MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1857. 7 Mei. N°' 55. Deze courant verschijnt des dingsdags, donderdags en Zcitüï-Jogji. Binnen deze gemeente en Vlis- singen geschiedt de uitgave den avond te voren ten 8 ure. De abonnementsprijs per drie maanden is f 3, franco per post f 3,40. De inzending van advertentien kan geschieden tot tien ure des morgens, op den dag der uitgave. De prijs van gewone advertentien is 22 cent per regel; van huwelijks, geboorte of doodbekcad makingen enz., van één tot zes regels 1,50, voor eiken regel daarboven 22 eent. Buitengewoon groote letters worden berekend naar de plaats die zij innemen. Voor elke plaatsing moet 35 cent voor zegel worden betaald. De betaling geschiedt kontant. Editie van woensdag avond 8 ure. SHmtcnlanöscl]f tijbingcrt. Middelburg 6 mei. Wij hebben in der tijd melding gemaakt van de zaak aanhan gig tegen den genees- en heelkundige Stewart Schultz, te "Vlis- singen, die bij vonnis van de arrondissements regtbank alliier in hooger beroep van een vonnis van den kantonregter te Vlis- singen, was schuldig verklaard aan onbevoegde uitoefening der geneeskundige praktijk, op grond dat de instructie voor de heelmeesters ten platten lande niet. wettiglijk bestaat. Dit von nis is bij arrest van den hoogen raad der Nederlanden vernietigd, omdat de regtbank haar gevoelen omtrent de niet wettigheid van het bestaan niet met redenen had omkleed, en de zaak ver wezen naar liet provinciaal gcreglshof in Zeeland, om op het bestaande hooger beroep op nieuw te worden beregt, heigeen geschied is ter ziiiing van 20 april jl., wanneer op wederzijds aangevoerde gronden door den heer procureur-generaal werd gccoucludecrd lot bevestiging van het vonnis des kantonreg- ters, en door den advocaat mr. P. J. G. van Diggelen tot vernie- tiging daarvan, met ontslag des appellants van alle regtsver- volging. Ter zitting van den 2 dezer maand heeft het geregtshof uitspraak gedaan, en in strijd met de regtsleer van den hoogen raad, gevonden wordende in arresten inde jaren 1846 en 1848 gewezen, genoemde instructie verklaard te zijn verbindend, en alsnu met vernietiging van het vonnis des kantouregters, den appellant schuldig verklaard aan overtreding van artikel 4 der instructie, dat is aan voortdurende behandeling van inwendige ziekten van gevaarlijken en slependen aard en hem veroordeeld tot eene geldboete van f25. De heer Schultz heeft zich tegen dit arrest in cassatie voor zien, doch hoe ook de uitslag hiervan zijn moge, is het niet alleen wenscheltjk, doch zelfs gebiedend noodzakelijk, dat bij ecne goede wet, dit onderwerp spoedig bepaald geregeld worde. Movgen zal naar wij vernemen met het ligten der stoomboot llavensbourne een aanvang worden genomen. De verzending van brieven tusschen ons rijk en deVereenigde staten van Noord-Amerika, in zoo verre deze over Frankrijk geschiedt, wordt voortaan geregeld door de navolgende bepa lingen: 1. de weg over Frankrijk, met ofzonder verdere aandui ding omtrent do wijze van verzending, moet door de belangheb benden op het adres worden vermeld; 2. de verzending uit Frankrijk naar de Vereenigde staten geschiedt, liet zij met de reeds beslaande of nog aan Ie leggen pakkelbooten van llavre op New-York; liet. zij door middel van de geslotene brieven malen, welke tusschen Frankrijk en de Vereenigde staten, transito over Engeland, verzonden worden. Dit laatste ge schiedt, wanneer de brieven op die wijze spoediger dan door middel der regtstrceksche pakketnooten uit Frankrijk kunnen overkomen; 3. de brieven kuunen, naar de verkiezing der be langhebbenden, liet zij geheel oiigefrankcerd, hetzij gefrankeerd tot aan de plaats van bestemming verzonden worden4. het port over den goh eel en afstand, dat is van de plaats van oor sprong hier te lande tot aan dc plaats van bestemming in de Vereenigde stalen of omgekeerd, bedraagt 60 cents voor den enkelen brief van hoogstens 7\ wigljes, met verdere toepassing van de fransche schaal voor dc berekening van liet oploopende port; brieven naar de Saudwichseilanden, naar Cuba en naar Mexico kunnen inede over Frankrijk en de Vereenigde staten verzonden wordendeze zijn echter onderhevig aan een ged won- gene frankeriug over een gedeelte van den afstand, ten bedrage van 60 cents voor de brieven bestemd naar de Sandwichseilau- den, cu van 75 cents voor die naar Cuba en Mexico, alles voor den enkelen brief, met toepassing der bovengemelde schaal, en 6. de vorenstaande bepalingen zijn niet van kracht ten aanzien der briefwisseling tusscheu dit rijk cu de Vereenigde staten, j welke langs eenen anderen weg dan over Frankrijk verzonden wordt. i De Arnhemsehe courant meldt uit 's Gravenhage, 1 mei, bet volgende: 13u het departement van marine is thans eene zaak aanhangig, die misschien niet van belang ontbloot is. Bij de herstelling van den zeemuur aan de zuidwestelijke zijde van Vlissingen, zijn er in een klein verwelf, waarschijnlijk eene loopgraaf, een achttal potjes gevonden met een onbekenden inhoud. Deze inhoud is chemisch onderzocht door een bekwaam vlissingsch scheikun dige, den heer F., waardoor onder anderen gebleken is, dat de potjes gevuld waren met allerlei brandbare stollen, die bij de verbranding eenen verstikkenden en verpestenden damp om zich verspreidden. Waarschijnlijk hebben zij gediend om, in den strijd, aan boord van de schepen geworpen Ie worden, zoo als grenaten, en daardoor niet enkel brand maar ook bedwelming en verwarring op het schip te brengen. De poljes z'ijn van klei nen omvang, zij zijn van een bals voorzien, die goed gesloten was en hebben drie ooren. Ten aanzien van den tijd waarin zij gebruikt werden, valt niet veel te zeggen, waarschijnlijk zijn zij uit het begin dezer eeuw, toen Vlissingen achtereenvolgens door Frauschenen Brigelschen werd bezet. Het gat aan de bui tenzijde is terstond van wege den waterstaat digt gemetseld, maar welligt zal langs de binnenzijde de marine verdere naspo ringen doen, daar het zich verwachten laat, dat er nog meer van die voorwerpen gevonden zullen worden. Naar men verneemt, houdt de regering zich bezig met liet in gereedheid brengen van hare antwoorden op de voorloopige verslagen van de tweede kamer, nopens de wetsontwerpen be- trekkeiyk de jagt en visscherij, de regterlyke organisatie en het lager onderwijs. Die antwoorden kunnen derhalve eerlang te genioel gezien en de beraadslagingen spoedig daarna gebonden worden. Men verwacht echter, dat de beide laatste ontwerpen (regterlijke organisatie en onderwijs) eerst na pinksteren bij de kamer zullen worden behandeld. Z. K. H. prins Hendrik is zaturdag avond uit 's Gravenhage naar Luxemburg vertrokken. Men schrijft, uit Groningen van 29 april Het aanzien der wintergewassen is sedert kort over het ge heel minder gunstig gewordendit is vooral van toepassing op liet koolzaadgewas waarin zich op dc beste polders van het Old- ambt eene ziekte heeft geopenbaard, welke daar reeds tot om ploegen aanleiding heeft gegeven, terwijl in andere streken insecten in dc bloesemknoppen ontdekt zijn. Het tarwegewas wordt schraal en is dit nog in erger mate het geval met de rogge, terwijl het gerstgewas geel begint te worden. Dit minder gunstige wordt door deskundigen toegeschreven aan de dezer dagen ontstane bijzondere koude, doch ofschoon nu hierdoor de overgroote verwachting omtrent het koolzaad eeuigermate is verminderd, ismen toch wel van gevoelen dat zich uog veel kan herstellen, wanneer ons maar spoedig eene warme weersgesteldheid mogt ten deel vallen. Men verneemt dat er op den spoorweg nabij 's Gravenhage door een fransch ingenieur buizen worden gelegd, moetende dienen tot proefneming van eene nieuwe wijze van geleiding van de telegrafische draden, ter vermijding van palen enz. Eerst daags zullen de proefnemingen in tegenwoordigheid van den minister van binneulandsche zaken plaats hebben. Benoemingen en besluiten. Benoemd tot nederlandschen consul op llhodus, de heer H. Ducci, thans vice-consul. Benoemd bij liet wapen der infanterie tot kommandant van de 1ste brigade, tevens belast met het opperbevelhebbevschap der vesting Maastricht en der troepen in het Liniburgsche en met de fuuctien van provincialen kommandant aldaar, voor zoo veel de werkzaamheden der nationale militie betreft, de kolonel J. L. Coeuegracht, thans kommauderende het 3de regement; bij het 3de regement tot kommandant, de luitenant-kolonel B. J. Wagnertot luitenant-kolonel de majoor T. Gevers Leuven, beide van het regement grenadiers en jagers. Verplaatst in hunnen rang bij het regement grenadiers en jagers, de luitenant-kolonel J. G. van Coehoorn van Houwerda, van het 3de regement infanterie, en de majoor W. J. P. Havens, van den staf van het wapen. Vergunning verleend aan den heer W. J. ïïazeman, consul- generaal van den kerkelijkeu staat en van Z. M. den koning der Beide Sicilien, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door paus Pius IX geschonken. Z. M. heeft goedgevonden door het overlijden van O. A. graaf van Belandt en de benoeming van den oudsten kommandeur en tevens coadjutor, B. R. W. baron Sloet van Hagensdorp, in zijne plaats tot landkommandeur der Duitscheorde, baiye van Utrecht, te vergunnen de opklimming der kommandeuren en van den eersten jonkheer in gemelde orde, welke door dat af sterven en daarop gevolgde benoeming kan plaats hebben, en te agreeren de opklimming van W. R. A. C. graaf van Rechteren Limpurg tot jongsten kommandeur, alsmede de admissie van W. A. baron Schimmelpenuinck van der Oije tot tweeden jonk heer der orde. Het Staatsblad no. 15 behelst een koninklijk besluit van I 11 dezer, bepalende de plaatsing in het Staatsblad der overeen komst tusschen Nederland en de vrije en hanzeestad Hamburg gesloten, tot regeling der voorwaarden waarop de consulaire agenten dier stad in de voornaamste havens der uederlaudsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. Hantongeregt te Middelburg-, Bij vonnissen van den 4 dezer, zijn 1. M., wegens het verhuizen binnen deze gemeente zonder daarvan aan den wijkmeester van de wijk die zij ging verlaten voor hare verhuizing of binneu twee maauden daarna, kennis gegeven te hebben, veroordeeld in eene geldboete van f I, bij wanbetaling tot een dag gevangenis en de kosten 2. G., wegens, het met zijn met twee paarden bespannen rij tuig, draven over de Spijkerbrug binnen deze gemeente, veroor deeld in eene geldboete van f3, bij wanbetaling tot een dag gevangenis en de kosten 3. S. en V., wegens het gezamenlijk arglistig wegnemen en zich toeeigenen van dor hout uit een bosch onder Oostkapelle, veroordeeld ieder in eene gevangenisstraf, de eerste van vier dagen en de tweede van een dag, en solidair in de kosten 4. K., wegeus liet uiten vau scheldwoorden tegen iemand, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in eene geldboete van f 1 en de kosten 5. P., wegens het uitslaan van vloermatten op de openbare straat dezer gemeente, op een ander uur dan tusschen 6 en 9 ure 's morgeus, veroordeeld in eene geldboete van f 3, bij wan betaling tot een dag gevangenis en de kosten 6. F. en J wegens het zonder schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders te Middelburg, op den grond dier gemeente, eenige goederen te bleeken of te droogen te hebben gelegd, veroordeeld ieder in eene geldboete van f I, bij wanbe- laliug ieder tot een dag gevangenis en de kosten 7. B., C., Z., V., O., H. en M., wegens het binnen deze ge meente in het openbaar spelen met centen, veroordeeld ieder in eene geldboete, de eerste van f 3 en de overige van f 1, bij wan betaling ieder tot ecu dag gevangenis en solidair in de kosten. Afloop verLoopingeu en aanbestedingen, Vrijdag jl. had te Amemuiden de publieke aanbesteding plaats van het afbreken van de tegenwoordige kerk en toren, en het bouwen eener nieuwe kerk, toren en consistoriekamer, volgens daarvan gemaakt plan en bestek. Hiervan zijn aannemers ge worden de heeren J. Sonius enP. J. van Puflelen, metselaar en timmerman alhier, voor de som van f 9,500.

Middelburgsche Courant | 1857 | | pagina 1