N* JL plk £17 MIDDELBURGSCHE Zaturdag 1857. COURANT. 23 Mei. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zc.tUxd0.gs. tinnen deze gemeente en Vlis- lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per posl f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend raakingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. ï3mrt£nlrtnïïscl|c tijdingen. middelburg SS uiei. Behalve de reeds in ons vorig nommer opgegevene 4 schepen, door deNederlaudsche handelmaatschappij herwaarts bevracht, zijn dezer dagen door die maatschappij nog 28 schepen bevracht, als 10 voor Amsterdam13 voor Rotterdam3 voor Dordrecht en 2 voor Schiedam. Ten gevolge van het bekend gemaakte artikel in de verschil lende nieuwsbladen omtrent den weesjongen van Karlsruhe, heeft zich le Vlissingen een persoon voorgedaan die vrijwillig en kosteloos de inzameling van gebruikte postzegels daar ter plaatse bezorgt, ten einde deze later aan den persoon toe te zenden, die zich te Rotterdam met het bijeen brengen heeft belast. Wij maken gaarne onze inwoners hierop indachtig om mede op dergelijke wijze in het belang dier zaak werkzaam te zijn. Uit A me muiden werd ons gisteren geschreven lieden nacht ten 11A ure werden de ingezetenen dezer gemeen te zeer verontrust, doordien bij L. van Eenennaam, broodbakker alhier, het uitgebrande zaagsel, dat waarschijnlijk niet volkomen was uitgedoofd, weder was ontvonkt en zich reeds aan bet dak zijner woning had medegedeeld, hetwelk bij de vele aldaar lig gende brandstoffen, en eene nog aanwezige voorraad stroo in zijne aan die woning staande boerenschuur, zeer noodlottige gevolgen zoude na zich gesleept kunnen hebben. Door de spoedig aangebragte hulp met onze brandspuit en den ijver waarmede onze brandspuitgasten werkzaam waren, was men, dank zij der Voorzienigheid, ten 1 ure den brand meester. Gisteren heeft zich eene vrouw onder de gemeente Biggekerke het leven benomen, door in het water te springen. Om haar doel met zekerheid te bereiken, had de ongelukkige haar voor schoot metsteenen opgevuld, welker zwaarte haar onmiddelijk deed zinken. Ofschoon geen dadelijke oorzaak met zekerheid bekend is, vermeent men dat deze vrouw aan verstandsverbijstering leed. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid der 3de klasse voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in de West-Indien voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren te verbinden, verwittigd dat zij zich voorden 31 meiaanst., bij verzoekschrift op zegel geschreven en portvrij in te zenden, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem inspecteur aan zijn bureau te 's Gravenhage, in het lokaal van het ma gazijn van geneesmiddelen, Voorhout, wijk 1110. 327 behooren aan te melden, met overlegging der bewijzen, vermeld in de Staatscourant van 19 dezer. Luidens het met de jongste mail hij het departement van ko loniën uit Suriname ontvangen berigt,gedagleekend 21 april 11., waren de mazelen aldaar nog heerschende, en wel voornamelijk op de plantages, op sommige waarvan zelfs een groot gedeelte der slavenmagt daardoor aangetast was. Overigens bleef de gezondheidstoestand aldaar voldoende, en heerschten rusten orde allerwcge. Naar men verneemt wordt Z.K.H. de grootvorst Konstantijn van Rusland den 3 en 4 junij aanstaande i» de residentie ver wacht. Zr.Ms. stoomschip Cycloop, zal den grootvorst afhalen. De koning heeft hoogstdeszelfs paleizen ter beschikking van Z. K. H. gesteld. In de Kölnische Zeitung leest men het volgende, dat wij let terlijk zoo als het- daar staat, mededeeleuAan den Courier de Paris wordt uit 's Gravenhage geschreven, dat de nederlandsche regering besloten heeft een oorlogsschip naar de chinesche wa teren te zenden. Benoemingen en besluiten. Iïet heeft Z. M. behaagd, bij besluit van 7 dezer, aan den heer A. E. Tromp, hoofdingenieur aan 's rijks werf te Amster dam, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen en hem in betrekking van hoofdingenieur bij de marine met andere werk zaamheden te belasten. Ilerk- en sclioolnieutvs. Bij den kerkeraad der hervormde gemeente te Axel is het be- rigt ingekomen, dat ook ds. llanewinkel voor het ontvaugene beroep bedankt. üVIarine en leger. De état-major van Zr. Ms. fregat Doggersbank, van Maltha te Nieuwediep binnengekomen, is zamengesteld als volgt: kapit. ter zee koramandant A. baron Collot d'Escury, kapit.- luit. ter zee, lsteofücier S. Eaber Huys, luits. ter zee 1ste kl., J. P. Koopman, W. F. baron Roeil, J. H. K. Groes, luits. ter zee 2de kl., W. H. baron van Heerdt, jhr. A. C. van Haeften, E. Adema, adelborsten 1ste kl., J. F. van Kervel, J. H. Haakman, J. van Assen, jhr. G. A. Tindal, L. C. Holtzapffel, J. Plantenga, II. E. Eyssel, A. C. Raven, E. B. Bonn, offic. van gez. 1ste kl., A. H. Neyssel, idem 2de kl., C. H. A. Bünte, idem 3de kl., A. J. P. de Jaager, offic. van adm. 1ste kl., G. de Heer. adjunct adm. G. IJ. C. Eraser, scheepsklerken D. W. Muller, K.F. Gerth van Wijk, kapit. der mariniers P. Prins, 1ste luit. der mariniers J. A. Y. van Es. Uit Hellevoetsluis schrijft men van den 19 dezer u Gisteren avond ten 9 ure kwam alhier ter reeöe Zr.Ms. kor vet Pallas, onder bevel van den kapitein ter zee F. A. Jöhr. Genoemd schip heeft eene reis van 50 dagen uit Curajao, 150 man equipagie en 21 gepasporteerde koloniale soldaten aan boord. De état-major bestaat, behalve uit den kommandant, uit de luitenants ter zee 1ste klasse J. P.G. Muller, lste officier, en P. F. Bezemerde luitenants ter zee 2de kl. jhr. D.Bowier en J. Sandt van Nooten; de officier van gezondheid lste klasse W. H. Vermeulen, de officier van admin. 2de kl. A. A. Lagaay en de scheepsklerken F. F. A. Caneel en H. C. Deuffer Wiel en de lste luitenant der mariniers T. G. Corbelijn. Genoemde bodem zal eerstdaags buiten dienst worden gesteld." —Zr. Ms. stoomschepen Baii, kommandant luitenant ter zee lste klasse jhr. J.H.van Capellen, benevens de Cycloop,waarvan voorloopig het bevel is opgedragen aan den luitenant ter zee 2de klasse I. M. P. Williuck, hebben dingsdag de haven verla ten en liggen ter reede van Hellevoetsluis; eerstgenoemd om na de gemaakte verandering aan zijne schroef, een proef- togt te doen, en laatstgemelde, om in afwachting van andere orders, dadelijk beschikbaar te zijn. Bij het ten anker komen van de Cycloop, had een droevig ongeluk plaats; het schip liep namelijk tegen de Bali aan, die reeds voor anker lag, door den schok nog al aanmerkelijke schade bekwam, en waarbij de j kwartiermeester aan boord van de Bali, door liet breken van den boegspriet, zoodanig werd gewond, dat men voor het behoud van zijn leven ernstig beducht is. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 19 mei. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1856 (bijdrage tot het bijzonder fonds, ingesteld bij de wet van 10 februarij 1844). De kamer heeft, na breedvoerige beraadslagingen over art. 13, alsmede na aanneming van amendementeu van de heeren Dirks, Strens en Thorbecke, en na verwerping van eene wijzi ging van den heer Taets van Amerongen, dat artikel, aldus ge wijzigd, goedgekeurd: «Geene viscliacte wordt vereiseht; a. voor hen die den hou der eeuer vischacte, daarbij zelf tegenwoordig, behulpzaam zijn in het hanteren van een vischtuig, dat door een persoon niet kan worden beheerd, de zalm- en prikvisscherij, alsmede het visschen met schakels of wargarens daaronder begrepenb. voor het bevisschen door den eigenaar of regthebbende van vischwa- ter dat met geen ander in verbinding staat, of van vischwater, gelegen in buitenplaatsen en lust- of bouwhoven, door muren, schuttingen, rasters of grachten geheel afgesloten; de gracht van afsluiting zelve onder zoodanig vischwater begrepen ;c. voor het visschen met den hengel in de hand." De behandeling van art. 14omtrent.de weigering van jagt- acten is uitgesteld tot na de afdoening van art. 30, ten gevolge van het verband waarin beide artikelen staan, en de omstandig heid dat op art. 30 een amendement is voorgesteld, welks be slissing men eerst heeft willen afwachten. Ook art. 15 leverde een langdurige overweging op. Nadc aanuemiug van een amendement van den heer Reinders, en eene overbrenging van enkele bepalingen uit art. 18 naar dit artikel door de regering, werd dit artikel aldus vastgesteld «Ouder jagen wordt in deze wet verstaan de uitoefening van een der volgende geoorloofde jagtbedrijven: a. met valken of havikken, mits zonder honden; b. met windhonden (lange jagt), mits zonder schietgeweer en met niet meer dan vijf hondenc. met geweer en met of zonder staande honden of brakken: d. het schieten van waterwild; e. het wcispel van kwartelen met steek garen of vliegnet; het vangen van waterwild, aangeduid in art. 17, met slagnetten; g. het vangen vaahoutsnippen, met laat-, war- valflouwen h. het vangen van eendvogels in eene eenden kooi of daarmede gelijk staande toestel. Alle andere pogingen of middelen om wild op te sporen, te bemagtigen of te dooden, als met zoogenaamde afdraaijers, stok- geweren, pistolen of andere verborgene wapenen, tirassen, lange netten, damnetten en wild- of konijnenstrikken, zijn verboden. Het is insgelijks verboden zich met die voorwerpen in het veld te bevinden buiten openbare wegen en voetpaden." Art. 16 werd, na eeue verandering van regeringswege en door de aanneming van een amendement van den heer Nolthenius te hebben ondergaan, aldus goedgekeurd //Het brengen van staande honden voor het wild in het veld, gedureude den gesloten jagttijd, het houden van klopjagten op grof wild en schadelijk gedierte ook op spoorsneeuw, het opvan gen en vervoeren van fazanten en korhoenders kan geschieden na bekomen consent, kosteloos af te geven door onzen commis saris in de provincie. De aanvrage om consent, zoo wel als het consent zelf, zijn vrij van zegel. //Het consent wordt op de eerste vordering aan den met het toezigt belasten ambtenaar vertoond." Een amendement van den lieer Westerhof om in art. 17 on der //waterwild" te laten wegvallen: //zwanen en ganzen," werd met 89 tegen 12 stemmen aangenomen. Dat artikel luidt nu aldus: u Ouder wild wordt verstaan: //grof wild"herten en reeën «klein wild": hazen, fazanten, korhoenders, patrijzen, hout snippen en kwartels; //waterwild"eenden,duikers,waterhoen ders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wul pen en plevieren." De beraadslaging over art. 18 is niet afgeloopen, maar is den volgenden dag voortgezet. Zitting van 20 mei. In deze zitting zijn voortgezet de beraadslagingen over het wets-outwerp regelende de jagt en visscherij. Over art. 18, aangevende wat bij het jagen verbodenis, werd eene breedvoerige beraadslaging gevoerd, waarbij de heeren van Deinse, Zylker, Hoynck van Papendrecht, Bieruma Oos- ting, Blaupot ten Cate, Sander, Westerhoff, Reinders en de minister van justitie in beschouwingen traden. Tengevolge van het wijzigen van liet artikel door de regering, het verwerpen van een amendement van den heer Hoynck van Papendrecht, die

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1