MIDDELBURGSCHE 1857. COURANT. 19 Mei. GinnfnUtttösclif tijöingcn. N° 60. Dingsdag Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zatuidags. Binnen deze gemeente en Vlis- lingen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of doodbekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg IS mei. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier liggen ter inzage eene opgave nopens den handel en de scheepvaart van Groot Brittanje en Ierland over de maand en de drie maanden geëindigd 31 maart 1857, en ovcrzigt der waren, gedurende 1856 voor den in-uit en doorvoer aangegeven in het zwitsersch bondgenootschap. De opbrengst van de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds Ier aanmoediging en ondersleuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, in het lste district dezer provincie, welke met overleg van gemeentebesturen, in de maanden april en mei 11. heeft plaats gehad, heeft bedragen als volgt: Middel burg f225,27; Vlissingen f 26,74; Veere f 9.03$; Aagtekerke f7,04; Arnemuiden f 2,48iBiggekerke f 4.891; Domburg f4, 771; Gapinge f 2,70; Grijpskerke f 6; Kleverskerke f 3,06: lCoudekerke f25,68Melis- en Mariekerke f 5,32Nieuw-en St. Joosland f 7.56.]rOostkapelle f 13,751Oost- en Westsou burg f5,70; llitthem f 4.55; Serooskerkc f 11,78; St. Laurens f 4,93; Vrouwepolder f 8,73; Weslkapellc f 6,80 eu Zoutelaude f4,26, tezamen f391,07. X Naar men zegt is de heer Groen van Prinsterer voorge dragen als curator der Leidsche hoogeschool, maar moet de regering, om wel te bevroeden redenen, ongezind zijn gemelde betrekkingaan dien heer op te dragen. Wij vernemen, zegt L'écho universel, dat mr. C. C. E. d' Engelbronner, gewezen secretaris generaal bij het departe ment van justitie, den nederlandschen staat, in den persoon van den procureur-generaal bij het hoog geregtshof, heeft gedag vaard tot betaling van het hem toegekende wachtgeld. Brieven uit Turyn wederspreken het gerucht van een on geluk, dat aan eene der zusters Ferni zou zijn overkomen. De beide jeugdige virtuozen zijn in de hoofdstad van Sardinië aan gekomen en zouden in de schouwburg Carignan een concert geven. Naar men verneemt heeft de commissie uit den gemeenteraad van 's Hage, belast met de regeling der feesten, bepaald dat op 17 junij aanst., den dag waarop de verjaarfeesten van HH. MM.den koning en de koningin worden gevierd, in het Malie veld een groot vuurwerk zal worden afgestoken, van hetwelk enkele stukken toepasselijk zullen zijn op de herdenking der verdediging van de citadel van Antwerpen, waarvan het 25jarig gcdachtenisfeestop dien tijd in de residentie wordt gehouden. In de vergadering van den gemeenteraad van 14 mei te Zwolle is door eene commissie ad hoe rapport uitgebragt over het plan tot daarstelling van spoorwegen in de noordoostelijke provin ciën, bi; welk rapport wordt voorgesteld, dat die gemeente voor een bedrag van ƒ420.000 zal bijdragen tot verwezenlij king van het voorgestelde doel. Het stuk is ter visie van de leden gelegd en daarover zou in eene vergadering, op zaturdag 11. te houden, beraadslaagd worden. In den vroegen morgen van den 16 dezer zijn de Maleijers» welke sedert gcruimen tijd in de gevangenis aan de Hoogstraat te Rotterdam in verzekerde bewaring zijn gehouden in afwach ting van de behandeling hunner zaak, van daar naar de gewe- zene kazerne aan het Oost plein aldaar overgebragt, om daar voorloopig in arrest tc worden gehouden. nenoemingen en besluiten. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot lsten luit. de 2de luits. E. E. Graafland en J. G. Baumann, plaatselijk adjud. der 2de kl. respectievelijk te Lcyden en to Utrecht; bij het wapen der inf. by deu staf van het wapen, tot luit. kol. den majoor A. Verkat Egter van Wissekerke, van dien staf, chef van het bureau personeel en militaire zaken, bij het departement van oorlog; bij het 2de reg. tot maj., den kapit. der lste kl. A. V. Ahrens adjudant bij het 8ste regeb,eut infanterie; bij het 3derege- meut tot luitenant-kol. den majoor J. Tegelberg, van het 2de regem. van het wapen bij het éde regem. tot lsten luit. de 2de luits. K. M. Hondekoeter eu R. T. Muschart, beiden van het corps; bij het 7de regem. tot kapit. van de 3de kl. den lsten luit.-adjud. J. K. Buhler, van het corpsbij het 8ste regem. tot kapit. van de 3de kl. den lsten luit.-adj. L. K. Kirsch, van het 5de regem. van het wapen, en 2. overgeplaatstbij het wapen der inf., van het leger in Oost-Iudie, de 2de luits. D. H. Prinsen van het 8ste en H. L. F. de Jacquier de Lompret, van het lste regem. infbij het leger in Oost-Iudie als adspirant-betaal- meesterde 2de Uiit.-kwartiermeester R. Douglas, van het 7de, C.Pabst, van het éde, A. G. Geloudemans. van het 8ste, A. van Beerde, van het éde, J. Milder, ran het lste regem. inf.,T. A. P. J. Hees, van het 2de regem. dragonders, H. de Haas, van het lste, en H. A. L. van Kessel, van het 8ste regem. inf. Benoemd tot komiriandeur der orde van de Eikenkroon, de heer med. dr. Penninck, te Twello. Op pensioen gesteldop daartoe gedane aanvragen de luit. kol.T. Gevers Leuven van het 3de regem. inf., ad f 1300, en de kapit. A. G. üebart van het 6de regem. inf., ad f 900. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 13 dezer, is tot surnumerair bij den waterstaat benoemd C. W. van Deden, kweekeling van de koninklijke akademie te Delft, thans buitengewoon opzigter in dienst van den water staat. Het Staatsblad no. 19 bevat een koninklijk besluit van 3 dezer houdende op verzoek van A. Toorenenbergen c. s. tePur- merend, goedkeuring der statuten van de vereeniging tot in standhouding van van Frankenhuijsen's opvoedingsgesticht te Montfoort en erkenning dier vereeniging als regtspersoon, onder voorwaarde, dat harerzijds zullen worden in acht geno men de ten aanzien van het lager onderwijs bestaande of toe komstige verordeningen. lierk- en schoolnieuw». In de vergadering der commissie voor de zaken der walsche kerken, den 12 dezer te 's Gravenhage gehouden, zijn tot afge vaardigden op de algemeene sijnode der herv. kerk benoemd, de heer J. H. Gerlach, predikant te Middelburg, vice president der genoemde commissie,benevens de heer mr. Versfeit, raads heer in het provinciaal geregtshof van Noordbrabant en ouder ling der walsche kerk te 's Hertogenbosch. Tot plaats vervangers werden benoemd de heeren Mounier, predikant te Amsterdam eu Mioulet ouderling te 's Hage. Marine eu leger. Van het Nieuwediep schrijft men van den 13 mei: Naar men verzekert zal Z. M. stoomschip Amsterdam, kommandant de kapit. ter zee A. A.de Vries, in Oost-Indie gestationeerd, worden afgelost door het derwaarts bestemde stoomschip Ge- deh, hetwelk in Hellevoetslois wordt gereed gemaakt. Uit Hellevoetsluis wordt aan de Utrechtsche courant geschreven: Zr. Ms. stoomschip Cycloop vertrekt zondag naar de reede, om gereed te zijn, ten einde het stoomfregat Wasse- naer van den Helder naar Vlissiugen te vergezellen. Ook zegt men, dat de grootvorst Konstantijn van dat schip gebruik zal maken, 't welk bij die gelegenheid gekommandeerd zal worden door den luitenant ter zee lste klasse, jhr. A. Klerck, adjudant van den minister van marine. Zr. Ms. fregat Doggersbank, onder bevel van den kapi tein ter zee A. baron Collot d'Escury, van Port Mahon naar het Nieuwediep, bevond zich 11. dingsdag in het engelsch ka naal op de hoogte van Swansea. Den léden dezer was een neder- landsch oorlogschip te Kijkduin in hetgezigt, zijnde vermoede lijk Zr. Ms. fregat Doggersbank. Burgerlijke slaml. Middelburg. Eerste huwelijks afkondiging den 17 mei: J. J. Huijsdens, weduwn. 35 j. met J. M. Walet, wed. 40 j. J. Baljeu, weduv u. 43 j. met S. Polderman, wed. 42 j. G. L. van Buuren, jm. 29 j. met A. J. Vreke, jd. 21 j. A. Marinissen, jm. 30j. met W. Bou- man, jd. 32 j. Vlissingen, van 9 tot 16 mei. Bevallen: D. C. Aspeslagh geb. Belderok.d. L.Schuering geb. van Sluis, d. J. J. V. van Ouwerkerk geb. Seijling, z. F. R. Verkeet geb. Zwaan, d. C. Kukelaar geo. Ewijk, z. M. L. Priem ge'o. de Reeper, z. S. C. van Vlaanderen geb. Voncke, z. P. van Veen geb. Blom, z. J. W. Diesch geb. Fons, z. (levenl.) Overleden: E. Bekker, wed. van D. Hageman, 74 j. A. van Vliet, vrouw van P. J. Zijnen, 69 j. J. van Hoek, wed. van C. Riernens, 94j. C. Proost, d. 17 m. E. Huiszoon, wed. van J. van Uxem, 67 j. J. A. Lugte, vrouw van J. W. de Jongh, 40 j P.J. Winkelman, d. 15 j. Goes, van 9 tot 16 mei. Gehuwd: M. Dronkers, jm. 24j. met M.Legerstee, jd. 25 j. J. van Goethem, jra.28 j.met A.C.de Booij, jd.29 j. D. Gunst, jm.23j. met J. van Wijck.jd. 23 j. Bevallen J. Jobse geb. de Nooijer, zoon. Overleden E.J. vanEttinger, vrouw van L-de Lange, 34 j. B. M. de Jongh, vrouw van J. Swcmer, 64 j. J. P. Hofmeester, man van L. Stroo, 46 j. Zierikzee, van 9 tot 16 mei. Gehuwd: J. Arendse,jm.29 j. met M.Brandenburg, jd. 26j P. Morijn, jm. 28 j. met M. W. A. Trijzelaar. jd. 34j. J. Ver- seput, jm. 26 j. met S Nesier, jd. 31 j. J.de Vos, jm. 25 j. met W. J. van de Vaate, jd. 26 jaren. Bevalleu: B. Bart,else geb. van Dijke, d. M. den Boer geb. van der Maas, d. M. Doeleman geb. Bouman, d. (levenl.) Overleden: J. D. Rumph, weduwn. van H. E. van Zandijk, 84 j. P. van Sas, jd. 32 j. (overl. te Delft.) Afloop verkoopingen en aanbestedingen, Arnemuiden 16 mei. De vischschuit genaamd De jonge Jan, verkocht voor f 565,85 Meteorologische waarnemingen gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei 1857. 101 Oost. 2 1755.7 lil Oost. 2 '755.6 12 Zw.t.W 2 :763.S 13 W.t.Z. 2 (766.5 4^ g n. Laagste SO teraperat. ïa to envcrschil "3 5 a met de co hoogste. AanmerfÜTujen Oost. 3 |765.8 Zo.t.O. 3 ,765.7 Wost. j 2 1767.7 16.3 0.63* 17-4 jo.81 12.6 0.S8 15.8 0.SS 16.0 0.73 65.8 0.70 16.0 0.67 S.65 0.110.0If 9.0'helder. 11.96 0.1[10.0 9.0,helder. 1) 9.73 04,11.0 11.82 0.6 11.5 2.83,0.0 j 9.0 9-3310.01 9.0 9.03 0.0 9.5 e 10.01 bijna helder. vlO.O heijig. »11.0 helder. «12.0'helder. «11.51 helder. 1) tenl u. 45 min. een onweerbui, uit het zuiden rondloopend ouwe der en weerlicht tot 11 u. 's avonds. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 14 mei. In de zitting van heden hebben de respectieve commissien tot onderzoek van: a. het verslag van het muntcoilegie over de munt werkzaamheden 1856; b. het verslag over de staatsinkom sten over 18541855, daaromtrent hare rapporten uitgebragt. Over de daarbij voorgestelde couclusien zal nader worden be raadslaagd. De kamer heeft heden voortgezet de beraadslagingen over het wetsontwerp betrekkelijk de belasting op de bieren en azij- nen, en wel over het door den heer ter Bruggen Hugenholtz voorgestelde nieuwe art. 15, luidende: Deze wet wordt vóór den 31 december aan eene herziening onderworpen," waarmede de minister van financien reeds vroe ger verklaard had zich te vereenigen. Op dat artikel was eene wijziging voorgedragen door deu heer van der Linden, strek kende om te verklaren, "dat de belasting op de azijnen met 1 januarij 1858 zou worden afgeschaft." Die wijziging was iu de afdeelingen onderzocht, naar aanleiding waarvan een verslag door de daarvoor benoemde commissie van rapporteurs was op gemaakt. Bij de behandeling dezer zaak heeft de heer van der 1 Linden zijn amendement in dier voege gewijzigd, dat het nieuw j artikel overeenstemde met een in het bedoeld verslag der com missie dien aangaande voorkomend denkbeeld, aldus uitge- drukt 1 «Deze wet wordt voor den ?1 december 1859 aan eene ber- 1 ziening onderworpen, en de belasting op deazijnen uiterlijk met den 1 januarij 1860 afgeschaft." S De minister van finaucien heeft het oorspronkelijke amende- 1 ment van dien heer bestreden, alsmede diens tweede voorstel

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1