MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 11 Junij. N°- 70. 1857. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z<.tiu<iagG. Linnen deze gemeenteen Vlis- •ingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. Do abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt konfcant. Editie van woensdag avond 8 ure. yiimcitlcwösrt)f tijüingcn. Middelburg ÏO junij. De loting voor de schutterij zal binnen deze gemeente plaats hebben op het raadhuis, diugsdag den 23 dezer, des voormidr dags ten lieu ure. Uit, Goes schrijft men ons onder dagleekening van 9 dezer: n Bij het vertrek der middelburgsche stoomboot van het "Wolfaarlsdijksche veer had gisteren een treurig ongeval plaats, liet rijiuig. waarin de familie van mevrouw de wed. P. gezel en was om haar Goes terug te keerendaar men iemand uitgeleide had gedaan op de naar Rotterdam vertrekkende boot, kwam bij liet afrijden van den opril aan het veerhuis tegen de poolen van een der paarden. Door liet slaan en springen der paarden, die niet gewoon waren te zamen te loopen, geraakte het rijtuig in de sloot ter zijde van den weg, met dat ongelukkig gevolg, dat liet hoofd des gezins geheel bewusteloos in liet veerhuis is terug gebragt. Ofschoon niet geheel hopeloos, is haar toesiand zeer gevaarlijk. De overige passagiers zijn met kleine kneuzingen en schram pen vrijgekomen." Joost van den Vondel, de grootste dichter der Nederlanden in de 17de eeuw, Hollands Shakespeare, is, gelijk men weet, te Keulen geboren. Men is thans te weten gekomen, dat hij in de "Waisongasse (Platea Orphanorum) in de oude immuniteit van het Sl. Gereongesticht het levenslicht aanschouwd heeft. Men tracht nu uog het huis Ie ontdekken, len eincle het door een ge denksteen te onderscheiden, waartoe door eenige vereerders van den vermaarden dichter het plan gevormd is. I naamd geen deel heeft aan deze edele pogingen; zij kent den Engelschman niet noch den duHschen wees. DeK. Z. (waar- j onder ditmaal de Kölniseiie Zeitung verstaan moet worden) I heeft, zegt zij, dit berigt verspreid; de duitselie redactiën hebben de beide noodlottige letters in Karlsruher Zeitung overgezet, aan iiet nergens tehuis behoorende sprookje daardoor een vader- land gegeven, en het gevolg is. dat haar bureau door een stort vloed van cluitsche gebruikte postzegels overstelpt wordteen vloed, zoo groot, dat de postzegels op de pakken, bijna alleeu in staat fcoudcu zijn den groeten onbekende tevreden te stellen. Maar te Karlsruhe zelf, en dat is het ergste, kent men den wel- dadigen vreemdeling niet; men heeft daar ook verzameld, maar voorSt uttgart, waar gezegde Engelschman, volgens de ba- densche hypothese wonen zou. Doch de Stuttgarter dagbladen hebben gezwegen, zwijgen steeds, enDuitschlaud is dupe van een nog onopgeloste myslidea lie. Uit liet "Weekblad van het regt blijkt dat den 5 dezer bij den hooger. raad, burgerlijke kamer, door partijen conclusie geno men is in zake (in eersten aanleg behandeld) van mr. C. C. E. d'EngeJbrouner, eiscber, procureur P. J. van der Burgf, tegen den slaat der Nederlanden, gedaagde, procureur mr. J. G. A. Claut. De conclusie van dou eischer strekt tot behandeling dei- zaak als summier, terwijl de verweerder en de procureur gene raal concludeerde tot behandeling der zaak op de gewone wijze. De uitspraak is bepaald op 12 junij. Men leest in de berlijnsche Voss. zeitung, onder de rubriek gemengde beriglen, het volgende Een groot gedeelte van Duitschland is in de laatste maanden in eene menschlievende beweging gebragt door de mededeeling dat een Engelschman hier of daar in Zuid-Duilschland, aan een armen knaap eene vrije opvoeding beloofd had,wanneer deze hem binnen een bepaaldeu tijd een millioen postzegels leverde. Wel dra vernam men al verder dat deze grootmoedige man, alsmede de arme knaap, die daarbij een wees was, zich te Karlsruhe be vonden; dat de uitgaven, welke deze vrije opvoeding vereisch- ten, door de geregtelijke deponering van 150,000 gewaar borgd zouden wordendat de postzegels ook gebruikte konden zijndat zij vóór 1 october ingeleverd moesten wezen, en dat de weldadige Brit zich van die postzegels het bescheiden vermaak van een buitengewoon behangsel zijner kamer wenschle te ver schaffen. Zoodra deze bijzonderheden bekend werden, ontbrand de in de duitselie landen een edele geestdrift; in liet noorden, liet oosten en westen (het zuiden bleef uit later verklaarbare gronden achterlijk), geraakten de scharen tegen oude en nieuwe brieven in beweging; te Keulen vestigde een industrieel restau rateur een centraal depot; elders werd zelfs in van ambtswege uitgevaardigde proclamalien tot het bijeenbrengen van post zegels aangespoordzware pakketten werden, zoo als de Karls ruher Zeitung kl&agt, zelfs uil Hamburg door het gemeentebe stuur van Karlsruhe ontvangen. Nu echter zaait de Karlsruher Zeitung een verderfelijk onkruid ouder deze tarwe. Zij verklaart in haar laatste nommer, in een zeer ernstig artikel, dat zy hoege- De heer Goldschniidt te Parijs heeft den 27 der vorige maand weder eene planeet in de groep tusschen Mars en Jupiter ont dekt, die thans uit 44 bestaat, zoo dat het. getal der bekende planeten in ons zonnestelsel thans tot 52 is gekiommen. Uit het dertiende verslag van den toestand en de verriglin- gen der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank, opgemaakt, den 17 april jl. blijkt, dat de toestand dier vereeniging steeds gunstiger wordt, zoo wel ten opzigte van hare uitbreiding als van hare innerlijke kracht. Het getal le den bedraagt 11,09G, waaronder 1951 vrouwen, lietgelalaf- deelingen is sedert, een jaar met twee vermeerderd en bedraagt thans 51. Het getal correspondenten is tot 306geklommen. De ontvangsten over 1855 hebben bedragen f 4,822,88de uit gaven f4,797,10 batig saldo f25,78. naar Medemblik koers zetten, alwaar gezegde brik waarschijn lijk heden ter reede is gekomen. In den loop dezer maand is de kapit.-kommand. van het detachement mariniers, te Hellevoetslnis, de heer J.J.Soer, overgeplaatst op Zr. Ms. fregat met hulpstoomschroefvermogen Wassenaer, liggende te Vlissingen, als kommandant van het detachement mariniers aan boord van genoemden bodem. Burgerlijke stand. Van 31 mei tot 6 junij zijn in de gemeente Goes Gehuwd: J. Huiszoou, weduwn. 58jaren, met Caatje Voet, wed. GOjaren. Bevallen: M. Ortelee geb. de Jong, z. G. de Bruyne gcb. Krüger, d. S. de Witte geb. de Jonge, z. C. de Brand geb. Poppe, tweeling dochters. M. Donk geb. Kniffël, d. J. de Hond geb. Lief broer, rl. Overleden: A. Reijerse, weduwn. 58 j. W. Romijn.jm. 32 j. J. van Zweden, man van M. Tolhoek, 62 j: K: Schraver, z. S j. D. Lozie,jm. 26j. M. Ie Mahieu, weduwn. 82 j. Den G dezer had te Amsterdam eene bijeenkomst, plaats van cenigc hoeren secretarissen uit de provinciën Noorbrabant, Zuid en Moordhol land en Utrecht, welke hebben besloten: 1. zich te wenden tot Z. M. den koning met het verzoek, om aan hen eene bezoldiging toe te kennen voor de diensten, door hen in hunne betrekking aan het rijk jaarlijks bewezen wordende, 2. om eene verandering van art. 95 der gemeentewet te provoceren. Benoemingen en besluiten. Aan den heer mr. C. Ie Clercq, referendaris bij het. departe ment van buitenlandsche zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen dei;onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den llooden Adelaar 3de kl., hem door Z. M. den koning van Pruissen geschonken. Op pensioen gesteld met den eersten juiij aanstaande de 1ste luit. bij het corps mariniers J. E. Roos, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchnamsgebreken, ad f600. Benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon, den hofmaarschalk SabourofT tot commandeurs dier orde, dr. llaourovitz, geneesheer, kolonel Greig, adjudant, en den kanse lier Golovuine; tot ridder van die orde, den prins Ouchtomaki, I adjudant, en tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, j den russisschen zeeofficier, Kriidner. Al deze heeren behoorden tot het gevolg van Z. K. H. den grootvorst Konslantijn van Rusland. Iierk- en scltoolnïeuws. Door het klassikaal bestuur van Goes zijn onlangs aan de heeren E. de Smit en G. de Smit-, te Wissenkerke (Noordbeve- laud) acleu uitgereikt tot hetgeven van godsdienstig onderwijs, beide na voorafgaand examen. Marine en leger. Uil Nieuwediep schrijft men onder dagleekening van 7 dezer Gisteren is van de reede gezeild Zr. Ms. instructiebrik Urania, kommandant de luitenant ter zee 2de kl. J. N. Slegt, bestemd voor een krui9togt met de adelborsten van het tweede studie jaar aan 'sryks instituut alhier, naar de Zuiderzee. Men zou Ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand gedurende de maand mei 1S57, in de gemeente MiddelburgalsGehuwd22 paren. Geboren 32 kinderen; 18 van liet mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 34 personen, 20 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 3. j Onder het getal der ingeschrevenen als overleden is be- I grepen een persoon die elders gestorven is. Yan de overledenen warenbeneden den ouderdom van een I jaar 10van 1 tot 53van 5 tot 10 1 van 10 tot 150 'van 15 tot 202van 20 tot 250van 25 tot 30, 1'; j van 30 tot 35,1; van 35 tot 40 1 van 40 tot 45 2 van 45 tot 502van 50 tot 55 1van 55 tot 60, 4; van GO tot 652van 65 tot 70, 0; van 70 tot 75, 1; van 75 tot. 80, 2; van onbekenden ouderdom, 1. Vlissingen, als: Gehuwd, 8 paren. Geboren, 27 kin deren; 16 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Overleden', 25 personen10 van het mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 2. Van de overledenen zijn er twee in het hospitaal gestorven. Yan het get al overledenen warenbeneden den ouderdom van 1 jaar 2 van 1 tot 5 jaar oud3 van 5 tot 102 van 10 tot 35, 0; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, 4; van 25 tot 30, 0; van 30 tot 352van 35 tot 40, 1; van 40 tot 451van 45 tot 500van 50 tot 55,1; van 55 tot 600 van 60 tot 65 0van 65 tot 70G van 70 tot 75, 1; van 75 tot 800van SO tot 85 0 van 85 tot. 90 0; van 90 tot 95 1. Goes, als: Gehuwd 10 paren. Geboren, 10 kinderen; 7 van liet mannelijke en 3 van het vrouwelijke geslacht. Oveileden, 14 personen: 3 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 1. Yan het getal overledenen waren: beneden den ouderdom van 1 jaar0van 15 tot 20 jaar oud1van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 1van 45 tot 50 1 van 50 tot 55,1; van 55 tot 60, 2; van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, 1; van 75 tot 80, 2. Zierikzee alsGehuwd8 paren. Geboren22 kin deren 15 van het mannelijke en 7 van liet vrouwelijke geslacht. Overleden13 personen (waarvan 3 elders); 7 van het mannelijke en G van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 3. Yan de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar, 2van 1 tot 5,1; van 20 tot 25 1 van 30 tot 352 van 35 tot 40, 2; van 55 tot 60, 3; van 70 tot 75, 1; van 80 tot 85 1. Hulst, als: Gehuwd, 6 paren. Geboren, 7 kinderen. 3 van het mannelijke en 4 van het vrouwelijke geslacht. Over leden 1 persoon, o 53 jaien.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1