MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 67. Donderdag 1857. 4 Junij. öinncnltmDsclif tijöingm. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zotuxdags. Binnen deze gemeente en Vlis- •ïngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. "Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. ]Hid«leIburgf 3 junij. Omtrent de werkzaamheden betrekkelijk den Zeeuwseh-lim- burgschen spoorweg en liet kanaal door Walcheren, vernemen wij dat de af bakeniug dier beide werken tusschen Middelburg en Vlissingen reeds is afgeloopen. Het kanaal zou, volgens die afbakening, aanvang nemen, even binnen de Vlissingsche poort alhier, en voortgaan in eene regte lijn tot ongeveer 150 el beoosten den molen tusschen Oost- en West Souburg, terwijl het van daar noglOOO el in dezelfde lijn, en vervolgeus met eene bogt zou doorloopen, om ongeveer 300 el beoosten Vlissingen in zee uit te komen. De spoorweg zou aan de zuidzijde vau het kanaal en daar mede evenwijdig loopen; alleen met uitzondering van eene kleine afwijking nabij Middelburg en Vlissingen, welke nood zakelijk wordt geoordeeld om beide plaatsen met een spoortrein te kunnen naderen. Bij de voordezezaak van regeringswege benoemde commissie schijnt nog alleen omtrent het gedeelte tusschen de Souburgen en Vlissingen eenig verschil te bestaan. Men vleit zich echter dat de gevoelens spoedig tot één zullen komen, waarna dan oogenblikkeiijk de defiuitieve goedkeuring zal worden aange vraagd. Gisteren is op het strand tusschen de gemeente Vrouwepoi- der en de Oranjezon aangespoeld gevonden een lijk van een persoon van het mannelijk geslacht, bijna onkenbaar en reeds tot ver gevorderden staat van ontbinding overgegaan. Uit de nog overgeblevene kleedingstukken meent men te mogen be sluiten dat de overledene tot den zeemansstand heeft, behoord. Na in achtneming der wettelijke voorschriften te dezer zake, is het lijk door de zorg van het plaatselijk bestuur in de duinen begraven. De stoomboot Aymon Louise, gezagvoerder Hoffmans, heeft sedert eeuige dagende sleepdienst op de Ooster-en Wester- Schelde gestaakt. Den 16 der verloopene maand is door het Instituut van kun sten en wetenschappen, gevestigd te Londen, tot corresponde rend lid benoemd de heer A. Geluk J. Az., grondeigenaar en landbouwer nabij Tholen, voor de vele diensten door hem aan den landbouw bewezen. Den 23 ontving hij bovendien de gouden medaille van ge noemd instituut als honorair lid. Aan het jaarverslag van den toestand der gemeente Goes over 1856, ontieenen wij het volgende De bevolking is met 23 personen verminderd en bedroeg op 31 december, 2641 mannelijke, 2911 vrouwelijke, zamen 5552. Vijf krankzinnigen werden voor rekening der gemeente ver pleegd. Een man vertrok naar Amerika. In het personeel van het gemeentebestuur had geene veran dering plaats. Vijf verschillende verordeningen werden vast gesteld en afge kondigd. liet in orde brengen der gemeente archieven nadert zijne voltooijing; in 1857 zal eene beschrijving dier verzameling voor den druk gereed zijn. De gezamenlijke ontvangsten over het dienstjaar 1856 be droegen, voor zoo ver die bekend waren op 31 maart 1S57, f 47910.21$ en de uitgaven f 52546,71 De gemeeutegebouwen zijn in voldoenden staat; aan de fransche school voor meisjes is eene belangrijke herstelling ge daan, terwijl de oostpoort en annexe gebouwen zijn afgebroken. Van besmettelijke ziekten bleef de gemeente gelukkig ver schoond. liet gasthuis bevatte gemiddeld 66 verpleegdeu. Het contiugent voor de nationale militie is behoorlijk afge leverd. In. de schutterij had.er doör het eervol ontslag van den lsfen en 2den luitenant eenige verandering plaats. In de kerkelijke gemeenten en de leeraars is geene verande ring gekomen. Het schoolwezen levert stof tot tevredenheid, het geheel getal schoolgaande kinderen bedroeg 880, behalve 68 op naai en breischolen en 70 op de zondagschool. In het armwezen was geen voor- of achteruitgang te bespeu ren. Bedeeld werden in het geheel 1033 zielen. De policie en de braudbluschmiddelen zijn voldoendede straatverlichting heeft nog plaats met olie. Het huis van arrest is ongeschikt en eischt dringend veran dering en verbetering; het geheele getal gevangenen bedroeg 526, bet totaal der uilgaven f 5092,75$. Ook nopens den landbouw kan niet anders dan gunstig wor den getuigd. Bij de fabrieken is weder eene nieuwe verrezen, en wel eene alcoholfabriek uit beetwortels, terwijl eene stoom-meelfabriek in aanbouw is. Handel en scheepvaart bleven nagenoeg op de zelfde hoogte, terwijl in de middelen van vervoer geene noemenswaardige ver andering is gekomen. Jongstleden maandag is Z. M. de koning van het. Loo terug gekomen om gedurende vijfdageu te 's Hage te verblijven. Ook Z. K. H. prins Hendrik is aldaar uit Luxemburg aangekomen} om tegenwoordig te zijn bij de ontvangst van den grootvorst Konstanlijn van Rusland. Ilerk- en school nieuws. Tot onderwijzer aan eene bijschool op het gehucht de Maagd van Gent, gemeente Tzendijke, is aangesteld J. van Leeuwen, eerste hulponderwijzer aan de openbare nederduit- sche en fransche school te Yzendijke. IVIarine en legeer. Volgens een particulier schrijven van Marseille was Zr. Ms. fregat de Ruyter den 26 mei van daar vertrokken naar Tripoli. Gezegd fregat zou aldaar aan boord nemen den nederlandschen consul en familie, om die naar Toulon over te voeren. De verdere bestemming was nog onbekend. Men schrijft uit Breda, 30 mei: Aanstaanden dingsdag, den 2 junij, betrekken de kadets der Koninklijke akademie alhier vau het 3de en4de studiejaar het nabijgelegen kamp op de ooslerhoutsche heide, om aldaar tot half July te verblijven, terwijl de adelborsten zich tot omstreeks half junij dagelijks daarheen begeven, om daarna aan boord vau Zr. Ms. brik Zeehond een kruistogt in de Noordzee te on dernemen. Woensdag daarop volgenden, zal het aspirants examen der jongelingen aanvangen, die als kadet op gezegde akademie wenschen geplaatst te worden. Naar wij vernemen, is het tot dus ver bekend getal aspiranten 224. -Ten aanzien van de feesten, welke den 16, 17 en 18 junij zullen worden gevierd door officieren en oud-officieren der zee- en landmagt, versierd met de medaille van 1832, ter herinne ring aan de verdediging van de citadel van Antwerpen, wordt gemeld, dat de feestgenooten zich den eersten dag in 's Graven- bage zullen vereenigen in de nieuw gebouwde zaal van den heer Paulez, en dat in den avond van dien dag in den hollandschen schouwburg een op het feest toepasselijk st.uk zal worden opge voerd, waaraan moeite nog kosten zullen worden gespaard. Vermits de dag van den 17., de geboortedag van H. M. de ko ningin, bij welke ook de geboortedag van Z. M. den koning wordt gevierd, op zich zeiven een feestdag oplevert, zullen door de zorg van het gemeentebestuur illumination worden ingerigt en zal een vuurwerk in de Maliebaan worden afgebrand, terwijl de pavil joenen-in het bosch eigenaardig zullen worden versierd. Woensdag den 18, zullen de feestvierenden in de zaal van het Metalen kruis bijeenkomen en zal het daarbij blijken, dat het hier eene vereeniging geldt van wapenbroeders in den strijd van 1830, zoowel als in dien van 1832. Tegen den 16. wordt de komst van Z. M.den koningen van de leden van het konink lijk gezin in de residentie te gemoet zien. Oost-iiidisclie koloniën. Volgens de Java-bode hebben de boekdrukkers en boekhan delaars W. Bruining, H. M. van Dorp, Lange en Co. en vau Haren Noman en Kolff, te Batavia, in antwoord op hun, aan Z. M. den koning gerigt adres, van 5 december 1856, houdende bezwaren tegen het,op den lOden november 1856 afgekondigde reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie, van de regering het volgende besluit ontvangen Extract uit het register der besluiten van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indie. Buitenzorg, 31 maart 1857. Gelezen enz. Is goedgevonden en verstaan Aan Bruining, H. M. van Dorp, Lange en Co. en van Haren Noman en Kolff, onderteekenaren van het aan den koning gerigt rekest van 5 december 1856 houdende bezwaren tegen het op den lOden november 1S56, afgekondigde reglement op de drukwerken in Nederlandsch Indie, (staatsblad no. 71); in hoogstdeszelfs naam te kennen te geven Dat Z. M. de bezwaren der adressanten met de meeste be langstelling heeft overwogen, maar dat hoogstdezelve bij de vaststelling van het reglement op de drukwerken voor Neder landsch ludie, de loffelijke wijze, waarop tot hiertoe de boek handel en wat daarmede iu betrekking staat, in Nederlandsch Indie is uitgeoefend, niet heeft miskend en zich dan ook verze kerd houdt, dat de werking en toepassing dier verordening het bewijs zullen leveren, dat de maatregelen en voorschriften, die in het belang der rust en orde en tot wering der geschriften van strafbaren inhoud zijn noodig geacht, zoo min de strekking hebben om de vrije uiting der gedachten te verhinderen, als om een eerlijken boekhandel te schaden en te beinoeijelijken en dat, mogt. de ondervinding doen blijken, dat de door de adressanten gevreesde gevolgen zich geheel of in eene beden kelijke mate mogteu vertoonen, Z. M. regering steeds bereid zal worden bevonden om regtmatige bezwaren in ernstige overweging te nemen, en voor zoo veel de letter en de geest van artikel 110 der wet van 2 september 1854 het gedoogen, op te heffen of te lenigen." Ilantongeregt ie lliddelliurg, Bij vonnissenvan den 2 dezer zijn: V., W., M., C., D., L. en J. wegens het arglistig wegnemen en zich toeëigenen van dor en ander hout, veroordeeld ieder in eene gevangenisstraf, de 1ste, 2de, 3de, 4de en 5de van twee dagen, de 6de van drie dagen, en de 7de van zes dagen, en in de kosten van het geding. Dnrgerlijke stand. Middeiburg. Eerste huwelijksafkondiging 31 mei: J. van de Graft, jm. 26 j. met J. Hisser, jd. 26 j. E. J. van Heulen, jm. 27 j- met C. J. van de Velde, jd. 24 j. J. Ivasteleijn, jm. 34 j. met J. Minckjd. 32 j. P. van Dijke, weduwn. 44 j. met J. W.M. Meijer, jd. 26 j. Vlissingen, van 23 tot 30 mei. Gehuwd: J. W. L.Becker, weduwn. vanJ.H.Claassen38 j. met W. J. M. van Kelckhoven,jd.31 j. J.C.Clee, weduwn. van W. E. Berner, 48 j. met J. C. Kuypers, jd. 29 j. N. J. B. de Vey Mestdagh, weduwn. van C. C. Maarsman, 54 j. met J. A. Dom misse, jd, 34 j. Bevallen J. G. E. Stocker geb. Klyberg, z. A. E. Mcyboom gc'o. Heybeek, z. J. van den Heuvel geb. Swennen, z. Overleden: P. Bakker, jm. 20 j. Goes, van 23 tot 30 mei. Gehuwd: W. Lecnpoel, jm.2Sj. met\Y.Benjamiuse,jd.34j. BevallenJ. C. Baarends geb. Aliaert, z. D. van Liere geb.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1