gemaakt om, na de ontbinding van het vorig parlement, uwe voorlichting en uwen bijstand in te roepen, en H. M. vertrouwt dat er gedurende de tegenwoordige zitting genoegzame tijd zal gevonden worden om u op voldoende wijze in staat te stellen u bezig te houden met verschillende belangrijke onderwerpen, waarvan sommige reeds in het begin dezes jaars aan het par lement waren voorgelegd. Door LI. M- is gelast u kennis te geven dat liet algemeene aanzien van Europa een zeer gegrond vertrouwen doet ont staan op de duurzaamheid van den vrede, daar al de hoofdbepa- liugen van het tractaat van Parijs tot uitvoering zijn gebragt, en het te hopen is dat al wat er des betreffende nog te doen overblijft spoedig zal worden volbragt. u De onderhandelingen over da geschillen, die tusschen den koning van Pruissen en het zwitsersch verbond waren gerezen ten aanzien van de aangelegenheden van Neuchatel, hebben reeds tot een ontwerp-traktaat geleid. H. M. vertrouwt dat zij zullen besloten worden met voor alle partijen eervolle en vol doende schikking. //De onderhandelingen die door H. M. zijn gevoerd inet de regering derVereenigde staten en niet de regering van Honduras over de aangelegenheden van Centraal-Amerika hebben nog niet tot eene uitkomst geleid. Op last van H. M. berigten wij u, dat een tractaat van vrede tusschen H. M. en den schah van Perzic den 4 maart door Hr. Ms. gezant te Parijs en den gezant van den schah te Parijs is geteekend. H. M. zal de noodige bevelen geven, dat dit tractaat aan u worde voorgelegd, zoodra de ratificatieu behoorlijk zullen zijn uitgewisseld. n li. M. heeft ons opgedragen u te betuigen, dat zij zeer veel leedwezeu ondervond bij de ontvangst van de jongste berigten uit China. De geschillen, die tusschen den gezaghebber te Canton en Hr. Ms. burgerlijke en maritieme ambtenaren in China zijn ontstaan, zijn nog uiet bijgelegd doch H. M. heeft een ge vol- magtigde naar China gezoudeu, met volledige lastgeving om alle punten van verschil te behandelen en uit den weg te rui men, en deze gevolmagtigde zal door eene behoorlijke zee-en landmagt worden ondersteund, voor het gebeurlijke geval dat zulk een bijstand noodig mogt worden. //Door H. M. is ous de taak opgedragen u mede te deelen dat H. M., in overeenstemming met verscheidene andere euro- pesche mogendheden, met den koning v an Denemarken eene overeenkomst heeft, gesloten voor den afkoop van den Sondtol. Deze overeenkomst, meteen afzonderlijk verdrag tusschen H. M. en den koning van Denemarken tot aanvulling der gemaakte bepalingen, zal u worden voorgelegd. H. M.zal de noodige maatregelen nemen tot stipte naleving der beide tractaten. De ten deze aangegane verbindlcnissen zullen aan uwe overwe ging worden onderworpen. u Mijne heeren van het huis der gemeenten! H. M. heeft last gegeven de begrootingen voor het tegen woordige jaar aan u iu te dienen. Zij zijn met eene zorgvuldige oplettendheid ontworpen, de meest mogelijke bezuinigingen zijn daarbij in acht genomen, en tevens voldoen de uitgetrok ken sommen aan cle behoeften van elk der departementen van de openbare dienst, waaropzij respectievelijk betrekking hebben. o Mylords en mijne heeren! H. M. heeft ons bevolen in uwe meest ernstige overweging aan te bevelen de maatregelen, die u zullen voorgesteld worden ter bestendiging en verbetering der wetten. Wetsontwerpen zulleu u worden aangeboden ter verbetering van het regtsvvezen in zake van uiterste wilsbeschikkingen en erfenissen, voor zooveel de regtsbevoegdheid betreft die thans de geestelijke geregtshoven ten deze bezitten als mede om bedriegelijk mis bruik van vertrouwen tegeu te gaan. "H. M. gelast ons u te betuigen dat H. M. zich hartelijk gelukkig en tevreden gevoelt bij het aanschouwen van de voort durende welvaart van haar volk en van de toenemende uitbrei ding en ontwikkeling van voortbrengende nijverheid in hare staten. H. M. geeft met volkomen vertrouwen de groote belangen van haar rijk aan uwe wijsheid en zorg over, en bidt vurig dat do zegen van den almagtigeu God over uwe beraadslagingen moge worden uitgestort, en u moge leiden tot het nemen van besluiten, die aan de bedoelingen van Llr. Ms. bestendige zorg beantwoorden, en aan dc welvaart en l.et geluk van haar eerlijk en getrouw volk bevorderlijk zijn." Het adres in antwoord op de troonrede is lieden, in dc beide parlementshuizcn, zonder tegenstand aangenomen. In het lager huis heeft de heer Roebuck aangekondigd dat hij eene motie, op de parlementaire hervormingen betrekkelijk doen zal. In antwoord hierop zeide lord Palmerston hoe de regering voor nemens was zich met die zaak bezig te houden, en clat een wetsontwerp in dien zin in de aanstaande zitting zal worden ingediend. De verceniging voor financiële hervorming to Liverpool heeft aan de leden van het parlement, voorzien van de handteeke- ning van haren president, den heer llobertsou Gladstone, het p rogramma doen toekomen der wijzigingen, welke zij het parle ment verzoekt te brengen in het beheer der financiën en in het algemeen in cle administratie der zaken van het land. De hoofd punten daarvan zijn: de hervorming van het kiesstelselde overdragt aan het parlement van het regt om oorlog te verklaren, vrede te sluiten en tractaten aan te gaan; de administrative de' centralisatie; de instelling eener directe en ernstige controle van het lagerhuis over het gebruik der openbare fondsen, en subsidiair de instelling van speciale financiele-hoven, gelijk die in eeuige stalen van het vaste land bestaande vermindering van staatsuitgavenhet overlaten aan de particuliere exploita tie van de thans voorstaatsrekening bestuurde fabrieken, zoo als die van Woolwich, Deplford, Pembroke, Enfield en anderede uitbreiding der beginselen van den vrijen handel en de afschaf fingder monopoliënhet verzet tegen eene aanvrage van 70,000 p. st. van welke sprake is, dat zoude worden gedaan aan het parlement, tot dotatie voor de koninklijke prinses ter gelegen heid van haar aanstaand huwelijk met den prins van Prnissen Dezer dagen zijn te Chatham proeven genomen met eene nieuwe soort van hangbrug, voor het overvoeren van troepen, ook kavallerie en artillerie, over rivieren. De daartoe door den sergeant-majoor Jones uitgedachte toestel beeft volkomen aan het doel beantwoord en onderscheidt zich bovenal door eenvou digheid. Eene brug van deze soort, geschikt voor den overtogt van zwaar geschut en een onbepaald getal troepen, kan binnen drie uren over een water van 50 a 100 voet breedte daargesteld worden. Den toestel kan men in korten tijd uiteen nemen en dan gemakkelijk met de troepen vervoeren. EB cneiitarheii. Kopenhagen 8 mei. Eene groote raadsvergadering, onder voorzitting des konings, te Frederikslorg gehouden, heeft, ge nerlei resultaat opgeleverd. De ministeriele crisis duurt voort. De deensche partij weigert alle concessien ten behoeve van de duilsche hertogdommen. Etnlie. Het sardinische gouvernement heeft bij de in China te wachten gebeurtenissen, nuttig geacht dat ook Piemonts vlag zich aldaar vertoone en het heeft alzoo, volgens berigten uit Turyn van den 3 dezer, aan het sardinische fregat Ceroldo, laatstelijk ter reede van Calcutta liggende, bevel gezonden om naar de chinesche zee te stevenen. Bluitscliland. Weenen 6 mei. Het wordt bevestigd, dat Oostenrijk en Pruisseu zich tot de deensche regering hebben gewend, met de uitnoodiging om hun binnen den kortst mogelijken lijd, de ver klaring te doen geworden, dat zij bereid is om de stenden ver gaderingen van llolstein en Lauenburg bij een te roepen, ten einde zich met. dezelve te beraden over de veranderingen, welke door de nieuwe grondwettige bepalingen in de aloude regten dezer hertogdommen zijn gebragt, dat zij hebben gemeend, der gelijke poging nog te moeten aanwenden, alvorens de zaak aan de beslissing van deduitsche bondsvergadering te onderwerpen. De keizer en dc keizerin van Oostenrijk hebben den 4 dezer hunnen plegtigen intogt te Ofen gehouden en terstond daarna de huldiging van den hongaarschen adel ontvangen. HII. MM. zijn, volgens de berigten, door de volksmenigte met eene buitengewone geestdrift begroet geworden. Volgens een telegrafisch bcrigt uit Weenen van den 6 dezer kondigt de half-ofliciele Oestr. Correspondenz een maat regel aan, dien het gouvernement zou genomen hebben om te gemoet te komen aan de moeijelijkheden waarmede de weener beurs tegenwoordig te strijden heeft. Die maatregel zou daarin bestaan, dat voor heleinde van dit jaar geene nieuwe spoor- wegactien meer mogen worden uitgegeven. Berlijn S mei. Het heerenhuis, door den minister van finan ciën uitgenoodigd, na verwerping van 1, betreffende de wijzi gingen in de nijverheidsbelasting-wet van 1820, met de behan deling van het wetsontwerp op die belasting voort te gaan, heeft gisteren avond al de overige paragrafen aangenomen, en heden in de namiddagzitting volgde de aanneming van het wets ontwerp in zijn geheel. Ook is het door het huis der afgevaar digden aangenomen wetsontwerp, op de belasting van aandeelen en andere maatschappijen door het heerenhuis goedgekeurd. Prins Napoleon is heden avond ten half zes uren alhier gearriveerd. De prins is aan het station van den spoorweg opge wacht. door de prinsen George van Pruissen, August van Wur- temberg, Wilhelm van Baden, door den franschen gezant, den heer Moustier cn eenigegeneraalshij is op het kasteel afgestapt. Volgens een brief uit Petersburg hebben aldaar de inschrij vingen op de 150,000 spoorwegactien 28 april een aanvang genomen. Naar men verzekert, is bijna de grootste helft dezer actiën, welke voorloopig in Rusland zullen uitgegeven worden, geteekend. Men verzekert zelfs, dat reeds op den eersten dag voor 50,000 actiën, derhalve een derde deel van hetgeheele aan tal, geteekend is. De Noordsche Bij neemt uit deze gunsligen uitslag aanleiding, oin ten derde male aan te dringen op haar plan tot aanleg van een Amur-spoorweg, d. i. eensporr>vegvan NischnieNogorod naar de kust van den Stillen Oceaan. Frankfort 7 mei. De zwitsersche bondsraad heeft zich in zijne jongste zitting onledig gehouden met een uitvoerig berigt over den tegenwoordigen stand der aangelegenheid van Neu- chatel. Het is voor de nationale vergadering bestemd, die bin nen eenige dagen buitengewoon zal bijeenkomen, ter ratificatie van de voorloopig aangenomen bemiddelingsvoorslagen der pa- rijsche conferentie. Uit Weimar wordt den 5 dezer geschreven dat aldaar den vorigen avond in den schouwburg een treurig ongeval plaats had. De jonge Bosco, zoon van den algemeen bekenden bekwa men goochelaar, gaf aldaar eene voorstelling. Bij liet einde van eene der afdeelingen presenteerde hij eene pistool aan de voor ste rij van toeschouwers om af te schietenniemand echter ge voelde daar lust toe, zoo dat de laatste tour onuitgevoerd bleef. Kort nadat het scherm was gevallen, hoorde men een pistool schot en angstkreeten van vrouwen en ook van den jongen Bosco. liet publiek was hevig verschrikt en er heerschte eene groote verwarring in de zaal, tot eindelijk het scherm weder opging en de kunstenaar, hoewel zeer bleek en ontdaan, met eene vaste stem aan het publiek bekend maakte dat hij de voor stelling niet kon voortzetten en dit ook waarschijnlijk nooit meer zou doen, daar hij, vergetende dat de pistool niet was af geschoten, ze op nieuw had willen ladennaauwelijks echter had hij den laadstok in de pistool gebragt of het schot ging af en verbrijzelde zijne regterhand; na deze bekendmaking viel het scherm en hevig ontroerd verliet het gezelschap de zaal. Frankrijk. Parijs 8 mei. De eergisteren gehouden wapenschouwing werd door het. fraaiste weder begunstigd zij duurde ruim 2 J uur. De keizer was vergezeld door prins Napoleon, den grootvorst Kon- stantijn, den prins van Nassau en een schitterenden staf, waar- ouder'vele russische hoofd-officieren. De keizerin de hooge staats ambtenaren en vele aanzienlijke personen woonden, in fraaije tribunen gezeten, dit militaire schouwspel bij. Het effectief der troepen, welke daaraan deel namen, was ruim 60,000 inan. De Moniteur deelt thans officieel mede dat de baron Gros door den keizer is aangewezen om zich, in de betrekking van buitengewonen commissaris, naar China te begeven. Volgens het officiële dagblad heeft lord Elgin van de britsche regering eene gelijke zending, met den zelfden titel, erlangd en zullen de beide gevolmagtigden elkander ondersteunen in onderhandelin gen, welker gunstige uitslag zonder eenigen twijfel de chris telijke beschaving allezitis bevorderlijk zal zijn, en tevens eene aanmerkelijke uitbreiding zal geven aan den handel van alle volkeren. Het ofliciele dagblad treedt in geene verdere bijzonderheden. Volgens van eene half-officiële zijde afkomstige opgaven, zal de onderhandeling hoofdzakelijk strekken tot het verkrijgen van twee zaken. In de eerste plaats moet voldoeuing worden geeischt voor het vermoorden van den franschen zendeling Chapedeleine, die verleden jaar om hals is gebragt. Verder moeten nieuwe handelstractaten worden verkregen. De be- moeijingen van Frankrijk zouden alleen van diplomalieken aard zijn. Deze mogeudheid zou geenszins aan China den oorlog verklaren en de fransche marine-soldaten zouden zich niet aan de britsche krijgsmagt aansluiten. Engeland zou alleen gewa penderhand zijne belangen tegen China doen gelden en Frank rijk zou dan eerst feitelijk met Engeland medewerken, als de tegenstand van de chinesche regering moest worden overwon nen, ten einde den goeden uitslag der gemeenschappelijke on derhandelingen te verzekeren. Het fransche eskader zou uit dien hoofde zoodanig zijn ingerigt, dat het kon worden gebe zigd tot het opvaren van rivieren, ten einde de chinesche rege ring de noodzakelijkheid te doen inzien van het inwilligen der eischen van de beide europesciie gouvernementen. Men schrijft aan de reis van prins Napoleon onderschei dene bedoelingen toe. Twee redenen komen vooral in aanmer king vooreerst zou de reis met een huwelijksplan in verband staan, hetgeen trouwens telkens gezegd wordt, zoo dikwijls de prins zich buitenlands begeeft.ten anderen spreekt men van eene zending bij den koning van Pruissen in de zaak van Neuchfi - tel, of in de italiaansche aangelegenheid, of in die der vorsten dommen. Het eerste gerucht schijnt in zoo verre eenigen grond te hebben, dat de prins aanst. dingsdag niet naar Parijs terug keert, maar naar Dresden en Munchen gaat, de plaats, waar hij zijne duitsche bruid zou ontmoeteu. Het veiligste zal zijn af te wachten, tot dat men iels naders vernemen zal. Le pays verklaart, op grond van ccn particulieren brief uit Algerie, dat men daar voortgaat met het bijeenlrekken van troepen. Men dacht algemeen, dat de operatien tegen den 16 dezer een aanvang zouden nemen en wel tegen dc Beni Rasem, de magtigste der vijandige kabyiisehe stammen. In de laatste berigten uit Madrid wordt, steeds gewaagd van de uitgebreide zamenzwevmg, welke op 10 mei moest, uit breken. Deze behelzen echter geene andere hijzonderheden

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3