MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 58. Donderdag 1857. 14 Mei. öimtcnlrtttösdic tijümgra. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en zaturdags. Binnen deze gemeente en Vlis- giagen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regelvan huwelijksgeboorte of dood bekend makiugen enz.van één tot zes regels 1,50voor eiken regel daarhoven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaliBg geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg S3 mei. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Goes, is in plaats van den heer J. Fransen van de Putte, die zijn ontslag- als lid der kamer heeft genomen, benoemd om deel te ma ken van de commissie voer de belangen tf&n Zeeland bij den Zecuwsch-limburgschen spoorweg, de lieer C. Pilaar, voorzit ter der kamer. In den morgen van den 11 dezer heeft zich te Hulst zekere Flamaud, voor eenige maanden uit Indie aldaar gekomen, in ecne tent even buiten die plaats opgehangen. Men kan niet vermoeden wat hem (ot deze wanhopige daad heeft gevoerd. De overledene laat gelukkiggeene vrouw of kinderen na. H. M. de koningin zal morgen het paleis het Huis ten Bosch betrekken, waar HD. gedurende liet zomerseizoen zal verblijven. Door het Provinciaal genootschap voor kunsten en weten schappen in Noordbrabant is de heer dr. J. F. Wap, met de zilveren medaille op den stempel der maatschappij bekroond, voor zijne ingezoudene geschiedkundige verhandeling over de heeren van Cuyck Een zaturdag te Falmouth binnengekomen schip, hetwelk den 13 maart van de Kaapstad vertrokken is, heeft het berigt aan- gebragt, dat men het uitbreken van vijandigheden met de Kaf fers voor onvermijdelijk hield. Het nederlandsche oorlogsfregat Prins Hendrik, vau Batavia naar Nederland, was aan de Kaap stad gearriveerd. LI. vrijdag werden de feesten te Delft besloten dooreene matinee musicale in de sociëteit Phoenix, dit maal onder de leiding van den heer Roos, orchcst-direcleur van den Konink. lijken hollaudschen schouwburg. Des avonds had er vauxkall, bal en vuurwerk plaats, door de zelfde sociëteit in den stads Doelen gegeven, Eerst had er een concert-champètre plaats onder directie van den heer Müller, kapelmeester van het 4de regemeut dragonders. Na de eerste afdeeling van het bal werd liet vuurwerk afgestoken, vervaardigd door de heeren van Leeuwen en zoon te Haarlem. Jl. maandag heeft het collegie van de groote visscherij te 's Iia- ge, in het hotel Paulez, eene bijeenkomst gehouden onder het voorzitterschap van den heer Hoogendijk. Een aanplakbiljet met groote roode letters op de beurs te Rotterdam bevestigt een artikel, voorkomende in de Kölnische Zeilung, dat aan een weesjougeii te Karlsruhe is opgedragen de kamer van een rijken Eugelschman te behangen met gebruikte postzegels uit alle oorden der wereld, waartoe 1 millioen stuks gevorderd worden, en waarvoor die knaap f 150,000 bij welsla gen als beloouing zal ontvangen. De Engelschman heeft eene weddenschap daartoe aangegaan; de prijs der weddenschap wordt niet gemeld. De zaak moet vóór 1 october afgeloopen zijn, en bij opgenoemd aanplakbiljet wordt ieders medewerking ingeroepen. Op verschillende kantoren zijn reeds bedienden bezig, den ouderloozen knaap te helpen, en reeds is eene wed denschap ter beurze verloren door iemand die in twijfel trok, dat zijne tegenpartij reeds eenige houderden voor dat doel ver zameld had, daar vóór het afgaan der beurs hem liet genoemde aantal overhandigd werd. Ilenoeiniufen en bestuiten. Benoemd tot inspecteur van scheikundige onderzoekingen in Nederlandsch Indië dr. J. E. de Vrij, lector in de scheikunde aan de geneeskuudige school te Rotterdam. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, bij besluit van 24 april, de heer J. J. van Voorst, predikant bij de nederduitscii hervormde gemeente te Amsterdam. Pensioen verleend, bij besluit van 30 april jl., aan G. A. Mul ler, gewezen adjunct-commies bij het departement van justitie, ten bedrage van f 654 'sjaars. Eervol ontslag verleend bij besluiten van 8 dezer aan J. W. Callenfels, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Vlissingen, en aan mr. H. E. C. van Kerckhoff, op zijn daartoe gedaan verzoek, uit zijne betrekking van regter plaatsvervanger in de arrondisse- ments-regtbank te Rotterdam. Iierk- en sclaoolnïeuws. Ia de onlangs alhier gehoudene vergadering van het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland is tot de bij woning der aanstaande synode, van wege deze provincie afgevaardigd dr. J. Borsius, predikant bij de nederduilsch hervormde gemeente alhier, en tot diens plaatsvervanger benoemd, dr. W. L. van Oosterzee, pre dikant te Goes. Jl. zondag avond hield de bij de nederduitsche hervorm de gemeente te Haarlem nieuw beroepen ieeraar ds. B, ter Haar Romenij, zijne intrede en sprak naar aanleiding van 1 Petri II: 9, nadat hij in de morgen godsdienstoefening door ds. P. R. Hugeuholiz was bevestigd geworden, die tot tekst had ge kozen 1 Cor. III9a. geslacht. Overleden, 8 personen (waarvan 3 elders); 5 van het mannelijke en 3 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, geene. Yan de overledenen warenbeneden den ouderdom van een jaar, 0van 1 tot 5 1van 15 tot 201van 20 tot 25 1 van 25 tot 30, 2; van 65 tot 70, 1; van 80 tot 851 van 85 tot 901. filautoiigereg-t fe 3Iïdtlell>urg. Bij vonnissen van den 11 dezer zijn V., O., B-, J., D. en A., wegens het arglistig wegnemen en zich toeeigenen van dor hout uit een bosch, gelegen onder Oost- kapelle, veroordeeld de 1ste, 3de, 5de en 6de, ieder in eene geldboete van f 1, de 2de in eene gevangenisstraf van 4 dagen, en de 4de in eene gevangenisstraf van 1 dag, en de kosten. Staten-generaal. Tweede kamer. Zitting van 11 mei. In deze zitting is ingekomen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, tot herziening van de wet op het personeel. Verzending naar de afdeelingen. De voorzitter stelt voor, de beraadslaging over het wetsont werp tot herziening der wet op de jagt en visscherij te bepalen op aanstaanden woensdag. Op voorstel van den heer Thor- becke wordt besloten, de discussie ovet de begrootiug voor binnenlandsche zaken aan die over dejagtwet te doen vooraf- 's Gravenhage. KSurg-erlijliO stand. Ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand, gedurende de maand april 1857, in de gemeente Middelburg, als: Gehuwd, 12 paren. Geboren, 34 kinderen; 16 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht. Overleden41 personen, 20 van het mannelijke en 21 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 5. Onder het getal der ingeschrevenen als overleden zijn be grepen twee persoon die elders gestorven zijn. Yan de overledenen waren: beneden den ouderdom van een jaar 6van 1 tot 53van 5 tot 100 van 10 tot 151 van 15 tot 202van 20 tot 253van 25 tot 301 van 30 tot 35,0; van 35 tot 405 van 40 tot 45 1 van 45 tot 56, 2 van 50 tot 551van 55 tot 604'. van GO tot 653van 65 tot 70, 3; van 70 tot 75 3 van 75 tot 80, 1; van 80 lot 851van 85 tot 90, 1. Vlissingen, als: Gehuwd, 1 paar. Geboren, 22 kin deren; 8 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden12 personen6 van het mannelijke en 6 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, 1. Vau de overledenen is er een in het hospitaal en een el ders overleden doch Ie Vlissingen ingeschreven. Yan het getal overledenen warenbeneden den ouderdom van 1 jaar4van 1 tot 5 jaar oud0 van 5 tot 101 van 10 tot 150van 15 tot 200van 20 tot 25, 2; van 25 tot 301 van 30 tot 350van 35 tot 400 van 45 tot 500van 50 tot 55 1 van 60 tot 65 0 van 65 tot 701 van 75 tot 800van 80 tot 85, 0; Ds. J. P. Müller, predikant te Mensingaweer, heeft het beroep bij de doopsgezinde gemeente te Rotterdam aangenomen. 1 Vervolgens erlangt de minister van financien het woord. Hij Jl. vrijdag is in den ouderdom vau 53 jaren overleden ze^' verband met het heden ingediende ontwerp, de redenen t i"\ r> i i i t i - i ii ic daarvoor en het verband met nog andere later in te dienen ont- de heer J. D. Revel, predikant b.j de walscl.e gemeente te werpe„_ gtl,menlijk strekken& tot tegemoElkoming iu dea financielen nood van vele gemeenten, uiteen. Hij leest te dien einde een zeer uitgebreid stuk door cijfers en statistieke opga ven toegelicht aan de vergadering voor. Het eerste deel dier rede is gewijd aan eene beschouwing van ons belastingstelsel. Reeds bij de wet op de middelen was de wensch te kennen ge geven tot eene trapsgewijze herziening van dat stelsel, en de regering verklaarde zich daartoe niet ongenegen, zonder even wel de noodzakelijkheid eener algeheele gelijktijdige wijziging van alle belastingen op het oog te hebben, maar in de allereerste plaats die, welke in verband staan met het plaatselijk belasting stelsel en den financielen nood der gemeenten, vooral van die waar de gemaalaccijns is afgeschaft. De minister de bedenkin gen zamentrekkeude, meermalen tegen ons stelsel van belastin gen en vooral van de accijusen gemaakt, en toegevende dat de lessen der wetenschap moeten worden in het oog gehouden, acht hij het. tevens den pligt van den staatsman te onderzoeken of de behoeften en de gewoonten eener bevolking wel altoos toelaten de zuivere voorschriften der wetenschap te volgen. Hij vestigt vooreerst het oog op onze financiële huishouding, op onze groote uitgaven voor rentebetaling, niettegenstaande be duidende amortisatie van schuld, in het laatste tijdvak plaats gehad hebbende. Die uitgaven drukken natuurlijk op onze be grooting, terwijl de gewone uitgaven de vergelijkiug met. andere landen zeer goed kunnen doorstaan. Maar hij moet aan den anderen kant ook opmerken dat al onze uitgaven niet geheel door belastingen worden gedekt. Immers 3£ millioen komen, onder de middelen voor uit andere inkomsten en baten en f15,300,000 komen op ons budget uit de oostindische baten. Hij blijft van gevoelen dat. er uit de oostindische geldmiddelen niet meer mag worden geput dan het oude cijfer van f14,700,000, benevens de buitengewone toelage voor het herstel der marine, dat wil zeggen datgeen wat het gewone cijfer van 64- millioen, te boven gaat. Hij is en blijft van meeuing dat men onze finan cien tot geen hooger bedrag dan het straks genoemde mag af hankelijk maken, en het is zijne innige overtuiging dat zij, die meer uit de koloniale baten wensehen te putten en dat meerdere willen doen strekken tot afschaffing van belastingen, de eerste hand leggen aan de slooping van onze financiën. Terugkeerende tot. de meer bepaalde beschouwingen van ons belastingstelsel, doet hij vooral uitkomen dat eene belasting op de inkomsten, hoe schoon ook in theorie, iu de practijk blijkt te faleu, omdat daarbij of alles moet worden overgelaten aan de goede trouw der ingezetenen, waarvan het gevolg is ontduiking, of men de toevlugt moet nemen tot inquisitoriale maatregelen, waaraan mede groote bezwaren verbonden zijn, doordien onze landaard zich sterk verzet tegen blootleggen van fortuinen. Hij wijst er op hoeveel tegenkanting de income tax reeds in Enge land ontmoet. Hij meent derhalve dat men hier te lande, waar veel moet opgebragt worden, ook velerlei belastingen moet hebben en dat daaronder ook verbruiksbelastingen moeten be- hoorenevenwel zoo min mogelijk die welke op de eerste levens behoeften drukken, Yan daar dat de regering, toen de finan- van 40 tot 451 van 55 tot 600 van 70 tot 75, 0; van 85 tot 90, 1. Goes, als: Gehuwd 8 paren, Geboren, 16 kinderen; 11 van het mannelijke en 5 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, 17 personen; 9 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven, geene. Yan het getal overledenen warenbeneden den ouderdom vanl jaar, 6 van 1 tot 5 jaar oud, 2; van 5 tot 10, 1 van 30 tot 352van 40 tot 451van 60 tot 652 van 65 tot 70, 2 van 75 tot 80, 1. Zierikzee alsGehuwd 6 paren. Geboren22 kin deren, 9 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1