gegeven, dat ook hem de opgekomen noodzakelijkheid eener suppletoire begrooting voor de marine geen genoegen heeft gedaan; de suppletoire begrootingen in het algemeen te voor komen door ruimere raming, waarin ook opkomende onvoor ziene behoeften zouden begrepen zijn, acht de minister niet wenschelijk. Ten slotte wordt door de commissie van rappor teurs geen nader onderzoek te dezer zake in de afdeelingen noodig geoordeeld. öuitentrtnöscije tijöingm. Kngeland. Londen 23 mei. Het huis der gemeenten heeft dingsdagmet eeue meerderheid van 130 stemmen aangenomen eene wet, waarbij zekere belastingen worden afgeschaft, die lot nu toe door de iersche geestelijkheid betaald werden, terwijl daarente gen de katholieken mede moeten bijdragen ten behoeve van de protestant,sche eeredienst. Deze voordragt werd door de ultra- protestantsche partij levendig bestreden, doch door de regering en de liberalen even sterk verdedigd. Het huis der lords heeft met eeue meerderheid van 29 stemmen de wet, op de echtschei ding aangenomen. Bij gelegenheid van de behandeling van het budget van marine, is sir Ch. Wood, met het doel om de oppositie te ont wapenen, in eene opsomming getreden van de getalsterkte der engelsche oorlogschepen, vergeleken bij die van Frankrijk. Daaruit blijkt, dat Frankrijk, hetwelk in dit opzigt immer ten achteren was bij Engeland, thans bijna gelijke hoogte heeft bereikt. Zoo bezit onder anderen laalstgemelde mogendheid thans 42 linieschepen met schroefstoomvermogen en Frank rijk 37. The morning chronicle heeft eene depêche uit Parijs ontvangen, waarin eene vredebreuk tusschen Rusland en China, ten gevolge van gevechten, die op de grenzen zouden hebben plaats gegrepen, vermeld wordt. Het zal raadzaam zijn nadere tijdingen tot bevestiging of opheldering van dit kort berigt af te wachten. De koning van Portugal heeft H. M. koningin Victoria een geschenk van vee van een zeer bijzonder ras doen toekomen, bestaande in een slier, twee vaarzen en een stierkalf, het grootste van welke dieren naauwelijks 40 engelsche duimen hoog is. Zij zijn van eene ligte kleur en volmaakt gëëvenredigd. Terwijl de koeijen zeer mak zijn, is de stier daarentegen zeer wild en bragt, toen hij van het station naar de pachthoeve van prins Albert te Frogmore geleid werd, een houd, ongeveer van zijne eigene grootte, zware stoot en toe. De ontvaugst aan den heer de Lesseps te Manchester, Liverpool, Edimburg en andere steden des rijks te beurt ge vallen, doet algemeen veronderstellen dat in het parlement van liet ministerie rekenschap gevraagd zal worden van de heime lijke oppositie der brit.sche regering tegen de doorgraving van de landengte van Suez. Deze opposit ie is te minder te verklaren, daar de aanleg van den spoorweg van den Euphraat geheel schijnt opgegeven tc zijn. Twee regementen infanterie zullen lieden aan boord van de Adventure en Assistance naar China vertrekken. ■*- Men zegt dat Maximiliaan van Oostenrijk in de volgende maand een bezoek bij de koningin Victoria zal afleggen. Dat de pogingen der angjikaansche zendelingen in China en Indie zoo goede resultaten, wat de bekecringen betreft, op leveren is in den laatsten tijd herhaaldelijk verzekerd. Maar thans hebben zij een berigt ontvangen dat in de belangrijkheid alle andere verreweg overtreft. De sultan, zoo verzekerde namelijk de wel eerw. heer Baird in de vergadering van het eugclsche eu buitenlandsche bijbelgenootschap te Exeier-liall, laat zich eiken dag een hoofdstuk uit den bijbel voorlezen en geeft zijne levendige belangstelling over den inhoud daarvan te kennen. Men begrijpt dat dit voorlezen geschiedt uit het exem plaar, dat lord Stratford deRedcliffe, op verlangen van deu graaf Schaftesbury, aan den sultan ter hand gesteld heeft. Zoo der halve de sultan het ernstige voornemen heeft om tot de engel sche kerk over te gaan, blijft echter nog de vraag over tot welke secte de padischah zijae keus zal bepalen. Eüuslaiid. De keizer van Rusland heeft densardinischen minister, graaf Cavour, tot grootkruis der orde van St. Alexander Newski in diamanten benoemdde zelfde orde zonder diamanten den generaal la Marmora en de orde van Sinte Anna eersle klasse den heer Paleocapa, sardinisch minister vau openbare werken, verleend. Het onlangs tusschen Rusland en Perzie gesloten verdrag is het werk van den generaal Tchirkoff geweest, wien de keizer dan ook een eigenhandigen brief van dankbetuiging heeft toe gezonden, terwijl hij hem bovendien tot zijnen commissaris in de commissie tot afbakening der russisch-turksche grenzen benoemd heeft. Bij dat verdag doet Rusland afstand van de geheele som, die het sedert den laatsten oorlog van Perzië had te vorderen, waartegen twee streken land, het eeue aan de Kaspische zee, het andere in oostelijk Perzie, aan Rusland worden afgestaan, welke beide, uit een strategisch oogpunt, voor laatstgenoemde mogendheid van het grootste belang zijn. UnitschlaiKt. Weenen 21 mei. Men is alhier beleend geworden met den inhoud van een rapport van den franschen gevolmagtigde ie Jassy, de lieer de Talleyrand, aan zijne regering, waarin deze als zijne overtuiging te kennen geeft, dat het plan ter vereeni- ging der beide Ponau-vorstendomnien bij de massa der bevol king geene sympathie vindt; dat voorts, met name in Walachye de meerderheid der Bojaren over het algemeen geene geestdrift gevoelt voor het denkbeeld van eenen romanischen staat. Deze mededeeling moet uit eene geloofwaardige bron afkom stig zijn. De aartshertog Ferdinand Maximiliaan, gouverneur-ge neraal van hetLombardisch-venetiaauseh koningrijk, heeft met het graven en verbreeden der havens en lagunen van Venetie doen aanvangen, ten einde aan grooie zeeschepen den toegang aldaar te verleencn, terwijl hij verder bevolen heeft dat die werkzaamheden binnen den tijd van een jaar moeten volein digd zijn. Een telegrafisch berigt uit Milaan zegt dat de veldmaar schalk Radetzky zich in zijne kamer den voet ernstig ver stuikt heeft, welk verontrustend berigt de bevolking van Weenen sterk heeft getroffen. De aartshertog Ferdinand Maximiliaan zal in de volgende week zijne reis naar Belgie en Engeland aanvangen. Frankfort 20 mei. Men wil hier met zekerheid weten, dat koningin Victoria in den aanstaanaenzomer de Rijnstreken bezoeken en aldaar eenigen tijd doorbrengen zal. Hel- gerucht, dat ook keizer Napoleon eeue reis naar Duitsch- laud ondernemen, en bij die gelegenheid met de keizers Alexan der en Frans Josef eene bijeenkomst zal hebben, houdt zich mede slaaude. Berlijn 22 mei. In de Zeit leest men onder dagteekening van gisteren het volgende u Nadat de kabinetten van Berlijn en Weenen zich reeds met elkander verstaan hadden omtrent de aan den duitscher» bond betrekkelijk de Holstein-Lauenburgsche aangelegenheid te doene voorstellen,en nadat de dag tot liet indienen daarvan reeds bepaald was, ontving men het berigt dat de deensche regering bereid was om aan de vorderingen van Pruissen en Oostenrijk te voldoen. In de daad is sedert eene verklaring van Denemarken ontvangen, volgens welke het deensche ministerie, ten bewijze hoe zeer het geneigd is aan de vertoogen van Pruissen eu Oos tenrijk gehoor te geven, bereid is aau de holsteiusche stenden die gedeelten der voor de geheele monarchie vastgestelde con stitutie voor te leggen, waaromtrent zij nog niet gehoord zijn, eu ze tot dat einde tegen de maand augustus bijeen geroepen. Onder deze omstandigheden schijnt de mededeeling aan den duitscheu boud achterwege te zijn gebleven, Pruissen en Oos tenrijk hebben op nieuw eene afwachtende houding aangenomen en het deensche kabinet heeft een uitstel verkregen. Iutussehen hopen wij dat dit voor de regeling der zaak niet nutteloos zal wezen. u De concessie, welke de verklaring van Denemarken bevat, betreft wel is waar eigenlijk alleen den vorm ten minste is men bij gemis van alle andere mededeeiingen en bij de vatbaar heid der verklaring voor verschillende uitleggingen, buiten staat de juiste schikking daarvan te beoordeelen. Eerst datgene wat aan de stendeu voorgelegd, en de wijze waarop hunne aan merkingen worden opgenomen, kan een juiste en beslissenden maatstaf opleveren. f Met dat al schoot er niets anders over dan de voorgenomen mededeeling aan den Bond te verschuiven, omdat men, al had zij plaats gehad, toch altijd de beraadslaging der stenden zou hebben moeten afwachten. Maar de plaats gehad hebbende onderhandelingen tusschen Berlijn en Weenen leveren grond op om te hopen, dat men het omtrent de materiele vorderingen, die Duitschland jegens Denemarken moet doen gelden,daardoor nog meer eens geworden isdat latere gebeurlijkheden te dien aanzien geen verschil van gevoelen zullen kunnendoen ont staan, maar dat onveranderlijk de zelfde zienswijze omtrent de regten van Holsleiu en Laueuburg zal blijven heerschen. Frankrij k. Parijs 21 mei. De keizer heeft prins Jeröme gelast in de kerk der Invaliden, naast het graf van Napoleon, eene kapel te doen oprigten, welke tot eene begraafplaats voor zijne familie zou dienen. Het stoffelijk overschot dev exkoningin van Westpha- len zou er het eerst in worden bijgezet. Nog altijd blijft men vermoeden, dat de bijeenkomst, der conferentie voor de onderteekening van het eindprolecol in de neuchatelsche zaak deze week zal plaats hebben. De dag daar voor schijnt echter nog niet bepaald, daar graaf Walewski, die zich thans teFontainebleau bevindt, herwaarts moet komen om de vergadering te presideren Feruck-khan is naar Fontainebleau vertrokken, om den keizer dank te zeggen voor de goede diensten, door hem bij het sluiten van het anglo-perzisch vredestractaat bewezen. Aan de wenschen door den shah van Perzie nog kenbaar gemaakt, zal met gemeen overieg voldoening worden gegeven, en de benoe ming van nieuwe europesche konsuls van Perzie zal bijeen afzonderlijke overeenkomst worden geregeld. In den ouderdom van 66 jaren is jl. dingsdag alhier een man overleden, die aan den parlementairen strijd onder de laat ste monarchie een werkzaam deel heeft genomen. De heer Vieillard, republiekein in zijn harten door zijne antecedenten, had in de kamer zitting naast Dupont. (de l'Eure), had gestemd tegen de schadeloosstelling aan Pritchard, de parlementaire hervorming van de llémusat goedgekeurd en aan het wetsont werp tot versterkingen van Parijs zijne goedkeurende stem out- houden. Onder Napoleon was de heer Vieillard de eenige die in den senaat daartegen stemde, hetgeen op dat tijdstip en in zijne persoonlijke gesteldheid eene daad van moed en politieke deugd was. Desniettemin bleef Napoleon III den lieer Vieil lard beminnen en hoogachten, eu twee dagen voor Vieillards overlijden heeft de keizer zelf hem bezocht en het laatste af scheid van. hem genomen- Ook is de markies de Pastoret, insgelijks lid van den senaat, overleden. Naar men zegt hebben zekere ondernemers aan de fran- sche regering voorstellen gedaan om in Algerië chinesclia arbeiders in te voeren, bekend onder den naam van koelies, en die zulke goede dieusten doen in de nederlandsche, engelsche en spaansche bezittingen in Iudië. icctijöingcn. Den 23 dezer is ter reede van Vlissingen gekomen het engelsche brikschip Derwent IVater, gezagvoerder Stephenson, komende van Monkwarmouth voor Neuzen bestemd, met eene lading steenkolen. Zaturdag is te Veere binnen gekomen de engelsche brik Chancegezagvoerder J. Martin, van Seaham, met steenkolen bestemd naar Middelburg. Staling nan coupons De coupons der 5 pet. Lombardo Venetiaansche obligatien van het jaar 1850, verschenen ljunij 1857 en betaalbaar ge steld te Amsterdam, worden betaald de coupons van lire 2$ met f 1 ned. court. 7* 3 n tt a u 22J- I tt 9 v t' H H H tt 371 tt tt H tt it h 75 f30 n Sjanïrrlsbmgtcrt. itleekrajiprijzen. Rotterdam 25 mei. Meekrap werd heden weinig geveild, meest ordinair goed. De prijzen zijn geheel als voren. Graanmarkten. Amsterdam 25 mei. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 52*. Lijnolie op zes weken 46. Koolzaad (dadelijk) 83* p. vL. Rotterdam 25 mei. Gerst 20 en witzaad 50 cent hooger, paardeboonen 20 cent bruine- en witteboonen 50 cent lager. Anders eender. I»rijzen van effecten. Amsterdam 25 mei. Nederland. Werkelijke schuld21 pet. 63* dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 41 f 150 übl. Maatschappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 104* dito 1828/1829 5 dito Hope co4 86* dito Stieglitz4 S6J dito dito 5 v 97} dito dito 5 98* Certific6 64} Oblig1} 25 Binnenlandsch3 38 Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Oblig Oostenrijk. Oblig Amsterdamsche Nationale 1847/1852 Bank actiën Belgie. bij Rothschild Portugal. Obligatien nieuwe Spanje. Venezuela. Mexico Illinois. 3} 21i 5 f 76} 5 87} 5 n 773 2* 2i 3 45} 441 u 35) 3 2U 7

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3