MIDDELBURGSCHE COURANT. N" 59. Zaturdag 1857. 16 Mei. öinncnlanösclje tijöimjcit. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en z<.tiuiiaga. Binnen deze gemeente en Viis- •ïngen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 8, franco per posl f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgensop den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekead makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Yoor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliBg geschiedt kontant. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 15 mei* Naar wij vernemen zijn eenigegemeentebesturen uitgenoo- digd opgaaf Ie doen van hel gebrekkige dat de legen woord ige bevolkingregisters aankleeft en hunne zienswijze kenbaar te maken nopens de daarin te brengen verbeteringen, daar de minister van binueulandsche zaken daaromtrent belere bepa lingen wcnscht vast testellen. Met genoegen vernemen wij dat het nu ruim een jaar geleden hier opgerigte harmouiegezelschap Appollo. zich nietalleenzeer goed staande houdt, maar zelfs zich uiag verheugen in de aan winst van nieuwe leden, die reeds aan eenen nieuwen cursus deel nemen. Toch zou dit gezelschap meerdere leden kunnen lellen, hetgeen vooral wenschclijk is om door den tijd een meer voltallig en goed harmoniekorps tot stand te brengen, indien niet menige lust en aanleg hebbende leerling daarvan moest verstoken blijven, omdat de nog al belangrijke onkosten voor het aanschaffen van een instrument hem daartoe noodzaken. Tot eenige te gemoetkoming van dit niet onbelangrijk bezwaar, hebben de directeuren, de heereu Liesoy en van Druten, het voornemen opgevat ora door de verceniging in den loop dezer of der volgende maand iu den tuin van het Schuttershof alhier een concert te doen geven ten haren behoeve en van dien der nog aan te nemen leden, tot aanschaffing van instrumenten. Indien de ondernemers hierin mogten slagen, dan kan zulks bevorderlijk zijn om met der tijdeen goed harmouiegezelschap te erlangen, en tevens iu de behoefte aan blaasinstrumenten, die zich van tijd tot tijd bij de uitvoering van orclieststukken doet gevoelen, te kunnen worden voorzien. Het is daarom wensche- jijk dat deze onderneming eene genoegzame ondersteuning ten deel vallc. Het vierde Zeeuwsch muziekfeest, door een zamenloop van omstandigheden verleden jaar onmogelijk gemaakt, zal, zoo als wij reeds vroeger mededeelden, alsnu te Goes plaats hebben op donderdagenvrijdag4en Sjunij. De repetitieu zullen dingsdag 2 junij een aanvang nemen en dien dag, zoo wel als den volgen den tweemalen daags plaats hebben. Tot de namiddag repetitien, die ten 6 ure eeu aanvang nemen, zal het publiek tegen een ge ring entree den toegang hebben, ten gerieve zoo wel van hen die zich door het bijwonen daarvan voor het genot der uitvoe ring willen voorbereiden als van hen, die zich den toegang tot liet feest uit hoofde van geldelijk bezwaar moeten ontzeggeu. Aan de uitvoering zullen 120 a 130 zangers en zangeressen deelnemen, ondersteund door een evenredig getal instmnien- tisten. Het programma is het zelfde als het verleden jaar bepaal de, en bestaat den eersten dag uit; eene feest-ouverture van den heer Eisner en Handels oratorium fder Messias;" den tweeden dag uit: De prijssymphonie vau Verhulst, Het Advent lied van Schumann, La fuite en Egypte van Berlioz en Men- delssohns Walpurgisnacht. De solo's zullen worden voorgedra gen door de dames Eroschhart, den heer Krantz en twee talent volle dillet.tanten. De lieeren Eisner en Verhuist hebben zich welwillend met de directie hunner compositien belast. Naar wij vernemen hebben, op eenige weinige uitzonderingen ua, alle notabele ingezetenen zich bereid verklaard om aan de van elders tot medewerking aan het feest komende dames en de ver wacht wordende muzickale notabiliteiten huisvesting te ver- leenen. Aan de medewerkenden, zoo mede aan de donateurs en leden der Vereeniging van zeeuwsche muziekfeesten zullen eerstdaags het progiamma cu do bepalingen van orde worden toegezonden. Eenige weken geleden werd door een zesjarig kind le Hein- kenszaud een cent ingeslikt. Deze niet hebbende kunnen kwijt raken, is het kind 11. maandag aan dc gevolgen bezweken. Men schrijft ons uit Zierikzee van 13 dezer -f- Iledeu had alhier de openbare aanbesteding plaats van liet verhoogen van ecu gedeelte van den Westhavendijk met grond uit de oevers van do luven, eu was daarvoor minste in schrijver Reuger van deu Hoek te Serooskerke voor de som vau f 4200. Men schrijft ons uit Oostburg De oogst te velde levert over het geheel genomen de beste vooruitzigtenop. Door de koude en nachtvorsten scheen eenige tarwe, rogge en koolzaad te lijden, doch het ingevallen warme weder zal naar het zich laat aanzien veel herstellen. Men schrijft uit 's Hage aan de Amsterdamsche courant: Door den koning van Pruissen zijn benoemd tot ridders van den Rooden Adelaar 2de klasse (kommandeurs) met de ster, de heeren van Dam van Isselt., president van het collegie van commissarissen der Nederlandsche rijnspoorweg-maatschappij, en van der Kun, inspecteur van den waterstaat, commissaris des konings bij deze maatschappijtot ridders 2de klasse (kom mandeurs) dier orde, de heeren Hesleden, president van de directie der zelfde maatschappij en Eyssel, referendaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Voorts zijn tot ridders 3de klasse dier zelfde orde benoemd de heeren baron van Recde vau Oudtshoorn, iugenieur van den waterstaat en vau de Ne derlandsche rijnspoorweg maatschappij;Zillesen, vice-president dezer maatschappij en mr. Le Clercq, referendaris bij het minis terie van buitenlandsche zaken. Naar men verneemt heeft de heer Preuyf, burgemeester te Geervliet, op de tentoonstelling van vee te Mechelen, de gou den en zilveren medaille behaald voor zijne aldaar geëxposeerde drie kalfkoeijen. Men zegt dat deze overschoone beesten thans aan Z. M. den keizer der Eranschcn behooren. Van het Kralingsche veer wordt gemeld dat de toenemendo vangst van zalm veel bedrijvigheid aan de markt brengt; ruim 400 stuks zijn in de afgeloopene week aangevoerdde prijzen aanvankelijk lager, kwamen weer spoedig tot het vorige stand punt terug, doordien de verzenders op Engeland een groot ge deelte daarvan, vooral de meest zware soorten opkochten, waaronder van 32 tot 36 halve ned. pondenook van de elft was de markt ruim voorzien, waardoor de prijzen, welke uiter mate hoog waren, thans eeu derde zijn vermiuderd. Dezer dagen is te Staphorst berigt ontvangen van eenige per sonen uit Noord-Amerika, dat zij voornemens zijn eerlang naar hunne geboorteplaats terug te keeren, als reden hiervoor opge vende dat zij in hunne verwachtingen aangaande den voorspoed dien zij in de nieuwe wereld tegemoet zouden gaan, bitter ziju teleurgesteld. Men leest in de Amsterdamsche courantDe te Amsterdam welbekende voormalige schuitenjager Gerrit Dekker,geboren te Ermelo 12 mei 1752, vierde dingsdag jl. zijnen honderd vijfden verjaardag, Wij bcrigten met innige smart, zegt de Corriere van Genua, dat het rijtuig, dat de zusters Femi overvoerde, bij het binnen komen te Plaisance, is omgeslagen, en dat Virginia bij dien val drie vingers van de linkerhand heeft gebroken. Men vreest dat zij zal verloren zijn voor dc iialiaansche kunst, waarvan zij een der grootste sieraden was. Benoemingen en besluiten. Benoemd bij besluit van den 19 april, tot ridders der 4de klasse van de Militaire Willemsorde: de lste luit. S. H.von Frankenberg Ludwigsdorff, de sergeant H. Belle en de kor poraal W. J. Wools; allen van het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indieen zulks ter zake hunner verrigtingen op den 30 october 1856, bij de plaats gehad hebbende expeditie j in de Lampongscke districten. Benoemd bij besluit van den 7 dezer tot ridders der 4de kl. van de Militaire Willemsorde, tot belooning dergenen, die zich bij den aanval bij Sintang in de Wester afdeeling van Borneo, in den nacht van den 12 november 1856, hebben onderschei den de kapiteiu der infanterie P. J. C. van Hoeij Schilthou- wer en de fuselier der infanterie M. Steenaart; en bepaald dat bij afzonderlijke dagorders,zoo in Iudie als in Nederland, eervol zal worden vermeld de lste luitenant der infanterie J. Conrad. Z. M. heeft goedgevonden vergunning te verleenen aan deu heer P. PI. graaf van Limburg Stirum, hofmaarschalk van Z. K. prins FVederik der Nederlanden, tot het aannemen der ondersclieidingsteekeneu van het grootkruis der orde van de Poolstar, hem door Z. M. den koning van Zweden en Noorwe gen geschonken. Z. M. heeft goedgevonden de beroeping tot predikant, uit- gebragt door den kerkeraad der hervormde gemeente van Maartensdijk, onder de classis van Amersfoort, op L. H. Slotc- maker, theol. dr., candidaat. Recrologie. Jl. zaturdag is te Groningen, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer mr. C. Star Numan, hoogleeraar in de regts- geleerde faculteit aan de hoogeschool aldaar, in den nog krach- tigen leeftijd van 50 jaren. Hij bezat in hooge mate de achting zijner stad- en ambtgenooten en de liefde zijner leerlingen. Kerk- en scliooluieuws. Eergisteren avond is door den kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Vlissingen, uit eeu bevorens daartoe geformeerd twaalf- en viertal, tot predikant beroepen ds. Felix, predikant te Heeg. In de voormiddag godsdienstoefening van zondag jl. nam de heer J. B. van den Bergh, pastoor der roomsch-katholieke gemeente te Zierikzee en als zoodanig naar Rotterdam verplaatst een hartelijk afscheid van zijne gemeente. Gedurende S jaren was hij aldaar werkzaam en won hij zich niet alleen de liefde zij ner gemeente, maar ook de achting van hen, die tot een ander kerkgenootschap behoorden. De heer J. S. Broeke, pastoor te Brielle, zal aldaar zijn opvolger zijn, en wordt op het einde dezer maand verwacht. Marine en leger. Blijkens een bij liet departement van marine ingekomen rap port van den kommanderenden officier van Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, is die bodem den 23 februarij jl., ter reede Kaapstad (kaap de Goede Hoop) ten auker ge komen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt zou er van wege het departement van marine last zijn gegeven om de veranderingen, die nog gedaan moeten worden aan Zr. Ms. stoomschip Bali, liggende aan 's rijks werf te Hellevoetsluis, met den meesten spoed uit le voeren, ten einde het vertrek van dit schip naar Batavia op 1 junij aanstaande zal kunnen worden bepaald. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij be langhebbenden gebragt dat, krachtens de bepaling des konings 40 jongelingeu als adelborsten der 3de klasse voor de marinn, en 4 jongelingen als adelborsten der 3de klasse voor het korps mariniers, voor dit jaar (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den 1 october aanstaande. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, dienen vóór of uiterlijk op den laatsten junij aanstaande eeu op zegel geschreven, daar toe strekkend verzoekschrift aan den minister van marine in te dienen. §taten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 13 mei. In deze zitting is ingekomen het regeringsverslag over de verrigtingen aangaande liet armbestuur over 1855, dat verzan den is naar eene commissie van onderzoek, bestaande uit dc

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1