heeft een protest aan den staatsraad van dit. kanton doen toe komen, tegen liet. besluit des bondaraads om toe te treden tot het bemiddelingsvoorstel der vier groote mogendheden. Vooral komt hij op tegen de schadeloosstelling van een millioen, aan den koning van Pruissen te verleencn en tegeu het behoud van zijn titel van prins van Neuchatel. In dit, protest geeft hij ver der te kennen, dat hij in de aanstaande bijeenkomst van den grooten raad dienaangaande eene interpellatie zal doen. De heer Denzier is een man. die eene groole achting en populariteit genieten die iu der tijd veel heeft bijgedragen tot onderdrukking van den royalistischen opstand. liet gerucht, dat de shah van Perzië geweigerd heeft het tusschen zijnen gezant Feruck-khan en lord Cowley geslo ten verdrag te onderteekenen. vindt, hier geen geloof. Eerst gis teren door Feruck khan ontvangen brieven uit Teheran melden toch, dat Neriman khan, de overbrenger van het verdrag, bij liet afzenden der brieven nog niet in de hoofdstad van Perzië was aangekomen. Een telegrafisch berigt uit Madrid meldt dat de regering gisteren aan den senaat een wetsontwerp heeft aangeboden tot wijziging van eeuige artikelen der constitutie, strekkende om te bepalen dat de zonen des konings, de aartsbisschoppen, de kapiteins-generaal en grandes van Spanje, die een inkomen heb ben van 200,000 realen, regtens leden van den senaat zijn. Naar luid van de laatste berigten uit Rome, moet een bij zonder gewigt worden gehecht aan de reis van den paus naar eenige provinciën van den Kerkelijken staat. De kerkvoogd zal worden vergezeld door vele aan de dienst van zijnen persoon verbondene prelateu en voorts door drie hooggeplaatste staats ambtenaren. Den 4 mei zou hij den togt aanvaarden en denke lijk tot de maand september afwezig blijven. De kardinaal An- tonelli blijft inmiddels met liet beleid,der staatsaangelegcnheden belast. Den 25 april, op welken clagTorquato Tasso ten jare 1595 overleed, is het gebeente vau dien grooten dichter, dat te Sint Onuplire aan de Jönioula rustte, in een bij inschrijving opgerigt nieuw graf overgeplaatst. De directeur der verschillende ro- meinsche en buitenlandsche akademieu. alsmede vele andere door rang of verdiensten uitstekende mannen, woonden die plegtig- iieid bij. Des avonds werd onder den naar Tasso genoemden eik iu den kloostertuin eeue soort vau letterkundig feest gehouden waarbij verscheiden binnenlandsche dichters hunne sonnetten voordroegen. - Do Alexandre heeft berigten uit Konstan tjnopel van 27 april te Marseille aangebragt. Indien het Journal de Constanti nople goed onderrigt is. hebben eenige circassische slammen het gezag van Sciiamyl erkend en stonden op het punt lot verbre king van hun met Rusland gesloten verdrag. öctaliitg xutn coupons. De coupons der cerlificaten G pet. russische fondsen, verval len I januarij 1857, worden betaald als volgt der certificaten uitgegeven door liet. algemeen kantoor van administratie ouder directie van Stadnitski en van Reukelom, de coupons der certificaten G pet. in assignaten met f 15,84. u n u zilvpr - 27,73, en der certificaten uitgegeven door het kantoor van administra tie van Yan Vloten en de Gijzelaar, de coupons der certificaten 6 pel. in assignaten met f 15,78. ir r n zilver - 27,62- IjonticlsbcvtQlcir. överzigt der week. Rotterdam 8 mei. Koffij vast, beneden 37 cent zijn geen goed ordinaire ceelen Java koffij meer te koop. In rijst is sedert onze laatste opgaaf niets gedaan. Thee en specerijen stil. (üruaumiirliten. Amsterdam 8 mei. Tarwe vast. Gerst onveranderd. Raapolie op zes weken 53j. Lijnolie op zes weken43J. Koolzaad (dadelijk) 81 p. vl.. Oostburg G mei. De markt was lieden goed voorzien van de voornaamste pro ducten, en er bestond levendige vraag voor tarwe, gerst en paardeboonen. Vooral het laatste artikel genoot veel vraag ca werd vlug verkocht, meest, a f 6,40 en f6,50, later nog f6,75, voor zeer mooije soorten. Tarwe was iu drooge soort goed te verkoopen tegen fll. Men hield echter bijna alle kwaliteiten hooger, en begadigden moesten alzoo zich van mindere soorten voorzien die men fll, f 10,75 en f 10,50 betaalde. Rogge op ƒ.7 gehouden wordende bleef meest onverkochtconsumenten betaalden f G.75 en f 6,50 naar deugd. Winter gerst in puik soort goed gewild en f 7,20. f7,10 en f7 gedaan; mindere f 6,90 en f ö,S0. Zomer dito met weinig voorraad 1 6,60 en f G,40. Haver f 3 a f 3,75 naar kwaliteit. Erwten en zaden niet aan. Middelburg 7 mei. Er ging in den handel heden nagenoeg niets om, daar houders op vorigen weekprijs vasthielden en koopers algemeen lager ge stemd waren. De consumtie echter, die in hare behoefte moest voorzien, heeft voluit de prijzen van vorige week moeten betalen. Raapolie f 53,50. Patentolie 55,50. Lijnolie f 46 per vat- Cm emidclelile inarhtpri jzeo. Middelburg 7 mei. per ned. mud. Tarwe oude a Dito nieuwe -11,a -12,25 llogge wint. - 7,a- 7,25 Gerst wint. - h Dito zom.- 6,h - 6,60 Haver - a Boekweit a - per ned. mud. Bruiueboon. a/ Faardeboouen - 6,50 a - 7,25 Gr. erwten - 7.a- 7,25 Graauwe erwt - a Kool en raapz.- a Aardappel. - 2,a- 2,10 per ned. pom' Witi.eboou.aVersclie boter/,98 u 1,02 Middelprijzen van bakbare tarwe 11,50 en rogge 7, I"jrijzen vau effecten. Amsterdam 8 mei. Nederland. Werkelijke schuld2£ pet. dito dito 3 dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4j übl. Maatschappii van weidadigheid 4 Rusland. Oblig. 1798/1816 5 u dito 182S/1S295 dito Hope co4 dito Sticglitz4 dito dito 5 dito dito 5 n Certilic6 v Spanje. Obiigli Binuenlandsch3 u Counons bewijzen Crediet instelling (gefourneerd) Grenada. Oblig. 3J- Oostenrijk. Oblig5 Amslerdamsche5 Nationale5 1847/18522i Bank actiën3 Belgie. bij Rothschild2i u Portugal. Obligatien3 j nieuwe r 63£ 145J- 104 102J 86i 86 95], 971 25 381 107 211 75], 87 771 45 213 Venezuela. Mexico Illinois. Beurs van Londen, 6 mei ten 12 ure. Consols 93$. Beurs van Weenen, 6 mei. (slotprijzen.) Metaliek. 5 pet. 831. Beurs van Parijs, 0 mei. (slotprijzen.) 4J pet. compt. 92.60 3 pet. 69,55. iltcngelingcn. Hederduitscllie tan*. In een der laatste nommërs vau de Amsterdamsehe courant treft men een artikel aan dat om de nuttige en voor velen zeker niet overtollige wenken hier wordt overgenomen. h De mededeelingen en verslagen, voorgelezen ter vergade ring van een der afdeejingen van de Koninklijke akademie van wetenschappen, worden in den regel opgenomen in de werken van dat geleerd ligchaam en komen op die wijze ter kennisse van het algemeen; waarom wij het dan ook minder noodig ach ten daarvan een omstandig verslag aan de lezers van ons blad te geven. Wanneer het echterecne mededeeling geldt, die mon deling geschied is en tot eene wisseling van gedachten aanlei ding heeft gegeven, waarvan de resultaten voor het. publiek belangrijk mogen geacht worden, dan is het, naar ons gevoelen, pligt, het publiek van die resultaten, welke anders welligt niet tot hem zouden komen, niet onkundig te laten. Van zoodani- gen aard waren de vragen en opmerkingen, betreffende punten van stijl, taal en spelling, ter vergadering der 2de afdeeling van de akademie op 14 dezer gehouden, in beraadslaging gebragt door haar medelid mr. J. vau Lennep. Ofschoon voor taalkun digen de geheele daarover gevoerde discussie van gewigt was, gelooven wij dat, voor het publiek in het algemeen, vooral de kennisneming belangrijk is der resultaten van het onderhoud; met welke resultaten wij bedoelen die beschouwingen van den heer van Lennep waarvan geen der aanwezigen de juistheid heeft betwist, en welke alzoo geacht mogen worden door hunne goedkeuring eeuig gezag te hebben verkregen. Stijl. Afkeuring verdienen gallicismen, als Wat hij blijde was! Hoe zij liem. liefhad! Hoe hij naar rust verlangde! voor n Wat was hij blijde! Wat had zij hem lief! Hoe (of" watverlangde zij naar rust!" Eveuzcer De misdaad, afzichtelijk als zij is, vindt nog ver schoonthg enz. Het werk, Leknojpt als het is, bevat vele be langrijke zaken enz., voor: *De misdaad, hoe afzichtelijk oo k, vindt enz. //Het werk, ofschoon beknopt, (of hoe be knopt het zij"), bevat" enz. Die man, slim als hij was,ge raakte spoedig op de hoogte der zaak enz, voor: Die man' dewijl hij slim was," of een man, zoo slim als hij, geraakte'' enz. Somtijds wordt diezelfde verkeerde zinstelling gebe zigd om twee volkomen tengenstnjdige denkbeelden uit. tc drukken. Zoo leest, men b. v. nu eens de knaap, klein als hij was,kon den tak niet bereikenvooromdat hij te klein was dan weder de knaap, klein als hij was, kon echter dien tak we l bereiken; voor //hoe klein ook, niettegenstaande hij zoo klein was, in weerwil zijner weinige lengte." Zoo ook De afscheiding van het lidwoord en het zelfs, naamwoord door tusschenzinneu eeue verkeerdheid, waarvan onze wetten en wetsvoordragteu dagelijks de treffendste bewij zen geven. Het voorbeeld, door den heer v. L. voorgesteld, luidde De, in het door zijnen voorvaderlijkeninzonderheid op zee behaalden en gedurende eene eeuw de geheele wacrcld door gevierden, oorlogsroem en door de, met volle recht alom erkende in onderscheiden kunsten en wetenschappen merkwaardige ontwik keling, ook in handel en nijverheid uitmuntende en door eene lot dien tijd bij geene Natie, zoo min bij het oude Fenicièn als bij hel latere Vëneli'ën geëvenaarde welvaart tot zulk eene hoogte geste gen Nederlanden. Even zoo uitdrukkingen als Zult gij mij dat geringe ver maak weigeren? Vleide hijWieschertste zij. zou dal durven doen?" Kind! vermaande zij. dit moet gij nala ten" voor; zeidehij of zij op schertsenden, vermanenden toon." Op deze wijze voortgaande zoude men zeide de spreker nog eindigen te schrijven u Sire knielde hij. vergeef mij mijne misdaad" Willemdanste hij ik benzoo gelukkig voorsprak hij, knielende, dansende. Taal. Meerdere wordt herhaaldelijk gebezigd in den zin van: verscheidene;" dit is een hoogstaf Ie keuren germanisme. Meerder is liet lat. maiorn zie op uw meerderen (op hen die bo - cn uzijn") de meerdere beschaving (degrootere beschaving) Meerderheid in kennis en verlichting (hoogere voortreffelijkheid in kennis enz.) Men leest tegenwoordig dikwijls baardig, buikig, beenig enz. voor gebaard, gebuikt, gebeend enz. Verkeerd Te zeggen, dat een rt\zu%c\\baardig, buikigenz. was, zou meer uitdrukken dan eenvoudig, dat hij een baardbuik enz. heeft. Ig. achter den naam van een ligchaamsdeel geplaatst, heeft altijd een overdrag- telijke beteekenis. Zoo is: gehandiemand die een hand heeft," maar handigdie er wel mede om weet te gaan. Zoopootig, hij die sterk van pooten (handen) is: hairig, hij die lastig is of do zaken verwart. Sedert een twintigtal jaren is uit Engeland naar Rotlerdam overgewaaid en vandaar in gebruik gebragt. een nieuw voorzetsel t. w. rond, voor om" of rondom." Zoo leest men in proza cn poezijrond den disch, rond het huis, rond het eiland," voor "om den disch, rondom het huis, het eiland rond" enz. Dienen en bedienen, jagen en bejagen, minnen cn beminnen, geven en begeven, sturen en besturen, dreigen en bedreigenzijn omtrent gelijk van beteekenis: alleen geeft be een meer be paalden en werkenden zin aan het werkwoord. Zoo denkt men bij bedreigen meer bepaald aan den slag. aan de straf waarmede gedreigd wordt. Hij die alzoo bedreigd wordt, b. v. met boete, met straf, met. gevangenis, is de bedreigde. Maar nu heeft men sedert eenigen tijd in alle mogelijke strafwetten, keureu, regle menten enz. het deel w. bedreigd niet alleen behouden bij ([tper soon die, maar ook toegepast op de zaak, waarmede bedreigd wordt; en zoo leest men telkens in wetten, reglementen, ja in memoriën van toelichting, verslagen der kamer, diskoersen der leden enz. vande bedreigde straf, de bedreigde boetezoo b. v. van: de boete, bij art. 4 bedreigd," d. i. volgens de logische analyse, "de boete,die bedreigd wordt bij art. 4." Vooral in de wet waar het leven, de vrijheid, de bezittingen der ingezete nen afhankelijk worden gemaakt van de letter dier wet, behoor de men dubbel op de zuiverheid der taal te passenen ner gens zorgt men er minder voor. Kosten, gelden, waard zijn. beduiden, beteekenen, zijn woorden, die, op zich zeiven gebezigd, geen zin hebben en noodwendig een aanvulsel vereisphen. - Dat huis kost - dat paard geldt - die bewijsgrond is waar zijn uitdrukkingen, die iu de lucht han gen, en waarbij men onmisbaar een toevoegsel verlangt ais weinig, veelniets, een hoogeprijs, een kleine som enz. A l die werk woorden onderstellen achter zich de vraag wat? hoeveel? - Maar uu zijn er twee daarvan, welke nieu sedert eenigen tijd gedurig als op zich zelve staande ziet bezigen. Men hoort van, f een beduidende som, een beteekenenden wenk" enz.eu zij, die zoo schrijven, zien niet iu, dat hetgeen zij op die wijzo zeggen niets beduidt of beteeken/. Waarschijnlijk ismen er too geraakt die deelwoorden op die wijze te gebruiken in tegenstel ling met onbeduidend en onbeteekenendmaar al zijn onbeduidend onbctcekenend, als synoniemen van niets of zeer weinig beduidend

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 3