©uitentanbscljr tir&ingm. Engelaail. London 13 mei. Het lagerhuis heeftin zijne zitting van gis teren, op voorstel van den kanselier der schal kist, besloten tot een parlementair onderzoek naar de werking der bankwet. van het jaar 18-44 en der bankwetten voor Ierland en Schotland van 1845. Deze enquête is reeds door eene commissie van het vorige lagerhuis aangevangen, maar door de parlementsontbinding afgebroken zij moet strekken om licht te verspreiden over de eerlang te beslissen vraag, of het octrooi der bank bij de aan staande vernieuwing wijzigingen dient te ondergaan. Ook heeft het gouvernement een voorslel gedaan tot voort zetting eeuer andere enquête, welke mede door de parlements- ontbinding afgebroken is, te weten naar den toestand der landen welke thans onder het bestuur der lludsonsbaai-compagnie staan. Men weet dat deze maatschappij bij een .octrooi van de britsche kroon bekleed is.met een zeker gezag over het noorde lijkste gedeelte van het britsche grondgebied in Noord-Amerika en bepaaldelijk met het uitsluitende regt om er pelterijhandel te drijven. Dit octrooi loopt eerlang af, en de maatschappij ver langt dat het ook nu weder, gelijk reeds herhaaldelijk geschied is, vernieuwd worde. Doch er zijn hier velen, welke meenen dat het monopolie der compagnie voor de ontwikkeling van het uitgebreide grondgebied, hetwelk zij beheert, uadoelig is, en met het doel om daaromtrent zekerheid te bekomen, is het noodig geacht de geheele zaak door eene parlementaire commissie te doen onderzoeken. Twee wetsontwerpen, die bij het ontbondene lagerhuis onaf gedaan gebleven waren, zijn door de regering op nieuw inge diend. Het eerste strekt om de deportatie van straffelingen, welke men nagenoeg geheel had laten varen, ten deeje weder in le voeren, als zijnde het stelsel om de straffeliogen alhier voor waardelijk op vrije voeten te stellen, gevaarlijk voor de alge- meene veiligheid bevonden. Het andere beeft ten doel de bestaande inrigting der spaarbanken te verbeteren, en bepaal delijk om de inleggers door tusschcnkomst van het staatsbe stuur tegen verliezen te behoeden. Het hoofdbeginsel van het laatstgemelde wetsontwerp is reeds door het lagerhuis op den 11 dezer aangenomen. De heer de Lesseps houdt zich nog alhier op, om de publieke opinie voor zijn plan tot doorgraving der landengte van Suez te winnen. Na te Liverpool bij den handelsstand veel bijval gevonden te hebben, is hij te Manchester door het bestuur der aldaar gevestigde handelsvereniging met belang stelling ontvangen; en de vergadering heeft, na het aauhoo- ren der door hem gegevenc inlichtingen, besloten te verklaren m dat zij de uitvoering van zijn plan met groot genoegen zou zien, indien afdoende maatregelen genomen wierden om de onzijdigheid van het aan te leggen scheepvaart kanaal te verze keren, en indien de doorvaart niet aan te hooge regten onder worpen wierd." The timesdeeltde volgende uit Marseille ontvangen depê che mede: 0 Wij hebben berigt, uit Alexandria van 2 mei. De brievenmail van Bombay was den 30 april te Suez aangebragt* Vau die van Calcutta wist men niets. De beraagtiging van Mo- hammerah, op den 23 maart, door den generaal Outram, met eene krijgsmagt van 4500 man, die Bushireden 19 maart ver laten had, bevestigt zich. De monding van de Raroon was door den vijand met beleid versterkt, maar de stoombooten bragten. het vuur der forten binnen den tijd van twee uren tot zwijgen Prins Khan las Mirza had, aan het hoofd van 13,000 man, de vlugt genomen, na 200 man verloren te hebben en met achter lating van ammunitie, klecdingstukken en 17 kanonnen. De zelfmoord van den generaal Stalker en den schout bij nacht Etheridge, in eene vlaag van plotselinge krankzinnigheid, be vestigt zich. De geldmarkt te Bombay werd beter en de aan voeren waren daar ruim, bij verminderde scheepsvrachtcn. Lord Elgin reisde den 2 dezer te Malta door, waar het eskader van lord Lyons nog altijd te La Valetta lag." Itiislaiid. H. M. dc keizerin is gisteren voorspoedig bevallen van een zqon. Ituitscltland. Weenen 10 mei. Dc ontvangst van HH. MM. den keizer en de keizerin in de hoofdstad van Hongarye is van geheel ande ren aard, als den keizer in zijne italiaansche staten te beurt mogt vallenwas daar alles teruggehouden en koelheid, en kon men de welkomstkreten slechts door geld of dwang vernemen, te Pest was alleen geestdrift, en het schijnt als of de bevolking het verblijf van Haynau in haar midden vergeten heeft. De keizer heeft dan ook hel gebeurde zoo veel mogelijk trachten te verzachten, door aan alle staatsgevangenen in zijn rijk, uit genomen in het Lombardisch-venetiaansch koningrijk, de vrij heid te schenken. Het laat zich denken, dat deze onbekrompen amnestie de bevolking nog meer aan haren souverein zal hechten. Berlijn 13 mei. Gisteren heeft de heer von Manteuffel de kamers gesloten. De president, van den ministerraad heeft bij die gelegenheid eene redevoering uitgesproken, waarin hij de afgedane werkzaamheden van het zittingjaar nagaat; hij heeft de definitieve regeling van de kwestie van den Sondtol toege juicht, de aanneming van verschillende wetsontwerpen goed gekeurd en zijn leedwezen uitgedrukt over de verwerping van eenige andere; over debuitenlandscheaangelegenheden heeft bij het stilzwijgen- bewaard. De kamers gingen uileen onder het geroep van Leve-de koning! Eergisteren heeft de fransche gezant een allerschitte rendst bal gegeven ter eere van prins Napoleon, dat door den koning en de koningin werd bijgewoond. Gisteren heeft de prins groote militaire manoeuvres in oogenschouw genomen en eenige merkwaardigheden der stad bezigtigd. De prins van Pruissen heeft een gala-diner aan prins Napo leon aangeboden. Laatstgenoemde verlaat donderdag deze hoofdstad. Frankrijli. Parijs 13 mei. Reeds voor lang werd door onzen handels stand de oprigtiug van geregelde stoombootdiensten tus- schen Frankrijk en Amerika gewenscht. In de zitting van het wetgevend ligchaam van den 9 dezer is van regeringswege eene wet voorgedragen met het dool, om aan dien wensch te voldoen. Zij magligt den minister van financien, om zich namens den staat te verbinden tot uitkeering van een jaarlijksch subsidie van hoogstens veertien millioen francs voor drie stoomboot diensten tusschen Frankrijk en 1. New-York, 2. de Antilles, Mexico, Aspinwa! en Cayenne, 3. Brazilië en Buenos-Ay res. De Moniteur zegt, dat prins Napoleon te Berlijn door het koninklijke geslacht uiterst beleefd en hartelijk ontvangen is. In de ministeriele bladen leest men het volgende: Men zegt dat de russische grootvorst Konstantijn jl. donder dag, door lusscheukomst van den britschen gezant alhier, eene uitnoodiging van koningin Victoria ontvaugen heeft. De grootvorst vroeg tijd om keizer Alexander, zijuen broeder, te raadplegen, en weldra ontving hij door den telegraaf een gun stig antwoord. Na zijn bezoek te Cherbourg zal hij zich naar liet. eiland Wight begeven, en er twee etmalen op het zomer verblijf van Hare britsche Majesteit vertoeven; daarna komt hij weder in Frankrijk, om hier te lande verder de merkwaar digste punten in oogenschouw te nemen." De europesche commissie voor de reorganisatie van het bestuur der Donau-vorstendommen bevond zich, naar de jong ste berigt en, nog in Moldavië. De fransche commissaris, de heer de Talleyrand, heeft op een hem te Jassy vau de zijde der be volking aangeboden adres geantwoord dat de commissie zich sterk maakte om de vrijheid en zuiverheid der eerlang te houden verkiezingen te verzekeren, en dat de Moldaviers Fraukrijks welwillende bedoelingen niet beter zouden kunnen bevorderen dan door bedaard en bezadigd te blijven en liet oppergezag der porte te eerbiedigen. De beide stukken, bet. adres en het ant woord, zijn door het officiële dagblad van Moldavië, in zijn nommer van 27 april jl., medegedeeld van de vereeuiging der twee Donau-landen zwijgen zij geheel. Tijdens het verblijf der commissie te Jassy is een inwoner der stad, welke openlijk en luidruchtig voor de zaak der unie werkzaam was, deswege dooi de moldavische regering in hechtenis genomen. Intusschen bleven turksche troepen nabij de grenzen van Moldavië gele gerd, om dat gewest binnen te trekken, wanneer de openbare orde er ernstig gestoord mogt worden. Volgens berigt van Swansea, 11 dezer lag aldaar zeilree het barkschip Westkappelle, gezagvoerder M. Rooderkerk Jz. ©rtaüitfl van coupons De coupons der certificaten, administratie van Heukelom en Vollenhoven, van ingeschreven kapitalen ten laste van den Pausselijken staat, verschenen ljanuarij 1857. worden betaald de coupons groot scudi 4,60, met f 10,97, 9,60, - 22,90. u 511,92. a H 10,- 23,84. tjanhflsbcriijtfii. Overzigt tier week. Rotterdam 15 mei. Koffij willig, onder 38 J cent zijn geen ccelen ordinair Java koffij te koop. In de op gisteren gehoudene theeveiling, zijn 252 koopen op gehouden, het overige is iets beneden taxatie verkocht. Rijst en specerijen stil. mcekrappr ijzen. Avignon 9 mei. Tot fr. 61 a 62 voor S F F F rosé en fr. 65 a 66 voor S F F F palud worden de inkoopen van fijne alhier voortgezet om in de behoeften te voorzien. Wortelen zijn weinig meer voorhan den en worden gezocht tot fr. 50 a 51 per 50 kil. (graanmarkten. Amsterdam 15 mei. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 52$. Lijnolie op zes weken/ 44*. Koolzaad (dadelijk) 84 p. vl.. Oostburg 13 mei. De markt was heden van de voornaamste artikelen al zeer ruim voorziener bestond drukke vraag voor gerst en paarde" boonenterwijl tarwe en rogge daarentegen weinig attentie genoten. Een enkel partijtje tarwe werd nog f 11 betaaldhet meerendeel werd daar boven gehouden en bleek slechts van f 10,75 tot f 10 waard te zijn, waartoe echter weinig werd afge geven. Rogge werd op f 7 gehouden en de puikste aan gebrui kers daarvoor verkocht; voorts bood men f6,80 a f6.50 naar kwaliteit. Wintergerst begin markt f7.25 a f7 betaaldlater f 7,30, f 7,40 en enkele f 7,50. Zomer dito f 6,90 a f 6,70. Haver f 3,90 a f 3,25. Paardeboonen n. kwaliteit f 6.90, f 6,80 a f 6,60 Zaden en erwten niet aangeboden. Middelburg 14 mei. Er was heden zeer weinig graan zoo wel uitonzenabu- ï'ige eilanden als ook uit Walcheren ter veil. Puike zeeuw- sche tarwe f 11mindere f 10,75 a f 10,50. Puike walchersche tarwe werd alleen door benoodigden voor comsumtie ge kocht aan f 12, mindere f 11,50, meer afwijkende fll per mud. Puike rogge ging tol f7,25 aan gebruikers af, afwijkende was niet te verkoopen. Puike wintergerst f7,25, mindere f7, puike zeeuwsche zomergerst f7, walchersche dito f7,25 per mud. Walchersche witteboonen, ofschoon met zeer weinig handel, waren in puike soort niet beneden de f 14 gekocht. Bruine- boonen hield men op f 11,50. Walchersche paardeboonen zijn voor f7 en f7,25 de mud gekocht. Dito groene erwleu f7 a 7,50, mindere fS. Puike zeeuwsche paardeboonen zijn voor f 6,75 gekocht. Dito erwten niet ter veil. Raapolie f 54. Patentolie f56. Lijnolie f 46,50 per vat. Harde lijnkoeken f 11 per 104 stuks. Door den invallenden feestdag op den 21 dezer zal er op woensdag den 20 dezer marktdag gehouden worden. O emiddelde marktprijzen. Middelburg 14 mei. per ned. mud. Tarwe oude/ a Dito nieuwe -10,80 a - 12,25 Rogge wint. Gerst wint. Dito zom. Haver Boekweit Witt.eboon. - 7,25 a- - 7 a- - a - - 7,25 7,'— per ned. mud. Bruineboon. a/ Paardeboonen - 6,60 a - 7, Gr. erwten Graauwe erwta - Kool en raapz.a Aardappel. - 2,10 a - 2,30 per ned. pond. Versche boter ,70 a—,90 Middelprijzen van bakbare tarwe/ll,50 en rogge 7»- Prijzen van effecten. Amsterdam 15 mei. Nederland. Rusland. Spanje. Grenada. Oostenrijk, Werkelijke schuld 2* pet. 63* dito dito 3 dito dito 4 H 96 Aand. Handelmaatschappij 4* II 149 Oiil. Maatschappij van weldadigheid 4 0 Oblig. 1789/1816 5 II 103 J dito 1828/1829 5 II 4 1/ 85* 4 n 85* 5 a 95* 5 0 m 6 0 H 0 25* 3 U 38* Coupons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) 109 Oblig H 21* 5 H 76* 5 87* 5 77 i 1847/1852 2* H 3 1150 2* 0 3 0 45* ir nieuwe 44 4* II 36 3 II 7 0 Belgie. Portugal. Venezuela. Mexico. Illinois. Beurs van Londen, 13 mei ten 12 ure. Consols Ö4|. Beurs van Weenen, 13 mei. (slotprijzen.) Metaliek, 5 pet. 83*. Beurs van Parijs, 13 mei. (slotprijzen.) 4* pet. compt, 92,60 3 pet. 69,60.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3