MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1857. 21 Mei. Jhtnluntïugtnijm üiuncnlanösd)c tijdingen. N°- 61. Vlis- Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zuturdagu. Binnen deze gemeente gingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 lire. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave, De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels f 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. au OEI RIJKSBESTÜUS.PaO WHILE E.VClEM.ÏÏEBESIÖRM De burgemeester en wethouders van Sint Laurens c. a. zul len op zaturdagden 6 juny aanstaande, des namiddags ten vijf ure in de gemeentekamer te Brigdamme, in iiet openbaar aan besteden liet te verrigleu metsel- en timmerwerk aau het ge meentehuis, gemerkt no. 52, staande en gelegen op de gemeente Sint Laurens. Het plan en bestek zullen van af den 25 mei eerstkomende ter inzage liggen in de gemeeutekamer te Brigdamme, t erwijl de aanwijzing in loco zal geschieden woensdag den 3 junij, des avonds van zes lot zeven ure. De burgemeester en wethouders voornoemd, T. MELIS. De secretaris, A. A. SANDERS. DliiStleilinrg 20 mei. Door de Nederlandsehc handelmaatschappij zijn o. a. be vracht voor Middelburg, de barkschepen Maria, gezagvoerder E. N. E. vau Wulven, Mercurius, gezagvoerder E. Nepperus, Walcheren, gezagvoerder K. Hoek, benevens het clipperschip Zeelandia, gezagvoerder W. Blaakhert. Volgens ontvangen berigt bij de alhier woonachtige eereleden der Koninklijke maatschappij St. Cecilia te Mechelen, zou die vereeniging, uit de talrijke haar deswegens gedane voorstellen, met bijna eenparige stemmen hebben besloten, bij hare jaarlijk- sche speelreis andermaal Middelburg, in het laatst der maand julij, met een bezoek te vereeren. Haar alom zoo gunstig bekend orchest zal, wat hel vocale gedeelte betreft, worden versterkt door de medewerking van de zangafdeeiing der Groote harmonie te Brussel, ten einde gezamenlijk alhier eene of meerdere op voeringen le doen plaats hebben, waarvan de opbrengst, ge dachtig aan hare leus rdoor kunst weldadig" zoude strekken ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente. Wij vernemen dat de confrérie van St. Sebastiaan, waarvan drie harcr leden eereledeu dier maatschappij zijn, voornemens is haar niet den meest mogelijken luister te ontvangen, zoo wegens de ontvangst die destijds aan hare afgevaardigden te Mechelen is te beurt gevallen, als hoofdzakelijk wegens de vriendschappelijke gevoelens, welke men voor deze edele men- schenvriendcu koestert, na hun bezoek alhier in 1854, toen ook alle gelden voor de armen waren, en na hunne belangelooze me dewerking tot het bijeenbrengen van geldelijke oilers voor de behoeftigeu bij den watersnood, in 1855. Zullen de pogingen der confrérie met een gunstig gevolg be kroond worden, dan zullen zy krachtdadig moeten ondersteund worden, zoo wel door het bestuur, als door de ingezetenen dezer gemeente, opdat, al mogt de ontvangst dan niet zoo luisterrijk zijn als te'sGravenliage, Rotterdam en Dordrecht, zij deze evenwel in hartelijkheid, bij bet thans herbaalde bezoek, over- treife en men daardoor toont, dat men het edele doel dier maat schappij, ook met betrekking tot het lot onzer verarmde sladge- nooten, op den waren prijs weet te schatten. Bovendien staat door dit bezoek den beminnaren van vocaal en instrumentaal muzijk, fanfaren eu zang-koraal, een wezenlijk kunstgenot te wachten, getuigen de destijds alom zoo gunstig beoordeelde opvoeringen in voornoemde plaatsen. Thans is verkrijgbaar gesteld het Verslag, gedaan door bur- gemeester en wethouders van Middelburg aan den gemeente raad, naar aanleiding van art. 182 der gemeentewet, betrekkelijk den toestand der gemeente over 1856. Daaraan ontleeuen wij het volgende; Opljanuarij bedroeg do wettige bevolking 7106 mannen, S6II vrouwen, totaal 15717. Dit bedrag vermeerderde door 247 mannelijke en 235 vrouwelijke, zameu 482 geboorten eu door vestiging in de gemeente van 282 mannen en 352 vrouwen, zamen 634; doch verminderde daarentegen door overlijden van 274 mannen en 229 vrouwen, totaal 503, en vertrek uit de ge meente van 321 mannen eu 396 vrouwen, zamen 717. Zoo dat de wettig gedomicilieerde bevolking op 31 december 1856 be droeg 7040 mannen, 8573 vrouwen, totaal 15613, en de feite lijke 7322 mannen, 8637 vrouwen, zamen 15959. 109 huwelijken werden voltrokken. Naar Noord-Amerika vertrokken slechts 2 mannelijke personen. Het getal kiezers was: voor leden van de tweede kamer der stalen generaal en der provinciale staten 4-95, en voor leden van den gemeenteraad 793. Het aantal der op de algemeene burgerlijke begraafplaals ter aarde bestelde lijken bedroeg op 31 december 12,583. De afgeslolene rekening over het dienstjaar 1855 heeft doen zien dat de ontvangsten hebben beloopen f 252,465,184, de uit gaven f 249,236,434, dus het voordeelig saldo f 3,228,75. De ontvangsten over het jaar 1856 zijn, voor zoo veel zij bij opmaking van hetverslag bekend zijn f204,940,68, de uitgaven f 191.497,164, moetende echter nog vele uitgaven en weinige ontvangsten geschieden. De belasting op voorwerpen van verbruik bragt f6,288,744 minder op dan begroot was, welk verschil in bet algemeen aan mindere veraccijnsing mag worden toegeschreven, maar ook in verband staat met hel bestaan hebbende vooruitzigt van afschaf fing der belasting op de zeep ïuet 1857, terwijl de raming vrij hoog was. als gegrond op de ongemeen gunstige opbiengst over het dienstjaar 1854. Den 3 October werd het kohier van den hoofdelijken omslag door den raad vastgesteld tot een bedrag van f37,333,514- De beginselen voor de geheels herziening van het plaatselijk belastingstelsel, aanvankelijk den 5 maart vastgesteld, willen wij hier nog laten volgen a. Afschaffing der belastingen bekend als lantaarngelden fouragegelden b. afschaffing van die op de zachte zeep c. vermindering van die op binnenlaudsche bieren tot het cijfer, aangewezen bij art. 250 der gemeentewet, alinea 1 en ge lijkstelling van buitenlandschemet binnenlandsche bieren; d. vermindering der regten met belasting gelijkstaande, en afschaffing der crieerderreglen en andere, waarvan de heffing bij de gemeentewet is verboden verhooging der opcenten op de grond- en personele belas ting tot het bij de gemeentewet toegestane maximum verhooging der belasting op buitenlandseh gedistilleerd, den wijn en het vruchtennat, tot 150 opcenten op den rijks accijns g. verhooging van den hoofdelijken omslag tot f 51,000. Het getal klassen bij laatstgenoemde belasting werd van 20 op 25 gebragt, door bijvoeging eener lagere klasse en veran derde indeeling. De gemeentegebouwen verkeeren in tamelijk voldoenden staat; het raadhuis vereischt echter belangrijke reparatien. 10,000 vierk. ellen straatwerk eu 3,000 vierk. ellen kliukerwerk zijn gedeeltelijk verlegd, terwijl bij aanneming de levering van 20,000 nieuwe straatkeijen plaats had. De verkoop vau gevelde boomen beeft f 3,491,50 en van hak hout f401,05 bedragen. De wegen van de gemeente of in onderhoud te haren laste verkeeren in goeden staat. Met de centrale directie van Walcheren is eene nieuwe over eenkomst gesloten voor 5 jaren, nopens de afwatering van dat eiland op de vesten dezer gemeente en die van het iugedykle oude havenkanaal op het eiland. De centrale directie zal jaar lijks f700 toebetalen. In het onderhoud der kaaimuren wordt zoo veel doenlijk, voorzien. Eene lengte van 50 el beschooijing aan de Koren- en Kousteensche dijken is voor f 1460 gedeeltelijk vernieuwd. Behalve het gewoon onderhoud der leidijken van bet haven- kanaal zijn tot grondbewaring 28000 vierk. ellen kramwerk gelegd, en tot behoud van den zuidelijken dijk is over eene lengte van 1200 ellen een nieuw talus aangelegd eu bekramd. Hoewel weder 25000 kubieke ellen slijk met den baggermo len, 6000 kub. ellen zand met den beugel en 5000 kub. ellen vast slijk met de schop uit het havenkanaal, de kaden en bin nengrachten zijn gehaald en vervoerd, blijft de aanslijking dus danig, dat spoedige en beslissende maatregelen vereischt worden om de groote vaart op deze gemeente niet geheel te doen ver vallen. Aau het rapport omtrent den algemeenen gezondheidstoe stand der ingezetenen, door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt ingediend, ontleenen wij het volgen de: In januari) waren er over het geheel buitengewoon weinig zieken en buitengewoon veel dooden. In de beide volgende maanden vielen er steeds derdendaagsche koortsen te behande len en bleef het. ziektekarakter zinkingachtig. In april kwamen mazelen en kinderziekte weder eensklaps voor. Julij kenmerkte zich zoo door nachtvorst op den 2den, als door een thermome terstand van 81 gr. op den 23sten, welke laatste den 2 augustus 88 gr. teekende, als een gevolg waarvan zich vele ziekten voor deden die gewoonlijk door aanhoudende warmte worden opge wekt. Het getal ziekendie de echte najaarsziekten, in al hare vormen opleverden klom met het onbestendige weder ja september, terwijl oclober zich kenmerkte door zeer bestendig, waren weder, in verband waarmede de najaarskoortsen zeldza mer werden. In december is der commissie opgaaf gedaan van twee gevallen van echte kinderziekte in het zuid westelijk ge deelte der slad. De gezondheidstoestand van het vee was gunstig. Van de 309 inentingen met koepokstof liepen 296 geregeld af. Het cijfer beloopt 90 minder dan in 1855, waarvoor moeije- lijk een oorzaak is aan te wijzen. Van de gratis vaccinatie maakten slecht 42 personen gebruik. Het getal medicmae doctoren nam toe met 1, terwijl dat der heel- en vroedmeesters eene vermindering van 2 onderging en dus op 7 gebragt werd. Een apotheker vestigde zich, zoodat het getal daarvan, behoudens de zoogenaamde Stads Apotheek, 24 bedraagt. Uit de gemeente apotheek zijn afgeleverd 38,505 recepten, zijnde 1771 minder dan het vorige jaar. Op 31 december werden 13 krankzinnigen voor de gemeente verpleegd. In het gasthuis zijn 262 lijders verpleegd, waaronder 208 hier armlastige. liet door de gemeente te leveren contingent voor de natio nale militie bedroeg 45 gewoon en 1 buitengewoon. Tot de loting waren 140 man ingeschreven. De sterkte der schutterij bedroeg actief 343 (24 vrijwilligers) reserve 184 man. Daaronder zijn, als ten vorige j are, begrepen 14 officieren, waarvan slechts 7 dienstpligtig. Het getal kerkelijke gemeenten bleef onveranderd, Van legaten of giften zijn bekend geworden; f 100 voor onderhoud der luthersche kerk, en voorts aan de diaconien a der nederduilsche hervormde gemeente, respectievelijk f 200, f 1000, f 1000, f 500 en f 1000, en b der luthersche gemeente f 50. Het aantal scholen en de onderwijzers bleven de zelfde. Twee burgerlijke en een armen bewaarschool werden bezocht door 182 jongens en 195 meisjes (ongeveer 200 kosteloos) twee matrossen scholen door 22 jongens en 36 meisjes;de herhalingschool van het departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen aoor28 mannelijke en 22 vrouwel. leerlingen. De zondagschool en daaraan verbondene wintercursus telde

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1