öuitenlunirsdje tijïnngm. luit. kolonel, de majoor jhr. VV. F. van Pestel, van het regem. veld artill.tot kapitein 3de kl., de 1ste luit. J. P. Kempers, van den staf van het wapen, adjud. van den gouverneur der Ko ninklijke akademie voor de zee en landmagt. en A. H. Mom- raers, van het korpsbij het 3de reg. vest, artill., tot. komm. van het korps, de luit. kolonel W. H. Doorman, van het korps; tot luit. kolonel, de majoor A. Gayet, van het 2de reg. vest. artill.; tot majoor, de kapitein lste kl. J. Burgers, van het. lste en J. C.Launspach, van het 2de reg. vest. artill.; tot kapitein 3de kl., de lste iuit. jhr. C. M. Hooft, van het reg. rijdende artill.; bij het reg. rijdende artill., tot luit. kolonel, de majoor P. A. C. vau Wickcvoort Crommelin, komm. van liet korpstot majoor, de kapitein A. C. W. L. I. P. Kellner, van het korps, thans voorloopig belast met defunetien van majoor bij hetzelve. De fnnctien van majoor bij het reg. veid artill. voorloopig op te dragen aan den kapitein lste kl. L. E. Werner, van het korps. Goedgevonden in te trekken eu buiten effect te stellen het besluit van den 26 mei 1855, waarbij is bepaald dat de stand plaats der 2de artillerie directie voortaan in stede van te Breda te 's Bosch zal gevestigd wezen. Op pensioen gesteld de navolgende opper-, hoofd- en verdere officieren: J. P. baron de Girard de Mieiet van Coehoorn, gene raal majoor, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst., direc teur in de 2de artillerie directie, ad f2400; T. Sommerton, kolonel, komm. van het 3de reg. vesting artill., ad f 1S00J. A Snellen, luit. kolonel van het reg. veld artill., ad f 1500, met toekenning van den rang van kolonel; H. A. van Glansbeek, majoor, onder directeur van het wapendepot te Goritichem, ad f 1300, met toekenning van den rang van luit. kolonelJ. van Heel, luit., kolonel van het 2de reg. vesting artill., ad f 1500M. A. H. Scherer, kapitein bij het. 2de reg. vesting artill., ad f 750 A. J. Prundt, kapitein bij het 2de reg. infanterie, ad f 990. A'ecrologie. Den 25 april j Lis aan den Rijn, waar hij in de laatste jaren zijn verblijf hield, overleden de baron von Maltitz, voormalig gezant van Rusland bij het nederlandsche hof. Den 30 daar aanvolgende had zijne ter aarde bestelling plaats. Hij had deu ouderdom van 63 jaren bereikt. Gedurende 14 jaren had hij aan het hoofd van het russische gezantschap alhier gestaan. In junij 1853 heeft hij de betrekking van gezant nedergelegd en werd hij als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen. Hij werd algemeen geacht om zijue uitgebreide diplomatieke ken nis en langdurige ondervindiug; hij was ook een uitstekend letterkundige. Zijn vermogen heeft hij geschonken aan dejeug- dige dochter van een professor, die bij hem zijn intrek had en welk meisje hij had geadopteerd. Kerk- en scltoolnïeuws. Ds. Nonhebei van Anjum heeft het beroep naar Wemeldinge aangenomen. Afloop verkoopiiigen en aanbesteding-en. Bij de heden plaats gehad hebbende onderhandsche aanbe steding van het bedijken der schorren, gelegen voorden polder Nieuw- en Sint Joosland, tegen het vaarwater het Sloe, met de daarbij behoorende steeneu uit waterende sluis, zijn daarvan aannemers geworden de heeren Ws. van Uije en Zonen alhier, voor de som van f 48,487. Statcn-generaal. Tweede kamer. Zitting van 5 mei. In deze zitting is kennis gegeven dat tot rapporteurs voor de beide wetsontwerpen tot afkoop van den Sondtol door de af- deelingen benoemd zijn de heeren ter Bruggen Hugenholtz, van Akerlaken, van Bosse, Heemskerk en de Kempenaer. Heden hebben de overwegingen over het voorstel van den heer van der Veen, daartoe strekkende: //dat de kamer, inge volge art. 81 van het reglement van orde, eene commissie be- noente-toWi^ out werpen van een adres aan den koning omtrent dc uilvoejiifg der concessie tot landaanwinningen verdieping ,v^uf het vaarwatêf op het Zwolsche diep, ten einde de bezwaren "Wofdeh weggenomen door die uitvoering voorde waterlozing entte scheepvaart.'op dat diep ontstaan," plaats gehad. Nadat, de .heer van der Veen zijn voorstel toegelicht had, Wepft-dejieer'Bosscha voorgesteld om de laatste woorden aldus ïe tïzeii: //ten einde de bezwaren worden weggenomen,door die uitvoering ontslaan voor de waterlozing en de scheepvaart op dat diep en voor den handel waarmede die scheepvaart iu be trekking staat;" waarmede de lieer van der Veen zich ver- vjfi In demloop der beraadslagingen, waaraan deelnamen de hee ren Storm yan 's Gravesande, Sloet tot Oldhuis, van der Veen, TftorbeCké, Van Zuilen van Nyevelt, van Nispen van Sevenaer en Bieruma Oosting, stelde de laatste voor«dat. de kamer be sluite om het rapport van enquête voor het Zwolschcdiep tc Ni Verzenden aan den minister van binnenlandschc zaken, met verzoek om daarop die inlichtingen tc geven waartoe de inhoud Van het verslag aanleiding geeft." Het voorstel van den heer van der Veen, vermeerderd met de daarin door den heer Bosscha gebragte woorden, werd met 37 tegen 16 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de heeren: de Poorter, Blaupot ten Cate, ter Bruggen Hugenholtz, van Eek, Zylker, van Hcëvell, Storm van 's Gravesande, Vegiliu van Claerbergen, Bots, van Wintershoven, van Heiden Reinestein, Bosscha, van der Veen, Reinders, Heemskerk en Thorbeclce. Het voorstel van den heer Bieruma Oosting werd met 48 te gen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Zylker, van der Veen, Reinders. Thorbecke en Blau pot ten Cate. Kn^eland. Londen 5 mei. Het aantal van 189 geheel nieuwe leden van het lagerhuis, dat.de jongste verkiezingen hebben opgeleverd, wordt nog aanmerkelijk doordat in 1832 overtroffen, toen het 275 bedroeg. In 1837 bedroeg het 159, in 1841 werden 181 geheel nieuwe leden verkozen, en in 1847 was het aantal daar van 211. The times en andere dagbladen behelzen lange redene- riugen over het bezoek van den grootvorst Konstantijn in Frankrijk, in welke de wrevel over de in het oog loopeude on derscheiding welke hem daar overal bewezen wordt duidelijk doorstraalt. Tijdingen uit Havana van den 13den der vorige maand melden, dat men gepoogd hadden heer William Sidney Smith, consul van Engeland, om het leven te brengen, waarschijnlijk wegens zijn verzet tegen den slavenhandel. In een brief uit Havaua van den lOden leest men De slavenhandel, zoo uit China als uit Afrika, is nooit levendiger geweest of vergezeld van meer treurige omstandigheden. 1822 chinesche coelies zijn van den 30 maart tot den 8 april ontscheept en 352 anderen waren op reis omgekomen. Sedert april 1855 zijn 10,534 Negers en Chinezen op het eiland aangekomen en de gezagvoerders der schepen maken gewag van eene sterfte op zee van 1789." Iluslland. In de officiële dagbladen leest men den tekst van het onlangs tusschen Japan en Rusland gesloten verdrag. Het behelst eenige bepalingen tot vereffening van geschillen betrckkclyk de grensscheiding van het wederzijdsche grondgebied, en is overigens gelijk aan het door Japan met. Noord-Amerika en met Engeland gesloten verdrag. Drie japansche havens, Simoda, Hakodadi en Nagasaki, worden voor den russischen handel, en hare naaste omstreek voor de bemanning der russische schepen toegankelijk gesteld, terwijl aan russische schipbreukelingen op alle punten der japansche kust ondersteuning toegezegd wordt. Duitschland, Weenen 4 mei. De fransche ambassadeur heeft zich bij den minister von Buol en den turlcschcn gezant beklaagd over de genomene maatregelen in de vorstendommen, waardoor de be volking belemmerd wordt in hel doen blijken van haar gevoelen nopens de vereeniging; deze conferentien zyn zonder gevolg gebleven. De in Bucharest aangewende pogingen om de aan dacht der menigte door verschillende middelen op het belang der zaak te vestigen, schijnen niet veel te hebben uitgewerkt, voornamelijk omdat de daarbij bedoelde personen geen begrip van de zaak hadden. In Moldavië is men minder gestemd voor de vereeniging dan in Wallachye. In Jassy heeft men optogten gehouden met vaandels, maar heeft de kaiinakam deze en der gelijke openbare bedrijven, als gevaarlijk voor de rust, gestren- gelijk verboden. Berlijn 4 mei. Prins Napoleon zal den 7 of 8 dezor alhier aan komen en een bezoek aan ous hof afleggen. Tusschen de regering en het heeren huis schijnt eenige spanning te bestaan. Men ducht dat het aantal der leden dezer vergadering, alhier aanwezig, eerlang zoo gering zal worden dat zij niet bij magte zal wezen om eenig geldend besluit te nemen, en vele aangelegenheden, aan welker regeling behoefte bestaat, onafgedaan zouden moeten blijven. De regering heeft hare vrees aan het heerenhuis kenbaar gemaakt, eu dit heeft eenig misnoegen gebaard. Zaturdag is in eene vergadering met geslotene deuren daarover beraadslaagd. Men heeft den pre- sidereriden minister te gemoet gevoerd dat, indien de wetsvoor- dragteu vroeger waren ingediend, het bezvyaar, hetwelk alsnu wordt opgegeven, zich niet zou hebben voorgedaan. Men heeft daarop geantwoord dat aan de regering moet worden overge laten de beoordeeling van den tijd en de wijze op welke de be doelde voordragtcn iu 's lands belang behooren plaats te hebben. Zaturdag is deswegens geen besluit genomen, maar heeft een der leden voorgesteld om een adres aan de regering te rigten in hetwelk zij dringend wordt verzocht de indiening der voor dragten zoodanig te splitsen, dat het. heereuhui9 en de tweede kamer zich gelijkelijk daarmede kunnen bezig houden, en de leden van de eerstgenoemde vergadering geenszins, gelijk thans het geval is geweest, een geruimen tijd werkeloos alhier zullen behoeven door te brengen. Frankfort, 4 mei. Het plan der pruissische regering, om de cir culatie van buitenlandsche banknoten te verbieden, wordt door velen als eene voorbereiding tot de ontbinding van het tolverbond beschouwd. In het algemeen moeten de handelsbetrekkingen niet andere staten door dien maatregel lijden. Te Weenen komt men er opentlyk vooruit, dat dit eene vulkomene staking van het handelsverkeer met Pruissen moet ten gevolge hebben. In Oostenrijk heeft meu voor 's hanus enkel banknoten ter zijne beschikking. Ook in andere staten is het baar geld uiterst schaarsch voorhanden. Frankrijk. Parijs 5 mei. Volgens The times zal de russische grootvorst Koustanlijn zicli van hier naar Engeland begeven eu de koningin bezoeken. Gisteren heeft de keizer, als generaal gekleed en door den generaal de Faiily vergezeld, zich tot, den grootvorst Kon stantijn van Rusland begeven en dezen het grootkruis der orde van het Legioen van eer ter hand gesteld. Iu den morgen van gisteren bezocht, de grootvorst het depót van kaarten der marine, musea enz. en begaf zich daarop naar het hotel der russische ambassade, om aldaar receptie te ver- ieenen aan zijne alhier woonachtige landgenooten. Des uamiddags was er wederom diner ten hove, dat dooi den grootvorst, de prinsen eu prinsessen der keizerlijke familie en vele andere personen van aanzien werd bijgewoond. Des avonds woonde Z. K. 11. de voorstelling in de Opera bij. Het wetgevend ligchaam heeft in zijne zitting van den 2 dezer eene voordragt van het gouvernement ontvangen, strek kende de ligting van dienstpligligen voor de land- eu zeemagt voor dit jaar op 100,000 man te bepalen. Vroeger was de jaar - lijksche ligting in vredestijd slechts 80,000 man sterk, maar het tegenwoordige gouvernement wil dien regel veranderen. Hoewel de vrede hersteld is en met eiken dag vaster wordt (zoo zegt het in de memorie van toelichting dier voordragt), moet Frankrijk evenwel op alle omst uidighedeu voor bereid[blij- ven door zijne krygsmagt op eeneii ontzagwekkende voet te houden. Dit is reden waarom het gouvernement u voorstelt, de sterkte der jaarlijksche ligting in gewone tijdeu met 20,000 man te vermeerderen en op 100,000 te stellen. Zoo zal Frankrijk, gelijk onlangs door den keizer in de troonrede gezegd werd, eene krygsmagt van ruim 600,000 man beschikbaar hebben, zoodra eenig gevaar oprijst, en zulk eene magt heeft het ook noodig om zijne grootheid en zijn aanzien iu Europa staande te houden. Wanneer de jaarlijksche ligting tot die sterkte gebragt wordt en de manschappen, gelijk het gouvernement thans tot regel aangenomen heeft vóór den afloop van hunnen diensttijd met groot verlof naar huis gezonden worden, zullen wij eene reserve van geoefende soldaten bekomen, die, wanneer de om standigheden het te eeniger tijd vereischen mogten, schielijk in het staande leger ingelijfd kunnen worden. De ondervinding heeft geleerd dat een jaarlijksche ligting van 80.000 man, onder toevoeging der vrij willigers, niet meer dan eene effect ieve sterkte van hoogstens 500,000 man oplevert, en dat. die magt in hag- chelijke omstandigheden naauwelijks toereikend is om 'slands groote belangen volkomen veilig testellen bij verscheiden ge legenheden is zij ongenoegzaam bevonden, en de oproepiug van manschappen vau de ligtingen, die thans de reserve uitmaken, heeft ten aanzien der getalsterkte bedroevende misrekeningen opgeleverd. Deze lessen der ondervinding behooren wij ons ten nutte te maken. In tijden van gevaar zou men zich aan ernsti ge ongelegenheden kunnen blootstellen door dadelijk do toevlugt te nemen tot eene buitengewone oproeping van dienst pligligen, welke maatregel geene andere ligtingen zou kunnen treffen dan die nog niet iu dienst geweest zijnhet is voorzeker beter, eene regelmatige reserve te hebben van genoegzame getalsterkte om te kuunen voorzien in wat door de tydsomstan dighedeu vereischt wordt. De verklaring van den Moniteur, betreffende de openbaar making van diplomatieke documenten, tot de aangelegenheid van Ncuchatel betrekking hebbende, heeft in de diplomatieke wereld diepen indruk gemaakt. De zwitscrsche gezant, de heer Kern, moet verklaard hebben, dat hij geen deel hoegenaamd aan die openbaarmaking gehad heeft en lieeft die zelfs afgekeurd. Overigens wordt bij voordyring gezegd, dat Pruissen eenige wij zigingen in het ontwerp-traetaat wenscht gebragt te zien eu speciaal, dat de koning vanalle geldelijke schadeloosstelling wil afzien, zoo men aan zijn wcnsch betreffende de kerkelijke goe deren en de herziening der constitutie wil voldoen. Men voegt er echter bij, dat graaf Walewski verklaard heeft, geeuc wijzi gingen in het ontwerp te kunnen toelaten eu dat het ontwerp eenvoudig aangenomen of verworpen moet worden. De kolonel Denzier, lid van den grooten raad van Ncuchatel,

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 2