MIDDELRURGSCHE COURANT. N" 64. Donderdag 1857. 28 Mei. öinnfnlrtttLisdK tij Dingen. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zatuïdags. Binnen deze gemeente en Vlis singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend- makingeu enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 2? mei. Door de Provinciale geneeskundige commissie in Zeeland, zijn in hare vergaderingen van mei geëxamineerd en bevorderd tot heelmeester voor eene stad de heer A. C. Danckaerts, tot vroedmeester voor eene stad de heer A. Zandijk. Heden namiddag heeft zich eene gehuwde vrouw alhier, ten huize van een barer betrekkingen in het Schuttershofstraalje, het leven pogen te benemen door het inzwelgen van eene vrij aanzienlijke hoeveelheid vitriool. De ongelukkige werd ver dacht van medepligtigheid aan diefstal, welke men op het spoor was. en zou juist te dier zake in verhoor zijn geuomeu. Zij is onmiddelijk naar het gasthuis vervoerd en verkeert iu zeer bedenkelijken toestand. Gisteren avond ten zes ure heeft bij de dienstdoende schut terij alhier, die totdat einde op den Dam was onder de wapens gekomen, de installatie plaats gehad van de heeren nirs. D. A. Berdenis van Berlekom en J. van de Graft, respectievelijk be vorderd tot lsten en 2den luitenant bij die schutterij. Men verneemt dat het voornemen bestaat om met den aan staanden winter de Nieuwe kerk alhier met gas te verlichten. Bij het onweder in deu nacht vanjl. zaturdag op zondag, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, zijn nog onder de gemeente Meliskerke twee paarden in eene weide door den bliksem doodgeslagen. CU De persoon waarvan melding gemaakt is in ons vorig nommer, als hebbende door een val van het bolweik op de sieenen, aan het Havenhoofd te Vlissingen, onderscheidene ribben gebroken en de beenen zwaar gekneusd, is gisteren middag in het gasthuis aldaar overleden. De zoon van een landman, onder de gemeente Domburg, heeft zich in den voormiddag vanjl. maandag met een pistool schot van het leven beroofd, op de hofstede van zijnen vader, bij wien hij werkzaam was. Deaanleidende oorzaak kan welligt daarin bestaan, dat zijne omstandigheden hem nog geen uitzigt gaven om een huwelijk aan te gaan, met het meisje waarmede hij sedert geruimen tijd eenen innigen omgang heeft gehad. Maandag werd door de regtbank te Goes uitspraak gedaan in eene zaak betrekkelijk het kiesregt, sedert de invoering van de kieswet voor het eerst voorkomende. De burgemeester van Sas van Gent vorderde bij den raad, als kiezer, de weglating van de kiezerslijst van deu heer van de Wattijne, op grond dat hij, tij deus de belgische onlusten, zijne woonplaats als minderjarige niet zijne ouders had overgebragt en dus den staat van Neder lander had verloren. De raad wees het verzoek van de hand, omdat de heer van de Wattijne in Nederland geboren, uit ouders aldaar gevestigd, het nederlanderschap niet verliezen kon dan door een vijfjarig verblijf in een vreemd land, terwijl hij biunen 2 jaren na zijue meerderjarigwording zich reeds in Nederland had gevestigd, met het kennelijk doel om daar zijne woonplaats te houden. Op het door den burgemeester iogesteld beroep, is de ver zoeker op voorschreven grond niet ontvankelijk verklaard en bevoleu dat de heer vau de Wattijne op de kiezerslijsten ge plaatst blijve. Maandag heeft aan het locaal van het provinciaal bestuur van Zwidholland de aanbesteding plaats gehad van het verlengen van den oostelijksten der bestaande dammen en het maken van een geheel nieuwen dam vooi de oeververdediging van het van ouds genaamde Flaauwe werk, aan de noordzijde van het eiland Goedereede. Er waren elf inschrijvingsbiljetten ingekomen, waarvan de minste inschrijver was de heer Rokus Kanters, te Goedereede, voor de som van f 14,820. Per beurtschipper had te Bergen op Zoom jl. zaturdag de tweede verzending van jonge vossen plaats, en wel 38 stuks, om over Rotterdam te worden vervoerd naar Engeland, en zoo men verhaalt bestemd om iu de koninklijke bosschen op het eiland Wight te worden gebragt, ten einde later daarop groote jagten te maken. De jagers zien de vijanden van het wild met liefde vertrekken. Hoofdbestuurderen van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering der geneeskunde hebben de algemeene vegadering, die dit jaar te Zwolle zal worden gehouden, verschikt en thans bepaald op woensdag en donderdag 24 en 25 junij. Ouder de voor stellen, welke op die algemeene vergadering zullen worden ge houden, behoort dan van wege de afdeeling Onderdendam, om het hoofdbestuur te magtigen, zich tot. den minister vanbinnen- landsche zaken te wenden, met uitnoodiging, dat het dezen moge behagen, binnen deu kortst mogelijken tijd, al vast in het eerst' volgend zittingjaar der staten generaal, aan de wetgevende magt aan te bieden de wetsvoordragten regelende de geneeskundige staats-regeling. De hoofdcommissie tot oprigting van een monument ter na gedachtenis van den hoogleeraar Abr. des Amorie van der Hoeven heeft aan hen, die bijdragen daartoe hebben geleverd, 'oerigt, dat het gezegde monument, opgerigt op de algemeene begraafplaats te Utrecht, voltooid isdat het op donderdag den 4 junij aanstaande, des namiddags ten twee ure, zal worden onthuld, en dat de noodige maatregelen zijn genomen, om hen des verkiezende, tot die plegtigheid toegang te verschaffen. Naar men verneemt is de beroemde kunstschilder Rudolf Jordan te Dusseldorf, wiens schilderij //eene bruid op het eiland Marken" op de laatste tentoonstelling te Amsterdam zoo zeer deu algemeenen bijval mogt ondervinden, onlangs door Z. M. den koning van Pruissen met de groote gouden medaille voor ver diensten begiftigd, nadat hem reeds vroeger de eervolle benoe ming tot professor was ten deel gevallen. Benoemingen en besluiten. Benoemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon de heer Simon, majoor der artillerie, in garnizoen te Gent. Eervol ontslag verleend bij Z. M. besluit van 17 dezer, aan jhr. mr. C. C. A. J. van der Straten, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met 1 julij aanstaande, uit zijne betrekking van regter in de arrondissements-reglbank te Middelburg. Vergunning verleend,by besluiten van 21 dezer, aan den heer E. W. van Dam van Isselt, lid van de eerste kamer der staten generaal, president-commissaris van de Nederlandsche rijn spoorwegmaatschappij, tot het. aannemen der onderscheidings teekenen van ridder der orde van den Rooden adelaar, 2de kl. met de ster, hem door Z. M. den koning van Pruissen geschon ken, en aan den heer J. Witz, boekdrukker en uitgever, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den H. Gregorius den grooten, hem doorZ. H.pausPiuslX geschonken. Iierk- en sclioolnieuws. Door den kerkenraad dernederduitsche hervormde gemeente te Arnemuiden, is tot predikant beroepen ds. H. W. Witteveen, te Ermelo, classis Harderwijk. De algemeene synodale commissie der nederduitsche her vormde kerk te 's Gravenhage, heeft zich in de vorige week voornamelijk bezig gehouden met het overwegen van aanvragen ▼an vele gemeenten, om ondersteuning uit de kerkelijke fond sen, tot het stichten vau kerkgebouwen, het verbeteren van oude kerken en predikantswoningen. De rapporten van de pro vinciale correspondenten werden gehoord, en het gevolg is, dat aan de meeste aanzoeken is kunnen worden voldaan. Er werd het aangenaam berigt ontvangen, dat Z. M. de koning vijf syno dale reglementen heeft goedgekeurd, die nu met 1 julij in wer king zullen kunnen komen. De godsdienstige belangen van de kweekelingen der militaire akademie te Breda en van schepelingen kwamen in beraad- Aan de algemeene synode is verder in overweging gegeven om haar besluit van 16 julij 1852 in te trekken, omdat het in strijd werd geacht te zijn met art. 13 van het algemeen reglement. In het begin der volgende week zullen de zittingen een einde nemen. De synodale commissie was dus ongeveer vier weken onafgebroken bijeen. De algemeene synodale commissie heeft bekend gemaakt dat de uitslag der synodale geldleening, gedurende hare voorjaars vergadering niet volledig bekend zal kunnen zijn, en dat daar om de storting van den eersten termijn, welke op 1 julij eerstk. bepaald was, voorloopig wordt uitgesteld. De hervormde syno de zelve zal moeten beslissen of de inschrijvingen zullen worden aangenomen, en deze vergadert eerst den 1 julij eerstkomende te 's Gravenhage. Den 3 junij aanstaande zullen te Leyden de algemeene synodale vergaderingen van de christelijke afgescheidene ge- reformeerde gemeenten geopend worden. Marine en leger. Naar men verzekert zal Zr. Ms. schooner Atalante, onder bevel van den luit. ter zee der 2de kl. C. T. Hackstroh, den 10 junij aanstaande van het Nieuwediep vertrekken om de haring vloot te vergezellen. Jl. zaturdag zijn te Hellevoetsluis per het koopvaardij schip De vier gebroeders, gezagvoerder C. Vonck, van Batavia, laatst van de Kaap de goede hoop, als passagiers aangekomen de luit. ter zee 1ste kl. H. Schokker, de luit. ter zee 2de kl. J. YV. F. Frucht en de offic. van administ. 2de kl. F. J. Broers, allen afkomstig van Zr. Ms. transportschip Prins Willem Fre- derik Henderik, te Kaapstad afgekeurd. Itantongeregt te Middelburg. Bij vonnissen van den 26 dezer zijn: 1. J. en A., wegens het laten losloopen van houden buiten de steden, de kom der landgemeenten en de openbare wegen, on voorzien van slependen kruisbungel, veroordeeld ieder iu eene geldboete van f 10, met verbeurdverklaring van hunne honden of hunne waarde van f 25 en f 10 en in de kosten van het ge ding, bij wanbetaling van een en ander ieder tot 7 dagen ge vangenisstraf; 2. D., wegens het visschen meteenen aalkorfin'eeneonderce gemeente Middelburg liggende sprink, zonder eene vereischte acte of toestemming van den eigenaar of regthebbende verkre gen te hebben, veroordeeld in twee geldboeten ieder van f 10, met verbeurdverklaring van den aalkorf of zijne waarde van f 10 en de kosten van het geding, bij wanbetaling van een en ander tot 7 dagen gevangenis. llurgerlijke stand» Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 24 mei: J.P. Koppel, jm. 25 j. met M. E. Noé, jd. 19 j. J. F. van de Kop, jm. 26 j. roet C. van Sluys, jd. 30 j. Vlissingen, van 16 tot 23 mei. Gehuwd: J. C. Baljé, jm. 22 j. met J. A. Streefkerk, jd. 27 j. Bevallen: E. J. Tichelman geb. Schadée,z. C.de Vlieger geb. Schot, z. M. J. Kloprogge geb. Stecher, d. W. C. Anten geb. Geeraarts, z. (doodgeb.) Overleden W. J. H. van der Hoeden, jd. 20 j. J. A. de la Houssaye, man van J. G. Swusten, 65 j. C. van der Sande, d. 3j. J. van den Boverkamp. z. 7 j. G. D. Busquet. z. 3 j. 8. An- driesse, ongeh. vr. 34j. W. Tahey, d. 6 j. Z. J. Meeuse, man van M. de Rycke, 54 j. F. Rcusink, jm. 21 j. C. Jilleba, wr- duwn. van J. Hobbelaar, 68 j. G. J. Huijbrechtse, man van C. Roose, 35 j. A. Koole, weduwn. van A. Rooae, 69 j.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1