MIDDELBURGSCHE COURANT. N0, 71. Zaturdag 1857. 13 Junij. Ticmlionhigmgcn n\HET aiJKSSESTCCR.PaOVINCÜLE ES SEHEEÏTEBESTIM CSmnrnlunösclir tij&ingrn. Dest; courant verschijnt des dingsdajfs, donderdags en Zc.tiiJagü. i-iunen deze gemeente en Vlis- «ïnjren geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Dn abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,^0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 ceut per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. EïomburgsfJie Jaartnnrkt. Burgemeester en wethouders der gemeente Domburg brengen hierbij ter kennis, d>at de kermis of jaarmarkt aldaar zal aanvangen op donderdag den 25 junij eerstkomende, lerwijl verder toestemming is verleend om des vrijdags naar de gaai (e schieten en des zalurdags naar den ring Ie rijden. Gedaan te Domburg, den 6 Junij 1857. J. J. I. SPRENGER, burgem. WOUTERSEN, secretaris. I Door den raad der gemeente Bergen op Zoom is besloten I den minister van binnenlaridsche zaken te verzoeken, bij wijze van proef, een telegraafkantoor aldaar te vestigen. I Naar men verneemt, zal Z. M. de koning aanstaanden maan- dag van het Loo naar de residentie terugkeeren, tot bijwoning j van de feesten, die gedurende de volgende dagen zullen gehou den worden door de officieren en oud-officieren, die deel hebben genomen aan de verdediging der citadel van Antwerpen, en die de 25ste verjaardag van die gebeurtenis zullen berdenken. liet. feest, dat dingsdag 16 dezer op Zr. Ms. paleis aan de verdedigers der citadel van Antwerpen en andere genoodigden gegeven zul worden, belooft, zeer luisterrijk te zullen zijn. Tliddelbui'g S3 jisiiij. Dc wel tot afschaffing der vegtcn van in- en uitvoer van visch, is door de eerste kamer der staten-generaal, in hare zit ting van heden, verworpen inet. 19 legen 14 stemmen. Reeds gisteren had hierover stemming plaats, doch er werd door sta king van stemmen. 16 tegen 1G, geen beslissing verkregen. De wet op dc zeevisscherijen werd met 25 tegen 6 stemmen aange nomen. Men zie het. verslag der zitting onder de rubriek staten- generaal. Bij de op den 9 dezer in bet. hoofd kiesdistrict Rulst plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de provinciale sta ten, ter vervanging van den heer P. W. Steenkamp te Neuzen, zijn ingeleverd 28S briefjes, waarvan 19 van onwaarde. Met getal geldig uit.gebragfc stemmen bedraagt dus 269 en de vol strekte meerderheid 135. Hiervan bekwamen de heeren mr. J. P. Dronkers Ie Neuzen, 106 en mr. tl. C. van Diggelen te Axel, S5 stemmer.; terwijl de overige op 25 verschillende persoriGii waren verdeeld, zoo dat eene herstemming tusschen die twee heeren zal plaats heb ben op dingsdag den 23 dezer. In liet. kiesdistrict Tholen is dien zelfden dag als zoodanig gekozen de lieer M. M. de Lange. Door het harmonie gezelschap Apollo werd gisteren avond in het schuttershof De edele handboog een concert gegeven, dat door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Dc goede uit voering van liet programma strekt ten bewijze van den loffelij ken ijver der leden en de onvermoeide zorgen der meesters, onder wier opleiding zij gevormd wordenwaardoor dan ook dit gezelschap ineen betrekkelijk korten tijd eene meer dan gewone hoogte heelt bereikt en grond geeft om er eene schoone toekomst van te verwachten. Met leedwezen vernemen wij dat de dame, welke jl. dingsdag in de nabijheid van het veer tc Wolfaartsdijk, door het. omstor ten van haar rijluig eene inwendige hoofdwonde schijnt heko men te hebben, aan de gevolgen daarvan eergisteren is overleden. X De tweede kamer van deslaten-geueraal is tegen den 23 dezer bijeengeroepen In de zitting van de eerste kamer van jl. woensdag heeft de minister van binnenlandscliezakeii verklaard dat hef antwoord op het verslag nopens de wet op het onder wijs gereed is, eerstdaags aan den ministerraad wordt verzon den en dus in de volgende week bij de tweede kamer zal inko men. Men mag alzoo de behandeling van de wet. op het onder wijs te gemoet zien bij de eerste zamenkomstder tweede kamer. Dozef dagen is tot ontvanger-griffier Van den Koudcpolder benoemd, de heer J. J. Fercken le Zaamslag, in plaats van den heer P. W. Steenkamp te Neuzen, op verzoek eervol ontslagen. Iu augustus van het vorig jaar is bij de Hollandsclie spoor weg-maatschappij een reiziger verwond geraakt, tengevolge van de aanraking van den trein met een ledigen wagon dieop en in den weg stond. l)e verwonde, een timmerman van beroep, heeft, eene actie ingesteld bij de arrondisseinents regtbank te Amsterdam, tol. schadevergoeding. De maatschappij beweerde daartoe ongehouden te zijn en voerde aan, dat de ramp door eenen zamenloop van ongelukkige omstandigheden, dien zij niet, kon verhinderen, is ontstaan. Na de pleidooijen van den lieer mr. M. J. de Lange, voor den eisclier, en mr. S. P. Lipman voor de gedaagde maatschappij, heeft de regtbank op jl. dings dag de maatschappij tot schadevergoeding veroordeeld. SSeiioemiii^eii en besDuiten. Benoemd tot. kommandeur der orde van den Nederlandscheu Leeuw, de heer mr. J. C. Faber van Riemsdijk, staatsraad in buitengewone dienst en 's lands advocaat. Benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon, den luit .-generaal A. F. J. C. baron van Otuphall, buitengewoon ad- judant des konirigs en opperiwteudant der koninklijke paleizen. Kecrolugie. De algemeen bekende humoristische schrijver Douglas Jer- rold is ua eene kortstondige ziekte te Londen overleden. Bij werd in 1803 le Sheerness geboren. Marine en leger. De miuister van oorlog heeft., onder dagteekening van den 9 dezer, dc daarbij betrokken militaire autoriteiten gemagtigd, om aan de miliceins der ligting van 1853, die de vergunning mogten vragen om een huwelijk aau tegaau, de vereischte toe stemming daartoe, te rekenen van 1 October aanstaande, uit te reiken, mils op de gebruikelijke wijze voldoende aan debepa- liugen wegens de aanzuivering hunner schuld op het kleedings- en reparatiefonds. Uit 's Hage schrijft men van den 8 dezer: Naar men verneemt is aan den luitenant kolonel Engelbregt, kommandant van hét. 7de regentent infanterie te Groningen, last, gegeven, om niet deu vaandeldrager eu het vaandel des regements zich naar de residentie op marscli ie begeven. Zoo als men weet is ten gevolge der suppressie van het 9 en 10 rege» inent infanterie, het 7deregement alleen nog overig van de bezettingstroepen der citadel van Antwerpen in 1832. Dien t en gevolge zou, naar men verzekert,, gedurende de herinnerings feesten van die gedenkwaardige belegering inde volgende week alhier te houden, door Z. M. in persoon of van wege hoogst- denzelve op de groote parade, welke bij die gelegenheid hier door de troepen der bezetting zal plaats hebben, de groote me- dalje der citatel aan gemeld vaandel worden vastgehecht. Op gelijke wijze is vroeger bij eene dergelijke gelegenheid het vaan del der grenadiers met het kruis des tiendaagschen veldtogts door Z. M. versierd geworden. Volgens part ikulier berigt uit Oost Indic, moet Zr. Ms. korvet met stoom vermogen Medusa, voortdurend minder goed aan de. verwachting voldoen, die men van dezen bodem koes terde. Zoo als men zich herinnert, is zij te Vlissiugen van eene tweede huid voorzien om de rankheid te voorkomen, is ook het tuig verligt en zijn de masten verkort. In Oost Indic heeft men echter die looze buik weder weg moeten nemen; thans is het schip weder even rank, stoomt slecht tegen stroom op, en kan het gebruik zijner batterijen niet verdragen. Ten gevolge van een en ander zou men genoodzaakt zijn er weder belangrijke herstellingen aan tén koste te leggen. Afïooj» verkoopiiigcn en aanbestedingen. Middelburg 10 j an ij. (Vervolg). 20. 1 bunder 18 roeden 10 ellen bouwland. Verkocht voor f832,51. 21. 37 roeden 10 eilen bouwland. Verk. voor f 417. 22. 30 roeden 10 ellen bouwland. Verk. voor f203. 23.61 roeden S0 ellen bouwland. Verk. voor f 801,50. (Deze vier per- ceeleu onder Westkapelle). 24. 2 bunders 9 roeden 40 ellen weiland en 4 roeden 72 ellen sprink, onder Aagtekerke. Verk. voor f 1820. 25. 2 bunders 87 roeden 80 ellen en 26. 1 bun der 37 roeden 70 ellen weiland, onder Grijpskerke. te zameu verk. voor f 5192.56. 27. 1 bunder 68 roeden 60 ellen weiland, onder Grijpskerke. Verk. voor f 1760. 28. 1 bunder 53 roe den 50 ellen weiland, onder Serooskerke. Verk. voor f 1905. 29. 83 roeden 50 ellen weiland, onder Vrouwepolder. Verk. voor f 650,50. 30. 1 bunder 84 roeden 60 ellen en 31. 1 bun der 82 roeden 70 ellen weiland, onder Vrouwepolder, te zameu verk. voor f 3301,50. 32. 70 roeden 20 ellen en 33. 1 bunder 17 roeden 50 ellen weiland, onder Sint Laurens, te zameu verk. voor f 2197,50. 34. 2 bunders 60 roeden 10 ellen bouw en weiland, onder Kleverskerke. Verk. voor f 1901,50. 35. 1 bunder 95 roeden 30 elieu bouw- en weiland, onder Klevers kerke. Verk. voor f 1451,76. 36. 38 roeden 30 ellen weiland met sprink en 37. 1 bunder 75 roeden 50 ellen weiland, onder Middelburg, in den Nadorst, te zamen verk. voor 1 3126. Het verdiepen van een gedeelte der bestaande en het graven eener nieuwe uitwateringsgeul, ten behoeve der uitwa tering van de vereenigde polders, door de sluis te Biervliet, is opgehouden op eene som van f 8300, uit hoofde men verre bo ven de bcgrooting was. Stateu'generaal. Eerste kamer. Zitting van 9 junij. In deze zitting zijn aangenomen de navolgende wetsontwer pen: dat tot wijziging van hoofdstuk VIIIderstaatsbegrooting van 1856: dat tot vaststelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen van liet. departement van oorlog, dienst lS57 dal tot. verhoogiög van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1857 (aankoop van een gebouw), en die tot naturalisatie van A. Carapiet en vier anderen, en van U. P. Okken en elf anderen. De commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen be trekkelijk den in- en uitvoer van viscli en op de zeevisscherijen heeft hare verslagen uitgebragt. Zitting van 10 junij. In deze zitting zijn behandeld de navolgende wetsontwerpen: a. dat tot. goedkeuring eener ruiling tusschen den staat eu de gemeente Amersfoort, waarover geeue beraadslaging plaats had; h. dat tot vaststelling van het cijfer der uil keering bii art. 1 der wet van den 6 maart 1844 (Staatsblad no. 16) bedoeld, en tot. regelingen opheffing van het bijzonder rijks fonds voor hei kanaal van Voorne. waarbij de heer Cost Jordens eenigc inlich tingen vroeg omtrent de liquidatie van het fonds betreffende de calamitcuse polders in Zeeland, of namelijk, nu door vele leden hunne tevredenheid is bet uigd dal weder een bijzonder rijks fonds is opgeheven, ook ten aanzien van het.laatstgenoem de gelijk vooruitzigt, bestaat. De minister van financien liectr hierop geantwoord dat. ofschoon ook hij van dewenschelijkheid van de opheffing van dat fonds overtuigd was. hij echter niet. in staat, was eenige bepaalde verklaring af te leggen omtrent liet tijdstip, waarop zulks zou kunnen geschiedenc. dat tot ont eigening van perceelen voorden aanleg van een kanaal in Dren the, dal. geene beraadslaging opleverde: d. dat, lot wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1857. waarbij de minis ter van just itie opheldering gaf aangaande de iu het verslag ter sprake gebragte zaak der eenzame opsluiting eu daartoe be stemde gevangenissen, die door den heer van Eysingn beant woord werden; e. dat tot definitieve vaststelling van het Vde hoofdstuk der slaatsbegrooling voor liet dienstjaar 1857, aan welks overweging deelnamen de heeren van Meeuwen, van Rijckevorsel. van Beeck Vollenhoven, van Nispen van Panner- den, Kegout en van A ylva van Pallandt eu de minister van biis- nenlandsche zaken. De daarbij behandelde onderwerpen betrof fen dc aangelegenheid der hitwatering in de provincie Noord-

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1