irctijöingcn. Éjanörlsbcrigten. Berlijn IS mei. De deensche kwestie is nog altijd het onder werp eener levendige polemiek tussclien de verschillende dag bladen. Over het geheel genomen, is de eerste indruk van de door den koning van Denemarken gedane concessie gunstiger geweest, dan bij bedaarder nadenken het geval is. Men is hier niet tevreden zoo lang de hertogdommen een deel van Dene marken uitmaken. Ook de Scandinavische unie wordt dezer dagen druk besproken en aan eene vereeniging van Zweden en Denemarken onder één vorst, wordt vrij algemeen geloof ge slagen. Ook schijnt dit denkbeeld meer en meer de sympathie in Denemarken weg te dragen. Vermoedelijk zou dan de tegen woordige kroonprins van Zweden koning van het Scandinavi sche rijk worden. Delgie. Brussel 19 mei. In de zitting der kamer van afgevaardigden op heden, is in stemming gebragt het voorstel van den heer Frère-Orban tot het benoemen eener parlementaire commissie tot het onderzoekeu van den staat van het armwezen in Belgie, en om inmiddels het regeringsvoorstel betreffende de openbare liefdadigheid aan te houden. De regering heeft bij monde van den heer Dedecker, minister van binnenlandsche zaken, van het aannemen van dit voorstel eene kabiuetskwestie gemaakt en van dit oogenblik af was het lot er van met zekerheid te voor zien. Het gevolg is dan ook geweest, dat het verworpen is met 60 tegen 44 stemmen. De president der kamer heeft bij deze gelegenheid, ten gevolge van de sympathie, welke van de tribunen voor de rede van den heer Frère werd aan den dag gelegd, op het voorbeeld van den hew de Nayer opderi 16 dezer, de tribunen doen ontruimen. Hij heeft dien maatregel echter niet toegepast op alle tribunen, en dus die der dames en dagbladschrijvers daarvan vrijgesteld. Frankrijk. Parijs 18 mei. Een der leden van de welgevende vergade ring heeft een amendement op het wetsontwerp over de bank voorgesteld, waarbij de concessie met 30 jaren zou verlengd worden, onder de volgende voorwaardenverdubbeling der uit gegeven actiën, toevoeging van 69 nieuwe bij de 41 bestaande hulpkantoren. De bank zou daarenboven den staat een voort durend renteloos voorschot geven van 100 millioen fr. en altijd bereid zijn papier op 90 dagen te nemen. De hier uitkomende dagbladen beginnen zich thans meer en meer met de aanstaande verkiezingen bezig te houden, en beijvereu zich vooral, om de kiezers, die over het algemeen zeer onverschillig schijnen te zijn,aan te sporen om van hunne bur gerlijke regten gebruik te maken. Het zijn vooral de bladen Lapresseen Le siècle, die de burgers trachten te doen gevoelen dat staatkundige onverschilligheid een maatschappelijk kwaad is, en dat, als men slechts gebruik maakt van een door de consti tutie gewaarborgd regt, het zeer ligt mogelijk is dat de verkie zingen het blijk opleveren zullen, dat Frankrijk nieer levendig is, dan men thans algemeen schijnt te veronderstellen. De rege ring van haren kant houdt zich bezig met al zulke maatregelen, als welke kunnen strekken om aan hare candidaten de overwin ning te verzekeren. Omtrent het bezoek van den grootvorst Konstautijn aan de ijzergieterij te Cruzot verneemt men, dat de grootvorst zeer getroSen is geweest van 'tgeen hij daar zag. Behalve het ge volg des prinsen vergezelde de heer Schneider hem. Deze liad zijn zoon medegenomen, om dezen de overtuiging in te scherpen hoe hoog de adel der werkzaamheid, de adel van de nijverheid, boven den gewonen staat. De heer Schneider toch, directeur dezer grootsche fabriekmatige inrigting, acht de hooge maat schappelijke positie, waarin de keizer hem plaatste, niet hoog genoeg, om zijn directeurschap er in 't minst aan op te offeren als directeur ontving hij trouwens liet bezoek van den keizer lijken prins, die van 's morgens 9 ure tot in den namiddag de geheele inrigting in oogenschouw nam. Na het diner ten huize van den heer Schneider gebruikt te hebben, is de grootvorst ver trokken, zeer voldaan over 'tgeen hij gezien had. De fabriek heeft trouwens een buitengewone uitbreiding. In 1837 telde zij slechts 2,400 werklieden, 29 stoommachines en 600 paarden thans heeft hij 9,500 werklieden, 95 stoommachines en 3,500 paarden, terwijl de fabriek voor 22 millioen fr. per jaar aflevert. Die uitbreiding is de fabriek meerendeels verschuldigd aan den ijver van den directeur en den heer Dsseiligny. De reis van prins Napoleon naar Berlijn moet ook vooral ten doel gehad hebben, om tegen het begin van september eene zamenkomst; van de keizers van Rusland eii Frankrijk te Aken of te Dresden te doen plaats hebben, onder deelneming van al de duitsche souvereinen. Aan den keizer van Oostenrijk moet reeds eerlang eene uitnoodigiug tot zulk eene zamenkomst van wege het berlynsche hof gedaan zijnmen twijfelt niet, of deze zal aan de uitnoodiging gehoor geven. Engeland en Frankrijk hebben in .den jongsten tijd, te genover de bemiddelingspogingen van het pruissische kabinet, de stellige verklaring gegeven, dat zij slechts dan hunne diplo matische betrekkingen met het hof der beide Sicilicn herstellen zullen, wanneer dit den weg van afdoende hervormingen bepaal delijk zal betreden. De kloof tusschen de strijdende deelen is dieper dan ooit geworden. Te Marseille zijn berigten uit IConstantinopel van 11 dezer aangebragt. Volgens aldaar uitCircassië ontvangen regt- streeksche tijdingen van 19 april, had Mehmet zijn hoofdkwar tier te Sipsohur. Sefer-pacha telde 40,000 man onder zijne bevelen en de generaal Naïb een ongeveer gelijk getal, waardoor, na de verzoening welke tusschen die twee generaals getroffen is, de circassische krijgsmagt op dat punt ongeveer 80,000 man bedraagt. Uit Monil wordt den 5 april gemeld dat de opstand onder de Kurden spoedig gedempt is. Te Damascus waren den 24 april de prijzen der zijde en te Brussa den 6 april die der wol aanmerkelijk gestegen. De Moniteurde la flotte bevestigt het vroeger medegedeel de berigt, dat de Engelschen den spoorweg van den Euphraat geheel hebben opgegeven. De zeer aanzienlijke kosten, welke reeds voor de voorbereidende maatregelen gemaakt werden, kunnen geheel als verloren worden.beschouwd. Met dit plan is tevens de aanleg van een telegraaf naar Iudië vervallen. Nog altijd is men in het onzekere wat de hoofdoorzaak dezer plotse linge ommekeer van zaken is. In sommige kringen is dit berigt met levendige vreugde vernomen, omdat men het er voor houdt, dat nu de doorgraving der landengte van Suez minder tegenge werkt zal worden van de zijde van Engeland, en niet onwaar schijnlijk acht men het, dat juist de in den laatsten tijd vermeerderde kans om met deze onderneming te slagen,oorzaak is dat de spoorweg van den Euphraat is opgegeven. Men leest in den Moniteur de la flotteOp het oogenblik, dat ernstige gebeurtenissen in Chiua zulleu plaats grijpen, is het niet onbelangrijk de houding van een der grootste onafhanke lijke staten van Azie, het keizerrijk Annam, na te gaan. Dit keizerrijk greust ten noorden aan China en ten oosten en zuiden aan de Chinesche zee, zoodat het in onophoudelijke ge meenschap verkeert met dat uitgestrekte rijk. Onafhankelijk van deze natuurlijke oorzaken, zijn er nog andere beweegredenen, welke de talrijke betrekkingen tusschen beide rijken verklaren. Annam is in 1368 door chinesche volk plantingen bevolkt. Het heeft onderscheidene oorlogen moeten voeren met en is teu slotte cijusbaar geworden aan China. De tegenwoordige dynastie, in 1795 aan het bewind gekomen, of schoon van cochinchinascheu oorsprong, heeft tot aan den dood van den laatsten keizer Tao Kouang, hare staatkunde naar die van het hof van Peking geregeld. Men was dus nieuwsgierig naar de houding, welke de Annamieten thans zouden aanne men. Een officieel stuk van wege dat rijk uitgegaan, geeft daaromtrent, opheldering. De mandarijn-generaal, Keeih-fo-sin, die aan het hof van Hoe de functien van eersten minister vervult, heeft aan alle mandarijns-gouverneurs der zeeplaatsen van het keizerrijk, de volgende circulaire gerigt, gedagleekend van den 10 februarij *In naain van den magtigen keizer, mijn meester, den vierde van de dynastie der Tchoung en op zijn uitdrukkelijk bevel, doe ik u de volgende mededeeling, waaraan gij als altijd zult hebben te gehoorzamen, op verschrikkelijke straffen. //Gij zult zeker gehoord hebben, dat er oorlog is uitgebroken tusschen de mannen van het Westen en den verheven keizer van China. Zonder naar de oorzaken van dezen krijg, welke zeker aan de eersten te wijten is, ouderzoek te doen, is het voor nemen van onzen verheven souvereiu, om onzijdig te blijven, zonder zich voor den een of ander te verklaren. Gij hebt u dus hiernaar te gedragen en onder geene omstandigheid, van wel ken aard ook, partij te kiezen, hetzij voor de Engelschen of voor de Chinezen. //Onze keizer die geene beleedigingen te vreezen heeft, acht het niet noodig oorlog te maken; indien zijn rijk werd aange vallen, zouden zijne ontelbare legers op zijne roepstem opstaan, en den stoutmoedigen vijand vernietigen. //Houdt u voor gewaarschuwd. //Gegeven te Hoe Fou, den tienden dag der tweede maand." Een gedrukt exemplaar van deze proclamatie is in den vorm eener circulaire aan den handelsagent van Neerlandsch lndie overhandigd, die daarvan mededeeling heeft gedaan aan den resident van Macao. Volgens het algemeen gevoelen is dit document een gevolg van de pogingen door het hof van Peking aangewend, om een krachtigen bondgenoot in zijn magtigen nabuur te vinden, die behalve een staand leger van 150.000 man, eene zeer aanzien lijke vloot bezit. Zijne medewerking ware voor China van zeer veel belang geweest. Annam teit thans eene bevolking van 20 millioen zielen, en is door zijue geregelde instellingen en nijvere bevolking een merkwaardig land in die streken. Italië. Onze dagbladen gaan voort met het leveren van uitvoerige verslagen van des pauzen reis door de legatien. Volgens het Giornale di Roma wordt hij bij voortduring met de meeste geest drift en op de luisterrijkste wijze ontvangen door de bevolking der steden, welke hij bezoekt. De bijzondere berigten zijn hier mede volstrekt niet in strijd, maar voegen er nog iets bij dat genoemd blad niet meldt, namelijk dat de arme bevolking van die strekeu hare hoop en wenschen heeft kenbaar gemaakt om eeme verbetering in het staatkundige beheer, vooral wat het administratieve betreft, te erlangen. Sedert koestert men de verwachting dat de paus, alvorens naar Rome terug te keeren, eenige liberale maatregelen zal nemen, die aan het verlangen zijner onderdanen zullen voldoen. Te Perugia heeft de paus aartshertog Karei, tweede zoou van den groothertog van Tos- kane, ontvangen, die hem namens zijnen vader met de voor spoedige reis heeft geluk gewenscht. De paus heeft den prins met bijzonder veel minzaamheid ontvangen en hem eigenhandig met de onderscheidingsteekenen van ridder grootkruis derPius- orde versierd. Uit Padua wordt gemeld, dat aldaar eene bloedige bot sing heeft plaats gehad tusschen gedruisch makende italiaan- sche studenten en eene oosterijksche wachtpost. De officier had de jongelieden tot stilte vermaand en bespeurende, dat zijne vermaningen in den wind werden geslagen, een aanval met de bajonet gelast. Dien ten gevolge zijn twee studenten vrij be langrijk gekwetst. Eenige der jongelieden zijn in verzekerde bewariDg genomen. De plaatselijke dagbladen verwijten den officier, dat hij met noodelooze gestrengheid is te werk gegaan. Van den kant van Oostenrijk is nog niets aangaande deze gebeurtenis medegedeeld. Jl. dingsdag is ter reede van Vlissingen gearriveerd, de hol- landsche tjalk Maria, gezagv. Tent, van Londen naar Wemel- dinge bestemd, met materialen voor het havenkanaal door Zuidbeveland. Donderdag is voorbij die haven naar Antwerpen opgezeild behalve de schepen onder vreemde vlag, het nederlandsch kofschip genaamd De Haven, gezagv. Koning, komende van Stralsund. Overzigt «Ier week. Rotterdam 22 mei. De prijzen der koffij zijn zeer vastechter met weinig omgang. In de overige door ons gewoonlijk vermeld wordende artike len gaat weinig om, in de prijzen hebben geene veranderingen plaats gehad. Ileekrapprijzen. Avignon 16 mei. De willigte voor wortels duurt voort. Men heeft eenige par tijtjes met fr. 50 en 51 betaald en sommige houders vorderen fr. 52. Men gaat ook voort met inkoopen van gemalen meekrap tot fr. 61 a fr. 61, 50 voor SFFF rosé en fr. 66 voor SFFF pa- ud. Tot deze prijzen zijn 4 a 500 vaten gedaan, voornamelijk voor de gebruikers op onze plaats of voor de fabriecatie van garancine en fleur de garance. Ciraaninarkten, Amsterdam 22 mei. Tarwe onveranderd. Gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken 52 Lijnolie op zes weken 451. Koolzaad (dadelijk) 83 p. vL Oostburg 20 mei. De aanvoer van granen was heden weder ruim te noemen. De stemming daarentegen was flaauw en de eisckeu der houders hoog, zoo dat met uitzondering van gerst en paardeboonen weinig is verhandeld geworden. Eenige puike monsters tarwe golden nog f 11 en ordinaire f 10,75 a f 10,50, terwijl geringe en flaauwe f10 af9bleek waardig te zijn. Rogge blijft steeds lusteloos en te hoog gehouden. Gerst alleen in goede soorten, gevraagd, doch niet lager te plaatsen, veel werd a f7,25 afge daan eenige monsters 10 cent daar boven, doch afwijkend uiterlijk f7,10 a f 7 en f 6,90. Haver met eenige vraag, doch schaarsch ter markt. Paardeboonen puike en goede sqort f 6,90 f 6,80 f 6,70. Erwten en zaden niet aan. Prijzen van effecten. Amsterdam 22 mei. Nederland. Werkelijke schuld2} pet.; 631 dito dito 3 dito dito 4 n 96 f Aand. Handelmaatschappij 4J u 150J- Obl. Maat schappij van weldadigheid 4 Rusland. Oblig. 1789/18165 104J dito 1828/18295 dito Hope co4 n 86| dito Stieglitz4 861 dito dito 5 964 dito dito 5 981 Certific6 n

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3