23 mannelijke en 18 vrouwelijke leerlingen. De twee gymnas- tiescholeu hadden 52 mannelijke en 8 vrouwelijke. De volks zangschool telde 43 jongen en 38 meisjes, terwijl die, opgerigt door de Vereeniging van toonkunst 13 mannelijke en 24 vrou welijke leerlingen had, bij de opening van haren nieuwe cursus. De industrieschool verkeert mede in bloei. Aan de herha- linglessen des zomers namen 14, en aan de winterlessen 51 leerlingen deel. Op het einde van 1856 waren aan de geneeskundige school 17 leerlingen tot heel- en vroedmeester, 9 tot apotheker en 4 tot vroedvrouw. De lector iu de heelkunde Cornielje werd bij de aanvaarding van het lidmaatschap der provinciale geneeskundige commissie vervangen door den heerV. van Lissa. Bij het overlijden van den lector in de artsenijmeng-, schei- en kruidkunde Priester werd de heer P. M. de Ligny tot lector in de schei- en artsenijmeng- kunde, en dr. G. van Hennekeler, tot lector in de kruid- eu na tuurkunde aangesteld. Het gymuasium werd door 24 jongelingen bezochtuit de gemeentekas werd een subsidie van f4377,35 daaraan besteed. Bij het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen, met 24 directeuren, werd ter vervanging van den tot voorzitter be noemden heer mr. S. de Wind, het ondervoorzitterschap opge dragen aan den heer mr. M. F. Lantsheer. Het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen telde 7 honoraire leden, 9 donatrices en 148 gewone (met 17 verminderd.) Dat der Maatschappij tot bevordering van nijverheid telt 4-5 leden, en is dus met 6 verminderd. Het Natuurkundig gezelschap had 64 leden, alzoo6meer dan in 1855, in weerwil van het verlies van 8 leden door over lijden of bedanken. Het getal begunstigers bedroeg 27. Bij de Teeken-akademie waren voor den wintercursus 1856/7 ingeschreven 60 leerlingen in de teekenkunde en 33 in de bouw kunde (38 kosteloos tot de lessen toegelaten.) De toestand van het armwezen onderging geene merkbare verandering, even min als het getal en de soort der liefdadig heidsinstellingen. De uitgaven van het burgerlijk armbestuur bedroegen, be halve f27,384,55 verplegingskosten van zieken enz., fll, 514,381 en die van het bestuur der godshuizen f 55,894,69. Door de gemeente werden subsidien verstrekt ten beloope van f43,859,15J, waaronder aan het burgerlijk armbestuur f36,114,27 (f4500 minder dan in 1855.) De overige liefdadigheidsinstellingen bleven nuttig werk zaam, zonder dat daarvan belangrijke bijzonderheden zijn mede ie deelen, terwijl de onderscheidene jaarverslagen dier vereeni- gingen daarvan gewoonlijk een uitvoerig overzigt aan belang stellenden geven. Bij de leenbank is als bezuinigingsmaatregel de open geval len betrekking van boekhouder-kassier onvervuldgelaten. Hoe wel 28 panden meer beleend zijn dan in 1855, is het bedrag der voorschotten f3,210,25 minder, terwijl het verlies f2,253,621 heeft bedragen en de toestand dus niet gunstig te noemen is. De begrafenis- en ziekenbussen verkeeren in zeer gunstigen toestand, zoo ver bekend is. Het kapitaal der spaarbank bestond aan het eind des jaars uit f125,188,831, terwijl dc lasten slechts f95,617,05 bedroegen. Het getal deelnemers dat in den aanvang van 1856 bedroeg S79, klom tot. 910, terwijl 102 nieuwe rekeningen zijn geopend, waaronder 52 voor dienstboden en ambachtslieden, 8 voor weezen, 36 voor minderjarigen en 6 voor partikulieren. Het weduwen- en weezenfonds voor gemeente ambtenaren cn bedienden, met 152 deelnemers en 34 trekkeuden, verkeert in bloeijenden toestand. De hulpbank blijft met vrucht werkzaam. De beleeningen beliepen een kapitaal van f 18,542. Van de policie en de brandweer wordt gunstig getuigenis terüphting is voldoende. i vaii. bewaring zijn bij afwisseling verpleegd ge- ahfes en 19 vrouwen, d van den landbouw is zeer gunstig, jk clé ambachts-en fabrieknijverheid stippen wij gfciiig eener stoomrijstpellerij en meelmalcrij, de nicuvfè daarslelling eener sigarenfabriek en eene steendrukkerij. Wegens het staken der werkzaamheden in de calicotsweverijen zouden deze hebben opgehouden te bestaan, ware het niet. dat -*• ^.^jphjjnet medewerking van twee voorname handelshuizen alhier, 're-;a^rbinatie gevormd had tot voortzetting van die tak van nijver&'fiJT*hoewel op kleinere schaal. -- - Het gVfel der hier te huis behoorende zeeschepen onderging ■j geene vefrnindering. De handel mogt over het algemeen vrij belangrtfligenoemd worden. -Goes hebben de inschrijvingen bij de aldaar gevestigde commissie tot inzameling van bijdragen voor het op terigten monument ter cere van den volksdichter Tollens, f58 bedragen. Uit Zierikzee schrijft men ons onder dagteekening van 17 dezer: -f- Door vriendelijke mededeeling hebben wij het volgende vernomen dat wij, voorzoo ver het verschijnsel niet reeds elders mogt zijn waargenomen, ter waarschuwing voor andereu mede- deeleu. Iu degaranciue fabriek van de heeren Ochtman, van der Vliet en comp. alhier, was voor eenige dagen eeuig schilder werk op eene bovenverdieping verrigt. Des avonds ten half acht ure werden de gereedschappen geborgen op een plank, terwijl eenige gestorte gekookte lijnolie met eenig uitgeplozen katoen van den grond werd opgenomen, en dit katoen mede op die plank gelegd. De arbeider die dien nacht de wacht in de fa briek had, bemerkte op zijnen rondgang ten 114 ure, nabij die plank komende een sterke olielucht, en toevallig naar iets zoe kende, tastte hij er op rond, doch moest zijne hand spoedig terug trekken, daar hij een voorwerp voelde dat brandende was; bij onderzoek bleek het dat dit vuur bevatte en werd het in een emmer met water gebluscht. De directeur der fabriek, de heer J. H. Ochtman Johs.zoon, den volgenden morgen van bet voor val onderrigt, onderzocht dadelijk of, tegen het strenge verbod aan, welligt pijpen of sigaren in de fabriek gebruikt en bij het katoen gelegd warentoen hiervan geen spoor te ontdekken was, vatte hij het denkbeeld van zelfontbranding op, en besloot, daar hij dit moeyelyk van zulk een kleinen hoop gelooven kon, zich door proefnemingen te overtuigen, en deze leverden het volgend resultaat.op: twee ned. iooden uitgeplozen katoen, met gekookte lijnolie bevochtigd ten 9 ure, waren ten 10 ure warm, ten 11 ure brandend heet en een half uur later geheel verkoold, doch om in brand te geraken scheen de massa te klein. Daarop is de proef herhaald met vier hoopjes geplozen katoen, elk van vier ned. Iooden als: een met (niet droogende) olijfolie, het tweede met (droogende) ongekookte lijnolie, het derde met ge kookte (zoogenaamde sterke) lijnolie, en het vierde met half gekookte en half ongekookte lijnolie. De beide eerste zijn koud gebleven, het derde bood twee uren na de bevochtiging reeds een vuurklomp aan, met het vierde was dat een uur later het geval. De proeven zijn op verschillende plaatsen en ouder ver schillende temperaturen herhaald en hebben altijd het zelfde resultaat opgeleverd. Het lijdt dus geen twijfel of de in de fa briek dank zij de goede waakzaamheid waarvoor de directeu ren steeds zorg dragen nog bij tijds ontdekte vuurklomp, is door zelfontbranding ontstaan. Schilders die gestorte gekookte lijnolie met geplozen katoen opdoen, worden dus geraden dit katoen nergens neer ie leggen maar iu het water te werpen. Jl. maandag werd op het raadhuis te Zierikzee, door den heer burgemeester, daartoe door dien van Rotterdam uitgenoodigd, in bijzijn van de heeren wethouders en den heer W. C. de Crane, directeur der Zuidhollandsche reddingmaatschappij voor deze eilanden, pleglstatig uitgereikt aan den scheepsgezagvoerder W. Bowbyes, de goudeu en aan acht man der equipage van de reddingskotter Willem van Houten, toebehoorendeaan de Zuid hollandsche reddingmaatschappij, de zilveren medailles, hen, volgens het berigt voortkomende in ons no. van 28 februarij jl., toegewezen voor de redding van de equipage van het schooner- schip New Castle, gezagvoerder W. Rhodes, welker redding mede gemeld werd in ons no. van den 13 januarij ji. De medailles, prijkende met het borstbeeld van Victoria aan de eene zijde, en het opschriftPresented bij the British govern ment, for the saving of British subjects" aan de andere zijde, terwijl in den rand de naam van den eigenaar gesnedeu is, zijn bijzonder zwaar van gehalte zij kunnen gedragen worden aan een rood lint, en deze bestemming werd hen door de bekroon den dadelijk gegeven, daar zij gezamenlijk, elk met de medaille op de borst, het raadhuis verlieten. Wij hopen dat deze beloo ning deze wakkere zeelieden zal aansporen op den ingeslagen weg te blijven voortgaan tot het heil hunner medemenschen. Men verneemt dat de eerste kamer der staten generaal in dc maand junij zal bijeen komen. Wij vernemen, zegt de Utrechtsche courant, dat thans bij den raad van state aanhangig is een ontwerp van wet tot her ziening van het tarief van in-, uit- en doorvoer, met het oogmerk om de regten voortaan te heffen naar den maatstaf der waarde en niet meer naar dien van hetgewigt, gelijk tot dusverre-uit kraehle der wet van 1822 plaats had. Reeds vroeger zijn de kamers van koophandel en fabrieken daarop gehoord, en moe ten onderscheidene kamers gewigtige bedenkingen daartegen hebben in het midden gebragt. In de op 15 dezer gehouden vergadering van hoofdingelan den van den Haarlemmermeerpolder zijn de beraadslagingen over de vijfjarige buitengewone begrooting van verschillende nog aan dien polder uit te voeren werken voortgezet. Bij de eindstemming hebben verscheidene leden te kennen gegeven, dat zij zich verpligt gevoelden tegen de begrooting te stemmeu, alleen uit hoofde de post van f 180,000, ter verbetering van de dwarswegen en een iengleweg, in de vorige vergadering tot op f 450,000 was gebragt, ter verbetering van al de wegen; het geen zij onnoodig achten en waardoor de polder met een kwa lijk te dragen rentelast zou worden bezwaard. Na het sluiten der beraadslagingen over dit punt, is de buitengewone begroo ting in stemming gebragt en met 7 tegen 5 stemmen verworpen; ten gevolge waarvan het andere deel der begrooting, aanwij zende de posten in 1857 te verwerken, buiten behandeling is gebleven. Naar men verneemt, gaat de zalmvisscherij op de tegenover Delftshaven liggende plaat, zeer naar wensch, zijnde er in de af- geloopene week aldaar niet minder dan 135 stuks, allen van uitmuntende kwaliteit, gevangen, doch blijft daarentegen de elft aan die visscherij zeer schaarsch. Met de opening van den Laibach Triëster spoorweg in de maand julij, zal de overlandpost over Triest wederom een voor deel tegenover die via Marseille verkrijgen. De Triester Zeitung geeft het volgende niet onbelangrijke overzigt. Van Londen naar Triest bestaan op dit oogenblik hoofdzakelijk 7 wegen voor de reizigersde kortste over Dover. Ostende, Gent, Keulen Kassei. Leipzig, Dresden, Praag en Weeuen, vereischt 77 a 78 uren. Van Dover over Calais, Brussel, Keulen, Hanover, Leip zig, enz. kan men in 81 uren te Triest, komen. Begeeft men zich van Keulen over Maintz, Frankfort, Bamberg, Neurenberg, Regensburg, Lenz en Weenen naar Triest, dan heeft men 108 a 109 uren noodig. Komt men te Rot terdam aan land, dan heeft men voor de reis naar Triest over Manheim, Ulm, Mun- chen, Salzburg enBruck 147 uren, over Emmerik, Keulen, Kas sei, Leipzig, enz. 96 uren noodig. Van Falkestone over Bou logne, Parijs, Straatsburg, Bazel. Lucern, Magadino, Milaan en Venetie komt men in 864 ure te Triest,; van Hamburg over Ber lijn, Breslau en Weenen in 109 uren. ■Benoemingen en besluiten. Benoemd bij besluit van 15 mei tot regter in de arrondisse- ments-regtbank te Goes mr. P. H. Saaijmaus Vader, thans grif fier derzelve regtbank. Ontslag verleend bij besluit van 30 april jl. aan den kolonel der infanterie van het leger in Nederlandsch Indie .T. A. A. Veenhuyzcn, thans met verlof hier te lande, onder toekenning van pensioen. Etei'Ii- en scliooïnieuws* De algemeene synodale commissie der hervormde kerk ging in den loop dezer week voort met het geregeld houden harer zit tingen. Achtereenvolgend werden behandeld de belangen der protestanten van zeker krankzinnigen-gesticht, het prediken van studenten en het maken van bepalingen daaromtrent, kerkvisitatien en het ontwerpen van een reglement er voor, het prediken van personen, voornamelijk vreemdelingen, die de be voegdheid daartoe missen. Dan waren het, weder op nieuw vele armzaken welke aan de orde van behandeling kwamen, benevens verschillen van kerkelijke en burgerlijke besturen, enz. Vele zaken wachten nog op afdoening, zoodat het einde der zitting niet juist te bepalen is. IVanrine cn leger. In den avond van den 16 dezer is in het Nieuwediep binnen gekomen onder het lossen van saluutschoten Zr. Ms. fregat Doggersbank, kommandant kapit.. ter zee, A. Collot d'Escury, uit de Middellandsche zee. Deze bodem heeft ten gevolge van aanhoudenden tegenwind eene lange reis gehad. Het kampveld bij Zeyst zal vau den 15 julij tot den 1 October nog betrokken worden door vijf tirailleur-kompagnicn, en door de officieren en manschappen van de normale schiet school, ten einde aldaar schietoefeningen te houden. lüantoug'eH'egt te Middelburg. Bij vonnissen van den 18 dezer zijn 1. G., wegens het aanwenden van andere pogingen of midde len om wild te bemagtigen dan bij de wet. geoorloofd is, door het staande hebben van 6 wildstrikken geschikt en doelmatig gesteld om hazen te vangen, aan eene brug die over een sloot lag op eene buitenplaats, zonder daartoe eenige akte of buiten gewone magtigiug verkregen te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f 20 en iu de kosten van het geding met verbeurd verklaring der in beslag genomen wildstrikken, bij wanbetaling tot 14 dagen gevangenis. 2. V., wegens het aanwenden van andere pogingen om wild te bemagtigen of te dooden dan bij de wet. geoorloofd zijn, door in de duinen der gemeente Vrouwepolder wild te hebben ge zocht om het met een stok dood te slaan, zonder eenige buiten gewone magtiging verkregen te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f10 en iu de kosten van het. geding, met ver beurdverklaring der in beslag genomen stok, alsmede de konijnen of de geldelijke opbrengst derzelve, bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenis. 3. P., wegens het komen met schietgeweer in het jagtvcld onder Nieuw- cn Sint Joosland, buiten de openbare wegen of

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2