Öuitmlanöscljc tiiömgm. 3retijöing£n. fcjanörlsbmgtm. Israëlitisch armbestuur, der brei- cn naaischool en der bank van leening worden gesteld in banden der heercn mr. Fok ker van der Vliet en mr. Egter, cn die der commerciewerf in handen der heeren mr. Fokker, Egter en de Crane, ten fine van onderzoek en rapport. Conform het verslag, uitgebragt door de commissie ad hoe, op de rekeningen van het pensioen- en weduwenfonds, van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven en van het burgerlijk armbestuur over 1856 worden deze goedgekeurd en vastgesteld. Wordt medegedeeld het proces-verbaal van de opname der ontvangerskasvoor notificatie aangenomen. Worden benoemd tot leden der commissie voor de zaken der schutterij, de heeren mr. van Dongen en dr. Goemans, en tot hunne plaatsvervangers, de heeren van der Grijp en Landsknegt. Conform het voorstel van 'burgemeester en wethouders wordt aan Engel de Jonge, voor den tijd van acht jaren, ad f8 's jaars, verhuurd de grasmaaijing aan den Zand- en Lapscliuurschen weg onder goedkeuring van heeren gede puteerde staten idem onder goedkeuring als voren, om niet in gebruik ge geven een uitslag aan bet 1ste wcegje bij den Wcsthaven- dijk, voor acht jaren, mits bedelvende. Wordt voorgesteld de stadsheer onder dc hand te verpach ten, daar do bicder op de publieke verpachting geene bor gen heeft gesteld en niet aan dc eischcn heeft voldaan, en besloten die te verpachten aan W. A. Wicricx, onder borgstelling van A. Paulnssen en P. Schillemans, voor den tijd van zeven jaren, ad f150 's jaars, en daarop de goed keuring van heeren gedeputeerde staten te vragen. Wordt benoemd in plaats van J. Slieren dregt, als tiend- ingauger L- Boot Jz. Ingevolge aanvraag wordt besloten tot de betaling van den tweeden termijn der aannemingssom der gasfabriek, onder voorwaardea. dut de betaling niet is te beschouwen als een bewijs van provisionele goedkeuring; b. dat deze beta ling niet van invloed zal zijn op die der overige termijnen; en c. dat, gereserveerd de kuip, alles conform het bij het contract bepaalde is. Alsnu komt in behandeling een adres van de firma D. J. Enthoven co., tot remissie van boete voor de te late op levering, voornamelijk op grond dat de firma liet zich ten doel stelde om soliede werk te leveren, bij eene gcreno- meerde eiïgelsche firma zekere materialen had besteld, doch door deze deerlijk was te leur gesteld, daar de toezending zeer laat plaats had. De commissie belast niet het toezigt op de oplevering der fabriek deelt hare overwegingen mede; die welke ten gunste der adressanten pleiten, zijn: 1. dat de motieven in het adres vermeld waarheid bevatten; 2. dat door de firma solicd werk is geleverd, en eene fabriek is daavgesteld van grootcre capaciteit dan bij het contract bepaald was; en 3. dat men latèr, drin bij het aangaan van het contract te voor zien was, met de werkzaamheden is moeten aanvangen, door het uitblijven der koninklijke concessie. Dat het evenwel aan de andere zijde waar is, dat de gemeente geen schade snag lijden en het volgens berekening blijkt dat die schade p. in. f700 bedraagt, zoo dat wordt voorgesteld de boete van f1370 tot f700 te verminderen. Dc heeren dr. Goemans en mr. de Crane hebben hunne bedenkingen tegen dit voorstel (dc laatste acht het een ge vaarlijk antecedent en wil de gcheele boete toegepast heb ben), de heeren mr. Fokker, Ochtman en de voorzitter geven repliek. Wordt besloten de boete van f1370 tot f700 te ver minderen. De heer mr. de Crane stemt tegen. Wordt besloten tot het doen van af- en overschrijving van posten op de begrooting voor 1857. Wordt vastgesteld het kohier der belasting op de honden ad f270, en verdere uitvoering ingevolge dc wet. De heer mr. de Crane verlaat do vergadering. De openbare vergadering verandert in eene met geslotene deuren. Na de heropening wordt het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld op f9400; zullende alsnu nog gedurende acht dagen ter visie gelegd worden, en daarvan bij publi catie aan de ingezetenen worden kennis gegeven, om daarna aan heeren gedeputeerde staten ter goedkeuring op te zenden. Wordt nog besloten op art. 5 afd. 4 hoofdstuk 8 der bcgrooting van 1857 over te schrijven f 11,01. Hierna is dc vergadering gesloten. Engeland. Londen 16 mei. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft lord Palmerslon eene motie ingediend, strekkende om den eed in het parlement af te schaffen, tenzij men uitden bestaanden eed de ziusnéden weglate,'op .grond van welke dc Israëlieten buiten het: parlement'worden gesloten. De attorney generaal, de heer Thesiger, heeft de indiening der bill toegestaan, doch vergaarde, dat hij zich tegen eene tweede lezing zoude voortzetten. Naden heer Thesiger, heeft lord John Ilussell het woord ge nomen en het voorstel van lord Palmerston, betreffende de bill tot verpligtingjvau den eed voor de Israëliten goedgekeurd; hij heeft het voorstel pro forma ondersteund en inde indiening der bill toegestemd, The times meldt, dat de engelscho kommandant der expedi- tie in Perzie, de vijandelijkheden gestaakt had na de inneming van Mohararaerah. Tijdingen uit Bombay van 17 april melden dat de geest vau opstand onder Irtdisch-engelsehe troepen bleef voortduren, vooral onder deinfantcrie-regementen. In dezitting vaujl. dingsdag heeft lord Palmerston, in ant woord op eene hem gedane vraag, verklaard dat de vereenigde staten in het geschil met Nieuw Grenada hetregtaan hunne zijde hadden en dat zij geene aanwinst van grondgebied ten koste van dat gemeenebest beoogden dat eralzoo ook geen ge vaar bestond van botsingen tusschen het noord-amerikaansche eskader en de britsche oorlogsschepen welke langs de kust der landengte van Panama zouden kruisen. In de jongste dagbladen van New-York leest men eene merk waardige aanspraak, door den britschen gezant bij gelegenheid eener openbare plegtigheid gehouden, waarin veel hartelijks en vleijends aan de Noord-Amerikanen gezegd wordt. De gezant verklaarde daarin met zoo veel woorden, //dat de vreedzame en regelmatige uitbreiding en ontwikkeling der vereenigde staten eene stof van blijdschap en trots vooriederen Engelschman zijn". Het lagerhuis heeft zonder hoofdelijke stemming besloten tot de tweede lezing der bill betrekkelijk de behandeling van straffelingen. Zij strekt eigenlijk vooral, om het gouvernement lot nieuwe proefnemingen in zake van het strafstelsel te magti- gen;zij geeft aan hetzelve de bevoegdheid om de tot, dusge naamde strafregtelijke slavernij veroordeelde personen te be handelen zoo als het in ieder geval dienstig zal achten, hen in de gevangenis op te sluiten, of binnen 's lands met dwangarbeid bij openbare werken bezig te houden, ofineen of andere kolonie bij particuliere en publieke werken te bezigen, of hen in het moederland of in eene kolonie voorwaardelijk op vrije voeten te stellen. Het zelfde huis heeft in zijne zitting van den 13 dezer met eene groote meerderheid van stemmen (151 tegen 58) besloten tot de eerste lezing van een wetsvoorstel van een zijner leden, strekkende om de onkosten der verkiezingen voor de caudidaten te verminderen: het bepaalt dat het vervoer der kiezers naar het stembureau, het opslaan vau dat bureau, vau het spreekgestoelte enz., niet ianger door de candidaten zullen betaald worden. De voorsteller zeide dat voor de bedoelde onkosten bij de afge- Ioopene verkiezingen eene som vau wel 100,000 ponden sterling was uitgegeven, en dat ten gevolge daarvan de giften voor lief dadige doeleinden merkelijk verminderd waren. Op de aanmerking, dat minder gegoede kiezers zeiven de kosten der reis naar het stembureau niet zoude kunnen of willen dragen en dat zijalzoo door de voorgestelde bepaling inde daad van hun stemregt ontzet zouden worden, antwoordde de voor steller dat het algemeen, en niet de candidaten, het vervoer der kiezers behoorde te bekostigen, indien het te veel moeite voor dezen was, eens om de twee of drie jaren naar de stembus te gaan. Londen 17 mei. The observer bevestigt het berigt, dat te Teheran de vrede met Engeland is aangenomen, er bijvoegende dat Groot-Brittanje niet streeft naar verovering van grondge bied in Perzie, doch zich steeds tegen zucht tot uitbreiding van Rusland naar die zijde zal verzetten. lïenemarken. Kopenhagen 13 mei. De heer Pinzelman bepaaldelijk gewei gerd hebbende de hem aangeboden portefeuille aan te nemen, is het kabinet thans aldus tezamen gesteld de heer Hall presi dent van den raadde heer Unsgaard raiuist.er van binnenland, die tevens ad interim het ministerie voor Holstein zal waarne men, Michclsen minister van marine, teveusad interim dc por tefeuille vau buitenlandsche zaken aannemende. DeEacdrelandet deelt een brief uit Stokholm mede, waarin gemeld wordt, dat de koning van Zweden, wiens gezondheids- toestand niet voldoende is, en die de zorgen van staalzaken niet meer kan torschen, op aanraden van zijne geneesheeren besloten heeft, de regering aan den kroonprins over te dragen. Unitscliland. Wèenen 13 mei. Behalve de verleende amnestie heeft de keizer een nieuwen stap op den weg der verzoening gedaan, door aan nagenoeg alle^itgewekenen de straffelooze terugkeer in de oostenrijksche stalen te veroorlooven, terwijl hunne in beslag genomen goederen weder ter hunner beschikking zullen worden gesteld. Van deze nieuwe amnestie zijn alleen zij uitgezonderd, die een al tc werkzaam aandeel aan de gebeurtenissen van 1848 hebben genomen en in het buitenland zich met politieke demon stration hebben bezig-gehouden. Het aantal personen, dat hier van gebruik zal maken, is zeer aanzienlijk, daar in de laatste maanden, door middel van de engelsche en noord-amerikaan sche gezanten, meer dan 300 personen dezen terugkeer hebben verzocht. Vorst Metternich viert den 15 zijn 84sten verjaardag. De grijze staatsman geniet nog eene uitmuntende gezondheid, en is voornemensin de volgende maand eene reis naar Bohcme,n. tc aanvaarden. De laatste arbeid van den vorst, welke hem ver scheidene jaren heeft bezig gehouden, is thans gedrukt en onder den titel: 'Hongarije vóór, gedurende en na het jaar 1844," aan zijne bijzondere vrienden ten geschenke gezonden. Dit werk zal niet in den handel verschijnen. Berliju, 14 mei. De Kreuzzeitung heeft van de tegenwoordig heid van prins Napoleon gebruik gemaakt, om tegen het keizer rijk te velde te trekken. Ten gevolge daarvan heeft het blad langs officielen weg eene waarschuwing ontvangen, om zijue vijandelijke gezindheid te staken. België. Brussel 15 mei. De koning heeft jl. zaturdag in den minister raad voorgezeten en moet bij die gelegenheid in krachtige woor den den wenseh te kennen hebben gegeven, dat de wet op de weldadigheid tegenover de bepaalde oppositie der minderheid niet in haren tegenwoordigen toestand zou worden in stand ge houden. Het kabinet moest daarom het 5de artikel aan het ontwerp de Bronckcre als amendement toevoegen hierdoor kunnen de regten der civiele personen aan congregatiën slechts door eene bijzondere wet toegekend worden, en zou de hoofd grond van den tegenstand der liberale partij aanmerkelijk wor den verzwakt, namelijk het gevreesde herstel der doode hand men hoopt, dat dan ook dit eene gedeelte der linkerzijde gun stig voor het ontwerp zal stemmen. De aart sbisschop van Mechelen heeft reeds in deze hoofd stad een groot gebouw aangekocht, bestemd voor de handels school eu de daarbij te voegen vvijsgeerige faculteit, welke zal moeten dienen, om zoo veel mogelijk den invloed tegen te gaan van de vrije brusselsche universiteit. Er wordt thans onderhan deld over den aankoop van gronden bij dat gebouw, en het zeg gen is, dat de aartsbisschop ernstig denkt over de vestiging van eene soortgelijke inrigting in de stad Gent. JPraukrijk. Parijs 16 mei. De grootvorst Konstanstantijn van Rusland heeft gisteren afscheid genomen van den keizer en de keizerin en is van Eontainebleau herwaarts terug gekeerd, om nog incognito tot heden of morgen avond alhier te vertoeven. De zaak van Neuchatel is eindelijk op het. punt om tot eene definitieve regeling te geraken. Men kan namelijk zoo goed als zeker beschouwen, dat de koning van Pruissen is toe getreden tot de voorstellen der conferentie. Evenwel heeft de heer von Hatzfeldt tot. dusverre zijne instructien nog niet ont vangen, welke hij echler elk oogenblik verwacht. Men mtldt dat de koningin Victoria aan den grootvorst Konstantijn heeft aangebodeu, om een schip naar Cherburg te zenden, hetwelk hern naar Osborne kon overbrengen en dat de grootvorst dit aanbod heeft aaugenomen. Het belgische blad Le nord, dit mededeelende, laat er op volgen: IVie had voor twee jaren gedacht, dat een eugelscli schip met de meeste voor komendheid aan den russischen groot-admiraal iueenefransehe haven ter beschikking zou worden gesteld? Men verzekert dat waarschijnlijk weldra eene belangrijke wetenschappelijke overeenkomst tusscheu de verschillende euro- pesche mogendheden tot stand zal komen. Deze overeenkomst bestaat daarin, dat volgens het plan, uit alle landen van Europa dagelijks een bulletin van de weersgesteldheid aan het keizerlijk observatorium alhier getelegrafeerd zal worden, zoodat men hier dagelijks zal weten, hoe het weder op alle punten van Europa is. Reeds mocteu verscheidene staten lot dit plan zijn toegetreden. De koning van Beijeren is jl. woensdag opeen napoli- taansch fregat te Marseille aangekomen. Z. M. is vergezeld van generaal Roberti, adjudant van den koning van Napels. De koning bewaart het incognito. Het fregat heeft saluutschoten gewisseld met de forten. Verleden woensdag is in het kanaal bij het eiland Wight, dooreen der vlissingsciie loodskotters gezien, Zr. Ms. korvet Pallas, op de te huis reis, zijnde naar Hellevoetsluis bestemd. Gisteren is de reede van Vlissingen gepasseerd de hol- landsche schooner Zeemeeuw, gezagvoerder! Zwaai, van Venulic naar Antwerpen gedestineerd. En heden ochtend de sleepboot Prinses Marianne, met het amerikaansche driemastschip Izaoc Bell, mede naar Antwerpen. Bcekrapprijzcn. Rotterdam 18 mei. Heden werd weinig geveildvoor best goed iets hooger be taald. (iiraaninarkten, i"Amstëfdara.'lS-mei. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 52. Lynoliè op zes weken44$. Koolzaad (dadelijk) S4 p. vl..

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3