, 2210 ell. zaailand, verk. voor fl 530,25. 13. 1 bunder, 2160 ell. weiland, verk. voor f 1100. 14. 9690 ell. dito, verk. voor f 950. 15.1 bunder, 5920 ell. dito. verk. voor f 1550,80.16.1 bunder, 3870 ell.dito, verk. voor f 1350.17 en IS. 1 bunder, 9360 elJ. dito. verk. voor f2110. 19. 7100 ell. dito, verk. voor f650,66. 20.1 bunder, 1390 ell. dito, verk. voor f 1230,95. 21.1 bunder, 3950 ell.dito, verk. voor f 1425,25. Engeland. Londen 15 junij. The times behelst een artikel ten gunste van een voorstel van den heer Roebuck, om het onderkoning schap van Ierland op te heffen en te vervangen door een een voudig secretariaat van staat. Als beweegredenen hiervoor wordt opgegeven dat de spoorwegen en telegrafen de gemeen schap vau Ierland met de hoofdstad des rijks zoo zeer hebben bespoedigd, dat het niet meer, zoo als Canada en andere van Engeland verwijderde bezittingen, een ambtenaar, met excep tionele magt bekleed, behoeft. De directeuren der Oost-Indische compagnie hebben eene som aangewezen om het eiland Periue, geiegen aan den ingau^ der Roode zee, dat de troepen der compagnie den I4deu febru- arij met de toestemming der engelsche regering hebben bezet, in staat van verdediging te brengen.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1