MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 57. Dingsdag 1857. 12 Mei. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags eu Zatiudags. Binnen deze gemeente en Vlis singen gescliiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of dood bekend makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 cent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling gescliiedt kontant. Editie van maandag avond 8 ure. ÖiunmtanDsrije tij&intjm. 91 mei. Aanstaanden woensdag des namiddags ten één ure zal de gemeenteraad alhier eene openbare zitting houden ter behande ling der navolgende onderwerpen: 1. Drie missiven gedepu teerde staten goedkeuring begrooting en supplement kohier, kennisgeving voorstel vernietiging besluit restitutie; 2. tsvee missiven commissarissen wisselbank, aanvulling personeel3. missive schoolcommissie, voordragt caudidaten secretaris; 4. voorstel burgemeester en wethouders, aanvraag concessie Vcer- sclien rijweg; 5. voorstel burgemeester en wethouders benoe ming eommissie schuttcry; 6. verordeningen brandweer en marktwezen 7. deliberatie aangehoudene stukken. Door de gedeputeerde staten van Zeeland is bepaald, dat de keuze ter benoeming van een lid der provinciale staten, ter vervanging van den heer P. W. Steenkamp, die zijn ontslag heeft genomen, in het hoofdkiesdistrict Ilulstzal plaats hebben op dingsdag den 9 junjj, en den dag der herstemming, zoo die noodig mogl wezen, op dingsdag den 23 daaraanvolgende. tal van de voorgangers proces-verbaal is opgemaakt. Aan de indijkingswerken bij Krabbend,iji;e, alwaar ruim 2000 man werkzaam zijn, heeft geen enkel verschil plaats gehad. De jaardag van 11. K. 11. WilhelminaFrederika Louise Char lotte Marianne priuses der Nederlanden, is 11. zaturdag alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier ligt ter in zage eene opgave nopens de handel en de scheepvaart te Triest gedurende het jaar 1856 en een slaat van katoenen goederen gedurende de maand maart jl. naar Oost.-Indie verzonden. Een 7jarig meisje, op de Hoogstraat alhier woonachtig, gis teren middag in de buurt in een open test vuur gehaald heb bende, had er haar voorschoot overheen geslagen, waardoor deze in brand ging. Dc vlam deelde zich spoedig aan de overige kleederen mede, zoo dat het kind in eeu oogenblik in allerge- vaarlijksten toestand verkeerde. Gelukkig deden twee in de nabijheid zijnde personen R. A. Rubbens en A. Schijf al het mogelijke om de vlammen zoo spoedig mogelijk uit te blusschen. Niettegenstaande deze hulp is het kind deerlijk gebrand eu ver keert het in bedenkelijken toestand. Het uiteenloopendc der geruchten sedert eenige dagen ver spreid ten aanzien van ongeregeldheden welke onder de arbeiders aan de kanaalwerkenin Zuidbevelaud zouden hebben plaats ge had, deed ons tot hiertoe, 'oij gebrek aan voldoende berigten, daarover het stilzwijzen bewaren. Thans evenwel zijn wij inde gelegenheid daaromtrent het volgende mede te declen: Jl. donderdag staakten ongeveer drie honderd werklieden den arbeid zonder echter de oorzaak daarvan te doen kennen, en eiscliten van de overigen hen na te volgen, hetgeen over de gcheele uitgestrektheid der kanaalwerken werd opgevolgd. Zoo als gewoonlijk bevonden zich ook onder deze massa werklieden zulken, welke zich aan gewelddadigheden overgeven,hetgeen dan ook hier min of meer plaats greep, door in herbergen ster- lcendrank te eischen zonder die te betalen enz. Vrijdag was de dag meer rustig, doch men bleef weigeren den arbeid te hervat ten, zoo dat besloten werd allen af te betalen en daarna van het werk te verwijderen. Dien zelfden dag ging men aan dc zijde van Wemeldiuge daartoe over, terwijl de overigen aan den kant van Hansweerd op zaturdag zijn uitbetaald. Dien ten gevolge hebben dan ook reeds in den vroegen morgen van dien dag een groot getal liet werk verlaten, terwijl de overigen, zonder ver der eenige stoornis te ondervinden, voor het zelfde dagloon hun werk hervatten. Een detachement infanterie uit Fort Bath was inmiddels vrydag aangekomen, en heeft in het nieuwe huis van den aannemer vernacht. De aankomst dezer militairen heeft voorzeker veel toegebragt om de geest van de kanaalwer kers te bedarendoch ook bij deze gelegenheid schijnt het weder gebleken te zijn dat bij de uitvoering van dergelijke groote werken, eene brigade maréchaussee schier onmisbaar is. Men meldt ons nog dat de justitie heden op de plaats van liet voorgevallene onderzoek doet, eu dat er reeds tegen een twaalf Men schrijft ons uit Zierikzee van 9 dezer De zangvereeniging, afdeeling Zierikzee, der Maatschap pij van toonkunst gaf op gisteren avond, gelijk was aaugekou- digd, een concert. Het ving aan met het oratorium van Spohr: *Die letzlenDinge."Na de pause werd eene symphonie van Beet hoven ten gehoore gebragt, terwijl tot slot Fesca's 103de psalm werd gezongen. De solopartijen waren aan veel geachte en rijk begaafde dilettanten toevertrouwd, onder welk een die daartoe uit Goes herwaarts was gekomen en wiens talent., kunstliefde en kunstijver ook hier op hoogen prijs wordt geschat. Zij kwe ten zich van liunue taak op meesterlijke wijze en de welver diende toejuiching van liet publiek liet zich gedurig hooren. Ook het instrumentale gedeelte verwierf hoogen lof. Dit werd uitgevoerd door het orcliest alhier, onder directie van onzen muzick-directcur C. Eisner. De kunslbroederlijke belangstelling bleek bij deze gelegenheid weder ten duidelijkste. Meesters uit Rotterdam en Middelburg hebben hunne gaven geleend en aan het instrumentale gedeelte kracht en luister bijgezet. Eene be vallige hulde werd bij het einde aan den muziek-directeur ge bragt, daar het koor van zaugcressen, voorgegaan door onze gevierde sopraan soliste, een regen van bloemruikers op hem deed nederdalen. De verdere nasporingen omtrent de verzakking langs den kaaimuur te Nijmegen hebben, meent men, met. genoegzame zekerheid doen blijken, dat die verzakking niet ontstaat van de rivierzijde maar door van boven komende wellen. Bij de reeds gedane uitgravingen is binnen de kaai een muur gevonden, en in dien muur eene scheur die waarschijulijk het welwater door laat, teu gevolge waarvan eene uitspoeling of ontgronding plaats heeft, waardoor de verzakking ontstaat. Als de verdere uitgra vingen de oorzaak geheel aan het licht brengen, zullen er, hoopt men, spoedig middelen in het werk kunnen gesteld worden om de verzakking duurzaam tegen le gaan. SSenoeinin{;en en besluiten. Z. M. heeft goedgevonden tot commies van staat bij hoogst- deszelfs kabinet, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, te be noemen mr. F. H. R. R. baron Fagel. Erkend, de heer P. Smith, te Vlissingen, als vice-consul van Sardinië voor de provincie Zeeland. Benoemd bij besluit van 7 dezer tot ingenieur van den water staat der lsle klasse J. A. A. Waldorp, thans 2deklasse; tot ingenieur van den waterstaat der 2de klasse, den tegenwoor- digen aspirant ingenieur A. O. van den Santheuvel, eu tot aspirant ingenieur van den waterstaat A. J. H. van Beusekoin, thans surnumerair. Benoemd tot consul-generaal der Nederlanden in het gemee- nebest Mexico, de heer R. H. L. Heidsieck, consul aldaar. Z. M. heeft den minister van marine gemagtigd bij besluit van 2 dezer om aan den luitenant ter zee 1ste klasse W. P. J. L. Stort, met stilstand van non-activiteits tractement en van bevordering, met ingang van 16 dezer onbepaald verlof te verleenen, en hem te stellen ter beschikking van het departement van financiën; en met dat tijdstip gemelde officier te belasten met de waarne ming der betrekking van havenmeester aan de Willerasluis van het Noordhollandsch kanaal. Het staatsblad no. 18 bevat een koninklij k besluit van den 30sten 11., houdende goedkeuring der statuten van de ver- eeniging u Tot heil des volks," cn erkenning dier vereenigiug als reglspersoon. lierk- en scltoolnieuws. Ter vervulling der vacature, voortdurende door het bedanken van ds. D. Gildemeester, heeft de kerkeraad der nederduitscli hervormde gemeente te Vlissingen geformeerd het volgende twaalftal van predikantendd. D.Bresser te Strijen, W.vandcu Bijtel te Gaast en Eerwoude, J. W. Felix te Heeg, P. A. van Toorenenbergen te Barneveld, J. C. Verhoeff te Sluis, G. J. Zij nen te Zwijudrecht, I. C. de Vijver te Veenendaal, J. van der Werf te Kesteren, C. A. Kam te Oost- en Westsouburg, J. A. ten Bokkel Huinink te Doornspijk, G. L. Fruitier de Talma te Scherpenzeel en C. J. Kraift thans te Oldebroek. Men meldt ons uit Arnemuiden dat op gisteren voormiddag aldaar de laatste godsdienstoefening, in het tot afbraak bestem de kerkgebouw, gehouden is door den eerw. heer ds. Calkoen, van St. Laurens c. a., teu onderwerp hebbende I Cor. 8 vs. Ié u de liefde sticht." Atari ne en leger. Van het Nieuwediep schrijft men den 7 dezer: Gisteren kwam hier van Amsterdam het op 's rijks werf aldaar nieuwge bouwde oorlogsfregat met stoomvermogen Wassenaar, hetwelk om zijnen schoonenen kolossalen vorm een ieders bewondering wekt. Dit schip zal hier opgetuigd worden en vervolgens naar Vlissingen vertrekken om gekoperd en verder gereed gemaakt te worden. burgerlijke stanel. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 10 mei: J.H. Eering, jm. 32 j. met J. Volkers, wed. 39 j. C. Groenhof, jm. 27 j. met A. P. Wondergem, jd. 26 j. C. Karreman, weduwn. 40 j. met T. E. Gericke, jd. 26 j. C. L. C. W. Pické, jm. 22 j. met G. M. L. Jongkindt Coniuck.jd. 20 j. J. van der Leyé, weduwn. 59 j. met M. W. Nieuwenhuizeu, ongeil, vrouw 50 j. Vlissingen, van 2 tot 9 mei. Gehuwd A. J. Bouverie, jm. 22j. met A. C. Slootmans, jd. 23 j. A. J. Swenne, ongeil, man 41 j. met E. Ekkebus.jd. 37 j. Bevallen: A. S. Wee geb. Zonderman, z. L. Kannegieter geb. Maas, d. L. A. Schuit geb. Eysberge, z. J. Caljé geb. Looise, d. A. J. Clouting geb. Wijkhuis, cl. J. C.Krug geb. van der Linde, d. G. M. Stuart geb. Verdoom, z. C. J. vau dec Eijk geb. vau der Plaat, d. A. M, van Oijen geb. de Folter, d. Overleden P. Hutchison, vrouw van A. J. vanEeken, 23 j. M. J. Verhage, d. 5 m- J. Oppers, wed. van C. van Dee, 65 j. D. Bostelaar, z. 10 w. M. Kurviug, vr. van W. Horselenberg, 31 j. Goes, van 2 tot 9 mei. Gehuwd: W.Lagaay, jm. 35 j. met J. Harinck, jd. 29 j. F. Knogt, jm. 39 j. met G. Blondcl, wed. 34 j. M. Heugstmengel, jm. 28 j. met J. van Put.jd. 26 j. C. Korstanje.jm. 28 j. met J. F. van den Bussche, jd. 25 j. J. Molhoek, jm. 30 j. met J. A. Schippers, jd. 22 j. Bevallen: E. J. de Lange geb. van Ettiuger, z. A. J. de Jongh geb Stokmans, z. Overleden: C. Versclielling, wed. P. Eugelse, 69 j. F. Ba- veco, vrouw vau J. den Herder, 75 j. F. Bakker, wecluwu. 73 j. Zierikzee, van 2 tot 9 mei. Gehuwd J. Specht, jm. 26 j. met E. Schoenmaker, jd. 2S j. J. Lokker, jm. 29 j. met W. de Vlieger, 27 j. L. Nijs, jm. 22 j. met M. Verlinde, jd. 19 j. Bevallen E. Eisner geb. Deufz, z. P. J. de Boer geb. Broek smit, z. M. Trijselaar geb. Nijs, d. OverledenJ. de Bruine, jm. 25 j. (te Hoorn, 13 febr.) K. Geleijnse, d. 8 weken. Hulst, van 15 tot 30 april. Gehuwd: W. B. Blommaert, jm. met P. L. Coppieters, jd. P. B u ijs rogge, jm. met C.P. Jaussen, jd. Bevallen: V. Jaussen geb. van Remoortere,z. M.C.Kra mers geb. Willerasens, d. F. van Kemseeke geb. de Mul, d. Overleden C. de Bruijn, jd. 17 jaren. Meteorologische waarnemingen 9 gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Mei 1857. Datum. Rigting. M Barometer bij 0° Thermometer O. Spanning van den damp. I Laagste a ternperat. to enverschil P3 met de hoogste. Aanmerkingen 3 Nw.t-.N 3 706.0 11.9 0.72 7.64 0.0 4.5 t 8.0 dikke lucht. 4 No.t.N. 4 765.0 9.8 0.73 6.75 0.017.5 5.0 dik bewolkt. 5 N. t. O. 3 i76S.2 10.0 0.82 7-74 0-0 4.5 8.0 dikke. 6 No.t.N. 2 769.1 10.6 0.69 6.71 0.6 4.0 9.0 bewolkt. 7 N. t. O. 3 767-8 10.8 0.08 I 6.7J 0.0 4.0 9.0 helder. 8 NOost. 2 762.7 13.6 0.68 8.05 0.05.0 -/ 9.0 helder. D No.t.N. 2 758.7 15.4 |0.51 6.62 0.015.5 "11.5 helder.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1