MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 65. Zaturdag 1857. 30 Mei. Jianiuinöigingctt m het riramcijii.pmraims z* geheeïïebestcreï OinnrnUtnösche tijïringen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags e;; z«tiitclagü. li innen deze gemeente en Vlis- tmgen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per d.ie maanden is 8, franco per pos'#/' 8,4-0. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. De burgemeester en wethouders van Sint. Laurens c. a. zul len op zaturdag den 6 juni) aanstaande, des namiddags ten vijf ure in de gemeentekamer te Brigdamme. in het openbaar aan besteden het te verrigten metsel- en timmerwerk aan het ge meentehuis, gemerkt no. 52, staande eu gelegen op de gemeente Snit Laurens. Het plan en bestek zullen van af den 25 mereerstkomende ter inzage liggen in de gemeentekamer te Brigdamme, terwijl de aanwijzing in loco zal geschieden woensdag den 3 junij, des avonds van zes lot zeven ure. De burgemeester en wethouders voornoemd, P. MELIS. De secretaris, A. A. SANDERS. TVfiddellmrcr 20 mei. Gisteren hebben wij reeds aan de geabonneerden op onze bniloiius medegedeeld dat in de zitting der t weede kamer van de statcn-generaal van dien morgen liet wetsontwerp tot rege ling der jagt en visscherij na de wijzigingen, erdoor de amende menten van den heer Sander ingebragl, is aangenomen met 38 legen 12 stemmen. De vrouw, die zich, zoo a!s wij in ons vorig nommer vermeld den, door middel van vitriool het leven heeft willen benemen,is gisteren jn liet gasthuis onder een verschrikkelijk lijden be zweken. Wij vernemen dat bij de handboogschutterij Eensgezind heid alhier het voornemen beslaat, om in de eerste dagen der maand julij e. k. een concours te houden, waartoe zij onder scheidene sehu1.1ersvereenigingen benevens enkele muziekge zelschappen in dit gewest eu de oumiddclijke nabijheid, heeft uitgenoodigd. Uit 's Dage schrijft men Z. M. de koning wordt den 15 der volgende maand van liet Loo hier verwacht., ter gelegenheid der herinneringsfeesten van de belegering der citadel van Antwerpen, en van den verjaardag van H. M. de koningin. In navolging van andere badplaatsen zijn onderschei dene handelaars alhier op het denkbeeld gekomen, om ge durende liet badsaizoen Ie Sclieveilingen een bazar van verschil lende artikelen, zoo als boekwerken, galanterie», theeën, konfi- turen, zilverwerk enz. op te rigten zij hebben daartoe de Vroegere roomsclie kerk gehuurd en op doelmatige wijze doen in gereedheid brengen. Men verwacht dit jaar weder zeer vele badgasten. Onderscheidene kamers moeten nu reeds verhuurd zijn. Het exemplaar van Bilderdijks werken, voorkomende in de bibliotheek van Tollens, is jl. woensdag avond te Leydeniu publieke veiling verkocht, voor desoin van een duizend en vyftig gulden, aau den heer Woutherus Bekker, te Amsterdam. In liet paleis van Z. M. den koning worden vertrekken in gereedheid gebragt lot de ontvangst van Z. K. H. den groot vorst Konslantijn van llusland, die in de eerste dagen van junij alhier wordt verwacht. De letterkundige afdeeling der Koninklijke academie van we tenschappen heeft weder uit het legaat van den lieer Hoeufffc j eene gouden medalje, ter waarde van /'ISO, uitgeloofd aan den i inzender van het beste latiiusehe gedicht van minstens 50 regels. 1 De gedichten moeten voor 1 januarij 1858 bij den secretaris der letterkundige afdeeling, mr. H. J. Koenen, worden ingezon den, vergezeld van een verzegeld briefje, dat den naam des inzen ders inhoudt en de zelfde spreuk draagt als het gedicht. Den 25sten dezer heeft de hoogleeraar J. Bake, die weldra, bij het bereiken van zeventigjarigen leeftijd, de betrekking, welke hij gedurende 4-2 jaren met de grootste eer heeft waargenomen, zal neder leggen, zijne laatste openbare les gegeven, en daarbij plegtig afscheid genomen van zijne leerlingen. Behalve eene zeer talrijke schare van studenten, waren ook bijna al zijne arabtgenootett eu zeer vele vrienden bij deze gelegenheid in de groote gehoorzaal van het academie-ge'oouw te Leyden ver- eenigd. Nadat dc geachte hoogleeraar, diep geroerd, zijne harte lijke toespraak aau zijne leerlingen en amotgenooten besloten had. en de algemeene toejuiching een einde had genomen, heeft de hoogleeraar Co bet, zijn geliefde voormalige leerling en thans een zijner waardste vrienden, die rede op de treffendste wijze beantwoord. Het, Indisch genootschap, te 's Gravenhage gevestigd, had het zich tot een pligt gerekend Alexander von Humboldt tot eerelid te benoemen. De beroemde geleerde heeft dit blijk van hulde aanvaard bij eenen eigenhandigen brief van 18 april jl. Wij meenendatde inhoud zoo vleiend is voor de pogingen in Nederland tot vermeerdering der kennis van deindische gewes ten aangewend, dat wij getracht hebben van dien brief inzage te bekomen. Dien ten ge»o!ge is qjis vergund liet schrijven van den heer vou llumboldt iu zijn geheel mede te dee lea. Wij la ten dit, uit het fransch vertaald, hier volgen: (/Mijnheer! Ik ben uiterst gevoelig voor de bijzondere eer, mij door het vereerenswaardig Indisch genoolschap te 's Gra venhage bewezen, door mij onder zijne eereleden op te nemen. Ik wend mij tot u met het beleefd verzoek om bij die sclioone en nuttige instelling de tolk mijner levendige erkentelijkheid te willen zijn. Sedert vele jaren stelde ik er een hartelijk belang iu bij alle gelegenheden het. verdienstelijke van dien edelen ijver te roemen, welke de regering van uw land ten opzigte van alles aan den dag legt wat tot. vooruitgang der wetenschappen, in zonderheid der aardrijkskunde, der physieke kennis van den aardbol, der natuurlijke historie en der kennis van de geschie denis der volkstalen kan strekken. Met zekeren trots herinner ik mij hoe mijn broederWillem vou Humboldt en mijn bijzondere vriend eu medewerker de hoogleeraar Buschmann, een werk in vier deelen in 4 to over de Kaurlaai hebben uitgegeven. De on langs in het licht verschenen geografische en mineralogische kaart van Java overtreft alles wat tot, hiertoe in eenig moeder land over zijne volksplantingen is uitgegeven. Ik verzoek u, mijnheer de voorzitter, de verzekering wel te willen aannemen van de hooge en eerbiedige achting met welke ik de eer heb te zijn, uw onderdanige en gehoorzame dienaar, Berlijn, 18 april 1357. (get,) Alexander von humboldt." (Dagblad van's Hage.) nenoemingen en besluiten. Benoemd bij besluiten van 25 dezer, bij het wapen der artill.» bij den staf van het wapen, tot magazijnmeester der artillerie van de 2de kl., de lste luitenant L. Vetzo, van de 3de klasse te Doesburgbij het. regement veld artillerie, tot kommandant van het korps de luit kolonel J. C. Wagner, van het regement bij het 2de regement vesting artillerie, tot majoor, de kapitein der lste kl. B. Spoelslra, van het korp", en tot. kapitein van de 3de kl., de lste luitenant W. Petter, van het 3de regement. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de chirurgijn-majoor en med. doctor Wolterbeek, te Zutphen: uit hoofde zijner veelvuldige en onvermoeide belangelooze diensten aau de typhuslijders bewezen. Benoemd lot arrondissements ijkers der maten en gen-igten J. F. Dirks, kweekeling der Koninklijke akademie te Delft j A Jochem teSclioonhoveu, en G. D. Sutherland teDeveuter, oud kweekeliugen der akademie. Z. M. heeft bij besluit van 17 dezer bepaald dat bij afzonder lijke dagorder, zoo in Nederland als in Oost-Indie, eervol zal worden vermeld de luitenant ter zee der lste klasse J. E. de Man, ter zake van zijn gehouden gedrag als bevelhebber vau het stoomschip Celebes, op de Kapoeas rivier, bij gelegenheid der krijgsverrigtingen nabij Sintang (Borneo), op den 12 no vember 1856. Op pensioen gesteld bij besluit van 25 dezer, de kolonel jhr. J. L. de Casembroot, kommandant van het regement veld-artil- lerie, ad f 1800, eri bij besluit van 13 april II., de lste luite nant H. J.Ruttgers, van het lste regem. infanterie, ad f600. Herk- en sclioolnieuws. Het klassikaal bestuur van 's Gravenhage heeft jl. woens dag uitspraak gedaan in de aanklagt van de predikanten Du Cloux, Verhocff en Kraijenbelt tegen den predikant Zaalberg aldaar. Ofschoon de adressanten ontvankelijk verklarende in hunne aanklagt, heeft, dit collégie, daar er geene nieuwe beschul digingen ziju bijgebragt, de zaak beschouwd als een lis judi cata, en geene termen gevonden om aan de aanklagt gevolg te geven. marine en leger. Zr. Ms. stoomschip Cycloop is zoudag avond, komende van Rotterdam, ter reede van Hellevoetsluis geankerd, en zal spoe dig naar het Nieuwedicp vertrekken. Den 5 junij wordt Zr. Ms. korvet Pallas, onder bevel van den kapt. ter zee P. A. Jöhr, onlangs van Curapao te Hellevoetsluis binnengekomenbuiten dienst en de état-major op non-activiteit gesteld, terwijl Zr.Ms. stoomschip G'edeh den 1 julij aldaar in dienst zal worden ge steld en het bevel van dien bodem worden opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee B. H. Staring. De Utrechtsche courant berigt dat voor rekening van het departement van koloniën het personeel der geneeskundige dienst der landmagt, met drie officieren van gezondheid der 1., 2, en 3de klasse zal worden vermeerderd. Dien tengevolge zijn verscheidene officieren van gezondheid opgeroepen, om ter vervulling der alzoo openvallende plaatsen, het gevorderde examen af te leggen. Gemeld examen heeft reeds aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht een aanvang genomen. Ütaten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 26 mei. In deze zitting is de beraadslaging over hoofdstuk Yder staatsbegroot ing voor 1857 voortgezet. Nadat tusschen den heer Gevers Deijnooten den minister van binnenlandsche zaken eene woordenwisseling had plaats gehad 'over art. 69, onderhoud eu herstelling der landsgebouiven te 's Gravenhage en daarmede iu verband staande uitgaven enz., en in het bijzonder over de gebouwen op het Binnenhof, is de Vide afdeeling (waterstaat eu publieke werken) aangenomen. Alsnu komt in behandeling afdeeling VII (onderwijs.) I)e heer van lloëvell verlangt te weten, wanneer de kamer het ant woord zal ontvangen op het voorloopig verslag nopens de wet op het onderwijs en wanneer dat belangrijk wetsontwerp in discussie zal worden gebragt hij voegt er bij dat vele en ge- wigtige werkzaamheden door de kamer zijn verrigt, maar dat niets is afgedaan, doordien de regering niet geantwoord heeft op de voorloopige verslagen nopens de belangrijkste wetten. De heer Elout van Soeterwoude komt terug op zijne vraag nopens de weigering tot oprigting eener bijzondere school te Assen; hij wenscht niet alleen antwoord te bekomen op de vraag van den heer van Hoëvell, maar ook nopens gemelde wei gering. De minister van binnenlandsche zaken kan niet zeggen binnen hoeveel dagen de memorie van beantwoording op het verslag nopens het onderwijs gereed zal zijn, maar hij wil wel verzekeren dat hem niets meer aan liet harte ligt dan om een eind te maken aan de laak die op hem rust, niet alleen voor wat

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1