MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 69. Din gsdag 1857. 9 Junij. Deze courant verschijnt des dingsda^s, donderdags eit ZotUidogü. tinnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 33 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbtkend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 33 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van mitandag avond 8 ure. 2tanhonïrigmgen m HEI II1JKSBESTU UIiPit V I\CIA LE ES MSE.ÏÏEBESTCR E S Rekendinakiiig. De burgemeester eu wethouders vati Vlissingen Makeu bekend, dat de kermis of jaarmarkt binnen die ge meente, dit jaar zal aanvangen op maandag den 27 julij aan staande, en eindigen op zalurdag avond daaraanvolgende; zullende er geene bedelaars, horoscooptrekkers, loterijspelers, houders van draaiborden of kwakzalvers op gezegde kermis worden toegelaten of zulke personen, die, voor zoo ver gevor derd. van geen patent voorzien zijn. Wordende de kooplieden enz, uitgenoodigd, om zich lijdig en wel uiterlijk vierdagen vdór den aanvang, in persoon of met franco brieven en met opgave der hoegrootheid hunner tenten of kramen, in nederlaudsche maat, bij de marktmeesters aan te melden. Vlissingen, den 4 junij 1857- De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, MABILO T. öinnritlctnöscl] e tijötrtgen. Itfidilelburff junij. In de afgeloopene week heeft te Goes het Vierde zceuwsch muziekfeest plaats gehad, dal. ten vorigen jare door een zamen- loop van omstandigheden moest wordeu uitgesteld. De repeti- tien zoo voor het koor als voor orchest, en voor beide gezamen lijk, zijn reeds maandag begonnen en diugsdag en woensdag henevens ook in den voormiddag van den eersten feestdag, donderdag, voortgezet. Een aanzienlijk personeel van medewer kenden en toehoorders kwam successievelijk in het feestelijk versierde Goes aan, waar, door de zorgen van het comité eu het meerendeel der ingezetenen, alles zoo veel doenlijk ingerigt was om de feestvierenden 1e ontvangen eu het verblijf in Goes aangenaam te maken. Het. getal medewerkenden,voor zoo veel het vocale gedeelte be treft, bedroeg omstreeks 130, terwijl het orchest, personeel uit ruim 60 heeren bestond, waaronder men verscheidene meesters uit ons vaderland tellen rnogt. De solo's werden vervuld voor sopraan en alt door mejufvrouwen C. J. en H. C. Eroschhart, voor tenor door den heer W. Schuurman (dilettant) en voor bas en bariton door de heeren J. W. D. Krantz en A. Immiuk. Maandag avond werden alle medewerkenden iu het gebouw der sociëteit //Van ongenuchten vrij," ontvangen en bij monde van den voorzitter van het feestcomité, den burgemeester Blaaubeen, welkom geheeten. Donderdag werd liet feest, geopend door eene daartoe expres se lijk vervaardigde feestouverture van den lieer C. Eisner, den verdienstelijken muziek-directeur te Zierikzee, die daarbij zelve het orchest dirigeerde. Daarna werd liet. oratorium *Der Mes sias" van Handel ten gelioore gebragt. Kan het al niet van ons gewacht worden van deze stukkeu eene beoordeeling te leveren, het zij voldoende hier te zeggen dat de uitvoering de hooggespannen verwachting mogt bevredigen. De kooren lever den het bewijs van grondige studie, en, wat bij een dergelijk personeel liet grootste bezwaar oplevert, van zamenhang. De solo's werden meestendeels voortreffelijk en gelukkig uit gevoerd. Üok de tweede feestdag heeft naar het getuigenis der toe hoorders de meest bevredigende uitkomst opgeleverd. De ver maarde componist Verhulst, vau Rotterdam, had zich welwil lend bereid verklaard de opvoering van zijue Prijs-symphonie zelve Ie komen dirigeren. Zoo wel Schumans Adventlied," als het liefelijke //La fuitc en Egypte" van Berlioz, en niet minder Mendelssohn Bartholdys </Di^ erste Walpurgisnacht," welk laatste stuk vooral in zoo menige stoute greep en krachtige wending destempel draagt van den verheven componist, alles werd met zeer gelukkigen uitslag ten gelioore gebragt, terwijl daarbij het orchest werd gedirigeerd door den onvermoeideu dr. van den Bosch. Uitstekend gunstig weder bragt er veel toe bij, om deze week voor allen met volle regt eene feestweek te doen zijn. De heer lijke omstreken van het, in dit jaargetijde vooral schoone Zuid- beveland, werden bij afwisseling door een aantal feestgenooten bezocht. Des vrijdags avonds vereenigde men zich na den afloop der uitvoering in het societeitslocaal, waar het geheel besloten werd met een bal, terwijl men ouder het uitbrengen van menigen har- telijken feestdronk, in gulle vrolijkheid tot den morgen ver- eenigd bleef. Bij die gelegenheid werden de feestelijkheden, even als zij geopend waren, gesloten door den voorzitter van het co mité, waarna het lied //Zum Abschied", van Schaman, werd aangeheven door een uitgezocht viervoudig quartet. De bekende gastvrijheid der ingezetenen van Goes is ook bij deze gelegenheid weder op treffende wijze gebleken. Elk der bezoekers is vervuld van de hupsche wijze waarop men zich beijverd heeft het verblijf iu die plaats te veraangenamen. Wij mogen dit verslag dan ook niet eindigen alvorens ons als den tolk te hebben opgeworpen der van elders gekomen feestge nooten, om den Goessenaren dank te zeggen, voor de gulle en hartelijke ontvangst, en de vele zorgen daaraan verbonden. Reeders van haringschepen, die nog niet in'tbezit mogten zijn van de //Uitkomsten," uit de waarnemingen van 1856 verkregen, kunnen die kosteloos bekomen bij het Koninklijk nederlaudsch meteorologisch instituut. Bij beschikkiug van den 2 dezer, is aan den heer E. F. Retsin, te Antwerpen, voor zooveel liet nederlaudsche groudgebied be treft, voorloopig en tot wederopzegging, vergunning verleend tot het aauleggeu eenerstoomsleepdienst, door middel van ééne stoomboot, op de Ooster- en Westerschelde. Deze dienst kan terstond wordeu aangevangen. Wij meenen te mogen verzekeren, zegt het Residentie blad, dat het antwoord der regering op het voorloopig verslag der tweede kamer, ten aanzien van het. wetsontwerp op het lager onderwijs, in de eerste helft dezer maand zal worden ingediend. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebben den gebragt dat, daar de torenspils van Ouddorp (Goedereede) eerstdaags zal worden afgebroken, de toren dier gemeente niet langer als zeemerk dienen zal. Volgens de met de jongste mail bij bet. departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigten, gedagteekend 5 mei jl. heerschten de mazelen bij voortduring op de plantagien aldaar, en waren in het district Nickcrie sommige kinderendoor de kinkhoest aangetast. De gezondheidstoestand Was overigens voldoende, terwijl rust eu orde allerwcge heerschten. De St.aats-courant bevat een zeer uitvoerig rapport aan den koning vau de ministers van koloniën en buiteiilandschezaken, betreffende de japansche aangelegenheden, hebbende Z. M. zich met de strekking en de voorstellen daarin vervat, vereenigd. Daarbij zijn gevoegd 15 additiounele artikelen, overeengekomen tusschen de nederlandsche en japansche gevolmagtigdcn, om deel uit te maken van het op den 30 januarij 1S5G door hen te Nagasaki gesloten traktaat tusschen Nederland eu Japan. De minister van binnenlaudsche zaken heeft vijfpremiën uitgeloofd ten behoeve van de schippers der haringvloot, die in 1857 de beste waarnemingen zullen hebben geleverd aan het meteorologisch instituut te Utrecht. Eene dier premien zal worden uitgekeerd tot een bedrag van f 100, twee zullen bedragen f 50 en twee f 25. Bovendien is door den hoofd-directcur dier instelling den hooglecraar dr. C. 11. D. Buys Ballot, lot het zelfde einde ééne premie van f 25 beschikbaar gesteld. Men schrijft uit Bergen op Zoom van 5 dezer Ter plaatse, alwaar thans bij eiken vloed het water van de Oosterschelde stroomt inde nabijheid van hetgeretrancheerd kamp Kijk in depot, bestond sedert eeuwen het zoogenaamde Geertruida's fonteintje, hetwelk het uitnemendste bronwater van de hooge gedeelten vau deze stad opleverde. Thans zijn de archivaris dezer gemeente, de lieer A. Pilaar, en de architect, de heer Schreurs, bezig, gemeld fortuintje te doen ontgraven en onderzoeken, en zijn thans zoo vergevorderd, dat het muurwerk daarvan reeds zigtbaar is. Men weet dat de stichting van be doeld fonteintje meteenedaarbij staande kapel door Geertruida heeft plaats gehad, dochter van Pepyn van Landen, opperhof meester van Dagobert, 1ste koning der Franken, en die reeds iu de 4de eeuw door erving in liet bezit is gekomen van de burg Berg-op-den-Zoom. Eenigc kooplieden en crediteuren, tot een getal van zeven en vijftig, der Maatschappij van weldadigheid, die van deze te zameneen bedrag van omstreeks f 500,000 te vorderen hebben, hebben zich tot Z. M. den koning gewend met de bede, dat het Z. M. mogt behagen de noodige maatregelen te nemen, ten einde de adressanten zoo spoedig mogelijk in het wettelijk bezit hun ner regtmatige vorderingen te stellen. Dit verzoek is voorna melijk daarop gegrond, dat de regering sedert het contract van 1S43, krachtens art. 43 van dat contract, luidende: De con tractant ter andere zijde (de maatschappij) verbindt zich zonder toestemming van den contractant ter eenre (de regering) geene nieuwe geldleeningen te doen, en te zorgen dat de loopende schulden nimmer te hoven gaan het bedrag, jaarlijks, na onder ling overleg, in billijkheid en naar mate der omstandigheid, door den contractant ter eenre te bepalen," indirect een deel van het bestuurder maatschappij uitraaakle; datde adressanten daarom zonder aarzelen een zoo aanzienlijk crediet aan de maat schappij hebben verleend, en dat, naar de meening der adres santen, op den staat de zedelijke verpligtingrust, de crediteuren wegens hunne gedane leverantien, welke ten behoeve van den staat hebben gestrekt, te voldoen. Het jl. woensdag ten liove gehouden gastmaal, waarop 80 genoodigden tegenwoordig zijn geweest, wasallezins luisterrijk. Z, M. de koning heeft, een feestdronk ingesteld, ter eere van Z, M. den keizer van Rusland en de leden van liet keizerlijk gezin. De grootvorst heeft dien feestdronk beantwoord met eenen gelijken ter cere des kouings en zijn gezin, en ook inzon derheid van de hem zoo dierbare nabestaande, H. M. de konin gin-moeder der Nederlanden. Voor de gala-voorstelling in den schouwburg en de revue der grenadiers had Z. IC. H. beleefdelijk bedankt. Donderdag ochtend is de grootvorst naar Rot terdam vert rok ken, om van daar, over Utrecht, de reis naar Hannover voort te zetten, hoogst tevreden over het hartelijk onthaal, 't welk hem te 's Hagete beurt was gevallen. Prins Frederik, die den vorst tot Utrecht vergezelde, is daarop naar de residentie terugge keerd. Z. M. de koning is vrijdag weder uit de residentie naar het Loo vertrokken, vergezeld van HD. adjudant den kapitein Schönstcdt. Donderdag nacht is te Scheveningeu de eerste haring aange- bragt door de bomschuit Cornelis Mos, schipper Maarten Mos, reeder Albert Moszijnde eene der drie schuitenj welke vrijdag te voren zijn afgevaren. Er werd 7è ton haring medegebragt. Dc kamer van koophandel te Botterdam heeft zich op nieuw tot de regering gewend, ten einde ccne directe telegrafische verbinding met Engeland tc verkrijgen, zoo door vestiging van

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1