MIDDELBÜRGSGHE COURANT. N°' 68. Zaturdag 1857. 6 Jimij. Linnen dein gemeente en Vlis- Dsze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu z<.tiuiags. «ingen geseliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbckend raakingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Edilie van vrijdag avond 8 ure. öinimticmï>ecl]f tijüingcrt. Middelburg 5 juiiij. Gisteren voormiddag is een Gjarige knaap in de Langevijle alhier door een boerenwagen, niet twee paarden bespannen, overreden. De jongen heeft daarbij eenige, hoewel gelukkig niet zeer gevaarlijke, kwetsuren bekomen. loven. Zigtbaar is daarop de uitwerking van den gewenschten regen eu hierop gevolgde warmte, terwijl men in dezestreek gelukkig is verschoond gewwfei van- den hagelslag, welke elders nog al eenige schade heeft toegebragt. lieden wordt ons uit Vlissingen geschreven CU Keu matroos van Zr. Ms. wachtschip alhier in 's rijks dok liggende, bij liet doen van eenige werkzaamheden eergisteren avond over boord vallende, werd eerst geruimen tijd later leven loos uit het water gehaald. Naar wij vernemen is men den 29 mei laatstl. met de sluiting aangevangen van den tweeden polder, die voor rekening van de Nederlandsche landaanwiuniiigmaalscliappij nabij Bat h wordt ingedijkt. De dijk. die nu gelegd is, is 6000 ellen lang, en daarin zijn drie sluitgaten overgebleven, waarvan het eerste op genoem den dag met. gunstig gevolg is gedigt. Men hoopt niet de indij- kiug van den geheelen polder binnen een paar weken gereed te zijn. Met de werkzaamheden aan het kanaal wordt, mede krachlig voortgegaan. Van de daartoe befioodigde landerijen iseeu groot gedeelte reeds in der minne onteigend en betaald, en daar nu ook de voor de sluizen benoodigde materialen bijna alle zijn aangeroerd, zal men de werkzaamheden daaraan mede spoedig kunnen hervatten. De gronden die men tot. nog toe niet is kunnen magtig wor den, zullen t en gevolge van het dezer dagen door de staten-ge- neraal aangenomen wetsontwerp nu spoedig kunnen onteigend worden, en het is daarom welligt niet ondienstig de aandacht te vestigen op de Wet, regelende de onteigening ten algeraeenen nutte, met aanteekeuingen en toelichtingen, uitgegeven bij de Gebroeders Abrahams alhier; daar deze uilgave zich door dui delijkheid en volledigheid bijzonder aanbeveelt, ais bevattende: algemeene beschouwingen, ontleend aan de memorie van toe lichting door de regering bij het ontwerp gevoegd, voorts eene menigte aanteekeuiugen, geput uit de verschillende stukken, ten deze tusschen de regering en de volksvertegenwoordiging gewisseld, zoo mede aan do discussier, over deze wet gevoerd in de tweede kamer der staten-geueraal, en eindelijk een aan hangsel, waarin gewezen wordt, op de behandeling van het eerste ontwerp, waarbij de onteigeningivet is toegepast (ver lenging van den spoorweg van Arnhem tot de pruissische grenzen) Op den Isleu dezer ontstond er brand op dc hofstede, loebe- hoorende aan den landbouwer M. de Vin, te Oosterland. De schuur en eenige klampen met hooi en stroo zijn eene prooi dei- vlammen geworden, doch liet woonhuis, hoezeer beschadigd, iieoft men kunnen redden. Menschen of vee zijn daarbij niet omgekomen, terwijl de oorzaak onbekend is. Den 30 mei jl. is, met aanvulling der beschikking van 10 januarij jl. aan den heer Louis dc Vos, te Antwerpen, vergund zijne stoomsleepdienst uit te oefenen langs de Ooster- en WesterscheJde en daarop aanloopciide zeegaten en rivieren, tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens; eeu cu ander voor zuo veel het nederlandsche grondgebied betreft. Aan de hoogeschool te Leydcn is jl. vrijdag tot doctor in de regtcn bevorderd de lieer Erederik Jacob Brevet, geboren te lJzoudijke, na de verdediging van Theses Juridicae luaugurales. De veldvruchten leveren in het land van Axel allerwegen een heerlijk gezigt op en schijnen eencu uitmuntenden oogst te be Z. K. H. de grootvorst Xonstantijn, broeder van den keizer van lluslaud, is dingsdag middag ten één ure met eenen extra spoortrein in de residentie aangekomen, vergezeld door Z. K. H. den prins van Oranje. Aan het station, dat met vlaggen en groen versierd was, bevonden zich heeren burgemeester en wethou ders van 'sGravenhage, en corps, die Z. K. H. verwelkomden. Eeu rijtuig met vier paarden bespannen, was ter beschikking van Z, X. 11. gesteld. Dat nog geheel nieuwe rijtuig, uit de fabriek van de heeren Hermans en comp., was in 1S55 op de parijsche tentoonstelling te bezigtigen. Aan de zijde van den hoogen reiziger was gezeten Z. X. H. de prins van Oranje. In audere hofkoetsen bevonden zich het gevolg van den prins en de adjudanten des kouings, die gedurende het verblijf van Z. X. H. aan hoogstdenzelven zijn toegevoegd. Op den stations weg waren twee sierlijke tropheën aangebragt, prijkende met den russisclien adelaar. Van vele particuliere gebouwen in de hoofdstralen, welke de grootvorst voorbij reed, wapperde 's lands vlag. Aan het paleis werd Z. X. 11, bij den ingang afgewacht door Z. M. den koning, die zijnen doorluchtigen bloedverwant met broederlijke toegenegenheid omhelsde. Eene eerewacht van het regement grenadiers en jagers was voor het paleis geplaatst. Eene talrijke meuigle vergezelde Z. X. II. op den weg van het station naar het noordeinde, terwijl ook voor het paleis velen vereenigd waren. Z. X. H. heeft hierna een dejeuner gebruikt. Daarop heeft de prins, door Z. M. den koning en Z. X. II. den prins van Oranje vergezeld, bij de leden der koninklijke familie op hunne verschil lende buitenverblijven, bezoeken afgelegd. Een aanial reeders van haringschepen voor Vlaardingen, Maassluis, Middelharnis, Zwartewaal, Amsterdam, de Rijp en Enkhuizen, hebbeu zich bij verzoekschrift tot de eerste kamer van de staten-geueraal gewend, ter zake van de wetsvoordragt in de zitting van de tweede kamer van 6 maart jl. aangenomen. Zij achten die voordragt noodlottig voor hun bedrijf, daar het bereids zoo gering voorgesteld regt van slechts f 1,50 per ton geheel en al werd afgeschaft, en alzoo aan de buitenlandsche visscherijen een gansch onbelemmerde invoer wordt geschon ken. Zij meenen dal daarentegen aan de vaderlandsche zout- haringvangst de laatste steun zou worden ontnomen, welke haar, na het gevoelig verlies der premie, nog was overgebleven. liet collegie voor de groote visscherij in Zuid- en Noordhol land heeft zich over de beide wetsontwerpen op den in-en uit voer van visch en op de zeevisscheryen mede tot de eerste kamer gewend. Het kan berusten in de vrijheden door het nieuwe wetsontwerp opgeuomen, omdat die tot proefnemingen strekken eener vrije ontwikkeling van vrije visscherijen in ons landmaar het vermeent met alle kracht een maatregel te moe ten beslrijden, die alleen het buitenland, maar niemand in ons rijk voordeel kan aanbrengen en ongetwijfeld den noodlottig- sten invloed moet uitoefenen op onze haringvisscherij en bij ge volg op de middelen van bestaan van duizende landgenoolen. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft zich aan deze verzoekschriften aangesloten. SSenoemiiiffen en besluiten. Bevorderd bij koninklijk besluit van den S meijl. tot offic. van gez. 1ste kl., de offic. van gez. 2de kl. E. A. Dumoutier, bij de militaire geneeskundige dienst in Wesl-Indie. Eervol ontslag verleend bij besluit van den 21 mei jl.. aan S. de Leon, op het daartoe door hem gedaan verzoek, als offic. van gez. 3de kl. van delandmagt in YVest-lndie. Eervol ontslagen uit 's rijks zeedienst bij besluit van den 29 mei, de luiten, ter zee 2de kl. N. C. Sieburgh, op zijn daartoe gedaan verzoek, dienende op het fregai de lluijter, in de Mid- dellandsche zee. Eervol ontslag verleend bij besluit van den 30 mei, aan mr. J. Moolenburgh, op zijn daartoe gedaan verzoek, uitzijne be trekking van plaalsverv.-kantonregter te Brouwershaven. IVecrolog-ie. Met diep leedwezen verneemt men, dat de heer mr. Albardus Deketli advocaat-generaal bij den hoogen raad der Nederlan den, jl. woensdag na een langdurig en smartelijk lijden, is bezweken. Geboren den 4 october 1796, heeft hij verschillende regterlijke betrekkingen bekleed, en laatstelijk een geruimen tijd die van advocaat-generaal bij het hoogste regterlijk collegie. Zoo wel in deze als verscheiden andere, ook administratieve betrekkingen, welke hem gedurende een aantal jaren waren opgedragen, eu o. a. ook het lidmaatschap van den gemeente raad te 's Hage had de lieer Deketh zich steeds onderscheiden door bijzondere bekwaamheid en scherpzinnigheid, een onge- meenen ijver en regtschapenheid. Hij genoot de vriendschap van zeer velen en verwierf om zijn rond, open karakter de ach ting van het algemeen; Den 30 meijl. is te Rotterdam overleden de heer Willem van Houten, aldaar den 24september 1778 geboren; een man die zich in onderscheidene betrekkingen de hoogachting zijner medeburgers en landgenooten had verworven, inzonderheid ook door de oprigt ing der Zuidhollaiidsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen, aan het hoofd waarvan hij stond. marine en leger. Van Ilellevoetsluis schrijft men den 2 dezer: Zr. Ms. brik Zeehoud, kommand, kapt.-luit. ter zee M. (J. van Vreeland, vertrekt heden van deze reede naar den Moerdijk ten einde aldaar een saluut te geven aan den grootvorst Xon stantijn van Rusland. Den 15 dezer moet genoemde brik met de adelborsten van Breda naar zee gaan. Op de Zeehond is ge plaatst de officier van gezondheid 2de kl. P J. van Wageninge, en zulks ter vervanging van den officier van gezondheid 3de kl. P. J. Losgert, welke op het wachtschip te Vlissingen zal over gaan. De korvet Pallas wordt met den 6 dezer buiten dienst gesteld en de etat-major op nonactiviteit gebragtde equipage gaat over op het wachtschip alhier. Zr. M. fregat Prins Erederik der Nederlanden, kommand, kapitein ter zee J. Spanjaard, is dingsdagvan Batavia te Nieuwe- diep binnengekomen. Op daartoe uitdrukkelijk te kennen gegeven verlangen, is door den raad der gemeente Tiel bepaald, om Z. M. den koning als eeu geschenk aan te bieden het gedeukteeken van de citadel van Antwerpen, hetwelk door den generaal baron Cliasségedra gen is en met de overige onderscheidingsteekens, volgens diens testament, aan deze gemeente gelegateerd waszullen de dan deze medaille worden vastgehecht aan het vaandel van het nog eenig overgebleven 7de regement en gebruikt worden bij het in deze maaud te houden herinneringsfeest van genoem de citadel. Door den minister van oorlog zijn dezer dagen de tirail leur compagnien van het 3de bat. van het 2de reg. inf.en het lste en 2de bat. van het 6de reg. inf., en het 1ste en 4de bat. van het 7de reg. inf. aangewezen, om op den voet, omschreven bij Zr. Ms. besluit van den 7 maart 11.van den 1 julij tot den 15 october aanstaande, in het kamp bij Zeyst te worden vereenigd terwijl de majoor C. E. de Bock, van het Sste reg. inf.bestemd is geworden om gedurende den tijd hunner vereeniging over gemelde compagnien het bevel te voeren zullende gedurende gemeld tijdvak gezegd kamp almede betrokken worden door den majoor Peperkamp, directeur van de normaal schietschool, met: het geheele personeel dier school, mitsgaders de oflicicren, on derofficieren en verdere militairen van de regementen infanterie, bestemd om deel te nemen aan de 2de serie der oefeningen, bij meergemelde normaal schietschool. Oost>intlisclie liolonien. Dc berigtcn uit Oost-Indien loopen tot den 11 april. Daar uit vernemen wij, dal in dc maand januarij verschillende aard

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1